Jump to content

προβλημα με Ascom


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ρε παιδιά ριχτε καμια ιδεα να μην κανω τωρα restore απο το backup (γιατι φυσικα το backup ειναι παλιο, απλα ειναι λιιιγοοο καλυτερο απο το να κανω reinstall απο το μηδεν :( )

 

Οποιοδηποτε προγραμμα προσπαθει να φερει το προγραμμα επιλογης του τηλεσκοπιου απο το ascom (PHD, Cartes de Ciel, ο εξομοιωτής απο το ascom κλπ κλπ) πεταει ενα μηνυμα

"Runtime Error 429 ActiveX component can't create object".

Υποθέτω οτι φταιει οτι εκανα uninstall καποια πακετα (ενα απο αυτα ηταν οι drivers για ascom του Meade LX200 και του EKbox). Αλλα παρότι εχω κανει uninstall και Install τα παντα σχετικά με ascom, repair, επανεγκατασταση του dot net, και γενικα οτι μου περασε απο το μυαλό, αυτο επιμενει.

Υποψην, αν βαλω το CdC να συνδεθεί οχι με ascom αλλα με σειριακή πορτα και προτοκολο LX200 (η βαση υποστηρίζει και τα δυο) δεν υπαρχει πρόβλημα, δεν ειναι απο εκει το θεμα (αλλωστε δεν φτανει μεχρι εκει, το ιδιο βγαζει ακομη και οταν παω να φερω το telescope simulator που ερχεται με την ascom)

 

Λίγη βοηθεια βρε παιδια !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δες εδώ..

 

http://community.tigranetworks.co.uk/blogs/tim_long/archive/2009/02/25/cleaning-up-a-broken-install.aspx

 

είχα μπλέξει και γω καποτε με αυτό

 

Θα πρέπει να σβήσεις και χειροκίνητα ότι υπάρχει εδώ:

 

Program Files\Common Files\ASCOM

IK Observing System
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βραστα, ακομη και αυτο δεν ξεκινούσε και διαμαρτυρόταν για VBscript ](*,)

Το εκανα restore - ευτυχως το backup εχει ολα τα προγράμματα που χρησιμοποιώ (βασικά χτες δεν μπορουσα να κανω οδηγηση).

 

Γιάννη (Orion), μου εχει λήψει το Λινουξάκι μου σε αυτο το χόμπι. Ωρα να φιάξουμε ενα PHD για Λινουξ ή αλλιως με βλέπω να αγοραζω το LVI autoguider και να μην καταστρεφω την βραδια με τις παιδικές αρώστιες του κ. Πόρτα :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρουσα πρόταση :mrgreen: Πάντα ήθελα να φτιάξω

κάτι σε QT4, λες να αρχίσουμε να το ερευνάμε;

Πάντως μέχρι τώρα δεν έχω χρησιμοποιήσει autoguiding,

οπότε ίσως καλύτερα να το δοκιμάσω πρώτα και μετά ...

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

(OT ) Μωρέ, το GUI ειναι το ποιο ευκολο. Η λογική απο πισω ειναι το μανίκι. Υπαρχει κατι υποτυπωδες που εκανε οδηγηση με LX200 "βλεποντας" frames απο αρχεια στο δισκο, αλλα οχι σοβαρα πραγματα.

Κατσε να ξαναπιασω το νημα με τον driver για DSI (εχω παρατησει τα παιδια του linuxdsi στο sourceforge εδω και κανα μηνα χωρις να επικοινωνισω, λογω δουλειων) και ναι, μεσα, μεσω INDI (για να υποστηρίζει και άλλα πραγματα, οπως SBIG, Philips κλπ, οτι εχει το INDI)

Αλλά και πάλι, PS για Linux δεν υπαρχει (το gimp ειναι 8bit και του λοιπουν πολλα), οπως και χιλια αλλα. Μονο το imageJ κατι λεει, αλλα και παλι η επεξεργασία επισης πασχει :(

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη, αναφέρθηκα στο gui, γιατί από πλευράς βιβλιοθηκών υπάρχουν

σοβαρές επιλογές για επεξεργασία εικόνας και real time computer vision.

Συνήθως εκεί που πάσχουμε είναι οι drivers...

 

Όσο για το gimp έχουν "ήδη" ξεκινήσει να του προσθέτουν και 16bit

υποστήριξη, που το krita υποστήριζε εδώ και πολύ καιρό. Προχωράμε μεν, αλλά αργά :?

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επιλογές για επεξεργασία εικόνας και real time computer vision.
Δεν αρκει, θελει επιπλέων λογική σε σχεση με το calibration, την σχεση καμερας / arcsecs και πως και ποσο οδηγαει, ευρεση του γεωμετρικου κεντρου με ακριβεια subpixel κλπ κλπ Βαλε το PHD και πατησε το κουμπι με τον εγκεφαλο να παρεις μια μικρή ιδεα του τι "τρεχει" απο πισω που δεν φενεται.

 

Συνήθως εκεί που πάσχουμε είναι οι drivers...
Ο οδηγός για DSI ειναι στα σκαρια, ηδη μπορουμε να παρουμε PGM εικονες απο τις Pro I και ΙΙ, λογικα και οι υπολοιπες θα ακολουθησουν ευκολα. Και οι DSI (οι Pro ιδιαιτερα) ειναι πολύ καλες για οδηγηση. Για Philips και SBIG υπαρχουν ηδη.

 

Όσο για το gimp έχουν "ήδη" ξεκινήσει να του προσθέτουν και 16bit

υποστήριξη, που το krita υποστήριζε εδώ και πολύ καιρό. Προχωράμε μεν, αλλά αργά :?

Αστο, εδω ποναει πολύ. Εχουν δρομο ακομη και οι δυο τους. Το imageJ ειναι πολύ ποιο μπροστα, αλλα και παλι PS δεν ειναι.

 

Ξεφυγαμε, να ανοιξουμε αλλο τοπικ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως ξεφύγαμε, αν θέλεις άνοιξε ένα καινούριο να γράφουμε ότι

πληροφορίες νομίζεις ότι χρειάζεται αρχικά. Πάντως για κώδικα από

Ιούλιο αν το αποφασίσουμε, τώρα είναι στριμωγμένα τα πράγματα για μένα :mrgreen:

 

ΥΓ Το λέω γιατί όντως με ενδιαφέρει :!:

Φιλικά,

Γιάννης Μπελιάς

 

In a world without fences who needs Gates? [-X

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Έχω παρόμοιο πρόβλημα...

Προέκυψε με τα win 7. Μου είναι αδύνατον να εγκαταστήσω την πλατφόρμα ascom.

Στην αρχή προσπάθησα να εγκαταστήσω το ASCOMPlatform5a.msi αλλά η εγκατάσταση έβγαλε μήνυμα λάθους.

Μετά κατέβασα το ASCOMPlatform5b.msi το οποίο και εγκατέστησα επιτυχώς.

Επίσης επιτυχώς εγκατέστησα το MeadeClassic(5.0.3)Setup.exe

 

Όταν όμως προσπάθησα μέσα από το phd guiding να 'δω' το τηλεσκόπιο πήρα άλλο ένα μήνυμα λάθους.

Εγκατέστησα και το ASCOMPlatform5.5.1Update.exe (update για win 7) αλλά και πάλι τίποτα...

 

Τέλος, τα ξήλωσα όλα και προσπάθησα να εγκαταστήσω τα παρακάτω με αυτή τη σειρά:

- ASCOMPlatform5b.msi (το ASCOMPlatform5a.msi το παρέλειψα εφόσον δεν εγκαθίσταται σωστά).

- ASCOMPlatform5.5.1Update.exe

- MeadeClassic(5.0.3)Setup.exe (μου έβγαλε μήνυμα:'The ascom platform 5 is required for this driver' Μα μόλις την εγκατέστησα την platform 5!!!)

 

 

 

Καμιά ιδέα? ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) ](*,) (Όσα και να βάλω δεν είναι αρκετά...).

ascomError5.jpg.b8316b0ec4b1520f5112e0c78d614211.jpg

ascomError4.jpg.f6c45a4ddd91889a9d7978fb072a4ac9.jpg

ascomError3.jpg.b80526bd63f2ea4ac0fd5f11bf5f7068.jpg

ascomErro2r.jpg.3d19f52f59064d793e3f46b02efd98e3.jpg

ascomError.jpg.4dc6f865e13a6b26b16276df22e1d646.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το βρήκα....

Ήταν σε λάθος port...

](*,)

 

Συνοψίζω.

Τα αρχεία εγκατάστασης είναι:

- ASCOMPlatform5a.msi (βγάζει μήνυμα λάθους αλλά τελικά η εγκατάσταση ολοκληρώνεται).

- MeadeClassic(5.0.3)Setup.exe

 

Ώρα να πάω για ύπνο...

ascom.jpg.b1f6e3ff6f600c2ca2c69e504ab15f52.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης