Jump to content

Skywatcher eq6 go-to,dslr focus και piggyback.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους!

Εχω ενα θεματακι με την βαση μου σχετικα με το alignment.

Ενω κανω κανονικα πολικη ευθυγραμμιση η οποια ειναι αρκετα αξιοπρεπης,στο go-to εχω προβλημα.

Ενω εχω προσπαθησει να κανω ειτε με 3 ειτε με 2 ειτε με 1 αστερι alignment παντα οταν παταω να μου δειξει καποιον στοχο με παει αρκετα μακρια του.

Πχ προχτες ειχα κανει 3star alignment με τα αστερια alkaid,vega και αρκτουρο.

Σε καθε ενα απο αυτα οταν παταγα να με παει με εβγαζε τοσο αλλου,που σε καποια ο στοχος ηταν τοσο μακρια που δεν φαινοταν ουτε καν με τον ερευνητη(εννοειται ευθυγραμμισμενος με το τηλεσκοπιο).

Ενω τελως παντων τα κεντραρισα κ τα 3 στο προσοφθαλμιο στο τελος μου εβγαλε alignment maybe poor.Και εννοειται παλι οταν επελεγα εναν στοχο με πηγαινε σε μεγαλη αποσταση απο αυτον.

Αλλες φορες που εχω δοκιμασει μου βγαζει alignment succesfull αλλα παλι τα αποτελεσματα δεν ειναι καλα.

Υπαρχει περιπτωση να πηγαινει κατι στραβα με την βαση μου?αλλα κ παλι η πολικη ευθυγραμμιση δουλευει πολυ καλα,δλδ ακομα κ πλανητικη φωτογραφιση να κανω που εχουμε μεγαλη μεγεθυνση ο πλανητης μενει σταθερος για αρκετη ωρα.

 

Ενα αλλο θεμα ειναι οταν θελω να κανω φωτογραφιση dso με την dslr μου,υπαρχει καποιος τροπος για να κανω focus?Εστω στο m51 που εχω προσπαθησει η στο m57,εφοσον το goto Μου δεν δουλευει τελειως σωστα ωστε να εχω κανει focus σε ενα φωτεινο αστερι το οποιο να φαινεται στην μηχανη μου ειτε απο το viewfinder ειτε απο την οθονη της και μετα με το goto να με παει ακριβως,πως θα παω χειροκινητα πρωτα με προσοφθαλμιο σε καποιον στοχο και μετα θα βαλω την μηχανη θα κανω focus?δεν βλεπω τπτ :shock: :shock: :shock: !!!!!!!!!

 

Το τηλεσκοπιο ειναι ενα celestron c11.Στο οποιο πως μπορω να κανω piggyback την dslr μου?στο νευτωνειο που εχω υπαρχει βιδιτσα πανω στα δαχτυλιδια που συγκρατουν το τηλεσκοπιο.σε αυτο εδω πως γινεται?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Τσεκαρε εαν η πολικη σου διοπτρα ειναι καλιμπραρισμενη. Εμενα οταν τη πηρα ηταν αλλου γι αλλου.

 

Δευτερον οταν θα κανεις alignment αστρων, θα τα αφεστιαζεις ωστε να γινουν ενα τεραστιο ντονατς και να πιανουν ολο το προσοφθαλμιο. Μονο ετσι θα εισαι σιγουρος οτι ειναι στο κεντρο. Το alignment μεσω της καμερας ειναι πιο ευκολο διοτι το liveview εχει γραμμες και κυκλακι και μπορεις ευκολα να το φερεις στο κεντρο.

 

Οταν κανουμε φωτογραφηση δεν χρησιμοπιουμαι καθολου προσοφθαλμια. Ολα τα κανουμε με τη καμερα. Αν δεν σου εστιαζει η καμερα, πιθανων θα θελει προεκταση.

 

Ποια καμερα εχεις; αν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να σε βοηθησω.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα,

 

Τσεκαρε εαν η πολικη σου διοπτρα ειναι καλιμπραρισμενη. Εμενα οταν τη πηρα ηταν αλλου γι αλλου.

 

Δευτερον οταν θα κανεις alignment αστρων, θα τα αφεστιαζεις ωστε να γινουν ενα τεραστιο ντονατς και να πιανουν ολο το προσοφθαλμιο. Μονο ετσι θα εισαι σιγουρος οτι ειναι στο κεντρο. Το alignment μεσω της καμερας ειναι πιο ευκολο διοτι το liveview εχει γραμμες και κυκλακι και μπορεις ευκολα να το φερεις στο κεντρο.

 

Οταν κανουμε φωτογραφηση δεν χρησιμοπιουμαι καθολου προσοφθαλμια. Ολα τα κανουμε με τη καμερα. Αν δεν σου εστιαζει η καμερα, πιθανων θα θελει προεκταση.

 

Ποια καμερα εχεις; αν εισαι αθηνα μπορουμε να κανονισουμε να σε βοηθησω.

 

Το να μου δειξει καποιος καποια πραγματα live θα βοηθαγε πολυ γτ κ διαβασμα εχω ριξει πολυ κ εχω παιδευτει κ μονος μου αρκετα χωρις να βγαζω κ αποτελεσμα σε πολλες περιπτωσεις(πχ collimation).

Αυτο με το donut δεν το ειχα σκεφτει ωστε να παει στο κεντρο ακριβως,παντα το εβαζα εστιασμενο στο περιπου στο κεντρο του προσοφθαλμιου(γτ οσα εχω δεν εχουν σταυρονημα)με το ματι.

 

Η διοπτρα δεν ειναι τελεια,οταν γυρναω τον αξονα μετατοπιζεται το κεντρο της αλλα ελαχιστα χιλιοστα,και δεν την πειραζω γτ καλυτερα δεν προκειται να την κανω).Οπως ειπα αλλωστε με τα αποτελεσματα που εχω ειμαι ικανοποιημενος.Δλδ με εστιακη αποσταση 2800mm κανω πανω απο λεπτο φωτογραφιση χωρις star trail.Βεβαια αν μπορουσε καποιος να μου δειξει πως να το κανω καλυτερα δεν θα ελεγα οχι....

 

Και με την καμερα παλι δεν σκεφτηκα να κανω alignment...Ευκολες λυσεις που ουτε καν μου περασαν απο το μυαλο και η καμερα και το donut =D> =D> =D> =D> =D>

 

Καμερες εχω την Nikon d5100,την xbox live vision και μολις μου δανεισαν και μια canon 550d full mod την οποια δεν εχω προλαβει να χρησιμοποιησω ακομα...

 

Η καμερα κανει κανονικα focus,το προβλημα ειναι οτι εφοσον δεν μπορω να χρησιμοποιησω το goto ετσι ωστε να εχω ηδη την καμερα στον εστιαστη,να κανω focus σε ενα φωτεινο αστερι κ μετα να με παει το goto εκει που θελω,πρεπει να παω με το προσοφθαλμιο πρωτα στον στοχο μου κ μετα να βαλω την καμερα πανω αλλα μεσω της καμερας δεν βλεπω τον στοχο ετσι ωστε να μπορεσω να κανω focus....ελπιζω να το εξηγω σωστα ωστε να μπορειτε να το καταλαβετε!

 

Ναι αθηνα ειμαι και μαλιστα διπλα σου στην νικαια αλλα το τηλεσκοπιο το εχω λαγονησι.... :roll: :roll: :roll: :roll:

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα θα κάνεις alignment με 3 αστρα και στο τελος το focus, καθως και με την καμερα τα αστερια καλο ειναι να τα εχεις αφεστιασμενα.

 

Απο τη στιγμη που ο ερυνητης σου ειναι ευθυγραμμισμενος με το τηλεσκοπιο, το στοχο μπορεις να τον εντοπισεις απο το ερευνητη.

 

Εγω για παραδειγμα που κανω τελεια πολικη ευθυγραμμιση, οταν επιλεγω τον Vega για πρωτο αστρο, μου τον βγαζει κεντρο. Αν εσενα δεν στον βγαζει μεσα στο πεδιο της καμερα, πολυ πιθανον να μην κανεις σωστη πολικη ευθυγραμμιση, ή καταλαθος να σου εχει ενεργοποηθει η αυτοματη πολικη διορθωση.

 

Καλο θα ηταν αν μπορουσες να εφερνες το τηλεσκοπιο απο το λαγονησι, αν το στηναμε σε καμια ταρατσα για να σου δειξω οτι ξερω κι εγω.

 

Επισης η βαση σου λογικα θα εχει ρυθμιση για πολικη ευθυγραμμιση ακριβειας χωρις πολικη διοπτρα. Δοκιμασε να κανεις τη διαδικασια η οποια στο τελος σου βγαζει το σφαλμα, για να δεις ποσο εξω εισαι!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτα θα κάνεις alignment με 3 αστρα και στο τελος το focus, καθως και με την καμερα τα αστερια καλο ειναι να τα εχεις αφεστιασμενα.

 

Απο τη στιγμη που ο ερυνητης σου ειναι ευθυγραμμισμενος με το τηλεσκοπιο, το στοχο μπορεις να τον εντοπισεις απο το ερευνητη.

 

Εγω για παραδειγμα που κανω τελεια πολικη ευθυγραμμιση, οταν επιλεγω τον Vega για πρωτο αστρο, μου τον βγαζει κεντρο. Αν εσενα δεν στον βγαζει μεσα στο πεδιο της καμερα, πολυ πιθανον να μην κανεις σωστη πολικη ευθυγραμμιση, ή καταλαθος να σου εχει ενεργοποηθει η αυτοματη πολικη διορθωση.

 

Καλο θα ηταν αν μπορουσες να εφερνες το τηλεσκοπιο απο το λαγονησι, αν το στηναμε σε καμια ταρατσα για να σου δειξω οτι ξερω κι εγω.

 

Επισης η βαση σου λογικα θα εχει ρυθμιση για πολικη ευθυγραμμιση ακριβειας χωρις πολικη διοπτρα. Δοκιμασε να κανεις τη διαδικασια η οποια στο τελος σου βγαζει το σφαλμα, για να δεις ποσο εξω εισαι!

 

Αυτα που μου λες στο τελος δεν τα γνωριζω και δεν εχω ιδεα πως τα κανω η πως μπορει να εχει ενεργοποιηθει αυτο που αναφερεις........

 

Εννοειται παντως πως οταν κανω πολικη ευθυγραμμιση το 1ο αστερι που επιλεγω να μου βγαλει, δεν το βγαζει κεντρο αλλα οπως ειπα μπορει κ καποιες φορες να ειναι εκτος κ απο το πεδιο του ερευνητη....

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχεις την παλιου τυπου πολικη διοπτρα ή την καινουρια που ειναι σαν ρολόι;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσεξε και το home position όταν ενεργοποιείς τη βάση, 1-2 μοίρες απόκλιση είναι αρκετές για να στα πετάει εκτός.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω την διοπτρα που εχει τους αστερισμους της κασσιοπιας κ την μεγαλη αρκτο.νομιζω οτι ειναι η παλια.

 

Αρχικη θεση???εννοεις να ειναι ευθυγραμμισμενοι σε απολυτη ευθεια οι αξονες dec και ra?Αυτο παλι με το ματι δεν τους βαζεις στο περιπου?πως το κανεις να γινει ακριβως?γτ οι 2 δακτυλιοι που εχουν γυριζουν οποτε δεν μπορω να βρω ακριβως το κεντρο...(αν καταλαβα βεβαια τι μου λες...)

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το home position το φτιαχνεις με ενα αλφαδι. Το τρίποδο θα πρέπει να ειναι αλφαδιασμενο καθως και η βαση.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το home position το φτιαχνεις με ενα αλφαδι. Το τρίποδο θα πρέπει να ειναι αλφαδιασμενο καθως και η βαση.

 

Τοσο απλο κ τοσο δυσκολο να το σκεφτω...ελεος.... #-o #-o #-o #-o #-o #-o #-o

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης