Jump to content

Φάσμα Σείριου


βολιωτης

Το βρηκα τυχαια στον υπολογιστη μου .Νομιζα οτι το ειχα χασει λογω καποιου ιου που ειχε ο υπολογιστης .

 

1Χ146min@ISO 1600

Skywtacher 8" f/6

NIKON D 50

darks

Απο τον Ιανουαριο του 2008 .


Προτεινόμενα σχόλια

Κυριως βλεπουμε τις γραμμες Balmer Ha-Ηε .

 

Το δικο μου συστημα εχει μεγαλυτερη ευαισθησια στο μπλε .Για να φανει καλυτερα το Ηα επρεπε να παρω μεγαλυτερες εκθεσεις .

Σύνδεσμος για σχόλιο

Η αναγκη να ελαφρωσω λιγο τον σκληρο με εκανε να βρω αυτο το φασμα :D

 

Βασιλη οταν με το καλο χειμωνιασει να παρεις κι εσυ φασμα απο τον Σειριο .Δε θελει μακρες εκθεσεις .Μετα καπακι να παρεις απο τον Betelgeuse . Τα φασματα τους ειναι διαφορετικα οποτε θα ειναι ωραιο να τα συγκρινεις :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ωραία Αλέξανδρε, είναι ένα πράγμα που θέλω να δοκιμάσω εδω και καιρό :wink:

 

Πάντως σε δοκιμές που εχω κάνει παρατηρησιακά σε Αντάρη, Βεγγα και Αρκούρο οι διαφορές είναι διακρίνονται :P :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Γιατι τα είδα Οπτικά μέσα απο το 16αρι :lol: :P Πραγματικά το φάσμα ήταν πολύ φωτεινό και τόσο ωραίο όπου φωτογραφικά δεν νομίζω ότι θα το πιάσω ποτε έτσι!!!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Μπράβο Αλέξανδρε, ενδιαφέρουσα αποτύπωση!

Βασίλη όντως, τα χρώματα από ανάλυση φάσματος είναι το πιο υπέροχο πρωτογενές είδωλο που μπορεί να δει το μάτι και μάλλον κανένα μέσο φωτογράφησης / καταγραφής δε μπορεί να αποδώσει αυτήν την ομορφιά.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Και η χαρά τς καταγεραφής είνια πολύ μεγάλη πάντως .

Γιατί η οδήγηση όταν έχει σχισμή είνια πιο απαιτητική .

Πάντως ναι ..τα χρώματα όταν τα βλέπεις με το μάτι είναι πανέμορφα !!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πράγματι. Επίσης, τ-ε-ρ-ά-σ-τ-ι-α είναι η χαρά της αναγνώρισης και ταυτοποίησης των φασματικών γραμμών :-) πέραν των γνωστών και συνηθισμένων...

(Αυτό δεν ξέρω κατά πόσο είναι δυνατόν στα άστρα, με δεδομένο τον ερασιτεχνικό μας εξοπλισμό, αλλά σίγουρα στον Ήλιο συμβαίνει, το έχω ζήσει!)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ναι ναι στον Ηλιο ακομη ψαχνουν να ταυτοποιησουν ενα σωρο γραμμες .

Και σε κομητες μπορεις να δεις γραμμες εκπομπης και να ψαχνεσαι !!Σε μετεωριτες επισης .

 

Γενικα η ταυτοποιηση -αναγνωριση των γραμμων καποιες φορες εχει δουλεια αλλα σε ανταμειβει :D :D

 

Π.χ. στον δεύτερο φασματογράφο που περιμένω , θα περνάει φως ,μέσω οπτικών ινών,από συγκεκριμένες λάμπες .Έτσι θα έχω κατά βούληση το φάσμα από τις λάμπες και θα μπορώ να αναγνωρίσω τις γραμμές πιο εύκολα .

 

 

Εδώ

http://www.astrovox.grforumalbum_showpage.php?pic_id=12986

 

έκανα το ίδο πράγμα αλλά γως σημείο αναφοράς πήρα το φάσμα ενός άλλου αστέρα .

Σύνδεσμος για σχόλιο

οκ, πολύ ενδιαφέρον! απο το λινκ λείπουν δύο / για να δουλεύει

http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php/?pic_id=12986

 

Μήπως έχεις πρόχειρο κάποιο site με άτλαντα γραμμών -με μεγάλη ανάλυση- για τον ήλιο; δε μπορώ να βρώ τα link μου, είναι σε παλιό pc.

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης