Jump to content

Αναζήτηση προσοφθαλμίων και αστιγματισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά, ημερίσιοι φακοί επαφής δεν κάνουν? ή παραγγελία μηνιαίοι με αστιγματισμό? Και εγώ έχω χαμηλό αστιγματισμό και μυοπία και σκέφτομαι να βάζω φακούς μόνο σε παρατήρηση.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κανουν!Και βεβαια κανουν,απλος μετα απο χρονια χρησης προσωπικα εχω βαρεθει να ασχολουμαι με αυτους και να ξοδευομαι,επισεις βαρεθικα και τις παρενεργειες τους.Φανταζομαι πολλοι θα ειναι σαν εμενα και να προτειμουν τα γυαλια.

Αν καποιος δεν εχει θεμα με φακους επαφης για τα παραπανω, η και περισσοτερα,ειναι πολυ καλη λυση.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εμπειρια μου λεει πως ο,τι eye relief και να εχει ο προσοφθαλμιος, ποτε δεν βλεπεις ολο το πεδιο με γυαλια. Τα τελευαια 2 χρονια, φοραω φακους στην παρατηρηση και εχω σωθει
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εμπειρια μου λεει πως ο,τι eye relief και να εχει ο προσοφθαλμιος, ποτε δεν βλεπεις ολο το πεδιο με γυαλια. Τα τελευαια 2 χρονια, φοραω φακους στην παρατηρηση και εχω σωθει

Εγώ δεν φορούσα ποτέ φακούς επαφής και είμαι σε φάση ψαξίματος για το ποιοί με βολεύουν. Προς το παρόν δεν με βολεύει 100% καμία μάρκα αλλά για μερικές ώρες παρατήρησης μπορώ να υποχωρήσω.

 

Φορώντας γυαλιά να πω και εγώ την γνώμη μου για τον 17T4 που έχω στην κατοχή μου ότι δεν βλέπω όλο το πεδίο. Γενικά νιώθω άσχημα με γυαλιά. Οι Ethos είναι τόσο ωραίοι αν μπορείς να δεις όλο το πεδίο!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η εμπειρια μου λεει πως ο,τι eye relief και να εχει ο προσοφθαλμιος, ποτε δεν βλεπεις ολο το πεδιο με γυαλια. Τα τελευαια 2 χρονια, φοραω φακους στην παρατηρηση και εχω σωθει

 

Φορώντας γυαλιά να πω και εγώ την γνώμη μου για τον 17T4 που έχω στην κατοχή μου ότι δεν βλέπω όλο το πεδίο. Γενικά νιώθω άσχημα με γυαλιά. Οι Ethos είναι τόσο ωραίοι αν μπορείς να δεις όλο το πεδίο!

 

Θα το ελέγξω, μέχρι τώρα δεν έδωσα τη απαιτούμενη προσοχή και θα σας πω. Μου φαίνεται πραγματικά περίεγο ένας φακός με 20 eye relief να μην επιτρέπει να δεις όλο ο πεδίο.....

Εάν είναι έτσι, τα γυαλιά πρέπει να φύγουν έτσι και αλλιώς.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά, ημερίσιοι φακοί επαφής δεν κάνουν? ή παραγγελία μηνιαίοι με αστιγματισμό? Και εγώ έχω χαμηλό αστιγματισμό και μυοπία και σκέφτομαι να βάζω φακούς μόνο σε παρατήρηση.

 

Δεν χρησιμοποίησα ποτέ φακούς επαφής, για τους λόγους που περιέγραψε πολύ καλά ο Κώστας. Με χαμηλό αστιγματισμό και μυωπία οι φακοί θα σε βοηθήσουν και είναι η καλύτερη λύση για την παρατήρηση. Όταν θα αρχίσει η πρεσβυωπία, τότε η μόνη λύση είναι τα γυαλιά, γιατί θα βλέπεις τα αστέρια, θα βλέπεις μέσα στο προσοφθάλμιο, αλλά για να κοιτάξεις σε κανένα χάρτη θα θέλεις τα χέρια του Τιραμόλα........

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αυτο που λες Πανο ειναι πολυ καλη ιδέα!Αν παμε σε εναν οπτικο μαζι με το προσοφθαλμιο,για να παρει διαστασεις,ισως μπορει να κοψει η να παραγγειλει ενα τζαμακι στο βαθμο του αστιγματισμου μας,το οποιο πιθανον να ''σφηνωνει'' και στο λαστιχακι του προσοφθαλμιου για να ειναι μονιμα και οσο το δυνατον πιο κοντα στο προσοφθαλμιο!Το μονο μείον ειναι οτι αν δεν μπορεις να το βγαζεις ευκολα περιορίζεται μονο στον ιδιοκτήτη.

Το κοστος θα ειναι φθηνο λογικα,αν κρινω απο τις τιμες των γυαλιων που φοραμε,λογικα δεν θα ξεπερασει τα 20 ευρω!

Δελεαστικό και χρήζει πειράματος!Η λογικη λεει οτι ειναι εφικτό!

 

Πανο εισαι ιδιοφυία! Πιθανόν να μας βγαλεις τα γυαλια! =D>

 

Μακάρι να δουλέψει Κώστα. Είναι η μόνη λύση, όταν έχεις και πρεσβυωπία, μαζί με ένα κορδονάκι για να κρεμάς τα γυαλιά στο λαιμό. Εάν σου επιτρέπει το eye relief βλέπεις με τα γυαλιά, εάν όχι χωρίς γυαλιά και χωρίς πρόβλημα αστιγματισμού. Εάν ισχύει ότι και με γυαλιά δεν βλέπεις όλο το πεδίο, τότε είναι must.

 

Θα το δοκιμάσουμε. Έχεις κάποιο γνωστό οπτικό να ρωτήσεις;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αυτο που λες Πανο ειναι πολυ καλη ιδέα!Αν παμε σε εναν οπτικο μαζι με το προσοφθαλμιο,για να παρει διαστασεις,ισως μπορει να κοψει η να παραγγειλει ενα τζαμακι στο βαθμο του αστιγματισμου μας,το οποιο πιθανον να ''σφηνωνει'' και στο λαστιχακι του προσοφθαλμιου για να ειναι μονιμα και οσο το δυνατον πιο κοντα στο προσοφθαλμιο!Το μονο μείον ειναι οτι αν δεν μπορεις να το βγαζεις ευκολα περιορίζεται μονο στον ιδιοκτήτη.

Το κοστος θα ειναι φθηνο λογικα,αν κρινω απο τις τιμες των γυαλιων που φοραμε,λογικα δεν θα ξεπερασει τα 20 ευρω!

Δελεαστικό και χρήζει πειράματος!Η λογικη λεει οτι ειναι εφικτό!

 

Πανο εισαι ιδιοφυία! Πιθανόν να μας βγαλεις τα γυαλια! =D>

 

Μακάρι να δουλέψει Κώστα. Είναι η μόνη λύση, όταν έχεις και πρεσβυωπία, μαζί με ένα κορδονάκι για να κρεμάς τα γυαλιά στο λαιμό. Εάν σου επιτρέπει το eye relief βλέπεις με τα γυαλιά, εάν όχι χωρίς γυαλιά και χωρίς πρόβλημα αστιγματισμού. Εάν ισχύει ότι και με γυαλιά δεν βλέπεις όλο το πεδίο, τότε είναι must.

 

Θα το δοκιμάσουμε. Έχεις κάποιο γνωστό οπτικό να ρωτήσεις;;;

 

Παίδες το έχω κάνει εγώ 3 χρόνια τώρα στα 10Χ50 κιάλια, για το δεξί μάτι που έχει 1.7 αστιγματισμό

Σφηνώνει στο λάστιχο μπαίνει και βγαίνει (χωρίς να πέφτει), Το είχα πληρώσει 10 ευρώ με φτηνό κρυσταλλάκι για δοκιμή, βολεύει.

Πρέπει να πάρει τα κιάλια ο οπτικός να τα ταιριάξει.

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης