Jump to content

φίλτρα από Γερμανία


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας.Μόλις ήρθε το τηλεσκόπιο μου και σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο για παρατήρηση.Έχω βρει με καλές κριτικές (αν κάνω λάθος πείτε το μου) αυτό εδώ το οποίο είναι από γερμανία.Επίσης μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει από αυτό εδώ εκτός από την διάμετρο;Αν πάρω ένα φίλτρο 2ιντσο θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για προσοφθάλμια 1,25 ιντσών;

Τέλος γίνεται η αγορά από ξένο (όπως αυτό) site από ελλάδα ή είναι προτιμότερο να αγοράσω από την ελλάδα φίλτρο;

 

ευχαριστώ πολύ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σας.Μόλις ήρθε το τηλεσκόπιο μου και σκέφτομαι να αγοράσω ένα φίλτρο για παρατήρηση.Έχω βρει με καλές κριτικές (αν κάνω λάθος πείτε το μου) αυτό εδώ το οποίο είναι από γερμανία.Επίσης μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει από αυτό εδώ εκτός από την διάμετρο;Αν πάρω ένα φίλτρο 2ιντσο θα μπορώ να το χρησιμοποιήσω για προσοφθάλμια 1,25 ιντσών;

Τέλος γίνεται η αγορά από ξένο (όπως αυτό) site από ελλάδα ή είναι προτιμότερο να αγοράσω από την ελλάδα φίλτρο;

 

ευχαριστώ πολύ

Γεία σου,

Το 2" το βιδώνεις μπροστά απο τον εσταστή και δουλεύει και με 1.25" προσοφθάλμιο. Το 1.25" φίλτρο δεν δουλεύει με 2" προσοφθάλμια.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω βρει με καλές κριτικές (αν κάνω λάθος πείτε

το μου) αυτό εδώ το οποίο είναι από γερμανία.Επίσης μπορείτε να μου πείτε τι διαφορά έχει από αυτό εδώ εκτός από την διάμετρο;

 

Έχω την εντύπωση πως δεν υπάρχει κάποια διαφορά ανάμεσα στα φίλτρα αυτά. Προσφέρουν τα ίδια σε διαφορετικές διαμέτρους.

 

Παρεμπιπτόντως, ποιο τηλεσκόπιο αγόρασες;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παίζει ρολο η διαμετρος του τηλεσκοπιου σου για φιλτρα γενικοτερα.Κατω απο 8 ιντσες δεν θα δεις σοβαρες διαφορές...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικά οταν ειχα φιλτρο narrowband δεν ενθουσιάστηκα με το αποτελεσμα (σε 8 και 10ιντσες)και θεωρισα οτι δεν μου ειναι απαρέτητο.Οταν ειχα 12 ιντσες δεν το ειχα για να συγκρίνω. Θεωρείτε βεβαια καλο.

Ας μας πουν καλυτερα και αλλοι φιλοι απο την εμπειρια τους...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω προσωπικη εμπειρία, έχω διαβάσει όμως πολύ καλές κριτικές για το εν λόγω φίλτρο. Θα πρότεινα βέβαια και γω να περιμένεις γνώμες από πιο έμπειρους χρήστες φίλτρων. Αν διαλέξεις, πάντως, να αγοράσεις το 1.25, το έχει προσφορά στο Amazon στα 60$ περίπου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από εκεί που παρατηρώ κυρίως, είναι ημιαστική περιοχή επομένως υπάρχει λιγάκι φωτορύπανση.Πιστεύετε πως αξίζει η αγορά ενός φίλτρου;

Έστω από Ελλάδα (O-III) ή από εξωτερικό (orion ultrablock)?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, ένα narrowband φίλτρο όπως το Orion Ultrablock, το Lumicon UHC και άλλα βοηθάνε από παντού, ακόμα και από σκοτεινό ουρανό. Η άποψή μου είναι πως αν πάρεις ένα φίλτρο, τέτοιου τύπου να είναι.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αγορά ενός τέτοιου φίλτρου όχι απλώς αξίζει, πολλές φορές είναι αναντικατάστατο. Υπάρχουν αμέτρητα αντικείμενα που επωφελούνται φοβερά από την χρήση των φίλτρων στην οπτική παρατήρηση, ειδικά των narrowband.

 

Μην το σκέφτεσαι και προχώρα, πάρτο γιατί δεν πρέπει να λείπει από το βαλιτσάκι σου. To Orion Ultrablock 2" μας έχει χαρίσει πολλές ωραίες εικόνες σε σκοτεινό ουρανό και με 12" αλλά και περισσότερες σε φιλικά τηλεσκόπια.

 

Αυτό ή/και το Lumicon UHC αποτελούν τους βασιλιάδες των narrowband για την οπτική παρατήρηση.

 

Προτιμώ προσωπικά πάντα τα 2" γιατί τα αγοράζεις μια φορά και χρησιμοποιούνται με τον κατάλληλο αντάπτορα και στα 1.25". :wink:

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από ημιαστική περιοχή μπορούν να χρησιμοποιηθούν όλα τα παραπάνω φίλτρα (O-III,Orion Ultrablock,UHC Lumicon)?? Ή μήπως τα φίλτρα (από ημιαστική περιοχή) θα κάνουν τα πράγματα χειρότερα;;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης