Jump to content

10o Θερινό Σχολείο Αστρονομίας 2009


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ολοι Fillipos θα μεινετε?Εγω παντως αμα δν εθω με γονεις εκει θα μεινω.... :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 209
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Παιδιά δεν θέλει άγχος! Για 5 μέρες θα είμαστε στο ίδιο μέρος! Δεν υπάρχει περίπτωση να μην γνωρίσει ο ένας τον άλλο!

Στο κάτω-κάτω, την πρώτη μέρα έχει αστροβραδιά!!! Ήδη θα μαζευτούν όλοι, δεδομένου ότι οι περισσότεροι από τους μαθητές δεν θα έχουν μεταφορικό για το πύλιο!

Ας πάμε με το καλό στον Βόλο, και τα άλλα βρίσκονται!

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι ειναι.....αντε να δουμε! :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βγήκε το πρόγραμμα! Το βρίσκω υπέρμετρα ενδιαφέρον...

Άντε να βρεις διάθεση τώρα να διαβάσεις για το σχολείο.. :P :P

Μία μία θα μετράω αντίστροφα τις μέρες ως τις 6 Ιουλίου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ετσι και εγω...αντε θα περασει ο καιρος..να σου πω..που μπορω να το δω και εγω το προγραμμα? :P :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ :wink: ευχαριστω πολυ!!Και μην ανησυχεις θα περασει ο καιρος και θα περασουμε τελεια ολοι μαζι!! :cheesy:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ενδιαφερον το προγραμμα,αν και δεν ειχα αμφιβολια!!!Απλως ανυπομονω! \:D/

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αμφιβολια?

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ!συγγνωμη λαθος καταλαβα..[/u]

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι βγηκε πηγαινε στο http://www.astronomos.gr/

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Αγαπητά παιδιά,

όπως διαπίστωσα τα καλά νέα μαθαίνονται γρήγορα!

Το πρόγραμμα του 10ου Θερινού Σχολείου Αστρονομίας βρίσκεται ήδη στην ιστοσελίδα μας (μπορείτε να το κατεβάσετε σε μορφή PDF).

Και φυσικά, όπως θα διαπιστώσετε, αρκετά ανανεωμένο τόσο από δασκάλους, όσο και από διοργάνωση.

Τα μαθήματα θα γίνουν στις κλιματιζόμενες αίθουσες του Οικονομικού Τμήματος του Παν. Θεσσαλίας (τ. Γαλλικό Ινστιτούτο, Γαλλίας-Ροζού).

Δεν ξέρω αν κάποιοι έχουν έρθει παλιότερα, αλλά το μάθημα στο ύπαιθρο (του 1ου Λυκείου Βόλου) με τον αέρα, τη ζέστη, τη φασαρία, και τις λάμπες του Δήμου... εεε ήταν λίγο δύσκολα!

Ευχόμαστε να σας δούμε όλους!

Και φυσικά (για να μην ξεχνιώμαστε) δώσαμε φέτος αρκετό βάρος (χωρίς να είναι εις βάρος του Θερινού Σχολείου) στην προετοιμασία των 5 παιδιών της Ολυμπιάδας.

Δεν "θέλω" παράπονα και γκρίνιες για όσους σκεφτόντουσαν να παρακολουθήσουν αυτό το Τμήμα. Το είχαμε πει εξ αρχής φέτος, ότι θα είναι κλειστό και ΜΟΝΟ για τα 5 παιδιά. Ο σκοπός της προετοιμασίας τους και ο σκοπός της αποστολής τους είναι συγκεκριμένος και δύσκολος!

Ας ευχηθούμε ότι φέτος θα πάμε καλύτερα.

Λ. Ζαχείλας

Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου

http://www.astronomos.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

K. Ζαχείλα, η συνάντηση για τα παιδιά που θέλουν να πάνε στην αστροβραδιά στα Χάνια του Πήλιου, που θα γίνει???Στο 1ο Λύκειο Βόλου και πάλι?

Ευχαριστώ.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή τα "παράπονα" και οι "γκρίνιες" προφανώς πηγαίνουν στο πρόσωπο μου και αυτό με λυπεί αφάνταστα (και όχι, όποιος έχει τη μύγα δε μυγιάζεται σε αυτήν την περίπτωση) θέλω απλώς να επισημάνω και να κλείσω το θέμα εδώ πως πραγματικά δεν καταλαβαίνω τι το ιδιαίτερο είχε το 2008 για να υπάρξουν αναπληρωματικοί ενώ το 2009 ή μάλλον οι συμμετέχοντες του 2009 δεν ικανοποιούν αυτά τα ( ; ) κριτήρια....

 

Τέλος πάντων, παρατράβηξε αυτό το θέμα και κούρασε.

 

Να ευχηθώ για ακόμα μια φορά σε όλους καλά να περάσετε και να αποκομίσετε όσο περισσότερες γνώσεις μπορείτε. :wink:

Το μήκος κύματος της ακτ.υποβ. έφυγε απ’την ορατή περιοχή,όταν το Σύμπαν συμπλήρωνε τα 10 εκ. χρόνια.Η ημέρα η μία τέλειωσε μέσα στην φωτοπλημμύρα του 1ου δειλινού!Κ εγένετο εσπέρα κ έγένετο πρωί,ήμερα η μία.Δεν είχε αυγή!Είχε όμως μεσημβρία και δείλι..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν μου αρέσουν να "κλείνουν" τα θέματα χωρίς εξηγήσεις, κι επειδή ο μόνος αρμόδιος για να δώσει εξηγήσεις, είμαι εγώ... ας μου επιτραπεί άλλη μία φορά να γράψω στο forum.

Εν πρώτοις (όπως μας εξηγήσανε στην τελευταία Ολυμπιάδα, πράγμα που δεν ξέραμε πέρσι και γι' αυτό βάλαμε 2 επιπλέον άτομα στο Τμήμα της Ολυμπιάδας) δεν τίθεται θέμα αναπληρωματικών.

Τα ονόματα των 5 παιδιών στέλνονται από πολύ νωρίς και δεν μπορούν να αλλάξουν. Ένα το κρατούμενο!

Επιπλέον, μετά την περσινή πρώτη εμπειρία της προετοιμασίας της Ομάδας, και μετά την σύσκεψη που είχαμε με τους διδάσκοντες στο Τμήμα, καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι τα παιδιά που δεν πάνε στην Ολυμπιάδα, μεγαλώνουν το Τμήμα και διασπούν την συγκέντρωση των 5.

Ίσως δεν μπορείτε εσείς να το καταλάβετε, αλλά ο διδάσκων το καταλαβαίνει πιο έντονα!

Επιτρέψτε μας να αποφασίζουμε και να αναδιαρθρώνουμε το πρόγραμμα (ειδικά της Ολυμπιάδας) μιας και είμαστε αποκλειστικά οι υπεύθυνοι της προετοιμασίας.

Ο λόγος, εξ άλλου, που βάλαμε φέτος και τρίτο τμήμα (Ανώτερο) στο Θερινό Σχολείο είναι για να ικανοποιήσουμε όσους θα θέλανε ακριβώς αυτό το κάτι παραπάνω. Όπως μπορείτε να δείτε και στο πρόγραμμα του Τμήματος της Ολυμπιάδας, τα μαθήματα από 7-10 Ιουλίου (τα βραδινά) θα γίνονται μαζί με το 3ο Τμήμα.

Λ. Ζαχείλας

Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου

http://www.astronomos.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Kύριε Ζαχείλα σας ευχαριστούμε για την διευκρίνηση! =D> =D> Το πόστ σας ήταν πολύ ξεκάθαρο και έβαλε πολλά πράγματα στη θέση τους!!

 

Ελπίζω να παραβρεθώ και εγώ φέτος στο θερινό..Στην αρχή δεν θα μπορούσα αλλά μόλις είδα το πρόγραμμα το ξανασκέφτηκα..Ελπίζω να μπορέσω να είμαι και εγώ εκεί.

 

Εύχομαι κάθε επιτυχία και τα καλύτερα για την προτοιμασία του τμήματος της Ολυμπιάδας,που είχα την τύχη να ήμουν και εγώ στο τμήμα αυτό!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κ Ζαχειλα σας ευχαριστουμε για τς επισημανσεις σας!Ελενη ελπιζω να σε δουμε εκει :wink:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

:lol: :lol: :lol: Έχουμε χρόνο για το Θερινό!!!Εσύ για να έκλεισες από τώρα φαντάζομαι πόσο θέλεις να πας.. :cheesy:

 

Πάντως ξέρω άτομα που άλλακξαν γνώμη και δεν θα έρθουν για τον α ή β λόγο...κρίμα.. :roll:

 

Σε 10 μέρες αρχίζει το Θερινό όποτε θα μάθουμε εκεί!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Πάντως ξέρω άτομα που άλλακξαν γνώμη και δεν θα έρθουν για τον α ή β λόγο...κρίμα.. :roll: ]

 

Ελένη cool ενα θεματακι ειχα που ελειξε..I'll be there ..θα περασουμε πολυ ομορφα..και εγω σιγα σιγα πρεπει να κλεισω δωματιο... :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν σύμφωνα και με νέες πληροφορίες (από τον κ.Μαυρομμάτη και τον ευχαριστώ :D ) θα ήθελα να ενημέρωσω για όσους ενδιαφέρονται ότι η συνάντηση για την αστροβραδιά στα Χάνια Πηλίου θα γίνει στο 1ο Λύκειο Βόλου στις 8:00 μ.μ, την Δευτέρα 6/7/2009.

Όποιος δεν έχει μέσο για να έρθει μπορεί να επιβιβαστεί σε ένα από τα αυτοκίνητα που θα υπάρχουν. :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Πάντως ξέρω άτομα που άλλακξαν γνώμη και δεν θα έρθουν για τον α ή β λόγο...κρίμα.. :roll: ]

 

Ελένη cool ενα θεματακι ειχα που ελειξε..I'll be there ..θα περασουμε πολυ ομορφα..και εγω σιγα σιγα πρεπει να κλεισω δωματιο... :mrgreen:

 

:-s Eμμμ δεν εννοούσα εσένα για αυτό που είπα...όντως σε ρώτησα αλλά δεν είχα απάντηση οπότε...Βασικά εννοούσα αλλά παιδιά..

 

Πάντως χαίρομαι πο θα έρθεις... :D

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χεχε..χαιρομαι που χαιρεσαι..αλλα ουτε εγω εννοουσα εσενα..απλα ειπα cool γτ εγραψες παραπανω κριμα για τα παιδια που γνωριζεις πως δε θα ερθουν..και το θεματα κι που ειχα και ανεφερα..το ειπα γενικα....

αντε αλλη μια εβδομαδα μας εμεινε :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης