Jump to content

Δραστηριότητες Φεβρουαρίου-Μαϊου Συλλόγου Νάουσας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σας στέλνουμε τις εκδηλώσεις που έγιναν και θα γίνουν στη Νάουσα και στον ευρύτερο χώρο της Ημαθίας.

Χαρίτων Τομπουλίδης, πρόεδρος

 

 

Στα πλαίσια του Παγκοσμίου Έτους Αστρονομίας 2009, ο πρόεδρος της Εταιρείας Αστρονομίας και Διαστήματος Νάουσας αστροφυσικός Χαρίτων Τομπουλίδης μίλησε στα δύο Λύκεια της Νάουσας και στο Λύκειο της Μελίκης (περίπου 900-1000 μαθητές) και συζήτησε μαζί τους για την εξέλιξη της αστρονομίας από το 1609 μέχρι σήμερα. Το θέμα της ομιλίας ήταν «Από το Γαλιλέο Γαλιλέι στον Στίβεν Χάκιν. 400 χρόνια αστρονομίας» και οι ομιλίες έλαβαν χώρα στο Πολιτιστικό Κέντρο Νάουσας (στις 10 και 17 Μαρτίου) και στο αμφιθέατρο του Λυκείου Μελίκης (στις 18 Φεβρουαρίου).

 

Η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου παράρτημα Νάουσας καλεί όλους τους κατοίκους της Νάουσας και της Βέροιας να συμμετάσχουν με τηλεσκόπια στην εκδήλωση της Παγκόσμιας Ένωσης Αστρονόμων για τις «100 ώρες αστρονομίας» στο Δημοτικό Πάρκο της Νάουσας το Σάββατο 4 Απριλίου, στις 21.00.

 

Η επόμενη εκδήλωση είναι το Σάββατο 2 Μαίου στη Σχολή Αριστοτέλη, τρία χιλιόμετρα από τη Νάουσα, όπου ο καθηγητής αστροφυσικής του Α.Π.Θ. κ. Γιάννης Σειραδάκης θα μιλήσει με θέμα «Μέρα- νύχτα. Χειμώνας – καλοκαίρι» και θα ακολουθήσει αστροβραδιά με παρατηρήσεις. Προγραμματίζεται να μοιραστούν στο ακροατήριο χάρτες του ουρανού για την ημέρα της εκδήλωσης και να απαγγελθούν ποιήματα αστρονομικού περιεχομένου από τοπικούς ποιητές.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να έρθω... Πού θα μου πάει, δε θα τους πείσω τους γονείς μου να με φέρουν? Εσύ Τάσο θα πας? Ορίστε και μια ευκαιρία να κινητοποιηθούμε κι εμείς εδώ στη Βέροια, μήπως και κάνουμε κανένα σύλλογο..! :-note

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ υπάρχουν περισσότερες πιθανότητες να έρθω... Πού θα μου πάει, δε θα τους πείσω τους γονείς μου να με φέρουν? Εσύ Τάσο θα πας? Ορίστε και μια ευκαιρία να κινητοποιηθούμε κι εμείς εδώ στη Βέροια, μήπως και κάνουμε κανένα σύλλογο..! :-note

ναι θα παω και στα 2!!!

τον επεισα τον πατερα μου να με παει!!!

τωρα η μανα μου....εεε ας πουμε ναι!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...
Ποιοι ειστε εσεις ρε παιδια?? εγω σε αυτες τις εκδηλωσεις ειχα κ εχω το τηλεσκοπιο μου στημενο! Αν με δειτε στην σχολη Αριστοτ. Μιληστε μου~!!!

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ποιοι ειστε εσεις ρε παιδια?? εγω σε αυτες τις εκδηλωσεις ειχα κ εχω το τηλεσκοπιο μου στημενο! Αν με δειτε στην σχολη Αριστοτ. Μιληστε μου~!!!

 

οκ!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης