Jump to content

Αγορα και τοποθετηση ερευνητη Telrad σε dob 8''


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

 

Εχω ενα dob 8'' skywatcher με ερευνητη 9x50 και σκεφτομαι να αγορασω επιπλεον εναν ερευνητη telrad γιατι διαβαζω οτι ειναι πολυ χρησιμος στην ευρεση των στοχων.Φυσικα, σκεφτομαι να αφησω πανω και τον κλασσικο ερευνητη. Το ερωτημα μου ειναι το εξης: Ποια πιστευετε οτι ειναι η καλυτερη και βολικοτερη θεση για να τοποθετησω τον telrad και γιατι;

 

Ευχαριστω πολυ.

 

ΥΓ: Aν υπαρχει και καποια foto που δειχνει τη θεση ακομη καλυτερα

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εμένα είναι εκεί που βλέπεις. Δεν με βολεύει καθώς πρέπει να πηγαίνω από την άλλη μεριά για να δω, καθώς και να σκύβω. Θα το έβαζα πιο κοντά στον εστιαστή, σε επαφή με τον οπτικό ερευνητή (αλλά το αγόρασα τοποθετημένο).

 

P1000475.jpg

 

Έτσι όπως το είχε ο Ερρίκος

 

t_dob83_291.jpg

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=14944

 

Με το 12ρι που είναι ψηλότερο και έβαλα Rigel μεταξύ εστιαστή και ερευνητή όλα είναι εργονομικά.

 

t_dsc03074_112.jpg

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=30151

 

t_dsc03075_109.jpg

 

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=30150

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας, παίρνουμε τον TELRAD μια φαλτσέτα την οποία ζεσταίνουμε και κόβουμε όπου δείχνουν οι φωτογραφίες. Είναι η πιο ιδανική και βολική θέση.Φιλικά Κώστας

DSC04721.thumb.JPG.f726fa840e437af23047206c112c6e28.JPG

DSC04720.thumb.JPG.f88c0a3bfe8f54a44b3647ccaa17245b.JPG

DSC04723.thumb.JPG.31fdbf64a6ab0ac2674176f70a494b6c.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Telrad είναι πρότυπο κακής σχεδίασης. Το μεγαλύτερο μέρος του είναι άδειο, πραγματικός νεκρός χώρος που δεν εξυπηρετεί λειτουργία. Ο δημιουργός του πέθανε εδώ και χρόνια και έχει μείνει ανεξέλικτο. O Rigel λύνει όλα αυτά τα προβλήματα του Telrad αλλά του λείπει ο κύκλος των 4 μοιρών. Δεν βρέθηκε ένας άνθρωπος να συνδυάσει τα καλύτερα χαρακτηριστικά των δύο σε ένα νέο προϊόν (και γι' αυτό προτείνω να το κάνει κάποιος Έλληνας μηχανικός, ή τα παιδιά της Pegasus, πιστεύω πως θα έχει τεράστια επιτυχία), αλλά κάποιοι έχουν τροποποιήσει τον Telrad με ανύψωση ή περικοπή, όπως στη φωτογραφία.

 

telradmod.jpg

 

telradota1.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επομένως αν κατάλαβα καλά ο telrad δεν χωράει μεταξύ εστιάστη και ερευνητή στο 8" χωρις τις τροποποιήσεις ( κοψίματα ). Ο Rigel χωράει αλλά έχει το μειονέκτημα του τρίτου κύκλου. Τώρα είμαι πιο αναποφάσιστους απο πριν για να είμαι ειλικρινής. Ευχαριστώ πάντως για όλες τις απαντήσεις.
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

kostasigou υποκλινομαι :!: Κυριως ομως για το piggyback και απολυτος για τον χαρτη!!Ειναι και με rotation να υποθεσω?? ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟ!!! :cheesy:

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
+++ Σωστή επιλογή Κώστα-sigou. Εκεί τον τοποθέτησα και εγώ σε συνδυασμό με ταινία διπλής όψης κόλλησης που προανάφερε ο Κώστας-kokkolis.

Με εκτίμηση

Άρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης