Jump to content

Τηλεσκοπιο για ccd αστροφωτογραφια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας ειμαι καινουργιος στη παρεα και σχετικα αρχαριος. Η απορια μου ειναι αν εκτος ολων των αλλων παραγοντων,(καλα οπτικα τηλεσκοπιου),(καταλληλη για το τηλεσκοπιο ccd camera )το μεγαλο τηλεσκοπιο αποδιδει και βγαζει καλυτερες φωτογραφιες με μια ccd camera.Δηλαδη μπορεις να δεις και να φωτογαφισεις περισσοτερα με ενα μεγαλο η με ενα μικρο και γρηγορου εστιακου λογου τηλεσκοπιο.Ξερω το μικρου εστιακου λογου ειναι ποιο γρηγορο δε χρειαζεται focal reducer, αλλα απο την αλλη το μεγαλο τηλεσκοπιο δεχεται περισσοτερο φως εκει ειναι που εχω μπερδευτει Εγω εχω ενα MEADE 12 LX200 UHTS και σκεφτομαι να αγορασω μια SBIG ST-7XME για αυτη τη δουλεια ,αξιζει η να παρω καποιο αλλο τηλεσκοπιο μικροτερο που θα ειναι εξισου καλο για τη δουλεια που το θελω.Και αν ναι εσεις ποιο μου προτεινετε.Ευχαριστω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σημαντικότερο είναι να καταλάβει κανείς ότι για να αξιοποιήσει με τον καλύτερο τρόπο τον εξοπλισμό του πρέπει να συνδυάσει σωστά τα χαρακτηριστικά της CCD με την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου του. Για την εστιακή φωτογράφηση (βαθύς ουρανός) πρέπει να πετύχει κλίμακα ειδώλου περίπου 2,5 arcsec ανά pixel. Αν είναι περισσότερα χάνει διακριτική ικανότητα, αν είναι λιγότερα χάνει ευαισθησία.

 

Τηλεφακοί και μικρές αποστάσεις μας βοηθάνε όταν δεν μας ενδιαφέρει τόσο η διακριτική ικανότητα αλλά επιθυμούμε να φωτογραφήσουμε μεγαλύτερη έκταση ουρανού και να ξεπεράσουμε πιο εύκολα το πρόβλημα της οδήγησης του τηλεσκοπίου.

 

Αν χρησιμοποιήσουμε όμως την ιδανική κλίμακα ειδώλου, τότε το μικρότερο τηλεσκόπιο θα χρειαστεί φυσικά περισσότερο χρόνο για να φωτογραφήσει το ίδιο αντικείμενο σε σχέση με ένα μεγαλύτερης διαμέτρου με τον ίδιο εστιακό λόγο, επειδή στο μεγάλο τηλεσκόπιο για να επιτευχθεί η ίδια αναλογία δευτερολέπτων ανα pixel θα χρησιμοποιήσουμε μεγαλύτερα pixels (ή bining).

 

Η ποιότητα της φωτογραφίας όμως δεν θα εξαρτηθεί από το αν το τηλεσκόπιο είναι μεγαλύτερο ή μικρότερο, πιο γρήγορο ή πιο αργό, αλλά από το αν ο συνολικός χρόνος έκθεσης ήταν αρκετός, αν η οδήγηση του τηλεσκοπίου πραγματοποιήθηκε με ακρίβεια, αν το seeing ήταν καλό και τέλος αν η ποιότητα του ειδώλου που παρέχει το τηλεσκόπιο στο τμήμα του οπτικού πεδίου που καλύπτει ο αισθητήρας CCD είναι ικανοποιητικό.

 

Για τις καλύτερες αισθητικά ερασιτεχνικές φωτογραφίες γαλαξιών του καταλόγου ΝGC απαιτήθηκαν συχνά πολλές ώρες (ή και νύκτες) συνολικής έκθεσης.

 

Γιάννης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης