Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους.

Μιας και χτες είχαμε αργία στο νησί, είπα να την τιμήσω με ένα καλό ξενύχτι την Τετάρτη το βράδυ. \:D/

Καθότι νέος στο χώρο, επισκέφτηκα την Ανάληψη κατά τις εντεκάμιση, όμως απογοητεύτηκα από την έλλειψη θέας στον ανατολικό ουρανό, αφού ήθελα να δω το Δία νωρίς το πρωί. Και πήρα τους δρόμους προς βορρά... Δοκίμασα διάφορα σημεία. Αλυκές, Γουβιά, Δασιά, Μπαρμπάτι, Αγνή, Καλάμι... Αλλά τίποτα... Μέρη με φωτορύπανση ή καθόλου χώρο για να απλωθώ.

Το σημείο όμως πάνω από τον μικρό κόλπο της Κουλούρας με άπλετο πλακόστρωτο χώρο, με κέρδισε. Ησυχία, χωρίς φώτα και ένας τέλειος ουρανός με το Γαλαξία να διαγράφεται πολύ καθαρά. Αξιζε η διαδρομή των 35 χιλιομέτρων σε δρόμο στενό και με πολλές στροφές.

Κάθισα σε ένα από τα παγκάκια με το φορητό στα γόνατα και με το (ενεργοβόρο) stellarium να τρέχει. Εμεινα κανένα δίωρο να βρίσκω αστερισμούς: Αετός, Κύκνος, Δράκος, Κηφέας, Δελφίνι... Και ο Σκορπιός με τον Τοξότη λίγο αργότερα. Τι θέαμα!

Εστησα το τηλεσκόπιο κατά τις 2:30. Μόλις ξεμύτισε ο Δίας στον καθαρό ανατολικό ορίζοντα, απλά τον χάζευα στον προσοφθάλμιο! :shock: Και μετά ήρθε η Σελήνη και η Αφροδίτη. Ο Αρης δεν ξέρω που ήταν, υποτίθεται ότι ήταν λίγο χαμηλότερα από την Αφροδίτη, αλλά δεν τον είδα. :cry:

Πήρα το δρόμο της επιστροφής στις 5:30 όταν είχε φέξει για τα καλά, ενθουσιασμένος αλλά και κουρασμένος.

Ανυπομονώ για την επόμενη εξόρμηση! :o

C8-N

CG-5 Advanved GT

 

Elementary, my dear Data!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Διας προσωπικα για μενα δεν αξιζει ακομη παρατηρηση, λογο διοτι βγαινει γυρω στις 530 ,και τα μειονεκτηματα ειναι 2 , αρκετο φως , και παρατηρηση στον οριζοντα....

υπομονη σε κανενα δυμηνο θα φτασει ψηλα και θα φαινετε γυρω στις 3,4 το βραδυ, εκει αλλαζει ολη η παρατηρηση..

82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα Γιαννη,

 

Χαιρομαι οπου ενας ακομη συντοπιτης μου μπηκε δυναμικα στην αστροπαρατηρηση αλλα και στο Astrovox :D

 

 

Ελπιζω ο ουρανος της "Κουλουρας" να σε αποζημιωσε...αν και υπαρχουν αρκετες σπιτια εκει (κυριος βιλλες που λειτουργουν το Καλοκαιρι) ο ουρανος ειναι αρκετα καλος, ιδικα αν βρισκεσαι σε σημειο που δεν βλεπει φωτα το ματι σου. Βεβαια εκει πανω απο την κουλουρα θα εβλεπες αρκετα φωτα. Αλλα απο οτι διαβαζω πρεπει να ειδες αρκετα πραγματα!

5:30;;; Μια χαρα σε βρισκω! =D>

 

 

Τα υπολοιπα σημεια που ανεφερες ΔΕΝ αξιζουν για παρατηρηση (εκτος και αν μενεις εκει και δεν εχεις χρονο για καπου αλλου) ειναι ΠΙΤΑ στα φωτα, ειδικα τωρα το καλοκαιρακι οπου εχουν ανοιξει ολα τα τουριστικα/ξενοδοχεια/εξοχικα/κτλ.

 

Βλεπω οτι ιδη εχεις αρχισει και κανεις καποια βηματα και ελπιζω σε λιγο καιρο να εχεις κανει ακομα πιο μεγαλα!

Νομιζω οτι το Laptop σαν χαρτης βοηθαει στην αρχη μιας και κανεις ενα απλο Search και βρισκεις αυτο που θες...αλλα δεν θα σε βοηθισει πολυ, νομιζω οτι καλυτερα θα ηταν με εναν χαρτη του ουρανου πχ. Pocket Atlas

ή ο συνδιασμος αυτον, δηλαδη και το Laptop αλλα και ενος χαρτη

Ο λογος που το λεω αυτο ειναι γιατι το Laptop μετα απο 2-3 ωρες δεν θα εχει μπαταρια αλλα και γιατι σου χαλει την Νυχτερινη οραση (οπου ειναι και το πιο βασικο)

 

 

 

Πολυ καλο ουρανο εχουν καποιες παραλιες στα δυτικα οπως ο Χαλικουνας, αλλα καλο θα ηταν να μην εχεις μαζι σου το Τηλεσκοπιο στην Παραλια γιατι το αλατι και η αμμος χαλανε τα κατοπτρα.

 

Επισης τον πιο καλο ουρανο θα τον βρεις στον Παντοκρατορα λιγο πριν το μοναστηρι και μετα την πρωτη στανη, εκει οπου το ματι σου δεν θα βλεπει ΚΑΝΕΝΑ φως!. (εγω εκει πηγαινω οταν εχω χρονο)

 

Ακομη καλο ουρανο εχουν τα σημεια Δεξια και Αριστερα του Τρουμπετα, το ενα ειναι περιπου 500 μετρα απο τον Τρουμπετα αριστερα (προς Λακωνες) περνεις τον χωματοδρομο και βγαινεις σχεδον στην κορυφη του λοφου. Και το αλλο σημειο, δεξια απο του Τρουμπετα περνεις τον δρομο προς Σωκρακι για μερικα χιλιομετρα σε καποιο σημειο οπου να μην βλεπεις φωτα.

 

 

 

 

 

Αντε να κανονισουμε να παμε καμια αστροβραδια!! :mrgreen:

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη,

 

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις για σημεία παρατήρησης!

Το μοναδικό ενοχλητικό ήταν ότι είχα ένα φάρο ](*,) απέναντί μου στα Νοτιοανατολικά (Αλβανία), αλλά στεκόμουν πίσω από ένα θάμνο(!) και έκοβε σχεδόν όλο το φως. Κατά τα άλλα ήταν πάρα πολύ καλά!

C8-N

CG-5 Advanved GT

 

Elementary, my dear Data!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη,

 

Ευχαριστώ για τις υποδείξεις για σημεία παρατήρησης!

Το μοναδικό ενοχλητικό ήταν ότι είχα ένα φάρο ](*,) απέναντί μου στα Νοτιοανατολικά (Αλβανία), αλλά στεκόμουν πίσω από ένα θάμνο(!) και έκοβε σχεδόν όλο το φως. Κατά τα άλλα ήταν πάρα πολύ καλά!

Τον εφαγα και εγω oλλο τον Χειμωνα...αλλα δεν νομιζω οτι μιλας για τον φαρο (την Περιστερα ή την Σερπα) αλλα για εναν προβολεα οπου εχουν οι Αλβανοι σε κατι Ιχθυοκαλλιεργειες...ο οποιος ειναι απλα Τεραστιος :shock: και κανει απιστευτη φωτορυπανση.

 

 

 

Και με την Ευκαιρια οποιος δεν γνωριζει που ειναι η Κουλουρα

Θα την βριτε εδω: http://www.panoramio.com/photo/1580619

και εδω απο εμενα: http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=8253&user_id=685

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιάννη δε σε γνωρίζω προσωπικά αλλά που θα πάει θα γνωριστούμε. Η αστρονομία Γιάννη είναι από τις πιο ωραίες ενασχολήσεις γιατί σε διαμορφώνει και σαν άτομο. Εδώ στο νησί βέβαια υποφέρουμε λόγω υγρασίας και συνεχών βροχών το χειμώνα και το καλοκαίρι από τη φωτορύπανση.

 

 

Άντε να κανονισουμε να παμε καμια αστροβραδια!! :mrgreen:

:D Είμαι μέσα κι εγώ! :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα Γιάννη δε σε γνωρίζω προσωπικά αλλά που θα πάει θα γνωριστούμε. Η αστρονομία Γιάννη είναι από τις πιο ωραίες ενασχολήσεις γιατί σε διαμορφώνει και σαν άτομο. Εδώ στο νησί βέβαια υποφέρουμε λόγω υγρασίας και συνεχών βροχών το χειμώνα και το καλοκαίρι από τη φωτορύπανση.
Πες το ψεματα...φετος δεν υπηρχε μερα για παρατηρηση..... :( :cry:

 

Άντε να κανονισουμε να παμε καμια αστροβραδια!! :mrgreen:

:D Είμαι μέσα κι εγώ! :D

Αντε να μαζευομαστε σιγα-σιγα :mrgreen:

 

 

 

Αλλος για Παντοκτρατωρ;; \:D/

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαλιστα..!

Αντε BorgDrone σου ευχομαι παρατηρήσεις deep sky , που θα πάει θα βρεις το κατάλληλο μέρος-σε κανα βουνο δε παίζει τπτ εκεί ? ( και τηλεσκόπιο? )

Bi2L πολύ μου αρέσει η φωτογραφία σου (φωτίζει λόγω σελήνης?) =D>

Είμαστε ταξιδιώτες που πάνω στη Γη διασχίζουν το διάστημα, σαν επιβάτες πάνω σε πλοίο, και πολλοί

από εμάς δε νογάμε κανένα μέρος του σκάφους πέρα από την καμπίνα όπου καταλύουμε.

S.P. Langley

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Bi2L πολύ μου αρέσει η φωτογραφία σου (φωτίζει λόγω σελήνης?) =D>
Μακαρι...να ηταν,

Ειναι μερα και απο πανω ειναι ο Ηλιος! Και μαλιστα εκεινη την ημερα επιασε 10 μποφορ!!! :shock:

 

 

Αληθεια Γιαννη τι εξοπλισμο εχεις;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν μόλις γύρισα απ τη βραδινή έξοδο κοίταξα ψηλά και είδα το Δία ενώ στο βάθος ανέτειλε η Αφροδίτη. Δεν έχασα καιρό και έβγαλα το "taho-hasi" (παραλίγο takahashi) τηλεσκόπιο μου και τους παρατήρησα. Ή ο Δίας ήταν καταπληκτικός ή εγώ είχα πιει λίγο παραπάνω. Επίσης είδα Μ 31 , Albireo , M 103 , και χαμηλα και μες την υγρασία διέκρινα και το διπλό σμήνος του Περσέα. Μόλις τα μάζεψα και σας γράφω .

 

 

Νομίζω πως το βουνό μας καλεί.. :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σε όλους!

 

Βλέπω ξεκινήσαμε κουβεντούλα!

 

Χτες βράδυ βρέθηκα κατά τις έντεκα στο Λιβάδι Ρόπα. Ερχόμενος από την πόλη, στρίβεις λοξά αριστερά και βρίσκεσαι στην ευθεία όπου χωρίζει τον κάμπο στα δύο. Στο χωματόδρομο όπου θα γίνει ο νέος δρόμος ήταν πολύ καλά με αρκετό σκοτάδι. Εκατσα κάνα δύωρο συνολικά. Εψαξα και βρήκα (χωρίς GoTo και λοιπά καλούδια) το M13 στον Ηρακλή. ΕΠΑΘΑ ΠΛΑΚΑ. Αυτό δεν είναι σμήνος, αλλά κόσμημα. Ειδικά σε μεγάλες μεγενθύνσεις φαίνονται πάρα πολλά αστέρια και πραγματικά ανοίγει η ψυχή σου.

 

Βασίλη, ο φάρος που λέω, είναι ένας λευκός σε ένα ακρωτήρι, όπου κάνει το πέλαγος μέρα μεσημέρι (σχεδόν!) Ας είναι καλά ο θάμνος στο σημείο που ήμουν και έκοβε το φως σχεδόν τελείως.

 

Ο εξοπλισμός που έχω και τον αγόρασα πριν ένα μήνα περίπου (αφού τον ζαχάρωνα στο Πλανητάριο) και πήγα στη Θεσ/νίκη για να κάνω την αγορά είναι το C8-N με την ρομποτική CG5 ισημερινή. Επιπλέον αγόρασα το βαλιτζάκι με τους Plossl και τα φίλτρα. Ναι, ξέρω θα μπορούσα να διαλέξω καλύτερους, αλλά ακόμα είναι νωρίς. Και μην ακούσω τίποτα σχόλια γιατί εμένα μου αρέσουν πολύ, εντάξει; Είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον εξοπλισμό για την ώρα. Μάλιστα χρειάστηκε να κάνω και μία ευθυγράμμιση του δευτερεύοντος γιατί σε κάποια στιγμή ήταν εκτός τόπου και χρόνου και δεν έβλεπα τίποτα. Απλή διαδικασία, μου πήρε πέντε λεπτά.

 

Πάω να κάνω λίγη δουλειά... και καφεδάκι!

C8-N

CG-5 Advanved GT

 

Elementary, my dear Data!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αλλος για Παντοκράτωρ;;; (τι μονο προς Αλεποχώρι θα πηγαινουμε; )

 

 

Επιτελους μετα απο αρκετο θα παω για για παρατηρηση σε αρκετα σκοτεινο ουρανο :mrgreen: <εκτος απροοπτου βεβαια>

 

Ηδη εχουμε κανονισει οι Κερκυραιοι του Astrovox <ολοι οι παραπανω δηλαδη> Βi2L, Homo, BorgDrone και Alderamin

 

 

Οποιος αλλος Κερκυραιος ή Astrovoxας βρισκετε στο νησι και θελει να ερθει ειναι ευπροσδεκτος να μας συναντησει!!

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης