Jump to content

A-Polaris: Αστροβραδιά στον Πλατύκαμπο Λάρισας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ευγενική πρόσκληση του Εξωραϊστικού Συλλόγου Πλατυκάμπου Λάρισας «Πολίτες για Ποιότητα Ζωής», η Α-Polaris διοργανώνει παρατήρηση για το κοινό το Σάββατο 30/5/2009 σε κεντρικό σημείο του χωριού, αλλά με πλατύ ορίζοντα και μέτριο φωτισμό. Η εκδήλωση θα γίνει στα πλαίσια του Διεθνούς Έτους Αστρονομίας και θα αρχίσει με τη δύση του Ηλίου. Εκτός από τη Σελήνη (6 ημερών) και τον Κρόνο θα παρατηρηθούν και κάποια λαμπρά αντικείμενα βαθέως ουρανού καθώς η Σελήνη θα γέρνει προς τη Δύση. Θα υπάρχει ποικιλία τηλεσκοπίων με μεγαλύτερο το 12ιντσο dob (Orion Optics) του Γιώργου (gbirsianis).

Ο Πλατύκαμπος βρίσκεται 10 km ανατολικά της Λάρισας στη διαδρομή Λάρισας-Βόλου (παλαιά οδός). Θα χαρούμε να δούμε όποιον μένει κοντά και μπορεί να έρθει!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όπως κάθε φορά, έχουμε σασπένς με τον καιρό! Αλλά συνήθως μας κάνει τη χάρη. Για όσους είναι κοντά στη Λάρισα ή στο Βόλο, ραντεβού στον Πλατύκαμπο κατά το ηλιοβασίλεμα!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άλλη μιά εκδήλωση για το κοινό που μας γέμισε χαρά και ικανοποίηση, καθώς η προσέλευση του κοινού ήταν μεγάλη. Μεγάλο και το ενδιαφέρον και οι απορίες, ιδίως από τους μικρούς μαθητές.

Ο καιρός έφτιαξε κυριολεκτικά την τελευταία στιγμή, αφού μέχρι να αποφασίσουμε να στήσουμε τα τηλεσκόπια φυσούσε πολύ δυνατά και τα σύννεφα έρχονταν και έφευγαν (και ξαναέρχονταν). Στις 21:00 επικράτησε ιδανικός καιρός και όλα πήγαν καλά!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν μπόρεσα να έρθω γιατί ήμουν στη Θεσσαλονίκη :(

Δεν πειράζει όμως θα δώσω το παρόν την επόμενη φορά που πιστεύω δεν θα αργήσει... Ελπίζω να τα περάσατε τέλεια !!!!!!!! :)

ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε συγχαρητήρια σε σένα και σ΄όλα τα παιδιά του Α-Polaris!

Καλή συνέχεια και καλή αντάμωση στα βουνά της Ρούμελης!

 

Βαγγέλης Τσάμης

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε ένα μεγάλο μπράβο σ'εσένα και σ'όλα τα άλλα παιδιά του A-Polaris που συνέβαλαν σε αυτή την εκδήλωση.

 

Περιμένουμε φωτό.

Το αδιανοητο σημερα ειναι η μονη λυση για το αυριο !

 

Επανάσταση δεν είναι μόνο η εξέγερση, είναι και η συνειδητοποίηση της αλήθειας...

 

http://www.spartastronomy.gr

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν κατάφερα να είμαι στην παρέα σας... :( πολλά μπράβο Τόσο σε εσένα Στέφανε όσο και στο Gbrisiani που με την αγάπη σας και το κέφι σας για την αστρονομία μας παρασέρνετε και εμάς…
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα σε όλους.

Φωτογραφίες θα αναρτήσουμε αύριο...θέλω να πιστεύω. Αν όχι αύριο άντε μεθαύριο..σίγουρα.

Περάσαμε πολύ ωραία!!!

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς δεν κατάφερα να είμαι στην παρέα σας... :( πολλά μπράβο Τόσο σε εσένα Στέφανε όσο και στο Gbrisiani που με την αγάπη σας και το κέφι σας για την αστρονομία μας παρασέρνετε και εμάς…

 

Ήτανε και ο Αλέξανδρος στην παρέα μας, καθώς και ο Μιχάλης.

Επίσης και αυτοί/ές που απουσιάζανε σωματικά, είμαι σίγουρος ότι η σκέψη τους ήτανε στην όμορφη αστροβραδιά μας.

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να και κάποιες φωτό από την εκδήλωση. Στα τηλεσκόπια φαίνονται ο Γιώργος Μπιρσιάνης, ο Αλέξανδρος Γραβάνης, ο Μιχάλης Φαναριώτης κι ο υποφαινόμενος.

DSC03249.thumb.jpg.ad2ff4c9300379831be47e63bf9d5099.jpg

DSC03255.thumb.jpg.1c88cc6236a5bb021f2d9ad9d83c2055.jpg

DSC03243.thumb.jpg.67efc131ebd54b61e69041c323e3878c.jpg

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά παιδιά δεν φαντάζεστε πόσο ζηλεύω που δεν ήμουν στην παρέα σας . :( Ειδικά τώρα που είδα και τις φωτογραφίες. Καλα ε πρέπει να είχε πολύ κόσμο... !!!
ΑΣΤΡΟΝΌΜΟΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο παιδιά συγχαρητήρια,

Φέτος με αυτές τις εκδηλώσεις σε όλη την Ελλάδα πολύς κόσμος έμαθε αρκετά για την αστρονομία - που δυστυχώς οι γνώσεις από την πρωτοβάθμια και δευτεροβάθμια εκπαίδευση είναι από ελλιπής έως ανύπαρκτη. =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολλά συγχάρητηρια και από μένα!!! =D> =D> Κάνατε καταπληκτική δουλειά!!Από ότι είδα στις φωτογραφίες υπάρχουν πολλά παιδιά πράγμα που είναι πολύ ενθαρρυντικό και σημαντικό γιατί αυτό δείχνει πως οι νέες γενιές με την κατάλληλη καθοδήγηση μπορούν ακόμα να τους αρέσει και να θαυμάζουν την μαγεία του ουρανού!!!!:cheesy:

 

 

Και πάλι πολλά συγχαρητήρια!!! =D> =D>

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης