Jump to content

Μάλλον Skywatcher 130/900 EQ2


Προτεινόμενες αναρτήσεις

scott αχαχαχαχαχχα οκ.

Δηάδ'η παιδιά πάω για dob.Οκ η μεταφορά του είναι εύκολη;Επίσης κάποιος μου είχε πει ότι με τα dob χάνω την τροχιά του σώματος και δύσκολα το ξαναβρίσκω αληθεύει;

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 89
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Φευγει αλλα αργα και το επαναφερεις με το χερι.Παιζει ρολο η μεγενθηση εδω οσο μεγαλητερη μεγενθηση εχεις τοσο μικροτερο πεδιο.Αν βαλεις 250χ+ θα το κινηγας.Ειναι το μονο ελατομα στα dobson σε μεγαλες μεγενθησεις,αλλα δεν ειναι προβλημα γιατι τοσο μεγενθηση σπανια επητρεπει η διαυγια του ουρανου οπως και σπανια θα πας πανω απο 200χ.οποτε μην ανησυχεις!

Οι περισοτερες παρατηρησεις γηνονται στα 90-120χ απο κει και πανω ειναι κυριος πλανητικες μεγενθησεις.

Η μεταφορα ειναι πανευκολη,2 μερη μονο αποσπομενα και ελαφρυα.Χωραει και σε μικρο αμαξι,αν ο χωρος στις αποσκευες σου ειναι μεγαλος τα βαζεις και τα 2,στη χειροτερη βαζεις το σωληνα στα πισω καθισματα επιδη ειναι μακρυς (1.2 μετρα περιπου)

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ και κάτι ακόμα πιστεύεις ότι θα ικανοποιηθώ ως προς την παρακολούθηση των πλανητών;Χρειάζεται να πάρω κανένα φίλτρο;Συναρμολογείται εύκολα;Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω τι φακούς περιέχει με την αγορά (νομίζω ένα 25mm και έναν 10 mm ) δηλαδή αν έχει barlow ή θα πρέπει να αγοράσω όταν θέλω μεγαλύτερες μεγεθύνσεις;

 

Υ.Γ.:Θα χρειαστεί το λεγόμενο και περίφημο collimation ;;

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

scott αχαχαχαχαχχα οκ.

Δηάδ'η παιδιά πάω για dob.Οκ η μεταφορά του είναι εύκολη;Επίσης κάποιος μου είχε πει ότι με τα dob χάνω την τροχιά του σώματος και δύσκολα το ξαναβρίσκω αληθεύει;

 

Στο dobsonian το "σπρώχνεις" να ακολουθήσεις κάτι, το οποίο είναι σχετικά εύκολο όσο είσαι στον προσοφθάλμιο. Αν κάνεις ένα μπρέικ θα πρέπει να χρησιμοποιήσεις πάλι τον ερευνητή. Στο ισημερινό ακόμα και χονδρικά να το έχεις στραμμένο με τον άξονα στο βορά, συνήθως απλά γυρίζεις τη βίδα της ορθής αναφοράς προς μία κατεύθυνση και ξαναέρχεται στο οπτικό σου πεδίο. Φυσικά αν βάλεις μοτεράκι, ακολουθεί μόνο του.

Γενικά το καλύτερο θα ήταν να περίμενες λίγο και να πας σε καμία εξόρμηση όπου να μπορείς να δοκιμάσεις μόνος σου. Αυτή είναι με διαφορά η καλύτερη συμβουλή αν θες να το κρατήσεις καιρό.

Παρά τα απόλυτα σχόλια του giorgosgr, έχω δει πολλούς ευτυχισμένους χρήστες EQ2/CG3 με 130άρι (το 130/650 όμως και κυρίως σε έκδοση Celestron - που είναι μάλιστα χειρότερη). Δεν έχει σχέση με κάποιες φθηνές alt-az βάσεις που σου σπάνε τα νεύρα και σε στρέφουν μακριά από αστροπαρατήρηση, αρκεί να ξέρεις τι μπορεί να κάνει. Για την ακρίβεια δεν έχω πετύχει ποτέ κανέναν που να τη θεωρεί κακή βάση για το τόσο χαμηλό της κόστος.

Αλλά ούτε και κάτοχο dobsonian έχω δει απογοητευμένο (εκτός από κάτι προβληματικά που δεν έχουν στρωτή κίνηση), αρκεί είτε να ξέρει τι παίρνει, ή να μην έχει δοκιμάσει άλλο τύπο και να μην ξέρει τι χάνει ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ ecuador για τις συμβουλές σου.Εσύ μου προτείνεις το dob εε;Επίσης ε[ειδή με ρώτησες πριν αν έχω κάτι με τα μαγαζιά στο εξωτερικό απαντάω ναι.Διότι αν έρθει π.χ. από Αγγλία φοβάμαι μην μου έρθει σπασμένο και μετά τρέχα γύρευε μέχρι να το ξαναστείλεις ξαναέρθει,χρήματα κ.τ.λ.
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οκ και κάτι ακόμα πιστεύεις ότι θα ικανοποιηθώ ως προς την παρακολούθηση των πλανητών;Χρειάζεται να πάρω κανένα φίλτρο;Συναρμολογείται εύκολα;Και τέλος θα ήθελα να ρωτήσω τι φακούς περιέχει με την αγορά (νομίζω ένα 25mm και έναν 10 mm ) δηλαδή αν έχει barlow ή θα πρέπει να αγοράσω όταν θέλω μεγαλύτερες μεγεθύνσεις;

 

Υ.Γ.:Θα χρειαστεί το λεγόμενο και περίφημο collimation ;;

 

Βεβαιως και θα ικανοποιηθεις!Οχι δεν ειναι απαρετιτα τα φιλτρα για την ωρα ερχονται δευτερευον αυτα.Πρωτευον ειναι το red dot finder skywatcher οπως ξαναειπα πριν !!!Συναρμολογειται σε δευτερολεπτα!Πιο ευκολα δεν γηνεται...βαζεις το σωληνα πανω στη βαση (εχει καλουπι)και βιδωνεις τα 2 χερουλακια,ερευνιτη προσοφθαλμιο και βλεπεις!!Για αρχη κανε εξασκιση στην ουρανογραφια τα αντικειμενα Messier και με αυτα που προσφερει το τηλεσκοπιο.Μετα θα μηλισουμε και για προσοφθαλμια και barlow για να μην παραφουσκωνεις το κεφαλι σου με τη μια...

Collimation δεν θα χρειαστεις για καιρο λογο του οτι ειναι μονοκοματος σωληνας και δεν χανει ευθηγραμμιση ευκολα.Στην πορρεια περνεις και ενα laser,αλλα σου δανειζω και το δικο μου αν χρειαστει, μην σκας γιαυτο ειναι μικροτερο προβλημα που θα εχεις :)

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ ecuador για τις συμβουλές σου.Εσύ μου προτείνεις το dob εε;

 

Όχι εγώ σου προτείνω να τα δοκιμάσεις πρώτα. Προσωπικά θα προτιμούσα να μην πάρω dob, αλλά όπως τονίζω είναι θέμα τι βολεύει τον καθένα.

 

Επίσης ε[ειδή με ρώτησες πριν αν έχω κάτι με τα μαγαζιά στο εξωτερικό απαντάω ναι.Διότι αν έρθει π.χ. από Αγγλία φοβάμαι μην μου έρθει σπασμένο και μετά τρέχα γύρευε μέχρι να το ξαναστείλεις ξαναέρθει,χρήματα κ.τ.λ.

 

Κακώς φοβάσαι. Τα δύο site που έκανα link έχουν εξαιρετική υποστήριξη, που δε νομίζω να υπάρχει σε Ελληνικά καταστήματα. Ειδικά το Αγγλικό που χρησιμοποιώ συχνά, οπότε έχω καλύτερη άποψη. Αν σου έρθει κάτι με πρόβλημα δε θα σε βάλουν να πληρώνεις μεταφορικά. Για σιγουριά στείλε τους ένα μήνυμα και ρώτα τους τι κάνουν σε αυτήν την περίπτωση γιατί το σκέφτεσαι να παραγγείλεις απ' έξω. Βασικά το πιο συχνό πρόβλημα σε αγορά τηλεσκοπίου είναι να σου έρθει με κάποιο ελαττωματάκι σε κάποιο σημείο (π.χ. μου έλειπε μια βίδα στον εστιαστή μια φορά), σε αυτή την περίπτωση θα σου στείλουν αυτό. Έχουν και μεγαλύτερη ευχέρεια σε ανταλλακτικά σε σχέση με ένα Ελληνικό μαγαζί λόγο όγκου πωλήσεων. Αλλά όπως σου είπα ρώτα τους, αν σου έρθει σπασμένο όπως λες, τί policy έχουν;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ απλώς το πλανητάριο ξέμεινε από το εν λόγω τηλεσκόπιο μέχρι τα μέσα Ιουλίου λες να το φέρουν;ΑΑ ξέχασα να πω από βιβλία χρειάζεται τίποτα;Έχω ακούσει ότι αυτό

http://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan.html

έχει βοηθήσει πολύ κόσμο

Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βεβαια θα το φερουν!Ειναι εμπορικοτατο τηλεσκοπιο αυτο!Δε θα ξεμεναν αν δεν ηταν αλλωστε... :) Το Nightwatch ειναι must!Αν μπορεις οικονομικα και βεβαια να το παρεις!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και βεβαια θα το φερουν!Ειναι εμπορικοτατο τηλεσκοπιο αυτο!Δε θα ξεμεναν αν δεν ηταν αλλωστε... :) Το Nightwatch ειναι must!Αν μπορεις οικονομικα και βεβαια να το παρεις!

 

Βοηθάει και το γεγονός ότι τα dob είναι το είδος που "χτυπάει" λιγότερο σε τιμές το Πλανητάριο ;)

Άντε, έχεις μέχρι τον Ιούλιο φίλε, βρες ένα να το δοκιμάσεις τώρα να σιγουρευτείς...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνω :wink:

 

BlueMixalis απο που εισαι αν επητρεπεις?Να σε διακτυνισω στους πιο κοντινους συναδελφους αστρονομους ... :wink:

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά να σας ευχαριστήσω και τους δυο για την εξαιρετική δουλειά.Με βοηθήσατε πολύ.Μέχρι να έρθει το dob στο πλανητάριο πιστεύω έχω αρκετό χρόνο για να σκευτώ για τηλεσκόπιο με όσα μου είπατε.Μένω αθήνα δίπλα στο κέντρο,Νέο Κόσμο (το τηλεσκόπιο βέβαια θα το παίρνω στο εξοχικό μου που είναι σκοτάδι).
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε dobson τελικά κατέληξες;

 

Καλορίζικο να είναι και καλές παρατηρήσεις!

 

* Το nightwatch το οποίο σου πρότεινα και παραπάνω, θα είναι μια πολύ καλή αρχή για σένα..!*

 

Καλή Αρχή να έχεις! Και επίσης, αν σε ενδιαφέρει υπάρχουν 2 ερασιτεχνικοί σύλλογοι στην Αθήνα..Επίσης εξορμήσεις και αστροβραδιές θα σε βοηθούσαν εξίσου να μπεις ενεργά στον χώρο της αστροπαρατήρησης!

 

Εύχομαι όλα καλά να σου πάνε! :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ bellatrix
Μη βάζεις χαμηλούς στόχους. Να στοχεύεις προς τον ουρανό. Ακόμα κι αν αποτύχεις θα βρεθείς ανάμεσα στ’ αστέρια
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Να πω και εγώ την γνώμη μου μιας και κατάλαβα οτι έχουμε ίδιες γνώσεις! Καμία δηλαδή! Χαχα :-) αν ψάξεις κανα 3μηνο πριν θα δεις ένα θέμα δικό μου που ρώταγα και εγώ. Τελικά κατέληξα στο skywatcher 130/900 το πήρα απο το eBay σε καλή τιμή νομίζω κάπου στα 250 αν θυμάμαι καλά. Δεν ειχα ποτέ αλλο τηλεσκόπιο αλλλα μπορώ να πω οτι μαλλον τελικά ειναι αρκετά καλό για αρχάριους! Έχω προχωρήσει και έχω μάθει αρκετά πραγματάκια ειμαι σε φάση να προσπαθώ να βρω μεσιερ και επίσης γενικά να συντονιστών στον ουρανό. Σιγά σιγά θα αρχίσω να παίζω και με προσοφθαλμια διαφορετικά. Σίγουρα πάντως το θεωρώια καλή αρχή για να μπορέσεις να μάθεις και ΕΣΥ κάποια βασικά! Το 'spor' είναι χαότικό και θέλει πολυ υπομονή. Και σίγουρα επιμονή!

Οτι θες να με ρωτήσεις για το τηλεσκόπιο στείλε! Επίσης είδα οτι παίζει ΤΕΡΑΣΤΙΟ ρόλο το αν έχεις φώτα γύρω σου η όχι! Εγώ μένω σε απλοξενη περιοχή και το μόνο που έχω ειναι

Μια σειρά με φώτα απο λεωφόρο! Και όμως κάνουν πολυ ζημιά στα μάτια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 7 μήνες αργότερα...

Βρήκα το topic μου :mrgreen:

 

Απέκτησα και εγώ πρόσφατα αυτό το τηλεσκόπιο. Να πω την αλήθεια επειδή η εμπειρία μου είναι μικρή και περιορίζεται σε ένα απλό τηλεσκόπιο της δεκαετίας του 80 δεν μπορώ να διακρίνω την διαφορά που θα κάνει η EQ2 σε σχέση με κάποια άλλη, για μένα είναι λες και από τη Γη έχω βρεθεί στην Ανδρομέδα.

 

Φυσικά ίσως επειδή ακόμα κάνω απλά παρατήρηση και υποθέτω πως όταν αρχίσω να ασχολούμαι ενεργά με φωτογράφιση κλπ να αρχίσω να νιώθω τα όποια προβλήματα

 

Με αφορμή όμως, να ρωτήσω δυο πραγματάκια

 

- Μπορώ μελλοντικά να πάρω μια EQ 3-2 ή EQ 5 κλπ, και να χρησιμοποιήσω το σώμα του 130/900 σε μια τέτοια?

 

- Ο Barlow 2x που είχε μέσα, είναι οκ ή όπως το 10mm προσοφθάλμιο που έχει είναι της πλάκας και να μαζέψω χρήματα για έναν 3x ας πούμε?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ασε τους μπαρλοου για την ωρα και παρε κανα δυο καλα προσοφθαλμια

 

εγω στην θεση σου θα επαιρνα για αρχη ενα 16αρι ή 18αρι καλο

 

και ενα 6-7 αρι καλο

 

 

΄'ή ενα ζουμ 7-21 καλο αν δεν υπαρχει χρημα

 

 

ναι εννοειται μια αναβαθμιση της βασης και εισαι σουπερ

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα ένα 7mm με το οποίο πχ βλέπω δυο γραμμές στον Δια και τον Κρόνο με τους δακτύλιους του και το 25mm που έχει μέσα ήταν ικανοποιητικό για τα γούστα μου προς ώρας.

 

Το Barlow το ρωτάω γιατί έχω βγάλει μια δυο φορές φωτογραφία τον Δια, δυο τη Σελήνη και μερικές τον Ήλιο με την Nikon D5100 που έχω και θέλω απλά να γνωρίζω αν μπορεί η ποιότητα του συγκεκριμένου Barlow να επηρεάζει το αποτέλεσμα της φωτογραφίας μου (είναι πάντως στα σχέδια μου να πάρω webcam να αρχίσω να μαθαίνω)

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πήρα ένα 7mm με το οποίο πχ βλέπω δυο γραμμές στον Δια και τον Κρόνο με τους δακτύλιους του και το 25mm που έχει μέσα ήταν ικανοποιητικό για τα γούστα μου προς ώρας.

 

Το Barlow το ρωτάω γιατί έχω βγάλει μια δυο φορές φωτογραφία τον Δια, δυο τη Σελήνη και μερικές τον Ήλιο με την Nikon D5100 που έχω και θέλω απλά να γνωρίζω αν μπορεί η ποιότητα του συγκεκριμένου Barlow να επηρεάζει το αποτέλεσμα της φωτογραφίας μου (είναι πάντως στα σχέδια μου να πάρω webcam να αρχίσω να μαθαίνω)

 

Το "τσαμπέ" barlow της Skywatcher δεν είναι κακό. Αυτό σημαίνει πως για να ανέβεις ποιότητα πρέπει να δώσεις αρκετά χρήματα. Όμως, για βέλτιστες επιδόσεις σε πλανητική φωτογράφηση προτιμάμε το f/20-f/30, δηλαδή για το δικό σου σωλήνα ένα x3-x4 barlow που θα εμφανίσει περισσότερη από την ανάλυση του τηλεσκοπίου σου. Ένα καλό σε αυτή την κλίμακα είναι το 3x TeleVue barlow, καμιά φορά το βρίσκεις και δεύτερο χέρι σε καλή τιμή. Καλύτερα απ' όλα θεωρούνται τα TeleVue powermate, αλλά στο 4x είναι και 2 ιντσών, οπότε το κόστος πάει όσο το τηλεσκόπιό σου! Τώρα για οικονομία έχω δοκιμάσει αυτόν εδώ (πωλείται και με διάφορα ονόματα) και είναι τουλάχιστον στο επίπεδο του skywatcher ή ελαφρά καλύτερο, οπότε αν και δεν προτείνεται ως καμιά ιδιαίτερη ποιοτική αναβάθμιση, επειδή θα σε φέρει στο f/21 θα σου δώσει καλύτερα αποτελέσματα στην πλανητική φωτογράφηση.

Υπόψιν, μεγαλύτερο barlow θα μετακινήσει την εστιάση πιο πίσω (άρα μπορεί να θέλουμε λίγο επέκταση - αλλά φυσικά αυτό δεν είναι σοβαρό πρόβλημα) και σε απλές φωτογραφίες με τη Nikon το αποτέλεσμα θα είναι μάλλος χειρότερο, καθώς θα έχεις λιγότερο φως (μεγαλύτερη έκθεση) και μεγαλύτερη μεγένθυνση (λιγότερη σταθερότητα). Οπότε νομίζω μόνο αν πας σε webcam ή κάτι άλλο για πλανητικό βίντεο να κοιτάξεις το 3x-4x.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω

 

Επεκταση εχω για παν ενδεχομενο.

 

Οποτε μιας που θα παω σε webcam, ειναι στα σχεδια μου, να κοιταξω και για το barlow 3x που γραφεις σιγα σιγα.

 

Υγ: Υπαρχει καποιο τοπικ για το πως βρισκουμε τα f που δινει ο barlow στο τηλεσκοπιο μας;

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω

 

Επεκταση εχω για παν ενδεχομενο.

 

Οποτε μιας που θα παω σε webcam, ειναι στα σχεδια μου, να κοιταξω και για το barlow 3x που γραφεις σιγα σιγα.

 

Υγ: Υπαρχει καποιο τοπικ για το πως βρισκουμε τα f που δινει ο barlow στο τηλεσκοπιο μας;

 

Απλός πολλαπλασιασμός. Η εστιακή σου απόσταση είναι 900, το 3x barlow την κάνει 2700 (περίπου, δεν είναι ποτέ ακριβώς όσο λένε, παίζουν ρόλο διάφορα), δηλαδή 2700/130 = f/20.8.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μμμμμ, οποτε με το 2x ειμαι στο 14 σχεδον ... κανει διαφορα. Να εισαι καλα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- Μπορώ μελλοντικά να πάρω μια EQ 3-2 ή EQ 5 κλπ, και να χρησιμοποιήσω το σώμα του 130/900 σε μια τέτοια?

 

 

 

Φυσικά και μπορείς να το βάλεις σε μια στήριξη σαν αυτές που γράφεις.

Εγώ το βάζω σε EQ6 και κάνω πλανητική φωτογράφιση.

Φωτογράφιση με DSLR δεν νομίζω να μπορέσεις να κάνεις γιατί το τηλεσκόπιο δεν θα εστιάζει. Εμένα με την Canon 400d και με την Canon 500d δεν εστιάζει χωρίς barlow.

Θα σου πρότεινα αν θέλεις να ασχοληθείς με φωτογράφιση, να αγοράσεις ένα barlow 3Χ, μια web camera, ένα μοτεράκι για την στήριξη και να ασχοληθείς με την πλανητική φωτογράφιση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

Παρακολούθησα το θέμα σας και έχω μια ερώτηση αλλά για ένα 150/750 τηλεσκόπιο

Μέσα είχε ενα barlow 2x και 2 προσοφθάλμια 10mm και 25mm

Από εδώ και πέρα τι μπορώ να πάρω για να βλέπω καλύτερα τους πλανήτες?

Έναν 3χ barlow ή προσοφθάλμια?

Επίσης έχει νόημα να πάρω μια απλή xbox webcam για να ξεκινήσω δειλά κάτι προς φωτογραφία ή καλύτερα να τα "σκάσω" σε μια dslr?(καθαρά για αστροφωτογραφία μιλάω,άσχετα τα υπέρ της dslr σε γενικά πλαίσια)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτογράφιση με DSLR δεν νομίζω να μπορέσεις να κάνεις γιατί το τηλεσκόπιο δεν θα εστιάζει. Εμένα με την Canon 400d και με την Canon 500d δεν εστιάζει χωρίς barlow

 

Κοιτα με τον 2x barlow εχω φωτογραφισει Δια Κρονο, οκ οχι κατι φοβερο αλλα βγηκε. Εχω τραβηξει και τον Ωριωνα ομως δεν ειμαι καλος με το DSS οποτε δεν μπορω να κανω κατι καλο. Δεν βοηθαει και ο καιρος ακομα για καθαρες φωτογραφιες.

 

Παντως και εγω διαβαζοντας καταλαβαινω πως θελω webcam, μοτερακι και barlow 3x

 

Μαλλον θα παω για την xbox για αρχη

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης