Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε ολους και καλως σας βρηκα :)

 

ειμαι καινουργιος στην παρεα και απο μικρος κολημένος με τα αστερια του ουρανου οπως ολοι εδω φανταζομαι :)

 

επιτελους το πηρα αποφαση να κανω και εγω το πρωτο μου βημα στην ερασιτεχνικη αστρονομια, αφου προμηθευτηκα το πρωτο μου τηλεσκοπιο Dobsonian 8 (μετα απο εκτενη ερευνα εδω στο forum) και το οδηγο για αρχαριους το Skywatcher πηρα την προικα μου και τα πηγα στο πατρικο μου στην εξοχη οπου ειναι ιδανικο μερος για παρατηρηση.

 

Οποτε και το πρωτο βραδυ αρχισα να κοιταζω τον ουρανο παρολο που ακομα δεν ξερω τι και πως να κοιταξω (μονο την Μεγαλη Αρκτο ξερω ακομα να ξεχωριζω) :)

 

To θεαμα ειναι φανταστικο και μονο το πληθος των αστεριων που βλεπεις καθως μετακινεις το τηλεσκοπιο σε πιανει δεος!!!

Καποια στιγμη που λετε εντοπιζω τελειως τυχαια 2 πολυ λαμπρα αστερια που ηταν πολυ πολυ κοντα μεταξυ τους,εκει κολησα,ακομα και με τον αλλο φακο που εβαλα που ζουμαρει πιο κοντα τα εβλεπα πολυ κοντα και πολυ λαμπερα...τι ηταν ομως?

Αυτο θελω να ξερω μιας και ηταν μου η πρωτη παρατηρηση που εκανα :)

Kοιταζα δυτικα γυρω στις 11 το βραδυ. Sorry για την χαζη μου ερωτηση μηπως ηταν καποιο απο τα πολλα διπλα αστέρια?

 

οπως και να εχει ευχομαι καλο καλοκαιρι σε ολους και καλες παρατηρησεις,ειμαι σιγουρος πως θα μαθω πολλα απο αυτο εδω το forum

 

Χαιρετω!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοσηλθες απο μενα, μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος ? δηλαδη μηπως ξερεις σε ποιον αστερισμο ηταν ? γιατι ετσι οπως το λες καπου ΔΥΤΙΚΑ ειναι σαν να λες ειδα μια καρφιτσα στα αχυρα (και μαλλον πιο μικρη...) οποτε κατσε και σημερα η αυριο γενικα οποτε μπορεις και συγκρινε τον χαρτη σου με αυτον του ουρανου και εαν καταφερεις τοτε θα μαθεις και πως λεγεται μεχρι και το αστρο που θα κοιτας... :wink:
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοσηλθες απο μενα, μπορεις να γινεις λιγο πιο συγκεκριμενος ? δηλαδη μηπως ξερεις σε ποιον αστερισμο ηταν ? γιατι ετσι οπως το λες καπου ΔΥΤΙΚΑ ειναι σαν να λες ειδα μια καρφιτσα στα αχυρα (και μαλλον πιο μικρη...) οποτε κατσε και σημερα η αυριο γενικα οποτε μπορεις και συγκρινε τον χαρτη σου με αυτον του ουρανου και εαν καταφερεις τοτε θα μαθεις και πως λεγεται μεχρι και το αστρο που θα κοιτας... :wink:

 

ναι σωστα που να βγαλεις ακρη...

 

πιο πολυ θελω να μαθω την φυση του αντεικιμενου που παρατηρουσα και οχι το ονομα, 2 αρκετα λαμπρα αστρα (καταλαβα την ιδια λαμπροτητα) αλλα πολυ πολυ κοντα μεταξυ τους, ηταν διπλος αστερας πιστευεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα αν τον κοιτουσες με μια μεγενθυνση κατω απο 50χ 70χ θα μπορουσα να πω ναι.. συνηθως διπλους αστερες λεμε τους αστερες που φαινονται για εναν, και μπορουμε να τους ξεχωρισουμε μονο με υψηλη μεγενθυνση.
82758172.gif
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κοιτα αν τον κοιτουσες με μια μεγενθυνση κατω απο 50χ 70χ θα μπορουσα να πω ναι.. συνηθως διπλους αστερες λεμε τους αστερες που φαινονται για εναν, και μπορουμε να τους ξεχωρισουμε μονο με υψηλη μεγενθυνση.

 

κοιτουσα με αυτους τους φακους

 

Super Plossl 25mm & Super Plossl 10mm, Ø31.8mm

 

ακομα δεν εχω μαθει να υπολογιζω το ζουμ

 

thanks παντως :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου συνιστούσα να πάρεις το βιβλίο Nightwatch, που θα σε βοηθήσει να αξιοποιήσεις τον εξοπλισμό σου και να καταλάβεις πολλά πράγματα με τη σειρά που πρέπει...Περιέχει και χάρτες ωστε να βρείς τα αξιοσημείωτα αντικείμενα, χωρίς να πηγαίνεις απλα πέρα δώθε μέχρι να δεις κάτι..

 

Καλή αρχή απο μένα, και μακάρι να σε δούμε σε κάποια απο τις εξορμήσεις μας για να σου δείξουμε και απο κοντά!

Λέσχη Ε.Λ.Φ.Ε.ΑΣ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου συνιστούσα να πάρεις το βιβλίο Nightwatch, που θα σε βοηθήσει να αξιοποιήσεις τον εξοπλισμό σου και να καταλάβεις πολλά πράγματα με τη σειρά που πρέπει...Περιέχει και χάρτες ωστε να βρείς τα αξιοσημείωτα αντικείμενα, χωρίς να πηγαίνεις απλα πέρα δώθε μέχρι να δεις κάτι..

 

Καλή αρχή απο μένα, και μακάρι να σε δούμε σε κάποια απο τις εξορμήσεις μας για να σου δείξουμε και απο κοντά!

 

το πηρα το βιβλιο αυτο εννοειτε, απλα δεν προλαβα να το διαβασω το σκ,τωρα θα πεσει μελετη μεχρι να παμε παλι εξοχη.

 

σε ευχαριστω πολυ για την προσκληση σου, θα παρακολουθω παντα το forum για εξορμησεις

 

:D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μάθεις ακόμα μερικούς αστερισμούς και να ψάξεις να βρείς τα βασικά αντικείμενα. Πολύ πιθανόν να ήταν διπλός αστέρας αυτό που είδες. Μπορείς να διαβάσεις στο βιβλίο σου ποιοί είναι οι πιο γνωστοί διπλοί και να συγκρίνεις και μόνος σου.

 

Αν ξετρελάθηκες μόνο από το πλήθος των αστέρων που είδες μέσα από το προσοφθάλμιο, κόλλησες ήδη! Έχεις απίστευτα πράματα να δεις με αυτό το τηλεσκόπιο (και με άλλα τηλεσκόπια σε συναντήσεις όπως γράφει ο Αχιλλέας).

 

Καλό ταξίδι και καλώς ήρθες στην παρέα μας :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να μάθεις ακόμα μερικούς αστερισμούς και να ψάξεις να βρείς τα βασικά αντικείμενα. Πολύ πιθανόν να ήταν διπλός αστέρας αυτό που είδες. Μπορείς να διαβάσεις στο βιβλίο σου ποιοί είναι οι πιο γνωστοί διπλοί και να συγκρίνεις και μόνος σου.

 

Αν ξετρελάθηκες μόνο από το πλήθος των αστέρων που είδες μέσα από το προσοφθάλμιο, κόλλησες ήδη! Έχεις απίστευτα πράματα να δεις με αυτό το τηλεσκόπιο (και με άλλα τηλεσκόπια σε συναντήσεις όπως γράφει ο Αχιλλέας).

 

Καλό ταξίδι και καλώς ήρθες στην παρέα μας :D

 

 

σας ευχαριστω πολυ ολους για τον χρονο σας

 

καλο καλοκαιρι και καλες παρατηρισεις !!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς όρισες και από μένα και σου εύχομαι καλή αρχή!!! :cheesy:

 

 

Όσο για αυτό που παρατήρησες δεν είμαι σίγουρη να σου πω τι ήταν αλλά υποθέτω θα ήταν λαμπρά άστρα..

 

Θα σου πρότεινα όπως σου είπαν και παραπάνω να πάρεις το Nightwatch αν και το έχεις πάρει και επίσης να πάρεις κάποιον αστροχάρτη που θα σε βοήθησει αρκετά πίστεψε με..

 

 

Για περισσότερες πληροφορίες

 

http://www.astronomy.gr

 

Eλπίζω να βοήθησα!!Και καλές παρατηρήσεις!!! :mrgreen:

Ο άνθρωπος προέρχεται από την αστερόσκονη των αστεριών και από την ανθρώπινη αστερόσκονη μπορεί να γεννηθούν νέα αστέρια....!!!!-(Μάνος Δανέζης)

:cheesy: :cheesy: :cheesy: :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης