Jump to content

Απορια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενα τηλεσκοπιο 70/700 και προσοφθαλμιο super 25 ειναι δυνατη η παρατηρηση καποιο γαλαξια ή νεφελωματος?
O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με ενα τηλεσκοπιο 70/700 και προσοφθαλμιο super 25 ειναι δυνατη η παρατηρηση καποιο γαλαξια ή νεφελωματος?

 

Αγαπητε φιλε, νομιζω πως οχι !!!

Νικος Π.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

απο σκοτεινό ουρανό μπορείς σίγουρα να δεις τον γαλαξία της Ανδρομέδας και το νεφέλωμα του Ωρίωνα με κιάλια. Με 10x50 τα έχω δει εγώ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και τα 2 είναι εύκολα ορατά από το τηλεσκόπιο σου,αλλά μην περιμένεις να δεις κάτι το εντυπωσιακό,ειδικά στο γαλαξία της Ανδρομέδας.Στο νεφέλωμα του Ωρίωνα προσπάθησε να διακρίνεις το τραπέζιο,αξίζει τον κόπο!

Αυτά από μένα.

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης μπορείς να δεις το νεφέλωμα της λιμνοθάλασσας,το dumbell (m27) και ίσως το m57.(Δακτυλιοειδές νεφέλωμα)

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν χρησιμοποιησω προσοφθαλμιο super 10 με barlow 2X θα εχω τη δυνατοτητα για τιποτα αλλο?
O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.12dstring.me.uk/foveyepiece.php

 

Κοίτα αυτό το λίνκ.Θα σε κατατοπίσει σε γενικές γραμμές για το πεδίο και την μεγένθυνση του εκάστοτε φακού σε συνδυασμό με το τηλεσκόπιο σου (bresser 70/700?).

" Και όμως κινείται! " Γαλιλαίος Γαλιλέι 15 Φεβρουαρίου 1564
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστω αγγελλε πολυ καλο προγραμμα

και ειναι πολυ αλειθοφανες καθως μερικα πραγματα που εχω παρατηρησει ειναι απολυτα ιδια με τις φωτογραφιες του site

O ISON θα ζει για παντα...στην καρδια μας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Καλησπέρα.

Απορία:Μπορεί ένα Νευτώνιο να χρησιμοποιηθεί και για επιγεια παρατήρηση χρησιμοποιώντας ανορθωτή ειδώλου;Τί είναι καλύτερο για επιγεια παρατήρηση.Ενα 90άρι διοπτρικό ή ένα 150άρι κατοπτρικό με ανορθωτή;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ αλλά θα ήθελα μιά πιό εμπεριστατωμένη γνώμη.Γιατί δηλ.το μεγαλύτερης διαμέτρου Νευτώνιο με ανορθωτή ειδώλου είναι χειρότερο απο το μικρότερης διαμέτρου διοπτρικό.Επιπλέον,τα τηλεσκόπια της σειράς Celestron next star κάνουν και για επίγεια παρατήρηση;

Αυτά τα ολίγα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης