Jump to content

ΑΣΤΡΟΝΟΜΟΣ-ΑΣΤΡΟΦΥΣΙΚΟΣ


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ασχοληθεί κανείς με αστρονομία-αστροφυσική πρέπει να πάει από το φυσικό ή από το μαθηματικό πανεπηστήμιο;;

Και αν μπορεί κανείς να ασχοληθεί με το αντικείμενο και από τα 2, από ποιο βγαίνει πιο άμεσα;; Και πιο παρέχει τα περισσοτερα σχετικά με το αντικείμενο μαθήματα;; Σε ποιο από τα 2 πανεπιστήμια παίρνεις ειδίκευση στο αντικείμενο;; Γνωρίζει κανείς;; :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για να ασχοληθεί κανείς με αστρονομία-αστροφυσική πρέπει να πάει από το φυσικό ή από το μαθηματικό πανεπηστήμιο;;

Και αν μπορεί κανείς να ασχοληθεί με το αντικείμενο και από τα 2, από ποιο βγαίνει πιο άμεσα;; Και πιο παρέχει τα περισσοτερα σχετικά με το αντικείμενο μαθήματα;; Σε ποιο από τα 2 πανεπιστήμια παίρνεις ειδίκευση στο αντικείμενο;; Γνωρίζει κανείς;; :?

 

 

Δεν είμαι και πολύ ειδική στο θέμα..αλλά θα πω ότι ξέρω αν κάνω κάποιο λάθος διορθώστε με.

 

Για να ασχοληθεί με την αστρονομία μπορείς να πάς και στα δύο πανεπιστήμια.Για αστροφυσική νομίζω μόνο στο φυσικό που είναι και ώς '' μάθημα ειδίκευσης''.Τώρα πιο άμεσα δεν ξέρω από που βγαίνεις,αλλά το φυσικό σου προσφέρει τα περισσότερα μαθήματα,καθώς το μαθηματικό είχε μόνο ένα μάθημα αστρονομίας δεν ξέρω αν ισχύει ακόμα αυτό.Εγώ σου προτείνω να κάνεις μια αναζήτηση στο Ιντερνέτ και να δείς τα προγράμματα σπουδών..

 

Ελπίζω να βοήθησα.. :cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν και από το Φυσικό και από το Μαθηματικό μπορείς να κάνεις μεταπτυχιακό στην αστροφυσική. Από ότι γνωρίζω στο Φυσικό μετά από το 2ο έτος διαλέγεις κατεύθυνση και εκεί μπορείς να πάρεις αστροφυσική.Για το μαθηματικό κάνουν μαθήματα αλλά δεν ξέρω εάν είναι σαν κατεύθυνση η αστροφυσική.

 

Με μια γρήγορη αναζήτηση στο Ίντερνετ μπορείς να βρεις τα προγράμματα σπουδών των πανεπιστήμιων.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το μαθηματικο Αθηνας προσφέρει τα εξής μαθηματα σχετικά με αστρονομια:

 

Δυναμική Αστρονομία

Κοσμολογία

Ιστορία Μαθηματικής Αστρονομίας

Γενική Αστρονομία Ι

Γενική Αστρονομία ΙI

 

Σιγουρα είναι πιο αμεσα απο το φυσικο αλλα γινεται και απο μαθηματικο οπως αλλωστε ο κ.Δανέζης και ο κ.Θεοδοσίου.

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι το φυσικό έχει περισσότερα μαθήματα κοιτώντας τον οδηγό σπουδών.

Πάντως είτε μαθηματικό είτε φυσικό είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είτε μαθηματικό είτε φυσικό είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

 

Γιατί ισχύει αυτό?

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως είτε μαθηματικό είτε φυσικό είναι το ίδιο ακριβώς πράγμα.

 

Γιατί ισχύει αυτό?

 

Εννοώ ότι μπορεί να σπουδάσει αστροφυσική μετά είτε από το Φυσικό είτε από το μαθηματικό.Δεν υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά. :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στα περισσότερα Πανεπιστήμια στο εξωτερικό, αν θες να συνεχίσεις για Master και Phd ζητάνε να έχεις Physics Degree και φυσικά σε προτιμούν έναντι των Μαθηματικών.

 

Και επιπλέον, άλλες γνώσεις κατέχει κάποιος που τελείωσε το Μαθηματικό και άλλες κάποιος που τελείωσε το Φυσικό.

Η Αστροφυσική έχει πάρα πολύ Φυσική μέσα της.Τόση ώστε δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος με μόνο μαθηματικές σπουδές, μπορεί να τη μελετήσει.

Χρειάζεται γνώσεις από Μηχανική έως Πυρηνική Φυσική, Ηλεκτρομαγνητισμό κ.α.

 

Οπότε δεν θεωρώ ότι ισχύει αυτό που λες.

 

Όσο για το παιδί που ξεκίνησε αυτό το thread, ας κάνει ένα search στο Astrovox και θα δει ότι η ερώτηση του έχει απαντηθεί πάρα πολλές φορές αναλυτικά.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης, το Μαθηματικό δεν έχει κατεύθυνση Αστροφυσικής, παρά μόνο κατευθύνσεις Μαθηματικών μαθημάτων.

 

Πιο άμεσα μπορείς να πας απ'το Φυσικό, για να απαντήσω και την 1η ερώτηση.

Πιο εύκολα όμως τελειώνεις το Μαθηματικό.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ στο κομμάτι ότι το Φυσικό είναι καταλλήλότερο από το Μαθηματικό για να πας μετά Αστροφυσική αλλά πολλοί όμως έχουν κάνει Αστροφυσική ή Αστρονομία και από το Μαθηματικό. Γι΄αυτό δεν νόμιζω να υπάρχει ουσιαστική διαφορά.Εξάλλου η Αστρονομία έχει πολλούς κλάδους, όπως η Κοσμολογία που απαιτεί πολλά μαθηματικά αλλά όπως και η Αστροφυσική και τόσοι άλλοι κλάδοι που μπορεί να ακολουθήσει διαλέγοντας ένα από τα δύο τμήματα.

 

Πάντως ευχαριστώ και για την απάντηση σου σχετικά με τις κατευθύνσεις του Μαθηματικού γιατί ούτε εγώ ήξερα εάν η Αστροφυσική υπάρχει σαν κατεύθυνση εκεί.

 

Πάντως για Αστροφυσική συμφωνώ πώς το Φυσικό είναι καλύτερο και πιο κατάλληλο για να πάρει κάποιος τις απαραίτητες γνώσεις για να συνεχίσει αστροφυσική μετά.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μαθηματικό Αθήνας: 36 μαθήματα περασμένα και παίρνεις πτυχίο

 

Φυσικό Αθήνας: 38 μαθήματα, τουλάχιστον 11 εργαστήρια και παράδοση διπλωματικής εργασίας 2 εξαμήνων, και μετά παίρνεις πτυχίο.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου ,γνωριζω τι λεν οι οδηγοι σπουδων ,

οπως επισης γνωριζω οτι το μαθαματικο αθηνας ειναι η δευτερη δυσκολοτερη σχολη της ελλαδα, μετα την ιατρικη αθηνας.

 

και ενα κουιζ:ποσα ηταν τα μαθηματα στο μαθηματικο αθηνας πριν γινουν 36??

και γιατι εγιναν 36??

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου, αυτά που σου λέω δεν τα βρήκα στον οδηγό σπουδών.Εγώ είμαι στο Φυσικό Αθηνών και η μισή μου παρέα είναι στο Μαθηματικό Αθηνών.

Οπότε ξέρω από πρώτο χέρι τι παίζει.

 

Κάποια πράγματα βέβαια είναι υποκειμενικά αλλά ρώτα φοιτητές και των 2 σχολών και θα σου απαντήσουν ανάλογα.

 

Μόνο και μόνο το πρόγραμμα σπουδών που σου ανέφερα, δείχνει ποιο είναι πιο βεβαρημένο.

Αυτό περί 2ης πιο δύσκολης Σχολής πρώτη φορά το ακούω για το Μαθηματικό, ενώ για το Φυσικό το έχω ακούσει πολλές φορές (προσωπικά δεν το συμμερίζομαι, δύσκολη Σχολή είναι αυτή που δεν σου αρέσει)

 

Κατά τ'άλλα, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.

Άγγελος Μακρής

 

www.aggelosmakris.com

www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes

www.instagram.com/aggelos_makris

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου ,γνωριζω τι λεν οι οδηγοι σπουδων ,

οπως επισης γνωριζω οτι το μαθαματικο αθηνας ειναι η δευτερη δυσκολοτερη σχολη της ελλαδα, μετα την ιατρικη αθηνας.

 

και ενα κουιζ:ποσα ηταν τα μαθηματα στο μαθηματικο αθηνας πριν γινουν 36??

και γιατι εγιναν 36??

 

Χμμ, για μαθηματικό που έχω ακούσει από πολλούς όπως και από καθηγητές (και πιστεύω ότι ισχύει) είναι αυτό των Ιωαννίνων, ενώ το αντίστοιχο στην Αθήνα ''θεωρείται'' σχετικά από τα εύκολα τμήματα του καποδιστριακού.Τώρα για το Φυσικό Αθήνων έχω ακούσει και εγώ ότι είναι από τα πιο δύσκολα τμήματα, ακόμη και από αυτό της Θεσ/νικης.

Τώρα βέβαια οι πιο έμπειροι και οι πιο παλιοί των τμημάτων αυτών σίγουρα θα ξέρουν καλύτερα.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

φιλε μου ,γνωριζω τι λεν οι οδηγοι σπουδων ,

οπως επισης γνωριζω οτι το μαθαματικο αθηνας ειναι η δευτερη δυσκολοτερη σχολη της ελλαδα, μετα την ιατρικη αθηνας.

 

 

Το τμημα ηλεκτρολογων μηχανικων,ειδικα στην αθηνα και θεσσαλονικη,ειναι μακραν το πιο δυσκολο της ελλαδος.Μετα ακολουθουν φυσικο και μαθηματικο...Εκτος εαν μετρουμε τη δυσκολια σε σελιδες παπαγαλιας....

Αν και δεν ειναι και πολυ ουσιαστικο να μαλωνουμε για το ποια σχολη ειναι πιο δυσκολη.....

 

Στο θεμα μας τωρα,αν θελεις καποιος να ασχοληθει με την αστρονομια,ο πιο αμεσος δρομος ειναι το φυσικο....Γινεται ομως και απο μαθηματικο....

Aσε την ψυχη σου να σταθει νηφαλια και αταραχη μπροστα σε ενα εκατομμυριο συμπαντα!!!

:cheesy: :cheesy:

 

Φιλικα,

Βαλογιαννης Γιωργος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ πώς η δυσκολία μιας σχολής είναι καθάρα θέμα υποκειμένικο (Δεν εννοώ προς θέου ότι είναι πανεύκολες οι σχολές και το επίπεδο είναι χαμήλο).Τι εννοώ..Εννοώ ότι η δυσκολία μιας σχολής έχει να κάνει περισσότερο με τις δυνατότητες ή τις ''κλίσεις'' του κάθε ατόμου.Π.χ αν και μια σχολή της θεωρητικής κατεύθυνσης όπως η Νομική θεωρείται εύκολη σε σχέση με άλλες, για μένα όμως είναι δύσκολη σε σχέση με το Φυσικό ή το Μαθηματικό γιατί δεν μπορώ να παπαγαλίζω. Βέβαια αυτό αποτελεί καθάρα μια προσωπική άποψη.

 

Το θέμα βέβαια δεν είναι ποια είναι η πιο δύσκολή σχολή.Όλες έχουν το βαθμό δυσκολίας τους, άλλοτε μεγαλύτερο και άλλοτε μικρότερο.

 

Στο θεμα μας τωρα,αν θελεις καποιος να ασχοληθει με την αστρονομια,ο πιο αμεσος δρομος ειναι το φυσικο....Γινεται ομως και απο μαθηματικο....

 

Συμφωνώ απόλυτα με τον φίλο Koyote. :) Είτε είσαι μαθηματικό είτε Φυσικό μπορείς μετά να ακολουθήσεις αστροφυσική.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαβάζοντας τα προηγούμενα posts, το αν κάτι είναι πιο δύσκολο από το άλλο δεν παίζει κανέναν ρόλο! Σκοπός και στόχος είναι να πάρεις τις απαιτούμενες γνώσεις και να φτάσεις στο επίπεδο που θα ικανοποιεί τις προσδοκίες σου.

Απ' όσο γνωρίζω, από Φυσικό, θα έχεις καλύτερο γνωστικό υπόβαθρο για να συνεχίσεις με αστροφυσική, απ' ότι στο μαθηματικό. Τόσο στο είδος και στο εύρος των γνώσεων που θα πάρεις, όσο καί στον τρόπο με τον οποίο θα ερμηνεύεις,συνθέτεις και κατανοείς τον κάθε μαθηματικό τύπο που θα χρησιμοποιήσεις.

Παρ' όλα αυτά, μέσα από μία σχολή του εξωτερικού, θα ασχοληθείς πιο σύντομα και πιο άμεσα με αστρονομία/αστροφυσική απ' ό,τι στα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Συνοψίζοντας, και επειδή έθιξα και το ζήτημα του εξωτερικού, ο τομέας του "φυσικού" θα σε βοηθήσει περισσότερο. Αν επιλέξεις να μείνεις Ελλάδα θα ασχοληθεί περισσότερο με φυσική (και τους διάφορους τομείς της, σε "γενικό-εισαγωγικό" επίπεδο), και η αστροφυσική θα έρθει σαν μεταπτυχιακό. Αν επιλέξεις εξωτερικό, θα ασχοληθείς πιο άμεσα με αστροφυσική, αλλά δεν θα πάρεις τις "γενικές" γνώσεις που θα σου δώσει το ελληνικό πανεπιστήμιο.

Αν πιστεύεις πως αυτό που θές να κάνεις είναι αστροφυσική (και μόνο αυτή), θα πρότεινα εξωτερικό. Αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις τομέα, προτείνω Ελλάδα (καθώς μέχρι το πτυχίο θα γνωρίσεις πολλούς τομείς των φυσικών επιστημών).

 

Η απόφαση δική σου...

Βαδίζοντας τον δρόμο προς τα αστέρια,

να Ζείς

την κάθε στιμή του ονείρου σου...

 

...και το όνειρό σου

θα γίνει η κάθε σου στιγμή...

 

 

.Δημήτρης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρ' όλα αυτά, μέσα από μία σχολή του εξωτερικού, θα ασχοληθείς πιο σύντομα και πιο άμεσα με αστρονομία/αστροφυσική απ' ό,τι στα ελληνικά εκπαιδευτικά ιδρύματα.

Συνοψίζοντας, και επειδή έθιξα και το ζήτημα του εξωτερικού, ο τομέας του "φυσικού" θα σε βοηθήσει περισσότερο. Αν επιλέξεις να μείνεις Ελλάδα θα ασχοληθεί περισσότερο με φυσική (και τους διάφορους τομείς της, σε "γενικό-εισαγωγικό" επίπεδο), και η αστροφυσική θα έρθει σαν μεταπτυχιακό. Αν επιλέξεις εξωτερικό, θα ασχοληθείς πιο άμεσα με αστροφυσική, αλλά δεν θα πάρεις τις "γενικές" γνώσεις που θα σου δώσει το ελληνικό πανεπιστήμιο.

Αν πιστεύεις πως αυτό που θές να κάνεις είναι αστροφυσική (και μόνο αυτή), θα πρότεινα εξωτερικό. Αν υπάρχει περίπτωση να αλλάξεις τομέα, προτείνω Ελλάδα (καθώς μέχρι το πτυχίο θα γνωρίσεις πολλούς τομείς των φυσικών επιστημών).

 

 

Θα συμφωνήσω απόλυτα με τον Kinezo με κάλυψε απόλυτα.. :mrgreen:

Θα προσθέσω επίσης ότι στο εξωτερικό μερικά πανεπιστήμια δεν σου προσφέρουν τη δυνατότητα να σπουδάσεις αστροφυσική κατευθείαν αλλά φυσική αφού περιλαμβάνει πολλά πεδία.Εγώ θα σου πρότεινα αν πάς στο εξωτερικό να πάς φυσικός για να υπάρχει πλήρης κάλυψη και να μην αντιμετωπισεις πρόβλημα.Αν θέλεις πάλι να μείνεις Ελλάδα πράγμα που αποφασίζεις εσύ αν θές σου προτείνω να πάς σε πανεπιστήμιο που να σου προσφέρει τα καλύτερα όπως πρόγραμμα σπουδών,μεταπτυχιακά και άλλα!!

Θα σε βοήθησει να δεις σχετικές λίστες πανεπιστημίων ή μόνο σε πανελλήνια κλίμακα ή σε παγκόσμια..Καλά σε παγκόσμια υστερούμε κάπως...

:-({|=

 

Πάντως σου εύχομαι να κάνεις τη σωστή επιλογή και αυτή θα είναι η καλύτερη για σένα!!!

:cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
Για να ασχοληθεί κανείς με αστρονομία-αστροφυσική πρέπει να πάει από το φυσικό ή από το μαθηματικό πανεπηστήμιο;;

Και αν μπορεί κανείς να ασχοληθεί με το αντικείμενο και από τα 2, από ποιο βγαίνει πιο άμεσα;; Και πιο παρέχει τα περισσοτερα σχετικά με το αντικείμενο μαθήματα;; Σε ποιο από τα 2 πανεπιστήμια παίρνεις ειδίκευση στο αντικείμενο;; Γνωρίζει κανείς;; :?

 

H καλύτερη επιλογή είναι να τελειώσεις ένα φυσικό τμήμα (π.χ Φυσικό Αθηνών ΕΚΠΑ ή Φυσικό Κρήτης) και ύστερα να προχωρήσεις στο μεταπτυχιακό που σε ενδιαφέρει.

Στα άλλα τμήματα μαθηματικών ή ΣΕΜΦΕ έχουν κάποια μαθήματα αστρονομίας (επιλογής) αλλά δεν έχουν ξεχωριστή κατεύθυνση στον προπτυχιακό κύκλο σπουδών που να υποστηρίζεται από το αντίστοιχο μεταπτυχιακό πρόγραμμα με μέλη ΔΕΠ και εργαστηριακό εξοπλισμό όπως συμβαίνεις στα καθαρά τμήματα φυσικής.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης