Jump to content

Βιβλια αστρονομίας με σχεδιαγράμματα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει αναφερθεί αλλα θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχουν βιβλία με σχέδια-φωτογραφίες των αστρικών σχηματισμών (π.χ. Πλειάδες) έτσι οπως της βλέπω απο το Dob 8(αυτης της τάξης τηλεσκόπια πάνω κάτω), στο περιπου βεβαια. Ειχα βρει παλαιοτερα καποιο site αλλα δεν θυμάμαι κατι αντίστοιχο σε βιβλίο, τουλάχιστον όχι κατι που να έχει πέσει στα χέρια μου. Εννοώ ασπρόμαυρα σχεδιαγράμματα οχι φωτογραφίες στυλ Hubble. Καμία πρόταση; :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ψάξε πληροφορίες για το night sky observer's guide. Είναι το καλύτερο βιβλίο για παρατήρηση, έχει σκιτσάκια και ασπρόμαυρες φωτογραφίες και έρχεται σε 2 τόμους.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

thanks planetman, θα το κοιτάξω. Να πω την αλήθεια είχα ξανακούσει γι' αυτο το βιβλίο αλλα δεν είχα καταλάβει ακριβως τη θεματολογία του. :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

deep space image catalog

 

http://www.taurus-tech.com/ImageCat.htm

 

Φιλικα Δημητρης

 

Ειχα δει το συγκεκριμενο βιβλιο και σε ενα παλαιοτερο σου θεμα Δημητρη, εδώ στο astrovox, εχεις ακομη καλες εντυπώσεις φανταζομαι απο το συγκεκριμενο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι το Nightwatch θα σε βοηθήσει αρκετά.Έχει χάρτες με σχέδια των αστερισμών, αστρικούς χάρτες και φωτογραφίες αρκετές του νυχτερινού ουρανού. :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι το Nightwatch θα σε βοηθήσει αρκετά.Έχει χάρτες με σχέδια των αστερισμών, αστρικούς χάρτες και φωτογραφίες αρκετές του νυχτερινού ουρανού. :wink:

 

Ευχαριστω Μαρια για την απαντηση σου. :)

Εχεις δικιο για το Nightwatch, το οποίο και το έχω αγοράσει μαζί με το Pocket sky Atlas. Απλα εγω ηθελα κατι διαφορετικο, οπως εγραψα και πριν... Kαποιο βιβλιο που να εχει σχεδιαγράμματα - σχεδια ετσι οπως τα βλεπεις απο ενα 8" τηλεσκόπιο(στο περιπου). Κατι δηλαδη σαν αυτο που μου εδειξε ο Lunar. Βασικα ειναι το μονο που ειδα μιας και στο site που το πουλάνε υπαρχει απόσπασμα του βιβλίου σε pdf. :)

θα προσπαθησω να βρω καποιο αποσπασμα - πληροφοριες και για το night sky observer's guide.

 

Οπως και να έχει... Ευχαριστω παιδια για τις απαντήσεις σας :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πιστεύω ότι το Nightwatch θα σε βοηθήσει αρκετά.Έχει χάρτες με σχέδια των αστερισμών, αστρικούς χάρτες και φωτογραφίες αρκετές του νυχτερινού ουρανού. :wink:

 

θα προσπαθησω να βρω καποιο αποσπασμα - πληροφοριες και για το night sky observer's guide.

 

 

Στο πλανητάριο Θεσσαλονικής βρήκα αυτό το βιβλίο και σκέφτομαι να το πάρω για να εμβαθύνω περισσότερο τις γνώσεις μου στην παρατήρηση και να εξασκηθώ ακόμα περισσότερο μέσα στο καλοκαίρι. :D

 

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=751

 

Αναφέρει αρκετές λεπτομέρειες.Ελπίζω να σε βοηθήσει και να είναι αυτό που ζητάς. :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης