Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το ερωτημα παει στους αστροφωτογραφους!!!

 

εγω κανω ληψεις με dslr για να φωτογραφισω κατι πχ m57 με φιλτρο οiii

πρεπeι να εχω την μηχανη σε λειτουργια monochrome?

δηλαδη τα χρωματα πρεπει να προερχονται απο τα φιλτρα?

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν και δεν ειμαι αστροφωτογραφος εμπειρος νομιζω πως ξερω την απαντηση.Παντως δεν ειμαι και τελειως σιγουρος.

 

Λεω ναι γιατι:αυτο που θα βγαλεις θα πρεπει να ειναι στα φυσικα του χρωματα.

:cheesy:

Ελπιζω να βοηθησα

 

:cheesy:

Αναστασιος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H απάντηση είναι όχι. Το ΟΙΙΙ δεν δίνει χρώμα, απομονώνει ορισμένες περιοχές του φάσματος του Οξυγόνου. Αν τραβήξεις Monochrome (δηλ Ασπρο Μαύρο) θα τα δείς ασπρόμαυρα, που (άσχετα με το τι λένε τα μάτια σου) δεν είναι το φυσικό χρώμα.

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αρα εκανα καλα και τραβαγα σε rgb μαζι με το ο3

επειδη πρωτη φορα τραβαω με καποιο φιλτρο θελω να μου πεις αν οντως ετσι ειναι ο χρωματισμος που δινει το οξυγονο

-1.thumb.jpg.078a09e44b3f69e7abf0fbd3d7299d20.jpg

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα φίλτρα γενικά κόβουν κάποια μήκη κύματος & αφείνουν κάποια άλλα να περνάνε.

ΠΧ. η καμπύλη του OIII που βλέπεις πάρα κάτω, δηλαδή το φίλτρο αφείνει μόνο αυτά να περνάνε, όλα τα άλλα κόβονται.

meade_oiii_908.gif.def7d6552687ff493c6dd57ba7ac0fc0.gif

Μέλος Συλλόγων:

Ελληνικής Αστρονομικης Ενωσης

Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

Όμιλος Γερόντων Αστροπαρατηριτών.

Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ

http://users.otenet.gr/~babgia/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Νίκο, συγνώμη για την παρέμβαση -μιας και η ερώτηση απευθύνεται στον Δημήτρη- αλλά για να βοηθήσω (χωρίς να είμαι ειδικός στα φίλτρα) το ΟΙΙΙ όπως σου είπε και ο Δημήτρης απομονώνει τις περιοχές του φάσματος του οξυγόνου και δίνει αυτή την απόχρωση που έχεις φωτογραφίσει δηλαδή το κυανό, σε αντίθεση με τα φίλτρα Ηα που απομονόνουν την περιοχή του φάσματος του Υδρογόνου και που δίνουν το κόκινο χρώμα..

 

Ελπίζω να σε βοήθησα και να τα είπα σωστά.

Ίσως ο Δημήτρης σε διαφωτίσει περισσότερο.

Φιλικά

Κώστας

EQ6 Sky Scan Pro, Skywatcher dob 8, Skywatcher 70/500, Canon 400D, Webcam PHILIPS - SPC900NC
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να δω αν καταλαβα καλα

οταν τραβαω με dslr σε rgb το μονο που κανω ειναι να βαζω τα φιλτρα πχ το οξυγονο χωρις να πειραζω κατι αλλο μεχρι εδω οκ.

αν ομως το βαλω σε mοnochrome για να βγαλω χρωμα πρεπει να βαζω στην καθε ληψη κσεχωριστα φιλτρα(κοκκινο-πρασινο-μπλε)και πανω σε αυτα τα φιλτρα που θελω πχ oiii.το ερωτημα μα μου ειναι πως θα βγαλω χρωμα αφου ο αισθητηρας ειναι μονοχρωμος.η πληροφορια μπαινει στην φωτογραφια και μετα στην επεξεργασια βγαινει το χρωμα?

meade sn6 f/5_BRESSER

mount:skywatcher eq6

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από φίλτρα, από την στιγμή που ο αισθητήρας είναι έγχρωμος οποιαδήποτε παρέμβαση, π.χ. ασπρόμαυρο με ρυθμίσεις κάμερας σημαίνει επεξεργασία της φωτό από τον επεξεργαστή της κάμερας. Δηλαδή όχι ό,τι καλύτερο. Άρα τραβάμε έγχρωμα και μετά δουλεύουμε π.χ. φωτομάγαζο.

 

Όλα τα παραπάνω ισχύουν για όλες τις φωτό, όχι μόνο για αστροφώτο. Επιπλέον μάλλον δεν τραβάς raw αλλά jpg. Σωστά; Το raw είναι ανεπεξέργαστο αρχείο της DSLR, άρα έγχρωμο. Από την στιγμή που έχει bayer matrix ο αισθητήρας το raw σου θα είναι έγχρωμο.

 

Επίσης δεν ξέρω (ίσως λόγω δικής μου άγνοιας) τι αποτέλεσμα και αν αξίζει τον κόπο θα έχεις με Ο3. Μου φαίνεται, από την δική μου εμπειρία, ότι με DSLR, νόημα έχει μόνο το Ηα σε narrowband. Αν θέλεις πραγματικά καλό narrowband (π.χ. Ha, OIII και SII, Humble colors) τότε η μόνη καλή λύση είναι ασπρόμαυρη CCD, χωρίς να σημαίνει ότι με έγχρωμη δεν θα τα καταφέρεις.

 

Ελπίζω να βοήθησα.

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης