Jump to content

Ngc - 7331 & Stephan's Quintet


Aggelos Kechagias

Tοποθεσία : Πάρνωνας - Κόρινθος - Pegasus I

Τηλεσκόπιο : Officina Stellare 130 Hiper Apo (f/6)

Κάμερα CCD : Atik 428ex

Θερμοκρασία ccd : 0 βαθμούς

Στήριξη : ΑSA DDM60

Οδήγηση : Unguided

Διορθωτής πεδίου/μειωτής : -

Image scale : 1.20 arcsec/pixel

Φίλτρα : 2" Baader

Εκθέσεις :

RGB bin 1x1 10x600 sec για κάθε φίλτρο (απο κόρινθο)

Ηa bin 1x1 22x600 sec

Lum bin 1x1 32x600 sec (πέταξα πολύ πράμα)

Calibration frames : Darks - Flats -Bias - Dark Flats

Προγράμματα : Maxim dl - Nebulosity - Photoshop - Pixinsight - Autoslew

 

Μπορείτε να ρυθμίσετε την οθόνη σας εδώ http://astrocorinth.webs.com/monitorcalibration.htm

 

Αφιερωμένη σε όλη την καλή παρέα της AVAT.


From the category:

Γαλαξίες

· 2178 images
  • 2178 images
  • 10314 σχόλια εικόνας




Προτεινόμενα σχόλια

Αυτό που κάνει την διαφορά σ΄αυτήν την φωτογραφία δεν είναι μόνο ο ο κολοσσός της δουλειάς την οποία κρύβει πίσω της. Στο κάτω κάτω της γραφής για κάποιους από εμάς

αυτό είναι και το αιτούμενο από το χόμπι. Είναι κάτι πέρα από αυτό.

Απλώς ένα από τα ωραιότερα κάδρα γαλαξιών που έχω δει.

Μπράβο Άγγελε και καλή συνέχεια.

Σύνδεσμος για σχόλιο

¨Αγγελε εύγε ρε φίλε, με κάνεις και χάνομαι στο Σύμπαν.Τι υπέροχη !!!

ωραίο κάδρο και φαίνονται τόσοι μικροί γαλαξίες.Η δουλειά απο πίσω μεγάλη.Επειδή παίζω και εγώ τώρα με ccd (!!!!!) πρέπει να σου στείλω την φωτό(με το ίδιο θέμα) να γελάσουμε.....

Ένας οπαδός σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Τι άλλο να περιμένει κανείς από έναν master του είδους, παρά ένα ΑΡΙΣΤΟΥΡΓΗΜΑ;;;

'Άγγελε δηλώνω οπαδός σου εδώ και πολύ καιρό και το ξέρεις, ευτυχώς που σε έχουμε φίλε μου...Τα σέβη μου για πολλοστή φορά!

 

Για την ιστορία και για όποιον δεν το γνωρίζει να πούμε πως το Stephan's Quintet απέχει 300 εκατ. έτη φωτός, συλλέχθηκε δηλαδή καραπανάρχαιο φως εδώ από την 4άδα γαλαξιών, ο 7320 του κουιντέτου (ο πιο μπλε από όλους) είναι νανογαλαξίας στα μόλις 40 εκατ. έτη...επίσης ο 7331 είναι δίδυμος του δικού μας Γαλαξία και η Nasa λέει πως έτσι θα βλέπαμε και τον δικό μας milky way αν είμασταν απέξω από αυτόν...

 

Άγγελε μας πήγες βαθιά, ΠΟΛΥ βαθιά! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

Αγγελε, τί να πώ,.........συγχαρητήρια, απίθανο, πανέμορφο ? ίσως είναι πολύ λίγα γι' αυτό το αποτέλεσμα.

 

Κυριάκος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Άγγελε, απλά φανταστική άν και νομίζω ότι ό 7331 αδικείται και θα ήθελε δικό του

τό κάδρο... Τό Stephan's Quintet τέλειο :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Τα σχόλια σας είναι καταπραυντικά μιας και 1 βδομάδα στον πάρνωνα μου έτυχαν τα χειρότερα με τον εξοπλισμό μου. Απο την άλλη το seeing ήταν τραγικό κατά την λήψη του στόχου (τράβηξα 3 μέρες L πέταξα την 1.5). Όπως και να έχει νομίζω βγήκε συμπαθητική αλλά να είστε σίγουροι πως μπορούσε και καλύτερα. Σχετικά με το Ifn απο πίσω στο υπόβαθρο δεν ήξερα ότι υπάρχει ώσπου στρέτσαρα και το ανακάλυψα τυχαία. Αν το ήξερα θα τραβούσα μεγαλύτερες εκθέσεις ώστε να βγεί καλύτερα.

 

Υ.γ. 1. Μάνο και εγώ είμαι οπαδός δικός σου στείλε δεν θα γελάσω να είσαι σίγουρος http://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=5674

Υ.γ. 2. Τάσο πήρες απουσία απο την πανελλήνια μην μου πεις τίποτα δεν δικαιολογείσαι :twisted:

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης