Jump to content

Καθαρισμός Κατόπρων & Τηλεσκοπίου - Προβληματισμοί Ανησυ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πανω κατω ολοι μας γνωριζουμε πως να καθαρισουμε ενα κατοπτρο και αν δεν γνωριζουμε υπαρχουν αρκετα Θεματα εδω στο Astrovox οπου αναφερετε συγκεκριμενα πως να καθαρισεις ενα κατοπτρο.

 

Εγω μιας και εχω Νευτωνειο τηλεσκοπιο θα αναφερω μερικα προβλημα που εχω ελπιζοντας να βρω μερικες απαντησεις.

 

 

Καταρχας να σας θυμισω οτι εχω τα κατοπτρα με επιστρωσεις της Orion Optics οποτε τα προσεχω αρκετα (ή τελος παντων ετσι θελω να πιστευω)

 

 

Μετα να αναφερω οτι εχω κανει αρκετες μετατροπες οπως για παραδειγμα η αλλαγη Αραχνεις οπου χρειαστηκε να κανω αρκετες τρυπες στον Σωληνα μου ωστε να την τοποθετησω - Που θελω να καταλιξω με την νεα Αραχνη και τους καθαρισμους; Θα σας πω αμεσως,

Οτι αθελα μου ειχαν μαζευτει αρκετες σκονες απο το τρυπιμα με αποτελεσμα να κατσουν μεσα στον Σωληνα και σιγα σιγα να πεσουν στο Κατοπτρο, οποτε το κατοπτρο χρειαστικε καθαρισμα....και εδω ξεκινα το "μπερδεμα"....

 

Να σας πω οτι γνωριζω και εχω διαβασει τις "οδηγιες" για τον καθαρισμο...αν και δες τις ακολουθω κατα γραμμα :roll:

 

Αυτο που κανω ειναι να παρω απιονισμενο νερο ...ναι αυτο που εχουν στο supermarket....διοτι το αλλο απο φαρμακειο που το πειρα για δοκιμη μου αφησε λεκε any way...

 

Πηρα λοιπον το απ/νο νερο και εκενα ενα ομορφο "ντουζ" το κατοπτρο αλλα επιδη δεν εφυγαν ολες οι "βρομιες" απο πανω εβρεξα καλα ενα βαμβακι και με πολυ προσοχη το περασα απο πανω ενω ταυτοχρονα εριχνα απ/νο νερο οποτε ολες οι βρομιες εφυγαν...αλλα οι προβληματισμοι μου μολις ξεκινησαν...

 

Το βαβακι μου αφηνε ενα ειδος σαν πολυ-πολυ μικρη σκονη πανω στο κατοπτρο -βεβαια αυτο για να φανει επρεπε να στρεψω το κατοπτρο προς μια πηγη φωτος ή να παρω τον προβολεα και απο κοντα να φεξω πανω στο κατροπτρο.

Οποτε Ξαναδοκιμασα το "ντουζακι" με το απ/νο νερο...δεν μπορω να πω εκανε μεγαλη διαφορα...αυτη η πολυ-πολυ-πολυ μικρη σκονι συνεχειζε να παραμενει πανω στο κατοπτρο... :? :(

 

Μετα το αλλο προβλημα που εχω ειναι οτι το νερο οσο απ/νο και να ειναι δεν παυει να ειναι νερο...που σημαινει οτι οσο και να γυριζα το κατοπτρο δεξια κι αριστερα καποιες μικρες σταγονες δεν εφευγαν απο πανω του :( τι και αν το κουνουσα, τι αν το χτυπουσα (απο κατω) τιποτα...λες και ειχαν κολλησει εκει...οποτε δεν μπορουσα να κανω κατι αλλο απ'το να το τοποθετισω μαζι με αυτε τις σταγονες μεσα στο τηλεσκοπιο, βεβαια το τηλεσκοπιο ηταν σε πλαγια θεση ουτος ωστε οι σταγονες να κιλισουν προς τα κατω...αλλα αυτο δεν συνεβει δυστυχως, και οι σταγονες στεγνωσαν και αφησαν εναν μικρο λεκε! Αν και δεν ειναι και κατι εμφανες...ισως με ενα "μπανακι" να φυγουν...αλλα το προβλημα μου ειναι οτι και παλυ θα ξανα εμφανιστουν :( ](*,) Οποτε γνωριζει κανεις τι κανεις σε αυτη την περιπτωσει;

 

 

 

Τουλαχιστον το προβληματα με την σκονη που ειχα καθησει μεσα στον σωληνα το ελυσα! Πηρα τον ρολο με την αυτοκολλητη (αυτο που ειναι για να βγαζεις να χνουδια απο τα ρουχα ή γενικα τις τριχες της γατας απο ρουχα) και περασα ολο τον σωληνα με αυτο και εφυγαν ολες οι σκονες/τριματα!

 

 

 

Σας Ευχαριστω για την προσοχη σας, περιμενω τις απαντησας και την βοηθεια σας.

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.trekprops.de/images/material/material_airspray_5475.jpg

 

Ένα τέτοιο παρόμοιο σου χρειάζεται Βασίλη, σπρέι στεγνού αέρα, έχει αρκετή πίεση ώστε να διώξει τις σταγονίτσες.

Στην δουλειά μου το χρησιμοποιώ συχνά και είναι εντελώς στεγνός ο αέρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη βγαλε παλι το κατοπτρο και κανε τα εξης

(οτι εκανα και εγω στο ΟΟ 14")

ΜΕΡΟΣ 1

Παρε μια μεγαλη λεκανη πλαστικη βαλε μεσα στον πατο μια πετσετα μεγαλη διπλωμενη στα 4 και βαλε επανω το κατοπτρο.

Μετα βαλε την λεκανη κατω απο τη βρυση και ασε το νερο να τρεχει μεχρι να καλυψει το κατοπτρο 2-3 ποντους.

Μετα παρε βαμβακι μπολικο και αστο να ακουμπισει ελαφρως πανω στο κατοπτρο κανοντας κινησεις κυκλικες αρχιζοντας απο το κεντρο του κατοπτρου και πηγαινοντας προς τα εξω.Αυτο το συνεχιζεις μεχρι να καθαρισει

το κατοπτρο .Μετα βγαζεις το κατοπτρο απ τη λεκανη , στιβεις τη πετσετα και γυρνας αναποδα τη λεκανη .

ΜΕΡΟΣ 2

Επανω στη λεκανη τωρα βαζεις την διπλωμενη πετσετα και πανω το κατοπτρο.

Τωρα ριχνεις αποσταγμενο νερο μπολικο (Water for injection στα φαρμακια),(οχι απιονισμενο νερο διοτι περιεχει ακομη μεταλικα αλατα) ωστε να φυγει το νερο της βρυσης που εχει αλατα και αφου φυγουν ολα τα νερα φυσικο εναι να μεινουν λιγες σταγονες οι οποιες φευγουν (πραγμα που ξεχασες να κανεις) περνεις ενα πακετο μαντηλακια, που ολοι κουβαλαμε πανω μας ,ανοιγεις το καθε μαντηλακι και το ακουμπας με προσοχη πανω στο κατοπτρο μεχρι να μην βλεπεις πουθενα κενο .Οταν καποιο μαντηλακι δεν ακουμπα καλα στο κατοπτρο το πιεζεις ελαχιστα καθετα με ενα βαμβακι στεγνο μεχρι να ακουμπηση. Μετα απο 2 λεπτα αφαιρεις τα μαντηλακια και εισαι οκ.

Ολα αυτα που σου γραφω βρισκονται εδω www.astronomia.org.gr/pdf/milonas-katoptra.pdf αρθρο του Αρη Μυλωνα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα παιδια, σας ευχαριστω για τις απαντησεις.

 

 

Δημητρη σε ευχαριστω ειναι πολυ σωστη η απαντηση σου αλλα....

Με το χαρτομαντιλο ειχα προβλημα λογο του οτι μου αφηνε χνουδι πανω στο κατοπτρο :( (παλαιοτερα που το ειχα κανει) για αυτο προτιμησα να μην το βαλω καθολου...ισως να μην ηταν σωστα χαρτομαντιλα :?

 

Οσο για το Water for Injection το ειχα δοκιμασει οταν μου ειχε ερθει το κατοπρο (το οποιο ηθελε καθαρισμα γιατι ειχε χνουδια απο βαμβακι) και παρατηρησα οτι αφηνε παρα πολλα μικρα πολυ-πολυ-πολυ μικρα πραγματακια πανω στο κατοπτρο (λετε να επεσα σε χαλασμενο* Water for Injection, αλλα και τα 4 που πηρα εκαναν το ιδιο πραγμα) ενω μετο απ/νο νερο δεν δεν εχω αυτο το προβλημα.

Για να καταλαβετε την διαφορα οταν ριχνω απ/νο νερο και δημιουργει μια κυλιδα πανω στο κατοπτρο η καλυδα αυτη ειναι πεντακαθαρη! Βλεπεις το κατοπτρο πολυ καθαρο! <με εξαιρεσει οτι το καλυπτει μια κυλιδα νερο>

Οταν ριχνω πανω Water for Injection και δημιουργει πανω κυλιδα, τοτε αυτη η κυλιδα ειναι σαν να ειχει κατι μεσα της, κατι πολυ-πολυ-πολυ μικρο και το κατοπτρο οταν το κοιτας μετα ειχε κατι πολυ μικρες τελιτσες πανω του. Και οταν στεγνωσει οι τελιτσες αυτες παραμενουν πανω στο κατοπτρο :(

Για αυτο και δεν ξανα πειρα Water for Injection διοτι μου αφηνε λεκε πανω στο κατοπτρο. Το εχει παρατηρησει κανεις ; ή μονο σε εμενα συνεβει αυτο;

Μηπως το Water for Injection περιεχει τιποτε μεταλλικα στοιχεια ή ειναι εμπλουτισμενο με κατι;

Ειχα μιλησει με ενα παιδι που δουλευει σε φαρμακειο και μου ειχε αναφερει οτι το Water for Injection ισως να περιεχει μεσα διαφορα....(ουτε αυτος βεβαια δεν ηξερε καλα)

 

 

Φιλε Βαγγελη σε ευχαριστω αλλα δεν νομιζω να το χρεισιμοποιησω μιας και...διαβαζοντας τις οδηγιες του κ Μυλωνα στην παραγραφο 6 στο Αακαταλληλα Υλικα αναφαιρει οτι Σπρεϊ Πεπιεσμενου Αερα περιεχει αντι-στατικα υλικα...

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε Βασίλη το water for injection ειναι καθαρό απιονισμένο νερο το οποιο ειναι ταυτοχρονα και αποστειρωμένο. Δεν περιεχει καμια ουσια ωστε τελικα να μην επιδρα καθολου με το ανθρωπινο σωμα. Χρησιμοποιειται ως διαλυτης για την παρασκευη διαλυματος ( με την προσθηκη φαρμακου σε μορφη σκονης ωστε να μπορει να χορηγειται παρεντερικα (ενεσιμο)). Αν κανεις ενεση μονο με water for injection ενδοφλεβια προκαλεις αιμολυση δηλ. σπασιμο των ερυθροκυτταρων του αιματος που οφείλεται σε λογους διαφορας ωσμωσης.

Δεν εχω εμπειρια για τη χρηση του σε τηλεσκοπια, ομως πιστευω οτι οι λεκεδες που αναφερεις οφειλονται οχι στο wfi αλλα σε ουσιες πχ σκονη που βρισκονται πανω στο κατοπτρο και δεν απομακρυνονται γιατι γινεται κατι σαν ... πασαλειμα κι οχι αφαιρεση του διαλυματος wfi-σκονη. Και δεν εννοω οτι εσυ κανεις πασαλειμα αλλα οτι πιθανως δημιουργουναι μεγαλες δυναμεις "προσκολλησης" του διαλυματος με το κατοπτρο.

Εχω τη γνωμη παντως ,αν θελεις απο ενστικτο περισσοτερο, οτι το wfi δεν ειναι και το πιο ....καταλληλο καθαριστικο.

ΥΓ Οι πληροφοριες για το wfi ειναι εγκυρες, στο λεω σα γιατρος.

Kι ο πιό μακρύς δρόμος αρχίζει με ένα απλό βήμα.

 

www.flickr.com/photos/athlos/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Jordan σε ευχαριστω για τις πληροφοριες,

 

παντως μου ειναι πολυ περιεγο αυτο με το wfi και το κατοτοπτρο μου

και τωρα που το θυμήθηκα ειχα ριξει wfi και στον Δευτερευον της ULS Quartz και συνεβει το ιδιο πραγμα...

Μηπως το Wfi που μου εδωσαν ηταν σκαρτο;;

Βασίλης Μεταλληνός

OO 16 1600 f4

ΟΟ 12.5 1525 f4.8 NEQ6

TOA130 1000 f7.7 ΕΜ200

ED80 600 f7.5, Vixen9x63

Canon eos 6D, Sony a7s2, Wat120n+,Asi120

2009年7月22號日食 - 2017 Aug 21

www.metallinos.net

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασιλη ο τροπος που ελεγχουμε, τουλαχιστο με το ματι, το wfi ειναι να ειναι διαυγεστατο, χωρις καμια χρωματικη αποκλιση. Μην ξεχναμε επισης οτι περα απο την ημερομηνια ληξης που αναγραφει η κατασκευαστρια εταιρεια παρα πολυ μεγαλη σημασια εχουν οι συνθηκες συντηρησης που συγκεκριμενα αφορουν μερος σκιερο και θερμοκρασια κατω απο 25 βαθμους. Απο την προσωπικη μου εμπειρια παντως (την ιατρικη εννοω) σου λεω οτι το wfi δεν ειναι καθολου εμπορικο, που σημαινει οτι καποιο φαρμακειο μπορει να το εχει για παρα πολυ καιρο στα ραφια του. Δεν ειναι depon που δεν προλαβαινει να ... μεινει. Ισως αυτο που πηρες εσυ οντως να ηταν πολυκαιρινο και συνεπως με αλλοιωμενες ιδιοτητες. Δεν μπορεις να εισαι σιγουρος.

Kι ο πιό μακρύς δρόμος αρχίζει με ένα απλό βήμα.

 

www.flickr.com/photos/athlos/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δοκιμασε να παρεις μερικα τετοια και να το στεγνωνεις!! http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1393

Η Γνώση δημιουργήθηκε για να μας ενώνει

Oχι για να μας απομακρύνει.....

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης