Jump to content

Με το στομα ανοιχτο....!!!!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπον σημερα θα σας πω τι μου ετυχε και μου πεσανε 123.975 τριχες απο το κεφαλι με αυτα που ακουσα.

Λογω εργασιας το καλοκαιρι ,μετακομιζω απο την Θεσσαλονικη στην Χαλκιδικη(Τυχερε μεσα στο πρασινο ,θαλασσα,πουλακια,σκοτεινη ουρανοι....!!!@$#%@@$#@$@%).

Λοιπον ολα αυτα ειναι σωστα μεχρι να ερθουν "ΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ".

Πισω απο το μαγαζι μου εχω καμια δεκαρια σπιτια με αυλες που το καθε ενα εχει καμια 30αρια προβολεις να χτυπανε σε καθε σημειο των σπιτιων(για να μην μπει ο κλεφτης ντε..)και τις αυλης,συν τα φωτα απο τον δρομο(της ΔΕΗ ντε..),συν τα φωτα του οικισμου αναμεσα στα σπιτια,συν τα φωτα που αναβουνε σε βεραντες,μπαλκονια,ντιβανοκασελες,καρεκλες(αμα μπορουσανε να τα φωρανε και επανω τους νομιζω θα ητανε λιγο ακομα ευτυχισμενοι.)

ΣΤο θεμα μας.

Το μαγαζι βρισκετε στο κεντρικο δρομο οποτε δεν συζηταμε για φωτα(μερα και λιγα λεω ουτε 1 mag ο ουρανος)πισω απο το μαγαζι πηγα ο αφελης και απο τις 3 λαμπες του οικισμου στην μια ξεβιδωσα την λαμπα,στην αλλη εβαλα χαρτονι για να χτηπαει αλλου το φως και την 3τη την αφησα ως εχει.Αποτελεσμα ο ουρανος εγινε (νταραντανταν.......τυμπανα απο την ορχηστρα) 2 MAG.Ναι φιλες και φιλοι αυτο το εκπληκτικο αποτελεσμα το καταφερα και τωρα οι παρατηρηση εχει περαση σε αλλη διασταση.Νιωθω το ριγος και την συγκινιση σε καποιους απο εσας(ενταξει μην κλαιτε δεν ειναι τιποτα...το ξερω ειναι απο χαρα.)

τσσσσσσσσσσσσββββιιιιιιιιν CUUUUUTTTTTT.

Σημερα το πρωι ξηπνησα με την τσιμπλα στο ματι ,ερχετε ο διαχειριστης του οικισμου με μια αγανακτησμενη κυρια και μου κανουνε συστασεις οτι "αυτο ειναι απαραδεκτο" και "δεν ειναι δυνατον κυριε να ξεβιδωνετε τις λαμπες του οικισμου και να βαζετε χαρτονια...τι ειναι αυτα τα πραγματα...ΝΤΡΟΠΗ".

&ΥΣΤΣ^^*&$^$#((ΘΣΗΣ)^^%&$΅ΦΙΗΣΓ(^%Σ(&*(*&%^*$*&*$&$%$#ΣΞΗΩΖΥΙΘΤΣΙ^%Σ.(2 λεπτο δελτιο ειδησεων για κωφους.)

Λεω αντε πρωι ειναι κρατησου Θωδωρακι μην χαλασουμε και την ομοιοπαθητικη και την Yoga τοσα χρονια και μπενω στη διαδικασια να τους εξηγησω."Κυρια μου οι 3 λαμπες που εσβησαν(που ειναι 2 στην ουσια)εχουν επιρρεασει τοσο πολλη την ζωη σας και ερχεστε με τοσο στομφο και υφος για να μου κανετε υποδειξεις?"

Και η απαντηση

"ΝΑ ΦΥΓΕΤΕ...ΝΑ ΠΑΤΕ ΑΛΛΟΥ."

 

 

ΤΗΝ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΜΟΥ ΣΤΟ ΦΟΡΟΥΜ.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχα! :lol: :lol: :lol:

Πολύ αστείο το σκηνικό απο τη μία αλλά η κατάσταση απλά ΤΡΑΓΙΚΉ! #-o

 

Δηλαδή τέτοιο κόλλημα με τις λάμπες πια δεν το καταλαβαίνω στην επαρχία. Λές και άμα θέλει να μπεί ο κλέφτης θα φοβηθεί τις λάμπες! #-o :frown: ](*,)

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Δηλαδή τέτοιο κόλλημα με τις λάμπες πια δεν το καταλαβαίνω στην επαρχία. #-o :frown: ](*,)

 

Δεν το πιασα αυτο με την επαρχία...??..?? Στην Αθήνα ο ουρανός είναι πορτοκαλι... :-k :? :? :?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πραγματικά είσαι πολύ άτυχος..Η κατάσταση είναι απλά κομικοτραγική.. 8) Αλλά επειδή ζω στην επαρχία δεν νομίζω να έχει κανείς κόλλημα με τις λάμπες.Ίσως έτυχες σε συγκεκριμένη περίπτωση. 8) :-k

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ψυχραιμια....

πρωτον δεν ειναι επαρχια....ειναι παραθεριστικος οικισμος το οποιο και σημαινει οτι τα σπιτια κατοικουντε το πολυ 4 μηνες τον χρονο(και πολλους ειπα).

Το τραγικο ειναι οτι αν δειτε ποσες λαμπες και προβολεις εχει το καθε σπιτι για να φωτιζει παρακαλω τον κηπο του(εμ πως θα δειξω στον γειτονα το καινουριο μπαμπου σαλονι)θα φριξετε.

Πρασινη κοκκινη πορτοκαλι προβολεις σε κοσμοφαντασμαγορικο σοου που ομοιο του δεν εχετε δει(Το τσιρκο medranno δεν πρεπει να εχει τοσα φωτα,αλλα ουτε και τοσα "ζωα").

Και η εμμονη τους ειναι τοσο μεγαλη που σβησανε 2 λαμπες και μου κανανε παρατηρηση.

Πως μου το ειπε ενας φιλος να δεις...πως μου το ειπε...αχα...ειναι θεμα παιδειας.

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Δηλαδή τέτοιο κόλλημα με τις λάμπες πια δεν το καταλαβαίνω στην επαρχία. #-o :frown: ](*,)

 

Δεν το πιασα αυτο με την επαρχία...??..?? Στην Αθήνα ο ουρανός είναι πορτοκαλι... :-k :? :? :?

 

Tηλέμαχε εννοειται οτι στην Αθήνα ειναι ΠΟΛΎ χειρότερα.

Αυτο που λέω ειναι οτι στα χωριά και να έχει υπέροχο ουρανό οι κατοικοι δεν φροντίζουν να τον ευχαριστηθούν αλλα ανάβουν κατι ΤΕΡΑΣΤΙΟΥΣ προβολείς και δεν καταλαβαίνω το λόγο!

Astronomy compels the soul to look upwards and leads us from this world to another.

Plato

 

http://http://nightskyastro.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια ψυχραιμια....

πρωτον δεν ειναι επαρχια....ειναι παραθεριστικος οικισμος το οποιο και σημαινει οτι τα σπιτια κατοικουντε το πολυ 4 μηνες τον χρονο(και πολλους ειπα).

Το τραγικο ειναι οτι αν δειτε ποσες λαμπες και προβολεις εχει το καθε σπιτι για να φωτιζει παρακαλω τον κηπο του(εμ πως θα δειξω στον γειτονα το καινουριο μπαμπου σαλονι)θα φριξετε.

Πρασινη κοκκινη πορτοκαλι προβολεις σε κοσμοφαντασμαγορικο σοου που ομοιο του δεν εχετε δει(Το τσιρκο medranno δεν πρεπει να εχει τοσα φωτα,αλλα ουτε και τοσα "ζωα").

Και η εμμονη τους ειναι τοσο μεγαλη που σβησανε 2 λαμπες και μου κανανε παρατηρηση.

Πως μου το ειπε ενας φιλος να δεις...πως μου το ειπε...αχα...ειναι θεμα παιδειας.

 

Καλα μην τρελαθούμε κιόλας... Οτι δεν ειχες το δικαίωμα να σβησεις τα φωτα αυτο ειναι ξεκαθαρο. Ειναι θεμα του οικισμου κ συλλογικων αποφασεων αυτα. Νομιζω το καταλαβαινεις αυτο... Δηλαδη περιμενες να σου πουν και μπραβο;

Και μετα για ποια παιδεια μιλας; Προφανως εχεις να κανεις με μεγαλους ανθρωπους κ προφανως αυτοι οι ανθρωποι δεν νιωθουν ασφαλεις!!! Στη σημερινη εποχη δηλαδη τοσο εξωφρενικο φανταζει αυτο;

Πιστευω οτι οταν ζεις σε εναν οικισμο/χωριο/πολη συμβιβαζεσαι με τους νομους/κανονες, αν δε σου αρεσουν, αν δεν τους κανεις κεφη, μπορεις να πας στο βουνο, να ζησεις μονος σου. Αλλα εφοσον συμβιωνεις με αλλους ανθρωπους δεν μπορεις να κανεις οτι εσυ γουσταρεις.

 

Δεν ξερω τι θα εκανα στη θεση σου ισως να εκανα ακριβως το ιδιο, ομως δε θα περιμενα απο τους κατοικους να μου πουν κ μπραβο... Οι ερασιτεχνες αστρονομοι πιστευουν οτι με το να σβηνουν τις λαμπες κανουν καλο στο περιβαλλον. Θα μπορουσαν βεβαια να ισχυριστουν τα ιδια κ ορισμενοι οικολογοι κ να απαγορευσουν την καταναλωση κρεατος, επειδη σκοτωνουμε τα ζωα. Θα γινοταν δεκτο; Ακραιο παραδειγμα.... αλλα δεν μπορεις να επεμβαίνεις στη ζωη Μου, επειδη Εσυ πιστευεις οτι κατι ειναι σωστο για Σενα κ αρα κ για Μενα. Στο κατω κατω αν εισαι μαγκας παραδεξου οτι το κανεις για σενα, για το χομπυ σου, για να παιρνας Εσυ καλα και ασε τις δικαιολογιες του στυλ φωτορυπανση, και κανει κακο στο περιβαλλον κλπ κλπ κλπ.

 

*** τα σχολια των τελευταίων παραγράφων ειναι γενικα κ δεν αναφερονται σε κανεναν συγκεκριμενα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θοδωρή (sportikus) συμφωνώ με κάποιον προλαλήσαντα ότι πρέπει να τις σπάσεις. Πρέπει να τις πάρεις παραμάζωμα, μία μία στη σειρά. Είναι η μόνη λύση να ''έρθεις στα ίσα σου'' τόσο εσύ (γιατί οι κ...λάμπες σου κάνουνε χαλάστρα) όσο και ο ουρανός.

Και επίσης, έχω μια άλλη ιδέα:

Άμα η μαντάμ σου ξανάρθει και σε αρχίσει πάλι στο κράξιμο, να της φορέσεις κολάρο ένα lightbox, (αυτό που χρησιμοποιούνε οι αστροφωτογράφοι για να παίρνουνε flat frames, το κουτί με τη λάμπα μέσα, ξέρεις) αφού ΝΟΜΙΖΕΙ ότι είναι ασφαλής με τα φώτα (άσε που μετά θα την κοιτάνε τη μαντάμ σα να είναι..... έργο τέχνης).

Έλλη, σωστά...... λες και ο κλέφτης θα φοβηθεί τον προβολέα (μου θύμισε τον παππού που έχω απέναντι, στην Πάρο... Κάτσε, λίγες μέρες ζωής μετράει το προβόλι του....).... Αν θέλει να μπει, θα μπει και θα στα σηκώσει όλα από μέσα....

Υπομονή, φίλε Θοδωρή, μόνο προσοχή, μη φας άκυρο από το νόμο, και σε ξαποστείλουνε.....

Στο σύμπαν τίποτα δεν υπάρχει τυχαία, και τίποτα από ό,τι υπάρχει δεν είναι τυχαία μοναδικό
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το κάκό είναι ότι η πλειοψηφία των ανθρώπων, δε βλέπουν το μεγαλείο του έναστρου ουρανού, αλλά που θα πατίσει το πόδι τους στο δρόμο. ΔΕΝ τους ενδειαφέρει ο ουρανός άλλα να φωτίζετε κατα το δυνατόν και η τελευταία γωνιά του οικισμού, του χωριού, της πόλης κλπ. Για να κάνω το συνήγορο του διαβόλου, και εμείς αυτό θέλουμε, φώς, αλλά όταν είναι η ώρα της παρατήρησης τα θέλουμε ΟΛΑ σκοτεινά!! Φιλιοσοφόντας θα πω ότι ο άνθρωπος, φοβάτε το σκοτάδι, ένα κατάλοιπο από αρχής ύπαρξης του ανθρώπινου είδους, γιατί αισθανώμαστε αδύναμοι. Στο σκοτάδι αν ακούσουμε ένα περίεργο θόρυβο, ή αν αισθανθούμε κάτι επάνω μας, το πρώτο πράγμα που θα κάνουμε είναι να ανάψουμε το φώς ή να φέξουμε με ένα φακό! Επόμενο είναι λοιπόν και το σβήσιμο μιας και μόνο λάμπας να προκαλέσει άμεση αντίδραση. Όρισμένοι είναι υπερβολικοί, εξάλλου το βλέπω και στον οικισμό που μένω μόνιμα στην άκρη της πόλης, με το που καίγεται μια λάμπα, ΑΜΕΣΩΣ οι κάτοικοι σπεύδουν να ειδοποιήσουν τη ΔΕΗ, να την αλλάξει, παρόλο που φέγγουν καμιά "δεκαριά" άλλες σε ακτίνα 10 μέτρων. Άν αυτοί οι άνθρωποι ήταν μυϊμένοι στην αστρονομία, και θέλαν να παρατηρήσουν τον ουρανό, δε θα θέλαν και αυτοί το φώς, αλλά για λίγο! Για τη παρατήρηση μόνο! ¨οπως είπε και ο φίλος casperino9, πρέπει να το πάρουμε απόφαση ότι ζούμε με άλλους ανθρώπους και πρέπει να συμορφωνόμαστε (διστυχώς για τη περίπτωση), αλλιώς...απομόνωση! Συγνώμη αν έγινα λιγάκι κουραστικός, και υποστήρικτής του φωτός. Παρόλλα αυτά, λυπάμε που η φωτορύπανση κερδίζει συνεχώς έδαφος και στην εξοχή την οποία κάθε μέρα την κατακτά ο άνθρωπος!

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλα μην τρελαθούμε κιόλας... Οτι δεν ειχες το δικαίωμα να σβησεις τα φωτα αυτο ειναι ξεκαθαρο. Ειναι θεμα του οικισμου κ συλλογικων αποφασεων αυτα. Νομιζω το καταλαβαινεις αυτο... Δηλαδη περιμενες να σου πουν και μπραβο;

Και μετα για ποια παιδεια μιλας; Προφανως εχεις να κανεις με μεγαλους ανθρωπους κ προφανως αυτοι οι ανθρωποι δεν νιωθουν ασφαλεις!!! Στη σημερινη εποχη δηλαδη τοσο εξωφρενικο φανταζει αυτο;

Πιστευω οτι οταν ζεις σε εναν οικισμο/χωριο/πολη συμβιβαζεσαι με τους νομους/κανονες, αν δε σου αρεσουν, αν δεν τους κανεις κεφη, μπορεις να πας στο βουνο, να ζησεις μονος σου. Αλλα εφοσον συμβιωνεις με αλλους ανθρωπους δεν μπορεις να κανεις οτι εσυ γουσταρεις.

 

Δεν ξερω τι θα εκανα στη θεση σου ισως να εκανα ακριβως το ιδιο, ομως δε θα περιμενα απο τους κατοικους να μου πουν κ μπραβο... Οι ερασιτεχνες αστρονομοι πιστευουν οτι με το να σβηνουν τις λαμπες κανουν καλο στο περιβαλλον. Θα μπορουσαν βεβαια να ισχυριστουν τα ιδια κ ορισμενοι οικολογοι κ να απαγορευσουν την καταναλωση κρεατος, επειδη σκοτωνουμε τα ζωα. Θα γινοταν δεκτο; Ακραιο παραδειγμα.... αλλα δεν μπορεις να επεμβαίνεις στη ζωη Μου, επειδη Εσυ πιστευεις οτι κατι ειναι σωστο για Σενα κ αρα κ για Μενα. Στο κατω κατω αν εισαι μαγκας παραδεξου οτι το κανεις για σενα, για το χομπυ σου, για να παιρνας Εσυ καλα και ασε τις δικαιολογιες του στυλ φωτορυπανση, και κανει κακο στο περιβαλλον κλπ κλπ κλπ.

 

*** τα σχολια των τελευταίων παραγράφων ειναι γενικα κ δεν αναφερονται σε κανεναν συγκεκριμενα.

Θα συμφωνουσα μαζι σου αν τα φωτα που εσβησα ηταν μοναδικα για να βλεπουνε καποιοι ανθρωποι που πατανε και που πηγαινουν το βραδυ για μην σκονταψουνε και πεσουν.

Αλλα φαντασου αυτο...

πες οτι καθεσε στο σαλονι του σπιτιου σου με ολα τα φωτα ανοιχτα και εξτρα προβολεα απο αυτους που εχουν στις διαφημιστικες πινακιδες για να φενονται καλυτερα το βραδυ και ερχοτανε καποιος με εναν φακο μπρελοκ μεσα στο σαλονι σου ...θα εβλεπες καμια διαφορα στο φως.Αν εβλεπες συγουρα θα του εκανες παραπονα οταν θα τον εσβηνε.

Τωρα για το αν θα σβησω την λαμπα που ειναι μπροστα στο σπιτι ΜΟΥ και αν εχω το δικαιωμα να το κανω αυτο...δεν μπορω να απαντησω.

Και τελος για το θεμα παιδειας που αναφερετε...οσο μεγαλωνει καποιος μεγαλωνει και η παιδεια του μαζι?

Γιατι στα 34 πλεον απο τα λιγα που εχω δει και ξερω η συμπεριφορα τον ανθρωπων οσο μεγαλωνουν γινετε και χειροτερη αν δεν εχουν τα στοιχειωδη απο την μικρη τους ηλικια.

Προφανως εχεις να κανεις με μεγαλους ανθρωπους κ προφανως αυτοι οι ανθρωποι δεν νιωθουν ασφαλεις!!! Στη σημερινη εποχη δηλαδη τοσο εξωφρενικο φανταζει αυτο;

Δηλαδη καποιος που εχει μετρημενους μεσα στο κηπο του 22 προβολεις που φωτιζουνε το σπιτι του σε διαφορα χρωματα του ουρανιου τοξου και αλλους 2 για να φωτιζει τον εξωτικο φοινικα του σε αποχρωσεις του πρασινου ...νιωθει πιο ασφαλης....:shock:και ειμαι εγω ο περιεργος και ο παραξενος....μαλιστα....εεεεε...εεεεε....μπορω να αλλαξω κατηγορια και να παρω αθλητικα?

Στο κατω κατω αν εισαι μαγκας παραδεξου οτι το κανεις για σενα, για το χομπυ σου, για να παιρνας Εσυ καλα και ασε τις δικαιολογιες του στυλ φωτορυπανση, και κανει κακο στο περιβαλλον κλπ κλπ κλπ
:shock: :shock: :shock:

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδη καποιος που εχει μετρημενους μεσα στο κηπο του 22 προβολεις που φωτιζουνε το σπιτι του σε διαφορα χρωματα του ουρανιου τοξου και αλλους 2 για να φωτιζει τον εξωτικο φοινικα του σε αποχρωσεις του πρασινου ...νιωθει πιο ασφαλης....Shockedκαι ειμαι εγω ο περιεργος και ο παραξενος....μαλιστα....εεεεε...εεεεε....μπορω να αλλαξω κατηγορια και να παρω αθλητικα?

 

Ειλικρινά δεν μπορώ να φανταστώ οτι εχουν τοσα πολλα φωτα στον οικισμο, πιο πολυ μου φαίνεται οτι οπως παντα εμεις οι ερασιτεχνες αστρονομοι υπερβάλουμε με τα φώτα. Παω πασο ομως σε αυτο. Ειναι απο τις περιπτωσεις που λες, αν δε το δω δεν μπορω να το πιστεψω... :mrgreen:

 

Τωρα για το αν θα σβησω την λαμπα που ειναι μπροστα στο σπιτι ΜΟΥ και αν εχω το δικαιωμα να το κανω αυτο...δεν μπορω να απαντησω.

 

Και ο δρομος μπροστα απο το σπιτι σου ειναι αλλα δεν μπορεις να τον κλείσεις ή να επεμβεις με καποιον αλλο τροπο.

 

Και τελος για το θεμα παιδειας που αναφερετε...οσο μεγαλωνει καποιος μεγαλωνει και η παιδεια του μαζι?

Γιατι στα 34 πλεον απο τα λιγα που εχω δει και ξερω η συμπεριφορα τον ανθρωπων οσο μεγαλωνουν γινετε και χειροτερη αν δεν εχουν τα στοιχειωδη απο την μικρη τους ηλικια.

 

Αυτο εννοούσα, οτι οσο μεγαλώνουν οι ανθρωποι αποκτουν κ πιο πολλες περιεργιες, παραξενιες. Γι αυτο λεμε κ τη φραση, μεγαλος ανθρωπος ειναι μορε... Δεν μπορεις να περιμενεις απο εναν 70-80αρη να εχει το ιδιο μυαλο με εναν 35. Θα ηταν παραλογο...

 

Φιλε ptolemee, συμφωνώ πλήρως με τα λεγομενα σου. Προσωπικα με ενοχλει ιδιαιτερα αυτη η πρακτικη πολλων ερασιτεχνων αστρονομων. Οι περισσοτεροι δεν εχουν καθολου οικολογικη συνειδηση κ απλα θελουν τα φωτα σβηστα μονο κ μονο για το χομπυ τους, για την πάρτη τους δηλαδη. Φτιαχνουν ολοκληρες εκστρατειες εναντιον της Φωτορυπανσης... Ελεος βρε παιδια, το θεμα δεν ειναι αν θα βλεπουμε η οχι τον ουρανο, αλλα με τον πλανητη μας κ την καταστροφη του τι κανουμε. Δεν μπορεις να πείσεις τον συνανθρωπο σου με το να τους λες, για φωτορυπανση. Μπορεις να τον πείσεις ομως αν του μιλησεις για την ενεργειακη πολιτικη, για πρακτικες ενεργειακες πολιτικες που κ αυτος μπορει να εφαρμόσει κ που θα ωφεληθει οικονομικα. Μπορεις να του μιλησεις κ να τον μορφώσεις για τις συνεπειες του να εχει 150 λαμπες απο δω κ απο κει ανοιχτες.

Ας ειμαστε ειλικρινείς το προβλημα στο πλανητη μας δεν ειναι η φωτορυπανση-ηχορύπανση, αυτα ειναι πολυτέλειες πλεον. :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιατί δεν τους φωνάζεις σε καμία παρατήρηση (δειξε λίγο Σεληνη, Κρόνο, Δια, το Μ13) και αμα τους αρέσει μπορεί να καταλάβουν γιατί θες λιγότερα φώτα και να μη σε πρήζουν....

:D

Όλη της τη ζωή μελετούσε το σύμπαν, αλλά είχε παραβλέψει το πιο ξεκάθαρο μήνυμά του.

Για τα μικρά πλάσματα σαν εμάς η απεραντοσύνη του γίνεται υποφερτή μονάχα μέσω της αγάπης.

C. Sagan. Επαφή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεις να τον πείσεις ομως αν του μιλησεις για την ενεργειακη πολιτικη, για πρακτικες ενεργειακες πολιτικες που κ αυτος μπορει να εφαρμόσει κ που θα ωφεληθει οικονομικα. Μπορεις να του μιλησεις κ να τον μορφώσεις για τις συνεπειες του να εχει 150 λαμπες απο δω κ απο κει ανοιχτες.

 

Σε αυτό συμφωνώ και εγώ, αλλά δε πιστεύω να πεισθούν όλοι αυτοί. Ίσος (και ελπίζω), ένας "ΚΑΛΟΣ" λογαριασμός της ΔΕΗ να τους πείσει!! #-o

....τὸν ἥλιον εἰς ἐξουσίαν τῆς ἡμέρας, τὴν σελήνην καὶ τοὺς ἀστέρας εἰς ἐξουσίαν τῆς νυκτός....

Ψαλμός 135

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσοτεροι δεν εχουν καθολου οικολογικη συνειδηση κ απλα θελουν τα φωτα σβηστα μονο κ μονο για το χομπυ τους, για την πάρτη τους δηλαδη. Φτιαχνουν ολοκληρες εκστρατειες εναντιον της Φωτορυπανσης... Ελεος βρε παιδια, το θεμα δεν ειναι αν θα βλεπουμε η οχι τον ουρανο, αλλα με τον πλανητη μας κ την καταστροφη του τι κανουμε.

 

Δεν ξέρω αν εκεί αναφέρεσαι, πάντως στην προσπάθεια ενημέρωσης του www.darksky.gr που ξεκίνησε φέτος, το ζήτημα της φωτορύπανσης προσεγγίζεται ως τμήμα του γενικότερου περιβαλλοντικού και ενεργειακού προβλήματος. Είναι ένα ζήτημα που αφορά και την αστρονομία αλλά και το περιβάλλον, την ενέργεια, την ανθρώπινη υγεία και ψυχολογία.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι ένα ζήτημα που αφορά και την αστρονομία αλλά και το περιβάλλον, την ενέργεια, την ανθρώπινη υγεία και ψυχολογία.

Και εκει ηθελα να καταληξω στην ανθρωπινη υγεια και ψυχολογια....που οταν κανει διακοπες ρευματος στην περιοχη αντιλαμβανεσαι το μεγαλειο που μας περιβαλει και δεν αναφερομαι μονο στον ουρανο αλλα και στον ενοχλητικο ηχο που εκπεμπουν ολα αυτα τα φωτα που σου τρυπαει το μυαλο και δεν το καταλαβενεις.

Στο κατω κατω αν εισαι μαγκας παραδεξου οτι το κανεις για σενα, για το χομπυ σου, για να παιρνας Εσυ καλα και ασε τις δικαιολογιες του στυλ φωτορυπανση, και κανει κακο στο περιβαλλον κλπ κλπ κλπ.

 

(Μασωντας τσιχλα σαν κατσικα)Ναι οντως το μονο που με νοιαζει ειναι πως θα περναω καλα εγω την ωρα που κανω παρατηρηση του Μ13 και αν ερθει και καμια τουριστρια να κανω τον ωραιο οτι τα ξερω ολα για το διαστημα, και οτι του χρονου θα με παρουνε στην NASA και εχω και 3 master και 12 διπλωματα(το πρωτο παρακαλω το πηρα στα 14 )και τα σχεδια του hubble εγω τα ξεκινησα και ηταν και δικια μου ιδεα(αλλα μου την κλεψανε στην πορεια)γι`αυτο ας σβησουμε και κανα φως... να μην βλεπουμε καλυτερα.....χμμμμμ χμμμμμχμμμμμμμχμχμμμμμ&^%#&^%**@(*@&%#&^%&^@%&^@%&^%@&(γερμανικη μεταφραση εξακοης)

ΑΛΗΘΙΝΗ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ!!!!!!!](*,)

«Δύο πράγματα είναι άπειρα, το σύμπαν και η ανθρώπινη βλακεία. Και για το σύμπαν δεν είμαι απόλυτα σίγουρος ...» Άλμπερτ Αϊνστάιν. :-$

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσοτεροι δεν εχουν καθολου οικολογικη συνειδηση κ απλα θελουν τα φωτα σβηστα μονο κ μονο για το χομπυ τους, για την πάρτη τους δηλαδη. Φτιαχνουν ολοκληρες εκστρατειες εναντιον της Φωτορυπανσης... Ελεος βρε παιδια, το θεμα δεν ειναι αν θα βλεπουμε η οχι τον ουρανο, αλλα με τον πλανητη μας κ την καταστροφη του τι κανουμε.

 

Δεν ξέρω αν εκεί αναφέρεσαι, πάντως στην προσπάθεια ενημέρωσης του www.darksky.gr που ξεκίνησε φέτος, το ζήτημα της φωτορύπανσης προσεγγίζεται ως τμήμα του γενικότερου περιβαλλοντικού και ενεργειακού προβλήματος. Είναι ένα ζήτημα που αφορά και την αστρονομία αλλά και το περιβάλλον, την ενέργεια, την ανθρώπινη υγεία και ψυχολογία.

 

Οχι κ. Παπαλάμπρου δεν αναφερομαι συγκεκριμενα στο darksky.gr, την προσπαθεια σας δεν την γνωρίζω πολυ καλα και δεν εχω ενημερωθει σχετικα με τις δρασεις σας... Ελπιζω βεβαια το ολο κίνημα να υποστηριχθεί σιγα σιγα απο ολες τις οικολογικες δυναμεις της χωρας (δεν αναφερομαι σε πολιτικα κόμματα) και τους αστρονομικούς συλλόγους αυτης. Αν οχι, αν ορισμενους δεν τους αρεσει η συγκεκριμένη δραση, ας συμφωνήσουμε τουλαχιστον στη χωρα σε μια κοινη πανελλήνια δράση...

 

 

Παράθεση:

Στο κατω κατω αν εισαι μαγκας παραδεξου οτι το κανεις για σενα, για το χομπυ σου, για να παιρνας Εσυ καλα και ασε τις δικαιολογιες του στυλ φωτορυπανση, και κανει κακο στο περιβαλλον κλπ κλπ κλπ.

 

 

(Μασωντας τσιχλα σαν κατσικα)Ναι οντως το μονο που με νοιαζει ειναι πως θα περναω καλα εγω την ωρα που κανω παρατηρηση του Μ13 και αν ερθει και καμια τουριστρια να κανω τον ωραιο οτι τα ξερω ολα για το διαστημα, και οτι του χρονου θα με παρουνε στην NASA και εχω και 3 master και 12 διπλωματα(το πρωτο παρακαλω το πηρα στα 14 )και τα σχεδια του hubble εγω τα ξεκινησα και ηταν και δικια μου ιδεα(αλλα μου την κλεψανε στην πορεια)γι`αυτο ας σβησουμε και κανα φως... να μην βλεπουμε καλυτερα.....χμμμμμ χμμμμμχμμμμμμμχμχμμμμμ&^%#&^%**@(*@&%#&^%&^@%&^@%&^%@&(γερμανικη μεταφραση εξακοης)

 

Εγω δεν ειπα κατι τετοιο, με συγχωρεις αλλα μονος σου εβγαλες τα συμπεράσματα σου...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε κασπερίνο αναρωτήθηκε κανείς

-Πόσα χρωστάει το Ελληνικό δημόσιο στην ιδιωτική ΔΕΗ για φωτισμό και πόσο θα ανεβεί αυτό το ποσό? Ποιος θα το πληρώσει αυτό το πόσο και γιατί ώς εκ θαύματος σπίτια ψηφοφόρων τοπικών αρχόντων έχουν μια λάμπα γυρισμένη όχι προς το δρόμο αλλά προς το σπίτι του ψηφοφόρου?

-Τι συνέπειες έχει στο νυχτερινό οικοσύστημα που συμβιώνει με τον άνθρωπο. Στη Ζάκυνθο και γύρω από το σπίτι μου έχουν εξαφανιστεί νυχτερίδες, νυχτοπεταλούδες και έχω να δω μάζεμα πυγολαμπίδων με παραπάνω από 10 μέλη τουλάχιστον μια 3ετία

-Τι συνέπειες έχει πραγματικά στην υγεία η συνεχή έκθεση φωτός από αυτό το πράγμα, κάτι που θα το μάθουμε λίαν συντόμως όταν ωριμάσουν οι μελέτες? Οι πρώτες μελέτες μιλάνε αν θυμάμαι καλά για μείωση της μελατονίνης

Έχει τελικά σημασία αν οι ερασιτέχνες είναι οι πρώτοι που παρατηρούν την κατάσταση?

Σπύρος
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε κασπερίνο αναρωτήθηκε κανείς

-Πόσα χρωστάει το Ελληνικό δημόσιο στην ιδιωτική ΔΕΗ για φωτισμό και πόσο θα ανεβεί αυτό το ποσό? Ποιος θα το πληρώσει αυτό το πόσο και γιατί ώς εκ θαύματος σπίτια ψηφοφόρων τοπικών αρχόντων έχουν μια λάμπα γυρισμένη όχι προς το δρόμο αλλά προς το σπίτι του ψηφοφόρου?

-Τι συνέπειες έχει στο νυχτερινό οικοσύστημα που συμβιώνει με τον άνθρωπο. Στη Ζάκυνθο και γύρω από το σπίτι μου έχουν εξαφανιστεί νυχτερίδες, νυχτοπεταλούδες και έχω να δω μάζεμα πυγολαμπίδων με παραπάνω από 10 μέλη τουλάχιστον μια 3ετία

-Τι συνέπειες έχει πραγματικά στην υγεία η συνεχή έκθεση φωτός από αυτό το πράγμα, κάτι που θα το μάθουμε λίαν συντόμως όταν ωριμάσουν οι μελέτες? Οι πρώτες μελέτες μιλάνε αν θυμάμαι καλά για μείωση της μελατονίνης

Έχει τελικά σημασία αν οι ερασιτέχνες είναι οι πρώτοι που παρατηρούν την κατάσταση?

 

Με συγχωρεις αλλα ειδες εσυ πουθενα να εχω γραψει οτι ειμαι υπερ της Φωτορυπανσης κ οτι γουσταρω αυτη την κατασταση; Δηλαδη επειδη ειχα αντιθετη αποψη απο το να σπας μια λαμπα σε ενα δρομο, βγαλατε αυτο το συμπερασμα; Επειδη πιστευω σε μια πιο συλλογικη δραση εναντιον της φωτορυπανσης, σε ενα κινημα οικολογικο γενικοτερα, που ισως να ειναι διαφορετικη απο τη δικη σας αποψη/γνώμη/αντίληψη;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης