Jump to content

Κοζάνη ακούει?????


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι ένας μοναχικός παρατηρητής από Κοζάνη, όλες οι πόλεις έχουν κάποιο σύλλογο εκτός από την δικιά μου :(

Πόσοι είμαστε ρε παιδιά από Κοζάνη? να κανονίσουμε καμιά εξόρμηση.

Αυτοκίνητα υπάρχουν, χωράφι περιφραγμένο (για να μην μας φάνε τα σκυλιά :mrgreen: ) 10-15 χλμ έξω από την πόλη υπάρχει.

Εγώ έχω ένα SW explorer 200p @ eq5 goto.

Άντε να μαζευόμαστε......

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα αγαπητέ DjΕvan.

 

 

Επιτέλους και ένας συντοπίτης.Δυστυχώς στην πόλη μας δεν υπάρχει σύλλογος εάν και πήγε να γίνει μια προσπάθεια.

 

Σας έχω στείλει ήδη ένα προσωπικό μήνυμα. :D

 

Φιλικά,

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετω και εγω

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειμαι καθε Σ/Κ στη Χρυσαυγή Βοΐου (ανοίξαμε ενα παραδοσιακό καφενείο), όπου έχω ενα 4'' νευτώνειο και κάνω αρκετά συχνα παρατήρηση.

Blaze σου είχα αφήσει και μια αφίσα στο μαγαζί σας στην Νεάπολη για μια εκδηλωση που κάναμε στο χωριό.

Δείτε φωτό στο http://www.feggari.gr

Ελάτε για Πρωτομαγιά, αν έχει καλό καιρό

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο για την προσπάθεια συντονισμού απο Κοζάνη! Σε περίπτωση που διοργανώσετε παρατήρηση, οποτεδήποτε, στείλτε π.μ, τι στο καλό; απο Καστοριά 40-45 λεπτά κοντά, είμαστε! (απο τον καινούργιο δρόμο). :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ημουν πασχα στα κρανιδια διπλα απο σερβια #-o

 

 

Δηλαδή μόνο με αρνάκι θα σε δελεάσουμε τώρα?? :mrgreen:

Άντε μπράβο να μαζευόμαστε.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω ειμαι καθε Σ/Κ στη Χρυσαυγή Βοΐου (ανοίξαμε ενα παραδοσιακό καφενείο), όπου έχω ενα 4'' νευτώνειο και κάνω αρκετά συχνα παρατήρηση.

Blaze σου είχα αφήσει και μια αφίσα στο μαγαζί σας στην Νεάπολη για μια εκδηλωση που κάναμε στο χωριό.

Δείτε φωτό στο http://www.feggari.gr

Ελάτε για Πρωτομαγιά, αν έχει καλό καιρό

 

 

Ανδρέα μπράβο για το καφενείο και για το blog, είδα και νέο κόσμο και μ'αρέσει.

Είδα και τον Σίμο τον Λιάκο σε μια φωτό σου, με τον αδερφό του 20 χρόνια γείτονες.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραία, μπράβο παιδιά.

 

Κύριε vossinaki επειδή και 'μεις ερχόμαστε εκδρομές στην περιοχή (την Πρωτομαγιά θα πάμε Καστοριά), αν δεν είναι πολύ μακριά από τον οδικό άξονα Λαρισα - Ελασσόνα - Κοζάνη - Καστοριά μπορεί να έρθουμε και εμείς για καφεδάκι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα που άνοιξε ο καινούργιος δρόμος για Καστοριά (μέχρι Νεάπολη βέβαια ακόμη) είναι πιο κοντά. Απο την Νεάπολη είναι 20 λεπτά. Χάρτης υπάρχει εδώ http://www.mirali.gr

Βοσινάκης Ανδρέας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι πάρα πολύ που αρχίζουμε να μαζευόμαστε.

κ Αντρέα, η αφίσα ήταν αναρτημένη στην ώρα της, αλλα εγώ την είδα αργά γιατί ήμουν Θεσσαλονίκη.

Για πρωτομαγιά ο καιρός μάλλον μας τα χαλάει, αλλα είναι σίγουρα στα υπ' όψιν μία εξόρμηση κατα κει πάνω οπου κ για τους υπόλοιπους λέω οτι έχει καταπληκτικό ουρανό!

 

Ελπίζω να τα πούμε σύντομα...για οποιοαδήποτε κίνηση ή πρωτοβουλία ας πέσει ενημέρωση!!!

:cheesy:

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι πολύ ευχάριστο να βλέπεις ανθρώπους από την πόλη σου να τους αρέσει η Αστρονομια!!!!!!!!Πολλά μπράβο!!!!! =D> =D> :mrgreen: :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...

Σήμερα μίλησα με τους καθηγητές του φροντιστήριου μου και τους μίλησα σχετικά με την αστρονομική δραστηριότητα της κοζάνης και τους προτείναμε να κάνουν κάποια διάλεξη.Σκέφτηκαν τον κ.Γραμματικάκη και τον κάλεσαν αλλά μάλλον θα σκεφτούν τους κ.Δανέζη και κ.Θεοδοσίου..

 

Το μόνο παράπονο που έχω είναι δεν έχουμε αστρονομικές παρατηρήσεις και σύλλογο... :(

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο σου Nansy και μιας και ξαναθυμήθηκες το θέμα προτείνω την Παρασκευή 17 Ιουλίου να μαζευτούμε όσοι μπορούμε και να πάρουμε τα βουνα...

Η σελήνη βγαίνει μετά τις 2:00...

Προτείνω κιόλας να πιούμε καφέ την Πέμπτη ή την Παρασκευή το απόγευμα πριν την αναχώρηση.

Άντε να μαζευόμαστε σιγά σιγά. Όποιος είναι μέσα για την Παρασκευή ας ρίξει ένα ποστ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλα να περασετε εκει πανω. αν και οχι το πιο καταλληλο μερος να κανω ποστ αλλα απο κεφαλονια μερια υπαρχει κανενας να κανονισουμε την παρασκευη για καμια παρατηρηση;

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίδες, εγώ μέσα σε ότι κανονιστεί, αλλα εκτός αυτού του Σ/Κ γιατί θα λείπω.

Έχουν κανονιστεί 2 εκδηλώσεις στην Εράτυρα και στη Νεάπολη, απο τον Όμιλο Φίλων Αστρονομίας για το δεύτερο μισό του Αυγούστου, με περισσοτερες πληροφορίες σύντομα.

Πάντως για το άλλο Σ/Κ που θα έχουμε πρώτο τέταρτο της σελήνης θα μπορούσαμε να μαζευτούμε οι Κοζανίτες και οι Καστοριανοί ερασιτέχνες και να κάνουμε μια εξόρμηση!

 

Περιμένω προτάσεις...

Φιλικα Κώστας

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ιδέα σου DjEvan ξέρεις κάποιο καλό μέρος?Δυστηχώς δεν έχω μεταφορικό μέσο για να έρθω.. :oops: και θα το ήθελα πολύ..

 

Εύχομαι να περάσετε όμορφα και καθαρούς ουρανούς!!! :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ok τότε,

την άλλη βδομάδα θα ξαναεπικοινωνίσουμε κ θα στείλω κ πμ σε παιδιά απο τον σύλλογο της Καστοριάς ωστε να οργανοθούμε όσο περισσότεροι γίνονται.

The Truth Is Out There... 8-[ 8-[ 8-[
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nansy αυτοκίνητο έχω, χωράει 2 άτομα με τα τηλεσκόπια, αν δεν έχεις πρόβλημα και εφόσον μαζευτούμε αρκετοί από Κοζάνη τότε έλα,

γιατί όσο νά'ναι σε καταλαβαίνω κοπέλα είσαι...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήταν μεγάλη μου χάρα να έρθω.. :cheesy: :cheesy: Ελπίζω να τα καταφέρω!! :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως για το άλλο Σ/Κ που θα έχουμε πρώτο τέταρτο της σελήνης θα μπορούσαμε να μαζευτούμε οι Κοζανίτες και οι Καστοριανοί ερασιτέχνες και να κάνουμε μια εξόρμηση!

 

Και εγώ μέσα

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης