Jump to content

μίνι ισημερινή στήριξη


agis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασισμένη στην στήριξη τύπου haig.Με κάποια επιπλεον που θα προσθέσω ελπίζω να έχω καλά αποτελέσματα....ποιά είναι η γνώμη σας;

.thumb.JPG.7f403d1787c83164157a0806e082fce7.JPG

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή η σκέψη ΑΛΛΑ πρέπει να μπορείς να ρυθμίσεις την γωνία αν δεν είναι κάπου μόνιμα...
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και γιατί το έχεις βάλει τόσο έξω από το τρίποδο και όχι ποιο μέσα ώστε να μην έχεις ροπές εκτός άξωνα;
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

την γωνία την ελέγχω απο 37-50 μοίρες.όσο για την τοποθέτηση όντως ειναι λάθος αλλα δεν είναι βαρύ και η βάση το κρατάει καλά.τωρά θα κατασκευασω τρίποδα και δε θα κουνιέται κάθόλου που ήταν το μεγάλο μοθ πρόβλημα...μοτερ με χαμήλες στροφες που να μπορώ να ρυθμίσω δε βρήκα ακόμα αλλα κάτι θα κάνω....
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.μοτερ με χαμήλες στροφες που να μπορώ να ρυθμίσω δε βρήκα ακόμα αλλα κάτι θα κάνω....
Δεν θες χαμηλοστροφο μοτερ, ενας βηματικός κινητήρας με μειωτήρα θα σου κάνει την δουλειά, σε συνεργασία πάντα με την βίδα σου, θα βρεις πολλούς στο Internet από Αμερική κυρίως, και φτηνά.

 

Υποθέτω ότι γνωρίζεις τους περιορισμούς αυτής της σχεδίασης (μετά από κάποια λεπτά "χανει"). Υπάρχουν στο διαδύκτιο κάποιες λύσεις, όπως η καμπύλη βίδα, το double arm, αλλά το ποιό "κομψό" νομίζω είναι αυτό που ελεγχε τον βηματικό με έναν μικρό (φτηνό) μικροϋπολογιστή ώστε να διορθώνει το σφάλμα (εχω links για όλα σπίτι αν ενδιαφέρεσαι, αλλά δυστηχώς γυρίζω από Σεπτέμβρη)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήξερα για τα προβλήματα αλλα είχα σκπό με δοκιμές να τα διορθώσω αλλα προφανώς αυτό που μου προτείνεις είανι πολύ πιο εύκολο...Θα το ψάξω και γω αλλα αν μπορείς όποτε μπορέσεις δώσε μου παραπάνω στοιχεία..

Ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση. Αυτό που αναφερόμουνα είναι αυτό: http://www.keteu.org/~haunma/proj/barndoor/ , αλλά για κάτι ποιό πολύπλοκο δες και το http://www.schursastrophotography.com/barndoor1.html
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ πολύ προς το παρόν εχθές εβαλα ένα δικό μοτερ αλλά έκανα ένα τραγικο λάθος στην βάση και δε μπόρεσα να το δοκιμάσω ακόμα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομίζω το κάνουν δύσκολο χωρίς λόγο εγώ έφτιαξα ένα μοτέρ(απο lego!!!!ίσως ανεβάσω καμια φώτογραφία μετά) με που παίζει από 4 στρόφες ως και 1 το 2λεπτο όταν διορθώσω το λάθος θα δούμε αποτελέσματα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για links, κάνε ένα search για barn door tracker στο astrovox, είχα κάνει παλιότερα θέμα γιατί είχα φτιάξει κι εγώ, όχι για τηλεσκόπιο όμως. Ίσως βρεις κάποιες ιδέες εκεί.

astrovoxsigmz0.jpg

nightskybarweb9dg.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομίζω το κάνουν δύσκολο χωρίς λόγο εγώ έφτιαξα ένα μοτέρ(απο lego!!!!ίσως ανεβάσω καμια φώτογραφία μετά) με που παίζει από 4 στρόφες ως και 1 το 2λεπτο όταν διορθώσω το λάθος θα δούμε αποτελέσματα...
Το πρόβλημα δεν είναι να ρυθμίσεις/διορθώσεις τον κινητήρα, αλλά ότι το barn door, από τον σχεδιασμό του και μόνο, δεν μπορεί να κάνει σωστό tracking για παραπάνω από 10 λεπτά. Και αυτά όταν έχεις φωτογραφική και wide angle φακους. Οταν βάλεις τηλεσκοπειο τότε μην περιμένεις τίποτα περισσότερο από 5 λεπτά, χωρίς να υπολογίζεις το σφάλμα λόγω missallignment και το περιοδικό σφάλμα του κινητήρα. Και τα 5 λεπτά ίσως παραείναι αισιόδοξος υπολογισμός , εξαρτώμενος από την μεγένθυση που θα χρησιμοποιήσεις (πάντα για φωτογράφηση, ε, για παρατήρηση δεν παίζει τόσο πολύ ρόλο). Το δεύτερο link είναι λίγο τραβηγμένο, δεν λέω, αλλά το πρώτο είναι μια εύκολη φτηνή και έξυπνη λύση που προσπαθεί να "διορθώσει" το σφάλμα σχεδίασης, οπότε να σου μείνει μόνο η πολική ευθυγράμμιση και το περιοδικό σφάλμα
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωχ δικιο έχεις σε αυτο προς στιγμήν το ξέχασα :(

θα κάνω δοκιμές πρώτα για ένα δυο λεπτά και μετά θα πάω σε πιο μεγάλες εκθέσεις και οπότε θα χρησιμοποιήσω κάτι από αυτά που μου πρότεινες με τον καιρό θα δείξει τι είναι αποτελεσματικό...

 

ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

νομίζω όμως έτσι και αλλιώς αυτή η βάση δε θα μπόρει να βγάλει σταθερά αποτελέσματα για φωτογράφηση μέσα από το τηλεσκόπιο...

διόρθωσα το πρόβλημα και τώρα αρκεί να βρώ χρόνο για να δούμε αποτελέσματα.κι από ότι είδα το μοτέρ μπορεί να συνδιαστεί με την πλακέτα εκείνη...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης