Jump to content

CELESTRON NexStar 8 SE


geo1970

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτές τις μέρες σκοπεύω να πάρω ένα τηλεσκόπιο μεγάλης διαμέτρου μετά το 90mm που αγόρασα .

Είμαι μεταξύ του α) dob 8 , β) του dob 10 και γ) του CELESTRON NexStar 8 SE .Τα δύο πρώτα τα έχω μελετήσει καλά και θέλω να ρωτήσω για το τρίτο κάτι πράγματα (το ξέρω ότι είναι πανάκριβο αλλά δε με νοιάζει η τιμή όσο η ποιότητα.Μπορεί και να το πάρω μεταχειρισμένο αν το πουλάει κανείς) .

 

α) Η εικόνα στην αστρονομική παρατήρηση του γ) σε σχέση με το α) ποια είναι; (Σε σχέση με το β) μάλλον χειρότερη γιατί έχει λιγότερες ίντσες.)

 

β) Διάβασα ότι δε χρειάζεται πολύ ακριβά προσοφθάλμια λόγω του μεγάλου f που έχει .Αληθεύει ;

 

γ) Το γ) χρειάζεται ποτέ ευθυγράμμιση των οπτικών του ;

 

δ) Άμα στο γ) δε χρησιμοποιώ το goto αλλά το δουλεύω χειροκίνητα πώς κάνω μικρομετρικές κινήσεις (η az3 που έχω έχει κάτι κοχλίες για αυτό) .

 

Συγνώμη που ενοχλώ το forum αυτές τις μέρες με απανωτές ερωτήσεις αλλά κάπου έχω χαθεί .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

α) Η εικόνα στην αστρονομική παρατήρηση του γ) σε σχέση με το α) ποια είναι; (Σε σχέση με το β) μάλλον χειρότερη γιατί έχει λιγότερες ίντσες.)

 

Είναι αρκετά διαφορετικό. Εξαρτάται και από τη μεγέθυνση. Με τον ίδιο φακό θα έχεις αντικείμενο σε μεγαλύτερη μεγέθυνση (σχεδόν διπλάσια) αλλά λιγότερο φωτεινό. Αλλά η εικόνα είναι εξίσου καλή και η κόμη πολύ μικρότερη.

 

β) Διάβασα ότι δε χρειάζεται πολύ ακριβά προσοφθάλμια λόγω του μεγάλου f που έχει .Αληθεύει ;

 

Απολύτως. Με Hyperion είσαι βασιλιάς, παρακάτω δεν αξίζει να πέσεις.

 

γ) Το γ) χρειάζεται ποτέ ευθυγράμμιση των οπτικών του ;

 

Ναι, αλλά είναι πιο εύκολο από του Νευτωνίου (για εμένα) καθώς ευθυγραμμίζεις μόνο το δευτερεύον, σε ένα αστέρι. Αλλά με Bob's Knobs, για να μην συμβεί κανένα ατύχημα με το κατσαβίδι στην πλάκα Schmidt

 

δ) Άμα στο γ) δε χρησιμοποιώ το goto αλλά το δουλεύω χειροκίνητα πώς κάνω μικρομετρικές κινήσεις (η az3 που έχω έχει κάτι κοχλίες για αυτό) .

 

Με το χειριστήριο, το οποίο προσφέρει 9 διαφορετικές ταχύτητες. Οι 1-3 είναι εντελώς μικρομετρικές.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις πληροφορίες . Μάλλον αυτό θα αγοράσω γιατί άμα πάρω το αντίστοιχο dob δε θα χώραγε στο αμάξι μαζί με τα παιδιά όποτε πήγαινα στο χωριό .

Να κάνω μια τελευταία ερώτηση .

Στην επίγεια παρατήρηση πως τα πάει σε σχέση με το διοπτρικό skywatcher τον 90 mm που έχω ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για επίγεια είναι υπερβολικό. Μόνο με 40mm φακό για να πάρεις 50x, την μέγιστη επίγεια μεγέθυνση. Θα έχεις όμως θερμικά ρεύματα στο σωλήνα και ίσως κεντρικό σκότωμα από το δευτερεύον (την ημέρα). Χρησιμοποιείται μόνο για παρατήρηση υδροβίων από απόσταση, όπου γίνονται μετρήσεις πληθυσμού και η ποιότητα εικόνας δεν έχει σημασία. Έτσι τουλάχιστον το χρησιμοποιεί ένας Πορτογάλος που έχω δει.

Για επίγεια διοπτρικό 50-102mm ή Maksutov 90-102mm.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να πάρεις το νεώτερο EVO που έχει και wifi. Επίσης έχει φρένα στους δυο άξονες που τα λύνεις και γυρίζεις το τηλεσκόπιο (το παλιό Nexstar δεν εχει τέτοια δυνατότητα), ενσωματωμένη μπαταρία και πολύ ακριβέστερο "goto". To παλιό nexstar είναι περασμένης γενεάς πλέον.

NexStarEvolution.thumb.jpg.4fda70d2075a52701dd6abfe1215c336.jpg

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης