Jump to content

ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μια ερώτηση γενικής φύσεως προς αυτούς που έχουν συμμετάσχει στο

διαγωνισμό ή έχουν μια εμπειρία στα θέματα. Μπορεί να φανεί λίγο γελοία

στους μεγαλύτερους :oops: ... :D , απαιτείται γνώση μαθηματικών και φυσικής

μεγαλύτερων τάξεων (εννοώ "καθαρής" φυσικής όπως διδάσκεται στα σχολεία); :-k Επίσης, από ποιο βιβλίο θα μπορούσα να ξεκινήσω, για να προχωρήσω βήμα βήμα για το διαγωνισμό και γενικότερα για να αποκτήσω τις στοιχειώδεις γνώσεις; :D

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Ελένη Τ.

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση γενικής φύσεως προς αυτούς που έχουν συμμετάσχει στο

διαγωνισμό ή έχουν μια εμπειρία στα θέματα. Μπορεί να φανεί λίγο γελοία

στους μεγαλύτερους :oops: ... :D , απαιτείται γνώση μαθηματικών και φυσικής

μεγαλύτερων τάξεων (εννοώ "καθαρής" φυσικής όπως διδάσκεται στα σχολεία); :-k Επίσης, από ποιο βιβλίο θα μπορούσα να ξεκινήσω, για να προχωρήσω βήμα βήμα για το διαγωνισμό και γενικότερα για να αποκτήσω τις στοιχειώδεις γνώσεις; :D

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Ελένη Τ.

 

 

Aγαπητή μου Ελένη,φυσικά και οι ερωτήσεις σου δεν είναι γελοίες προς θεού...!!Στο διαγωνισμό έχω συμμετάσχει 2 φορές και μπορώ να σου πω οτι θέλει μαθηματικά και φυσική και των τριών τάξεων του Λυκείου για να καταβάλεις τουλάχιστον μια πολύ καλή θέση στο διαγωνισμό.

 

Τα βιβλία που σου προτείνω και με βοήθησαν πάρα πολύ για μένα τουλάχιστον είναι:

 

Το Σύμπαν που αγάπησα-Μάνος Δανέζης,Ευστράτιος Θεοδοσίου

Μετρώντας τον άχρονο χρόνο-Μάνος Δανέζης,Ευστράτιος Θεοδοσίου

 

Επίσης σου προτείνω και τα βιβλία του κ.Δ.Σιμόπουλου που είναι πολύ καλά για αρχή!!ότι άλλο θες μπορείς να με ρωτήσεις...Αν και είναι λίγο νωρίς να ανυσηχείς για τον διαγωνισμό δεν νομίζεις...

 

:-k :-k

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μενα, [-o< :-k Ελενη, που δεν ειναι και τοσο νωρις, πιστευεις πως εχω ελπιδες???

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση γενικής φύσεως προς αυτούς που έχουν συμμετάσχει στο

διαγωνισμό ή έχουν μια εμπειρία στα θέματα. Μπορεί να φανεί λίγο γελοία

στους μεγαλύτερους :oops: ... :D , απαιτείται γνώση μαθηματικών και φυσικής

μεγαλύτερων τάξεων (εννοώ "καθαρής" φυσικής όπως διδάσκεται στα σχολεία); :-k Επίσης, από ποιο βιβλίο θα μπορούσα να ξεκινήσω, για να προχωρήσω βήμα βήμα για το διαγωνισμό και γενικότερα για να αποκτήσω τις στοιχειώδεις γνώσεις; :D

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Ελένη Τ.

 

 

Aγαπητή μου Ελένη,φυσικά και οι ερωτήσεις σου δεν είναι γελοίες προς θεού...!!Στο διαγωνισμό έχω συμμετάσχει 2 φορές και μπορώ να σου πω οτι θέλει μαθηματικά και φυσική και των τριών τάξεων του Λυκείου για να καταβάλεις τουλάχιστον μια πολύ καλή θέση στο διαγωνισμό.

 

Τα βιβλία που σου προτείνω και με βοήθησαν πάρα πολύ για μένα τουλάχιστον είναι:

 

Το Σύμπαν που αγάπησα-Μάνος Δανέζης,Ευστράτιος Θεοδοσίου

Μετρώντας τον άχρονο χρόνο-Μάνος Δανέζης,Ευστράτιος Θεοδοσίου

 

Επίσης σου προτείνω και τα βιβλία του κ.Δ.Σιμόπουλου που είναι πολύ καλά για αρχή!!ότι άλλο θες μπορείς να με ρωτήσεις...Αν και είναι λίγο νωρίς να ανυσηχείς για τον διαγωνισμό δεν νομίζεις...

 

:-k :-k

 

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

 

Τώρα, δηλαδή, νομίζεις πως δεν έχω ελπίδες ακόμη και αν διαβάσω..."περισσότερο" :wink: :P για το διαγωνισμό;

 

Χριστίνα, δεν μπορώ να σου πω...Δεν γνωρίζω τι ξέρεις από Αστρονομία, μαθηματικά και φυσική :D :D

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για μενα, [-o< :-k Ελενη, που δεν ειναι και τοσο νωρις, πιστευεις πως εχω ελπιδες???

 

Φυσικά και έχεις ελπίδες όλοι έχουν...!!!!Αν διαβάσεις βιβλία και προετοιμαστείς κατάλληλα θα γράψεις πάρα πολύ καλά!!!!Πολλοί μαθητές έχουν πάρει πολύ καλές θέσεις με σωστή προετοιμασία...Βιβλία ή οτιδήποτε άλλο μπορείς να με ρωτήσεις!!!!

 

:cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελενη JUNIOR,εχεις καποιο προβλημα με μαθηματικα, φυσικη και ΣΙΑ? :-k

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης, εκτος απο τα βιβλια που σου προτεινε η Ελενη, μια καλη αρχη θα ελεγα, ειναι και το βιβλιο Αστρονομιας και Διαστημικης της Β Λυκειου! :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επισης, εκτος απο τα βιβλια που σου προτεινε η Ελενη, μια καλη αρχη θα ελεγα, ειναι και το βιβλιο Αστρονομιας και Διαστημικης της Β Λυκειου! :mrgreen:

 

Δεν το προτείνω έχει πολλά λάθη και δεν είναι αναθεωρημένο αφού ακόμα έχει τον Πλούτωνα ως πλανήτη.Ο διαγωνισμός εξάλλου δεν στηρίζεται στα πλαίσια του βιβλίου αυτού πλέον...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α,συγγνωμη,δεν το ηξερα! :(

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ??? [-o< :P

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΠΟΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΝΑ ΜΟΥ ΔΟΣΕΙ ΕΝΑ ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ ΑΣΚΗΣΗΣ ΠΟΥ ΜΠΑΙΝΕΙ ΣΤΟΝ ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟ??? [-o< :P

 

Ενα παραδειγμα:

 

Ένας αστέρας διανύει το ημερήσιο τόξο σε 16h 24min 02sec και μεσουρανεί κάτω την 05h 30min 30sec.

 

Α) Ποια ώρα ανατέλλει;

 

Β) Ποια ώρα μεσουρανεί άνω;

 

Γ) Ποια ώρα δύει;

 

 

Πόσο χρόνο θα χρειασθεί ένα διαστημόπλοιο για να μεταβεί από τη Γη στον Δία, αν υποθέσουμε ότι κινείται με σταθερή ταχύτητα 20 km/sec, και ο Δίας βρίσκεται: α) σε σύνοδο, β) σε αντίθεση; (Υποθέστε, χάριν απλότητας, ότι κατά τη διάρκεια της μετάβασης και στις δύο περιπτώσεις, οι δύο πλανήτες παραμένουν ακίνητοι).

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω........

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:shock: Κοιτα,δεν ειναι και πανδυσκολα,αλλα ενταξει κατι καταλαβα!!!

Οχι, ενταξει πλακα κανω,ειναι ωραια προβληματα.Ειδικα για καποιον που ασχολειται με το αντικειμενο!

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά ήταν στην Α φάση του διαγωνισμού στη Β φάση ήταν πιο δύκολα αλλά μην πελαγώνεις...

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:!:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελενη,εχω μια "ΦΙΛΗ"μου στα Αγγλικα που μου λεει συνεχεια:Δεν πας NASA κοριτσι μου το καταλαβαινεις; και γενικοτερα με αποθαρυνει συνεχως!!Τι να κανω??? :( :( :( :( :( :(

 

Κούκλα μου μην αποθαρρύνεσαι καθόλου..εγώ πιστεύω πως μπορείς να πας στη ΝΑΣΑ γιατί το θέλεις και το αγαπάς.Η αδερφή μου πριν πάει στην ΝΑΣΑ δεν πίστευε ωκανένας ότι θα πάει και της έλεγα ότι θα πάει γιατί το θέλει και τελικά πήγε πέρυσι...Μην ακούς κανέναν πήγαινε μπροστά και δείξτους όλους...!!!! :cheesy: :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω.Παντως ουτε εγω πιστευω πως θα παω!!!Παρα το γεγονος οτι μου αρεσει και το αγαπαω! :(

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σου είπα. Αγνόησέ τους, τίποτα άλλο δεν μπορείς να κάνεις. Αν προσπαθήσεις να τους μιλήσεις σε κοροϊδεύουν, αν τους απαντήσεις, φαίνεσαι εσύ η κακιά. Είναι η μόνη λύση. Πάντα και παντού θα υπάρχουν οι άχρηστοι που δεν θα μπορούν να σε φτάσουν και θα σε κοροϊδεύουν, όσο σκληρό κι αν ακούγεται αυτό. [-X

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια ερώτηση γενικής φύσεως προς αυτούς που έχουν συμμετάσχει στο

διαγωνισμό ή έχουν μια εμπειρία στα θέματα. Μπορεί να φανεί λίγο γελοία

στους μεγαλύτερους :oops: ... :D , απαιτείται γνώση μαθηματικών και φυσικής

μεγαλύτερων τάξεων (εννοώ "καθαρής" φυσικής όπως διδάσκεται στα σχολεία); :-k Επίσης, από ποιο βιβλίο θα μπορούσα να ξεκινήσω, για να προχωρήσω βήμα βήμα για το διαγωνισμό και γενικότερα για να αποκτήσω τις στοιχειώδεις γνώσεις; :D

 

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

Ελένη Τ.

 

 

Λοιπόν, καταρχήν ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου και όχι Γυμνασίου.Θα έλεγα πώς είναι αρκετά άτοπο να ανοίγεις θέμα για κάτι τόσο μακροχρόνιο.Εξάλλου, ο πανελλήνιος διαγωνισμός υπάρχει ουκ ολίγες φορές ως θέμα στο φόρουμ που αναλύονται αρκετές πληροφορίες.

Όσον αναφορά για την ερώτηση σου, τα θέματα του διαγωνισμού δεν είναι καθαρά Φυσική και Μαθηματικά.Απλά σε αστρονομικά προβλήματα χρησιμοποιείς όσα έχεις μάθει στο λύκειο και το γυμνάσιο πάνω στα μαθηματικά και την Φυσική.Δεν πρέπει, πιστεύω, να σε απασχολεί τι θα κάνεις στο μέλλον αλλά τώρα.Πρώτα πρέπει να έχεις τις βάσεις και ύστερα να προχωρήσεις πιο πέρα.

 

 

Ξερεις κατι,βλεπω την Ελενη που ειναι αρκετα μικροτερη και ξερει τοσα πραγματα,και οχι μονο την Ελενη και ολους σας, και σκεφτομαι,εγω που παω;;; :(

 

Ελενη,εχω μια "ΦΙΛΗ"μου στα Αγγλικα που μου λεει συνεχεια:Δεν πας NASA κοριτσι μου το καταλαβαινεις; και γενικοτερα με αποθαρρυνει συνεχως!!Τι να κανω??? :( :( :( :( :( :(

 

 

Θεωρώ πώς σου έχουμε απαντήσει πάνω σε αυτό.Δεν υπάρχει κανένας λόγος να το συνεχίζουμε.Σου είπαμε, να μην ασχολείσαι.Οποτέ μην το συνεχίζεις.Αυτό δείχνει ότι σε πειράζει και μάλιστα πάρα πολύ.Τέλος σε αυτό.

Και έμεις οι περισσότεροι από έμας έχουμε αντιμετωπίσει τέτοια επίθεση σχετικά με την ενασχολήση μας με την αστρονομία, όχι μόνο από το σχολικό περιβάλλον αλλά και από το οικογενειακό, πολλές φορές.Αλλά δεν το έχουμε κάνει θέμα.Πρέπει να καταλαβείς ότι αυτό θα το αντιμετωπίζεις αρκετές φορές στην ζωή σου, οπότε καλύτερα να το συνηθίσεις, είτε σε αρέσει είτε όχι.Γι'αυτό move on.Απλά είναι θέμα του χαρακτήρα σου, εάν αντέξεις σε αυτόν τον πόλεμο ''νεύρων'' ή όχι.Και εάν θες να συνεχίσεις στον τομέα πρέπει να το κάνεις.ΤΕΛΟΣ.

 

Αυτά στα λέω με φιλικό τρόπο πάντα.

Εδώ είμαστε στο φόρουμ, να ανταλλασουμε απόψεις σχετικά με την αστρονομία και όχι να λέμε τόσο πολύ για προσωπικά πράγματα.Αυτά γίνονται και μέσω προσωπικών μυνημάτων. :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

πλακωσέ την στις φάπες να ηρεμήσει!αν θέλεις πραγματικά να πας τότε προσπάθησέ το!που ξέρεις μπορεί τελικά να έχεις το πακέτο που χρειάζεται! :wink:
!Μ΄ένα τηλεσκόπιο κι εγώ ψάχνω το δρόμο να βρω το μακρινό!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Λοιπόν, καταρχήν ο διαγωνισμός απευθύνεται σε μαθητές Λυκείου και όχι Γυμνασίου.

 

Σε μαθητές δετεροβάθμιας εκπαίδευσης δεν απευθύνεται; :)

 

Ξερεις κατι,βλεπω την Ελενη που ειναι αρκετα μικροτερη και ξερει τοσα πραγματα,και οχι μονο την Ελενη και ολους σας, και σκεφτομαι,εγω που παω;;; :(

 

Δεν έχεις κανένα λόγο να προβληματίζεσαι. Το να έχεις σκόρπιες γνώσεις δε σε ωφελεί σε τίποτα. Τώρα που πήρα κάποια βιβλία για ξεκίνημα, θεωρώ ότι αποκτώ σωστά κάποιες πρώτες εμπειρίες. Το ίδιο σου συνιστώ να κάνεις κι εσύ (και άρχισες να το κάνεις εδώ και κάποιες μέρες απ' ότι μου είπες). Οπότε, καλή συνέχεια και μην ακούς τους κακοπροαίρετους.

 

Φιλικά,

Ελένη

Life is like riding a bicycle. To keep your balance you must keep moving.

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξερω.Παντως ουτε εγω πιστευω πως θα παω!!!Παρα το γεγονος οτι μου αρεσει και το αγαπαω! :( Λενε οτι ειναι δυσκολα! :(

 

Αγνοησε την.

ΜΗΝ της δινεις σημασια.

Εγω πιστευω οτι οταν καποιος θελει κατι τοτσο πολυ θα το καταφερει!!!

Το ιδιο και εσυ!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαρια, συγγνωμη αν επαναλαμβανομαι,και αν με τις ερωτησεις μου ξεφευγω απο το θεμα του forum, δεν ηθελα να κανω κατι τετοιο :( :oops: :oops: ,απλα,ειμαι και καινουργια εδω και απειρη!!!Και οσον αφορα τις μπουνιες και τις κλωτσιες φιλε Αριστειδη,δεν νομιζω πως η βια ειναι η καλυτερη λυση, απλα θα τους αγνοησω,παντως ευχαριστω για την συμβουλη σου! :) :mrgreen:

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρια δεν μπαινει καθολου στον Διαγωνισμο? :)

Αυτο που κανει πολλους να εκνευριζονται σχετικα με τα αστρα ειναι το γεγονος οτι κατι τοσο ομορφο ζει τοοοσο μακρυα τους......

 

 

 

 

 

 

 

Στους αστροφιλους,

Χριστίνα Τρυφώνη :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

:oops: ... :D , απαιτείται γνώση μαθηματικών και φυσικής

μεγαλύτερων τάξεων (εννοώ "καθαρής" φυσικής όπως διδάσκεται στα σχολεία); :-k

ΝΑΙ , φέτος στην τελική φάση μια άσκηση λύνονταν με τους νόμους της κυκλικής κίνησης που μαθαίνεις στην Α Λυκείου και με το να ξέρεις την ακτίνα της Γης.

Επίσης είχε 2 ερωτήσεις θεωρία.

Ολα αυτά όμως έχουν χιλιοειπωθεί στο forum και θέματα υπάρχουν δημοσιευμένα στο internet (http://www.astronomos.gr/) . Γιατί δεν ψάχνετε λίγο :?: :?: :?:

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης