Jump to content

Συνδεση Meade ETX με PCχωρις seirial port, Help


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια, Εχω το Meade 125 ETXPe. Το προβλhμα μου ειναι η συνδεση με το PC. Exω εγκατασταηση το Αutostar suite. Ola ξεκινουν απο το καλωδιο συνδεσης που ειναι τυπου rs232 και οχι usb. Το pc moy δεν εχει σειριακη θυρα αλλα μονο usb. Πηρα ενα καλωδιο adaptor απο το εμποριο (οχι απο την meade που εχει 50ε.) εγκαθηστω τουσ drivers αλλα στο autostar δεν μπορει να κανει comunication με τιποτα. Λετε να φταιei το καλωδιο που δεν ειναι απο την maede? Πηγα στον Νομικο και το ειδα αλλά δεν εχει καμια διαφορα απο ο δικό μου(εκτος απο την τιμη).

Κανεια με meade και παρομοιο προβλαμα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το καλώδιο το αναγνωρίζει ο υπολογιστής ?

Έχεις ορίσει σωστή θύρα (port) του υπολογιστή στο Αutostar suite ? :-k

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1.Eχω βάλει τους drivers για το καλωδιο, να υποθεσω oτι δουλευει, απλα δεν μπορω να το "τσεκαρω" διοτι δεν εχω καμια συσκευει που να απαιτει σειριακη.

Aπο πινακα ελεγχου->συστημα->διαχειριση συκευών-υλικου->com port μου βγαζει usb to serial in com3.

Βαζω com 3 στο Autostar αλλα δεν κανει κατι, βγαζει

Communication not establised, opening comm port without a protocol.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες την εικόνα που σου στέλνω. πρόσεξε στο com port τσεκάρεις την τελευταία επιλογή και βάζεις τη θύρα 3,στο δικο σου υπολογιστή . τα υπόλοιπα ακριβώς όπως τα βλέπεις.

DSC02024.thumb.JPG.0a691e5281b688108856ca34c2677fda.JPG

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΣΙΣΜΑΝΗΣ

Ομάδα Αστροπαρατήρησης Θράκης - Ο.Α.Θ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Βρηκα συσκευη με σειριακη . Δουλευει κανονικα το καλωδιο. Δεν λειτουργει ομως το Autostar. Καια βοηθεια?

 

Κρίνοντας από παρόμοια προβλήματα σε laptop ......

οι ανταπτορες usb-rs232 δεν είναι πλήρως συμβατοί με όλες τις συσκευές αντίθετα με τις κάρτες pcmcia-rs232 που δουλεύουν.

 

αν μιλάς για desktop έχεις λύσεις ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Help

Για λαπτοπ λεμε....

Εβαλα διαφορα utilitys και απο τον πινακα ελεγχου-συστημα-υλικα-θυρες lpt-com μυ δειχνει οτι υπαρχει το com5 usb to serial. Αρα δουλευει. Παω στο Autostar και στο telescope-communication-stetup βαζω πορτ 5. Παω στο telescope - protocol-autostar via port και...communication error read timeout

.Ολα τα εχω συνδεδεμανα και αναμενα.Ti φταει ρε παιδια, να παω να αγορασω pcmcia-rs232? Kai an nai fobamai oti pali ta idia ua kanei.

Μηπως θελει καμια ρυθμιση απο το κοντρολ ?

Help

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

προσεξε να εχεις βαλει σωστο driver για το καλωδιο. τελευταια version restart pc και etx και θα παιξει. προσοχη στον αριθμο της θυρας.

εαν δεν παιζει κατι κανεις λαθος, εκτος εαν εισαι 1 στους 10 που δεν παιζει το καλωδιο λογω ασυμβατοτητας του συγκεκριμενου καλωδιου.

τοτε δες αλλη μαρκα καλωδιο.

μαλλον εχεις το prolific το οποιο παιζει μια χαρα σε 3 η/υ που εχω & λαπτοπ & desktop

o τελευταιος driver της prolific εδω http://www.prolific.com.tw/eng/Download-2.ASP?ID=17

καλη επιτυχια,

αχιλλεας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια, συνδεσα τα παντα με ενα παλιοτερο pc εχω με κανονικο serial port που λειτουργει μαλιστα στο com1 αφου το ελεξα με αλλες συσκευές που το ενωσα. Το προβλαμα παραμενει ακριβως το ιδιο, Οποτε ή κατι λαθος κανω εγω ή ειναι χαλασμενο το aux port του τηλεσκοποιου ή το καλωδιο της Meade που συνδεει το τηλεσκοποιο με το pc.

Πως μπορω να ελενξω αν ειναι το thleskopoio ;h το καλωδιο συνδεσης της Meade χαλασμενο?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εισαι σιγουρος οτι τα κανεις ολα συμφωνα με το μανουαλ?

το καλωδιο παει στο aux η μηπως παει στο autostar controller? ( το τελαυταιο ειναι και το σωστο)

ο μονος τροπος να δεις εαν το καλωδιο ειναι χαλασμενο ειναι να δεις την συνδεσμολογια απο το ιντερνετ και να διαπιστωσεις μονος σου οτι ειναι σωστο, με το πολυμετρο.

εαν ξερεις δεν ειναι δυσκολο, αλλιως ξεχασε το, θα παιδευτεις πολυ ανευ λογου.

εαν ειναι χαλασμενη η πορτα του τηλεσκοπιου... ακουγεται πολυ δυσκολο για να ειναι αληθεια. η απλουστερη λυση ειναι συνηθως και η σωστη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης