Jump to content

Η ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει


Προτεινόμενες αναρτήσεις

μετα απο ενα μηνα εντατικης εργασιας καταφερα να τελειωσω την ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει ολοκληρη σε 14 χαρτες λοιπουν ακομη 5-6 χειμερινοι με πολλες πληροφοριες και ξεχωριστα καθε ενας αστερισμος οπως ειναι μεσα τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα σταντ που θα κρεμω με φως ενα ενα χαρτι αυτα προς το παρονελπιζω εαν παμε θερμοπυλες να τα εχω ετοιμα Α. ΟΙΧΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.Εαν θελετε να τους αντιγραψετε θα πρεπει ναπατε σε φωτοτυπικο μηχανιμα που εχε8ι μηχανημα για σχεδια και να το κατεβασετε.το εγραψα και πιο κατω ειχα λαθος τον αστερισμο του ηρακλη (φορτωση).απο κατω στην σειρα εχω τον σωστο και παλι συγγνωμη.στην 2 σελιδα εχω το σχεδιο που θα φτιαξω γιατην αναρταρτηση των ΧΑΡΤΩΝ.Οποιοςεχει καλυτερη ιδεα να την ανεβαση. επισεις εαν καποιος προλαβε να χρησιμοποιηση τους χαρτες να μας πει εαν τον διευκολιναν. Ανεβασα και νεους χαρτες.

 

02.TIF

αστερισμος αιγοκαιρου

 

01.TIF

αστερισμος τοξοτη

 

03.TIF

αστερισμοςσκορπιου

 

006.TIF

αετος

 

005.TIF

λυρα τριγωνο

 

004.TIF

οφιουχος

 

003.TIF

ασπιδα κεφαλη φιδιου ουρα

 

002.TIF

κυκνος σαυρα

 

001.TIF

ανδρομεδα

 

01.TIF

αστερισμος ΗΡΑΚΛΗ(σωστος).

 

02.TIF

δρακος (ΣΩΣΤΟΣ)

 

XARTHS 02.TIF

θηρ.κυνες-βοωτης-βορ.στεφανος

 

XARTHS 01.TIF

μικρη αρκτος-καμηλοπαδαλη

 

XARTHS.TIF

μεγ. αρκτος

 

XARTHS 05TIF.TIF

κασσιοπη

 

XARTHS 04TIF.TIF

κηφεας

 

XARTHS 03TIF.TIF

παρθενος-κομη (τεραστια)

 

.TIF

αστερισμος οριωνα

 

TAYROS.TIF

αστερισμος ταυρου

 

.TIF

αστερισμος αλεπους,δελφινη,βελος,ιππαριον

 

.rar

αστερισμος διδυμων

 

.rar

αστερισμοςκορακα,κρατηρα, ν.ιχθυ,ν.στεφανου, ,εχαντα

 

.rar

αστερισμος ηνιοχου

 

.rar

αστερισμος ιθχυς

 

.rar

αστερισμος λυγκας

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φοβερό Παναγιώτη και πολύ χρήσιμο ! Άξιος ο κόπος σου.

Orion Amateur Observatory Langadas

GSO-ASTROTECH 16,

Meade LXD 55 S/N 8,

S/W ED 100,

William Optics Zenith Star

ED 70/420,

Guide Scope :Meade 70/600,

TS Guide Finder 9x60,

Celestron SkyMaster 15x70,

Bresser 10x50,

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη,

Το αρχείο 01 είναι και στον Τοξότη και στον Ηρακλή το ίδιο.

Τι μέγεθος βγαίνει περίπου και που το πλαστικοποίησες; :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού έγινε διπλό το πόστ ας ξαναγράψω! :mrgreen:

 

Παναγιώτη γράψε μας πως έφτιαξες τους χάρτες!

Θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχαν τόσο μεγάλοι χάρτες

για κάθε αστερισμό στις αναλυτικές παρουσιάσεις

των αστερισμών!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλω πολύ να τα δω αλλά δεν μου ανοίγει τα αρχεία... :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό!!!Εξαιρετική δουλειά!!! =D> =D> =D>

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και εμένα δυστυχώς δεν μου ανοίγει τα αρχεία. Αν μπορούσε να βοηθήσει κάποιος; :-k

 

Φιλικά

Σιδηρόπουλος Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού έγινε διπλό το πόστ ας ξαναγράψω! :mrgreen:

 

Παναγιώτη γράψε μας πως έφτιαξες τους χάρτες!

Θα ήταν πολύ ωραίο να υπήρχαν τόσο μεγάλοι χάρτες

για κάθε αστερισμό στις αναλυτικές παρουσιάσεις

των αστερισμών!

Γιαννη ειναι πολυ δουλεια και θελει χρονο το μεγεθος πηγαινε στο ιματζ σαιζκαι θα το δης ειναι περιπου 85 ποντοι επι 86 η πλαστικοποιηση γινετε σε ενα φωτο στην κανιγγος πραγματι απο την παρουσιαση του μπαλαση και απο δικη μου επιθυμια ξεκηνισα να τους φτιαχνω μπορεις να προσθεσης οτι θελης και εσυ πανω σε αυτα. το προβλημα υπαρχη να τον αναρτησης τον χαρτη αυτον μαζι σου φτιαχνω πλαισιο λυομενο οταν το τελειωσω θα στο δειξω και φως μεγαλο αλλα με ειδεικα κοκκινα χαρτια για το ματι. παντος οι αλλοι αστερισμοι βγηκαν περιπου 65 ποντοι επι60.

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

σας ευχαριστω ολους για τα καλα σας λογια προσπαθω να βελτιωσω την παρατηρηση αλλα μαλλ0ον θα μεινουμε απο βουνα.
:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα απο ενα μηνα εντατικης εργασιας καταφερα να τελειωσω την ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει ολοκληρη σε 14 χαρτες λοιπουν ακομη 5-6 χειμερινοι με πολλες πληροφοριες και ξεχωριστα καθε ενας αστερισμος οπως ειναι μεσα τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα σταντ που θα κρεμω με φως ενα ενα χαρτι αυτα προς το παρονελπιζω εαν παμε θερμοπυλες να τα εχω ετοιμα Α. ΟΙΧΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.Εαν θελετε να τους αντιγραψετε θα πρεπει ναπατε σε φωτοτυπικο μηχανιμα που εχε8ι μηχανημα για σχεδια και να το κατεβασετε.[Συγγνωμη παιδια τωρα το ειδα οτι στον αστερισμο του ΗΡΑΚΛΗεχω κατα λαθος τον τοξοτη παλι τωρα τον παραθετω απο κατω.
:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη πολύ καλή δουλειά,

θα τα ετοιμάσω για εκτύπωση άμεσα. =D>

Τα βουνά είναι στην θέση τους και περιμένουν όλους τους καλούς ερασιτέχνες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη πολύ καλή δουλειά,

θα τα ετοιμάσω για εκτύπωση άμεσα. =D>

Τα βουνά είναι στην θέση τους και περιμένουν όλους τους καλούς ερασιτέχνες(.ΣΙΓΑ - ΣΙΓΑ θα τους ανεβασω να μου πης Αντωνη εαν μπορεσες να τους χρησιμοποιησης εγω κανω ειδικη κατασκευη για να τους χρησιμοποιησω .)

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη,

Το αρχείο 01 είναι και στον Τοξότη και στον Ηρακλή το ίδιο.

Τι μέγεθος βγαίνει περίπου και που το πλαστικοποίησες; :

 

 

ΓΙΑΝΝΗ ΤΟ ΕΙΔΑ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΤΟΝ ΔΡΑΚΟ .ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΤΙ ΝΑ ΕΙΧΑ ΜΠΕΡΔΕΨΗ. ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΚΑΙ ΣΙΓΑ ΣΙΓΑ ΘΑ ΑΝΕΒΑΣΩ ΚΑΙ ΑΛΛΟΥΣ.

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε για τους χάτρες.

Εσύ ανεβάζεις, εμείς καταβάζουμε.

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα απο ενα μηνα εντατικης εργασιας καταφερα να τελειωσω την ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει ολοκληρη σε 14 χαρτες λοιπουν ακομη 5-6 χειμερινοι με πολλες πληροφοριες και ξεχωριστα καθε ενας αστερισμος οπως ειναι μεσα τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα σταντ που θα κρεμω με φως ενα ενα χαρτι αυτα προς το παρονελπιζω εαν παμε θερμοπυλες να τα εχω ετοιμα Α. ΟΙΧΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.Εαν θελετε να τους αντιγραψετε θα πρεπει ναπατε σε φωτοτυπικο μηχανιμα που εχε8ι μηχανημα για σχεδια και να το κατεβασετε.το εγραψα και πιο κατω ειχα λαθος τον αστερισμο του ηρακλη (φορτωση).απο κατω στην σειρα εχω τον σωστο και παλι συγγνωμη.[/quote

Σημερα θα ανεβασωΜ.ΑΡΚΤΟ ΚΑΜΗΛΟΠΑΡΔΑΛΗ ΜΙΚΡΗ ΑΡΚΤΟ και αν προλαβω ΚΟΜΗ ΠΑΡΘΕΝΟ ΒΟΩΤΗ ΘΗΡ. ΚΥΝΕΣ και ΒΟρ. ΣΤΕΦΑΝΟ.Παιδια η Μ.ΑΡΚΤΟ ειναι τεραστια κανει για τραπεζομαντιλο μονο κρεμασμενη μπορειτε να την δουλεψετε η χαρα των κυνηγων ΓΑΛΑΞΙΩΝ. Επισης ετσι οπως εχω βαλει την κομη μαζι με την παρθενο παθαινης την πλακα σου χανεσαι τεραστια . Οταν τα κατεβασετε και προσπαθησετε να τα τυποσεταισε φωτοτυπικο καλο θα ηταν να τα κα νεται μετα ξεχωριστα ετσι θα δουλευτουν .Αυτα και το απογευμα δουλεια.

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα απο ενα μηνα εντατικης εργασιας καταφερα να τελειωσω την ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει ολοκληρη σε 14 χαρτες λοιπουν ακομη 5-6 χειμερινοι με πολλες πληροφοριες και ξεχωριστα καθε ενας αστερισμος οπως ειναι μεσα τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα σταντ που θα κρεμω με φως ενα ενα χαρτι αυτα προς το παρονελπιζω εαν παμε θερμοπυλες να τα εχω ετοιμα Α. ΟΙΧΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.Εαν θελετε να τους αντιγραψετε θα πρεπει ναπατε σε φωτοτυπικο μηχανιμα που εχε8ι μηχανημα για σχεδια και να το κατεβασετε.το εγραψα και πιο κατω ειχα λαθος τον αστερισμο του ηρακλη (φορτωση).απο κατω στην σειρα εχω τον σωστο και παλι συγγνωμη.

η (ΠΑΡΘΕΝΟΣκαι η ΚΟΜΗ ειναι 1,06ΜΒ και δεν την παιρνει.

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα απο ενα μηνα εντατικης εργασιας καταφερα να τελειωσω την ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει ολοκληρη σε 14 χαρτες λοιπουν ακομη 5-6 χειμερινοι με πολλες πληροφοριες και ξεχωριστα καθε ενας αστερισμος οπως ειναι μεσα τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα σταντ που θα κρεμω με φως ενα ενα χαρτι αυτα προς το παρονελπιζω εαν παμε θερμοπυλες να τα εχω ετοιμα Α. ΟΙΧΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.Εαν θελετε να τους αντιγραψετε θα πρεπει ναπατε σε φωτοτυπικο μηχανιμα που εχε8ι μηχανημα για σχεδια και να το κατεβασετε.το εγραψα και πιο κατω ειχα λαθος τον αστερισμο του ηρακλη (φορτωση).απο κατω στην σειρα εχω τον σωστο και παλι συγγνωμη.

 

Picture.tif

σχεδιο κατασκευης πλαισιου χαρτων

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα απο ενα μηνα εντατικης εργασιας καταφερα να τελειωσω την ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει ολοκληρη σε 14 χαρτες λοιπουν ακομη 5-6 χειμερινοι με πολλες πληροφοριες και ξεχωριστα καθε ενας αστερισμος οπως ειναι μεσα τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα σταντ που θα κρεμω με φως ενα ενα χαρτι αυτα προς το παρονελπιζω εαν παμε θερμοπυλες να τα εχω ετοιμα Α. ΟΙΧΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.Εαν θελετε να τους αντιγραψετε θα πρεπει ναπατε σε φωτοτυπικο μηχανιμα που εχε8ι μηχανημα για σχεδια και να το κατεβασετε.το εγραψα και πιο κατω ειχα λαθος τον αστερισμο του ηρακλη (φορτωση).απο κατω στην σειρα εχω τον σωστο και παλι συγγνωμη.

η (ΠΑΡΘΕΝΟΣκαι η ΚΟΜΗ ειναι 1,06ΜΒ και δεν την παιρνει.

 

 

 

μηπως μπορει να κανει κατι ο κ .Ανδρεας??? [-o<

Η ΑΣΤΡΟΣΕΛΙΔΑ ΜΟΥ !!!!!

astronomy for all

 

http://mechntua.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

μετα απο ενα μηνα εντατικης εργασιας καταφερα να τελειωσω την ουρανομετρια οπως δεν την εχετε δει ολοκληρη σε 14 χαρτες λοιπουν ακομη 5-6 χειμερινοι με πολλες πληροφοριες και ξεχωριστα καθε ενας αστερισμος οπως ειναι μεσα τωρα προσπαθω να φτιαξω ενα σταντ που θα κρεμω με φως ενα ενα χαρτι αυτα προς το παρονελπιζω εαν παμε θερμοπυλες να τα εχω ετοιμα Α. ΟΙΧΑΡΤΕΣ ΕΙΝΑΙ ΠΛΑΣΤΙΚΟΠΟΙΗΜΕΝΟΙ.Εαν θελετε να τους αντιγραψετε θα πρεπει ναπατε σε φωτοτυπικο μηχανιμα που εχε8ι μηχανημα για σχεδια και να το κατεβασετε.το εγραψα και πιο κατω ειχα λαθος τον αστερισμο του ηρακλη (φορτωση).απο κατω στην σειρα εχω τον σωστο και παλι συγγνωμη.

η (ΠΑΡΘΕΝΟΣκαι η ΚΟΜΗ ειναι 1,06ΜΒ και δεν την παιρνει.

 

δεν γνωριζω αλλα κατι θασκεφτω ισως να ξανανεβασω κομματι κομματι παρθενο και κομη και μετα εαν θελετε την ενωνετε

 

μηπως μπορει να κανει κατι ο κ .Ανδρεας??? [-o<

:-s
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης