Jump to content

Απαντήσεις διαγωνισμού αστρονομίας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σας, είναι το πρώτο μου ποστ εδώ και θέλω να σας πώ ότι αυτό είναι το πιο τέλειο ελληνικό φόρουμ. :) Απο πέρυσι ασχολούμαι με αστρονομία διαβάζοντας και τέτοια. Έχω 2 ερωτήσεις για σας.

1) που μπορώ να βρώ τις απαντήσεις των θεμάτων του φετινού διαγωνισμού και

2) Τώρα διαβάζω το σύμπαν που αγάπησα. έχω πάρει όλα τα βιβλία πόυ αναφέρονται σαν ύλη του διαγωνισμού και έχω ξεκινήσει προετοιμασία για του χρόνου. δεν μπορώ να πω, ότι έχω βγάλει μεγάλο μέρος της ύλης. τώρα άρχισα τον πρώτο τόμο. κοιτάζοντας τα θέματα όμως μου φαίνοντα λίγο, "κινέζικα". είναι φυσιολογικό αυτό? και για τα μαθηματικά, τι να κάνω? γενικά πείτε μου την γνώμη σας για το τί προετοιμασία χρειάζεται.

 

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τα τυχον ορθογραφικά λαθη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν καλως όρισες στο φόρουμ. :)

Λοιπόν οι απαντήσεις των θεμάτων του διαγωνισμού Αστρονομίας βγαίνουν κατα καιρούς στο περιοδικό 'ΟΥΡΑΝΟΣ' που εκδίδει η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου.

 

Όμως έχει βγει ένα βιβλίαρακι από την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος με τις απαντήσεις των διαγωνισμών αστρονομίας από το 1995-2005.Αλλά επειδή έχει αλλάξει το επίπεδο και ο τρόπος επιλογής των θεμάτων και βάζουν αρκετά ασκήσεις σε σχέση με τότε δεν ξέρω κατά πόσο θα σε βοηθήσει.

Πάντως, εάν μπορείς και άμα θες έλα στο Θερινό σχολείο που διοργανώνει φέτος η Εταιρεία στο Βόλο.Είναι από τις 6 μέχρι τις 10 Ιουλίου.Πίστεύω θα σε βοήθησει αρκετά.

 

Και μην αγχώνεσαι. :wink: Όλοι έχουμε πέρασει αυτή την φάση όταν πρωτοξεκινήσαμε.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σας, είναι το πρώτο μου ποστ εδώ και θέλω να σας πώ ότι αυτό είναι το πιο τέλειο ελληνικό φόρουμ. :) Απο πέρυσι ασχολούμαι με αστρονομία διαβάζοντας και τέτοια. Έχω 2 ερωτήσεις για σας.

1) που μπορώ να βρώ τις απαντήσεις των θεμάτων του φετινού διαγωνισμού και

2) Τώρα διαβάζω το σύμπαν που αγάπησα. έχω πάρει όλα τα βιβλία πόυ αναφέρονται σαν ύλη του διαγωνισμού και έχω ξεκινήσει προετοιμασία για του χρόνου. δεν μπορώ να πω, ότι έχω βγάλει μεγάλο μέρος της ύλης. τώρα άρχισα τον πρώτο τόμο. κοιτάζοντας τα θέματα όμως μου φαίνοντα λίγο, "κινέζικα". είναι φυσιολογικό αυτό? και για τα μαθηματικά, τι να κάνω? γενικά πείτε μου την γνώμη σας για το τί προετοιμασία χρειάζεται.

 

 

Ευχαριστώ και συγνώμη για τα τυχον ορθογραφικά λαθη.

 

 

Kαταρχάς καλως όρισες και από μένα!!!Σου εύχομαι το φόρουμ αυτό να σου φανεί τόσο χρήσιμο όσο φάνηκε και σε εμάς!! :wink:

Τις απαντήσεις του φετινού διαγωνισμού θα τις βρεις:

 

http://www.astronomos.gr/diagvnismos_last.html#2009

 

Όσο για τη 2η ερώτηση σου θα έλεγα πως το να σου φαίνονται περίεργα είναι πάρα πολύ φυσιολογικό καθώς τα μαθηματικά και η φυσική που έχει το βιβλίο αυτό είναι επίπεδου Λυκείου..δεν θα σου πρότεινα να ασχολήθεις προς των παρών με τα μαθηματικά Λυκείου γιατί προσωπικά για μένα δεν το θεωρώ σωστό με την άποψη ότι πρώτα να μάθεις τα βασικά και μετά να προχωρήσεις..Η προετοιμασία του καθενός έχει να κάνει με τις δυνατότητες του και το πόσο θέλει ο ίδιος να μάθει.Βέβαια καλά κάνεις και διαβάζεις από τώρα και μπράβο σου,αλλά αυτό που έχω να σου πω είναι να μην βιάζεσαι(και εδώ αναφέρομαι στα μαθηματικά και τη φυσική που απαιτούνται).Όπως αναφέρθηκε καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις το Θερινό Σχολείο Αστρονομίας ή οποιοδήποτε άλλο θερινό σχολείο θέλεις.Προσωπικά έγω που έχω παραβρεθεί στο σχολείο αυτό με έχει βοήθησει πολύ και για τον διαγωνισμό.

Σου εύχομαι καλή αρχή στον τομέα αυτό και κάθε επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις!! :cheesy:

 

Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις χαρά μου να σε βοήθησω!!! :cheesy:

 

Υ.Γ:Όσο για τα τυχόν όρθογραφικά λάθη μην ανυσηχείς δεν υπάρχει πρόβλημα :wink:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσο για τη 2η ερώτηση σου θα έλεγα πως το να σου φαίνονται περίεργα είναι πάρα πολύ φυσιολογικό καθώς τα μαθηματικά και η φυσική που έχει το βιβλίο αυτό είναι επίπεδου Λυκείου..δεν θα σου πρότεινα να ασχολήθεις προς των παρών με τα μαθηματικά Λυκείου γιατί προσωπικά για μένα δεν το θεωρώ σωστό με την άποψη ότι πρώτα να μάθεις τα βασικά και μετά να προχωρήσεις..Η προετοιμασία του καθενός έχει να κάνει με τις δυνατότητες του και το πόσο θέλει ο ίδιος να μάθει.Βέβαια καλά κάνεις και διαβάζεις από τώρα και μπράβο σου,αλλά αυτό που έχω να σου πω είναι να μην βιάζεσαι(και εδώ αναφέρομαι στα μαθηματικά και τη φυσική που απαιτούνται).Όπως αναφέρθηκε καλό θα ήταν να παρακολουθήσεις το Θερινό Σχολείο Αστρονομίας ή οποιοδήποτε άλλο θερινό σχολείο θέλεις.Προσωπικά έγω που έχω παραβρεθεί στο σχολείο αυτό με έχει βοήθησει πολύ και για τον διαγωνισμό.

Σου εύχομαι καλή αρχή στον τομέα αυτό και κάθε επιτυχία σε ό,τι και αν κάνεις!! :cheesy:

 

Ότι άλλο θέλεις να ρωτήσεις χαρά μου να σε βοήθησω!!! :cheesy:

 

Υ.Γ:Όσο για τα τυχόν όρθογραφικά λάθη μην ανυσηχείς δεν υπάρχει πρόβλημα :wink:

 

Μόλις τελείωσα την Α λυκείου, οπότε τα μαθηματικά λυκείου με ενδιαφέρουν πολλύ. θέλω να πάω στο θερινό σχολείο της ΕΕΦ, στο σχολείο στον Βόλο δεν προλαβένω. θα διαβάσω το καλοκαίρι όλα τα βιβλία και θα κάνω και μαθήματα μαθηματικών, και πιστεύω ότι μέχρι τον δεκέμβρη θα έχω φτάσει σε επίπεδο για να πάω στην 3η φάση. ξέρετε αν υπάρχουν καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα αστρονομία?? :-k

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ξέρετε αν υπάρχουν καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα αστρονομία?? :-k

 

Ok, κάνε την προετοιμασία σου με τα βιβλία που έχεις.

Στέκομαι σε αυτή σου την φράση όμως.Καταρχήν δεν υπάρχουν καθηγητές να κάνουν μάθημα για να δώσεις στον διαγωνισμό Αστρονομίας.Αλλά και να υπήρχαν κατα την γνώμη μου το θέωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κάποιος να κάνει ιδιαίτερα για τον διαγωνισμό.Εάν το αγάπας, με διάβασμα και με επιμονή θα τα πας πολύ καλά. :D Δεν βάζουν τίποτα το εξωφρενικό και τίποτα το παράλογο.Απλά μέσω του διαγωνισμού αναδεικνύονται νέα ταλέντα στην αστροφυσική που θα μπορούν να εκπροσωπήσουν την χώρα μας στις επόμενες Ολυμπιάδες και όχι μόνο.Η αστρονομία μαθάινεται και κατανοείται όπως τα μαθηματικά και η Φυσική.Βήμα, βήμα και όχι μόνο μνημονικά να μαθαίνεις 3-4 πράγματα για να γράψεις χωρίς να ξέρεις τα βασικά.Εξάλλου, εάν δεν περάσεις στην Β' Λυκείου, θα περάσεις στην Γ'Λυκείου. :wink:

 

Τονίζω, πώς δεν απευθύνομαι σε εσένα, κυρίως γενικότερα.Παρατηρείται

αρκετά σε πολλούς διαγωνισμούς παιδιά να κάνουν ιδιαίτερα μόνο και μόνο για να πετυχούν χάνοντας την ούσια που προσφέρει ένας διαγωνισμός πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

Πάντως ήταν καθαρά μια προσωπική τοποθέτηση και γνώμη δεν επιτήθομαι σε κανέναν προσωπικά.,

 

Καλή σου επιτυχία στον διαγωνισμό :D

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ξέρετε αν υπάρχουν καθηγητές που κάνουν ιδιαίτερα αστρονομία?? :-k

 

Ok, κάνε την προετοιμασία σου με τα βιβλία που έχεις.

Στέκομαι σε αυτή σου την φράση όμως.Καταρχήν δεν υπάρχουν καθηγητές να κάνουν μάθημα για να δώσεις στον διαγωνισμό Αστρονομίας.Αλλά και να υπήρχαν κατα την γνώμη μου το θέωρω ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ κάποιος να κάνει ιδιαίτερα για τον διαγωνισμό.Εάν το αγάπας, με διάβασμα και με επιμονή θα τα πας πολύ καλά. :D Δεν βάζουν τίποτα το εξωφρενικό και τίποτα το παράλογο.Απλά μέσω του διαγωνισμού αναδεικνύονται νέα ταλέντα στην αστροφυσική που θα μπορούν να εκπροσωπήσουν την χώρα μας στις επόμενες Ολυμπιάδες και όχι μόνο.Η αστρονομία μαθάινεται και κατανοείται όπως τα μαθηματικά και η Φυσική.Βήμα, βήμα και όχι μόνο μνημονικά να μαθαίνεις 3-4 πράγματα για να γράψεις χωρίς να ξέρεις τα βασικά.Εξάλλου, εάν δεν περάσεις στην Β' Λυκείου, θα περάσεις στην Γ'Λυκείου. :wink:

 

Τονίζω, πώς δεν απευθύνομαι σε εσένα, κυρίως γενικότερα.Παρατηρείται

αρκετά σε πολλούς διαγωνισμούς παιδιά να κάνουν ιδιαίτερα μόνο και μόνο για να πετυχούν χάνοντας την ούσια που προσφέρει ένας διαγωνισμός πάνω στο συγκεκριμένο αντικείμενο.

 

Πάντως ήταν καθαρά μια προσωπική τοποθέτηση και γνώμη δεν επιτήθομαι σε κανέναν προσωπικά.,

 

Καλή σου επιτυχία στον διαγωνισμό :D

 

μην ανησυχείς, δεν το πέρνω προσοπικά. σε ΚΑΜΙΑ περίπτωση δεν ενοώ να κάνω μαθήματα για να περάσω τον διαγωνισμό. αυτό θα ήταν γελοίο. ενοώ καμιά 2 φορές ένας ειδικός να μου εξηγήσει πράγματα που δεν καταλαβαίνω, όχι για να περάσω αλλά για να μάθω περισσότερα επειδή το θέλω από μόνος μου. μην νομίσεις ότι είμαι απο τους τύπους που μαθαίνουν τα θέματα απέξω και πάνε και γράφουν άριστα. το συχαίνομαι αυτό. εξάλλου απο αυτό εδώ http://www.aeronautics.nasa.gov/competition_winners.htm θα καταλάβεις ότι τα καταφέρνω πάντα μόνος μου. 3rd place international teams

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο για την επιτυχία σου. :D Όποιαδήποτε απορία και να έχεις μπορείς να ρωτήσεις εδώ στο φόρουμ.Καλή σου επιτυχία και πάλι.

 

Η προηγούμενη τοποθέτηση μου ήταν καθαρά προσωπική όπως είπα.Και γενικά σε πολλούς διαγωνισμούς παρατηρείται αυτό. 8)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ. :D να ρωτίσω τότε κάτι που με δυσκολεύει λίγο. είναι για την ειδική ένταση και ροή της ακτινοβολίας. αν μπορεί κάποιος να μου το εξηγήσει πως γίνεται η μέτρηση και δεύτερον αν αυτό είναι κάτι εντελώς θεωρητικό και δεν πρέπει να σπαταλάω άλλο χρόνο σε αυτό ή χρειάζεται πραγματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!! =D> Τελικά έχουμε πολλα αστέρια της ΝΑΣΑ και συνεχώς πληθαίνουν!!! :mrgreen: :mrgreen:

 

Σχετικά με αυτό που ρώτησες θα σου στείλω πμ..

:cheesy:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχάς συγχαρητήρια για την επιτυχία σου!!! =D> Τελικά έχουμε πολλα αστέρια της ΝΑΣΑ και συνεχώς πληθαίνουν!!! :mrgreen: :mrgreen:

:cheesy:

 

ευχαριστώ!! πιά είναι τα άλλα αστέρια της ΝΑΣΑ και δεν τα ξέρω? μήπως ενοείς τους νικητές του διαγωνισμού αστρονομίας? υπάρχει μία μικρή διαφορά. τα παιδιά αυτά( και όσα θα πάνε στο μέλλον"ελπίζω να είμαι εγω :D ") θα πάνε εκεί λόγω τον διασυνδέσεων του κ. Σιμόπουλου. δεν λέω ότι δεν το αξίζουν, προς θεού, αλλά λέω ότι αυτά τα παιδιά δεν έχουν κριθεί και επιβραβευτεί από την ίδια την ΝΑΣΑ, σε αντίθεση με εμένα που διάβασαν την εργασία μας μηχανικοί της ΝΑΣΑ. αυτή ήταν μία μικρή διευκρίνιση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ!! πιά είναι τα άλλα αστέρια της ΝΑΣΑ και δεν τα ξέρω? μήπως ενοείς τους νικητές του διαγωνισμού αστρονομίας? υπάρχει μία μικρή διαφορά. τα παιδιά αυτά( και όσα θα πάνε στο μέλλον"ελπίζω να είμαι εγω :D ") θα πάνε εκεί λόγω τον διασυνδέσεων του κ. Σιμόπουλου. δεν λέω ότι δεν το αξίζουν, προς θεού, αλλά λέω ότι αυτά τα παιδιά δεν έχουν κριθεί και επιβραβευτεί από την ίδια την ΝΑΣΑ, σε αντίθεση με εμένα που διάβασαν την εργασία μας μηχανικοί της ΝΑΣΑ. αυτή ήταν μία μικρή διευκρίνιση

 

Καταρχήν πρόσεχε τι λες. =; Ο διαγωνισμός αστρονομίας διοργανώνεται από την Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου.Στη ΝΑΣΑ πάει ο πρώτος και η πρώτη μαθήτρια του διαγωνισμού.Τα θέματα είναι πολύ πιο υψηλού επιπέδου από την δική σου την εργασία και σε παρακαλώ μην ισωπεδώνεις το διάβασμα αυτών των παιδιών επειδή η μετάβαση τους εκεί δεν κρίνεται από την ίδια την ΝΑΣΑ.Υπάρχουν αρκετά πιο αυστηρά κριτήρια εδώ για την επιλογή των μαθητών.Εξάλλου οι 5 πρώτοι πάνε στην Ολυμπιαδά Αστρονομίας που είναι πολύ μεγαλύτερη διάκριση.

Επίσης, το ταξίδι στην ΝΑΣΑ που προσφέρει ο διαγωνισμός είναι 10 ημέρες εκπαίδευση στο U.S Rocket and Space Center στο Huntsville της Αlabama ως αστροναύτης. 10 μέρες μόνο για παιδιά από όλο τον κόσμο που πέτυχαν σε διαγωνισμούς.Και αυτό είναι επιβράβευση από την ΝΑΣΑ, άσχετο εάν το Ευγενίδειο πλανητάριο χορηγεί αυτή την εκπαίδευση δωρεάν στους επιτυχόντες μαθητές στην Ελλάδα. :)

 

Αυτό ήταν μια μικρή διευκρίνηση. 8)

Φιλικά

 

:cheesy:

 

Αλλά άλλο ήταν το θέμα και ας επιστρέψουμε εκεί. :)

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

επειδή τα λόγια μου παρερμηνεύτικαν, δεν ισοπεδώνω τίποτα.το διάβασμα και το επίπεδο που αποτετείται για το διαγωνισμό αστρονομίας είναι ΕΚΑΤΟΜΜΥΡΙΑ φορές υψηλότερο απο το επίπεδο της εργασίας μου. αυτά που είπα πριν ήταν η προσωπική μου άποψη, δεν είναι απαραίτητο να συμφωνούμε όλοι. αν θεωρούσα τον διαγωνισμό αστρονομίας κατώτερο επιπέδου, δεν θα ανησυχούσα τόσο για την προετοιμασία. εξαλλού είναι το όνειρο μου να νικήσω και να πάω στην ΝΑΣΑ. όπως λέει ένας παλίος καθηγητής μου. "Εξηγούμαστε για να μην παρεξηγούμαστε" :D
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν παρεξήγησα τα λόγια σου.Και εγώ μια διευκρίνηση σου έκανα, ότι η ΝΑΣΑ αφιερώνει 10 μέρες και όχι 4-6 μέρες όπως το κανονικό πρόγραμμα για τους international students (στους όποιους βρίσκεται και η Ελλάδα) το όποιο είναι μια επιβράβευση από την ίδια την ΝΑΣΑ γιατί ανέφερες:

 

αλλά λέω ότι αυτά τα παιδιά δεν έχουν κριθεί και επιβραβευτεί από την ίδια την ΝΑΣΑ

 

Αυτά.Δεν το συνεχίζω το θέμα.Απλά σου διευκρίνησα ένα σημείο. 8) Καλή σου επιτυχία στο διαγωνισμό.

 

Δεν θέλω να έρθω σε αντιπαράθεση.Ήταν μια φιλική διευκρίνηση και τίποτα το παράπανω. :D Συγνώμη εάν είπα κάτι που σε προσέβαλε.Σίγουρα θα ήταν άθελα μου. 8)

 

Καλή σου επιτυχία.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού δεν υπάρχει κανένα προβλημα, 8) να επiστρέψουμε στο αρχικό θέμα της συζήτησης που ήταν οι απαντήσεις του φετινού διαγωνισμού. ψάχνω στο ιντερνετ αλλά δεν βρίσκω τίποτα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αφού δεν υπάρχει κανένα προβλημα, 8) να επiστρέψουμε στο αρχικό θέμα της συζήτησης που ήταν οι απαντήσεις του φετινού διαγωνισμού. ψάχνω στο ιντερνετ αλλά δεν βρίσκω τίποτα.

 

Δεν νομίζω ότι θα βρεις.Όπως ανέφερα παραπάνω οι απαντήσεις του διαγωνισμού αστροονομίας δημοσιεύονται μόνο στο περιοδικό 'ΟΥΡΑΝΟΣ' που εκδίδει η Εταιρεία Αστρονομίας και Διαστήματος Βόλου.

 

Ένα βιβλιαράκι έχει βγει μόνο για τους διαγωνισμούς από το 1996-2005 αλλά δεν νομίζω να βοήθησει και πάρα πολύ διότι έχει αλλάξει ο τρόπος που μπαίνουν τα θέματα λόγω της Ολυμπιάδας.

 

Τα θέματα του 2007-2008-2009 βρίσκονται στην ιστοσελίδα της Εταιρείας στο www.astronomos.gr καθώς οι ερωτήσεις και οι απαντήσεις των ολυμπιάδων 2007-2008.

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης