Jump to content

Αναζήτηση προσοφθαλμίων και αστιγματισμός


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το τελευταίο διάστημα ξαναμελέτησα το θέμα των προσοφθαλμίων, μιας και κατέληξα στο ποια τηλεσκόπια θα κρατήσω και για ποια χρήση. Έτσι, θέλοντας να ολοκληρώσω τη συλλογή μου, διάβασα και αναζήτησα τα χαρακτηριστικά και τις ιδιαιτερότητες τους. Μεγάλο ενδιαφέρον έδειξα για τους 100αρηδες ES, οι οποίοι είναι οι μόνοι προσιτοί, -αν και οι σημερινές τους τιμές είναι ακριβές για αυτό που δίνουν-και επιπλέον οι τιμές των Εthos είναι εξωπραγματικές. Έτσι κατέληξα σε δύο θέματα-ερωτήματα :

 

1. Τελικά πιστεύετε ότι χρειάζεται σε μια βαλίτσα προσοφθαλμίων ένα προσοφθάλμιο 100 μοιρών;;; Περισσότερο, θα ήθελα να μου απαντήσουν όσοι έχουν τέτοιους φακούς και τους έχουν χρησιμοποιήσει σε αντιδιαστολή με τους 82 μοιρών. Είναι το οπτικό αποτέλεσμα τέτοιο στη πράξη ,που να δικαιολογεί την διαφορά τιμής ή τελικά η ποιότητα των οπτικών και το κοντράστ είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά;;;

 

2. Η αναζήτηση μου κατέληξε στο συμπέρασμα ( το οποίο δεν είχα ξεκάθαρο μέχρι τώρα), ότι όσοι έχουν αστιγματισμό έχουν αυστηρότατους περιορισμούς σε σχέση με τους υπόλοιπους στην επιλογή φακών. Οι περιορισμοί αυτοί είναι, να υπάρχει καθαρό eye relief πάνω από 16mm και χρήση γυαλιών τα οποία διορθώνουν τον αστιγματισμό. Γιατί τι νόημα έχει να δώσεις 700 ή 800 ευρώ να πάρεις έναν ethos 21 ή οτιδήποτε άλλο, όταν θα βλέπεις στη περιφέρεια τον αστιγματισμό σου;;; Έτσι πρέπει για συνδυασμό με exit pupil πάνω από 2mm ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΣΦΑΛΜΙΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ EYE RELIEF ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΓΙΑΛΙΩΝ που θα διορθώνουν τον αστιγματισμό. Εάν κάποιος θέλει μια στοιχειώδη οπτική ποιότητα.

 

Με βάσει τα παραπάνω τι προσοφθάλμια θα προτείνατε από 10mm έως 35mm που να επιτρέπουν χρήση γυαλιών;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ξεκινισω με το 2...παντα κανω παρατηριση με γυαλια απο συνήθεια και ανάγκη βασικα.Παλιοτερα που ειχα ''κατωτερα'' προσοφθαλμια οσες φορες δοκίμασα χωρις γυαλια ειχα θεμα με τον αστιγματισμό μου και μια απογοήτευση οτι ουτε εδω μπορω χωρις αυτα!Οποτε συμβιβάστηκα και παντα κανω παρατηριση με αυτα.Τυχαίος προσφατα σε μια παρατηριση μου εκανα την ''υπερβαση'' να δω χωρις αυτα μεσα απο τον Τ4 12μμ,και εμεινα με την απορρεια πως ειναι δυνατον να βλεπω τοσο καλα!(?) Δεν το εψαξα αλλα με αφορμη το post σου θα ηθελα να ρωτισω και εγω με την σειρα μου (Κώστααα... :wink: ) αν αυτου του είδους οι φακοι βελτιώνουν το προβλημα του αστιγματισμου?

 

Για το πρωτο σκέλος τωρα,ειναι υποκειμενικο το τι προσοφθαλμια θελει ο καθενας.Οι βασικοι παραγοντες ειναι...

1)Τιμη...

 

α)θέλω τα ακριβοτερα-καλυτερα?

β)θέλω την καλυτερη σχεση τιμής-απόδοσης?

γ)θέλω τα καλυτερα φθηνότερα?

 

2)2 ιντσες ή 1 1/4?

 

3)Μοιρες?

 

4)Ποσα τηλεσκοπια εχω και τι εστιακες?

 

5)Βαρος και όγκο!

 

6)Αραγε χωρανε στο βαλιτσάκι μου η θα παρω μεγαλυτερο?

 

7)Φοράω γυαλιά?

 

Θα μιλήσω κυρίως για όσους ειχα ή εχω στη κατοχή μου και σε καποιες περιπτώσεις υποθετικα ...

Το βαλιτσάκι μου ειναι το κλασικο της Baader απο το πλανητάριο,ο Meade 30mm 82 μοιρες ειναι εξερετικος αλλα δεν εχω ξαναδει και πιασει τετοιο γομαρι!!!Το πιανεις απο το βαρελακι το κανεις ρόπαλο και κηνηγάς και την αρκουδα αν σου την ''πεσει''!!Σε καμια περιπτωση δεν μπαινει στο βαλιτσακι αυτο, οποτε εχει ενα θεμα με τη μεταφορα του και το βαρος του!

Οι 100 μοιρων ειναι αρκετα μεγαλοι,εχουν και καποιο βαρος σιγουρα αλλα οχι σαν τον Meade που ανεφερα.

(ΥΓ. οταν απεκτισα το πρωτο μου προσοφθαλμιο Hyperion 13mm ελεγα ...ποο πο πο,ποσο μεγαλο ειναι!!Μετα τον Meade 30μμ, πλεον και οι Ethos μικροι μου φενονται!!)

Οι ES οπως μελετησα εχουν λιγο μεγαλυτερες διαστασεις απο Ethos,οχι ομως απο τον ΕΤΗΟS 17 και κατω οι οποιοι χωρανε στο βαλιτσακι και εχουν καλο σχετικα βαρος!

Για να μην λεω πολλα το μηνιμα που περναω ειναι ο παραγοντας Βαρος-μεγεθος-τιμης-πρακτικοτητας δια του παραδείγματος και διαδρομης μου και οχι για να περιαυτολογισω...

 

Πιστευω διαβασες τις προτασεις μου στο αλλο post του φιλου μας για προτεινομενη τριαδα προσοφθαλμιων,για να μην ξαναγραφω... http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=239038#239038

Ειμαι περισσοτερο τις απόψεως για την καλυτερη σχεση τιμης-αποδοσης-ογκου!

Τον meade 40mm 67moires θα ειχα ενα δίλημμα αν επρόκειτο να τον αντικαταστισω με τον Panoptic 41 για τον ογκο-βαρος και μετα για την τιμη.Δεν εχω ομως διλημμα για τον Hyperion 36mm ο οποιος εχει ενα ακομα πλεονεκτιμα(θα το αναφερω παρακατω)γιατι εχει και βαρελακι 1 1/4!Σκοπευω για τον Τ4 22μμ γιατι ειναι ιδιο μέγεθος με τα αλλα 2 που εχω και ολλα με λογικο και καλο βαρος.Λεω τον 22μμ παρόλο που ειχα τον Ethos 17mm και δεν θα τον χρειαζομουν τωρα(ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΟΣ!!!),θεωρώ τους Τ4 ενα σκαλι πριν τη ''μαγεία'' των Ethos!Ισως και των ES που ακομα δεν δοκιμασα κανεναν.

 

Πιστευω ειναι must ολλοι να εχουν τουλαχιστον 1 προσοφθάλμιο 100 μοιρων,το αποτελεσμα και η εμπειρεια ειναι κατι το μοναδικο!Ποσο μαλλον σε εμας που φοραμε γυαλια!

Για μενα το θεμα ειναι σε ποια κατηγορια?Για την ωρα κλεινω στο μελλον να αντικαταστισω τον Τ4 12μμ με τον ETHOS 13mm για ενα βασικο θεμα για μενα,ισως και για αλλους,γιατι ειναι πολυ πρακτικο και λειτουργικο να εχεις 2 φακους που δουλευουν σε 2 ιντσες και 1 1/4 ,μαζι με τον Hyperion 36μμ μπορεις να τους χρεισιμοποιεις σε οποιοδηποτε τηλεσκοπιο σε οποιοδηποτε εστιαστη,είτε 2 είτε 1 1/4!Πανε παντου και τα κανουν ολλα,πιανουν και τις βασικες μεγενθυσεις,επισης με ενα Barlow x2...ολλες!!(και ο Τ4 12μμ).

 

Συνοπτικα τωρα καλυτερη σχεση σε ολλες τις κατηγοριες εχουν πιστευω οι Τ4 82 μοιρων και Hyperion 36mm.

Αν μπορουμε για κατι παραπανω σε τιμη, καλυτερη σχεση εχουν οι ES αλλα κατω απο 15μμ προτειμω Ethos 13mm ή 10μμ,ας ειναι και λιγο ακριβοτεροι,εχουν τα υπολλοιπα πλεονεκτιματα ομως.

 

Ελπιζω κάπως να βοηθισα

:)

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αντικατέστησα τον T4 22mm με τον Ethos 21mm και δεν το μετανιώνω ούτε δευτερόλεπτο. Άλλο πράμα! Έχω κρατήσει τον 17mm T4 ο οποίος κατά τη γνώμη μου ήταν καθαρά καλύτερος από τον 22 T4. Επίσης έχω τον Nagler 31mm και σε σύγκριση με τον Es 30mm ένα βράδυ ήταν αρκετά καλύτερος σε f/4.5 όσο αφορά την κόμη. Ο N31 είναι εξαιρετικό προσοφθάλμιο και εφάμιλλο σε ποιότητα με τον Ethos 21.

 

Οι 100 μοίρες βοηθούν στην εύρεση του στόχου ευκολότερα αλλά και δίνουν και κορνίζα σε σχέση με τους 82.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας

 

Θα ξεκινισω με το 2...παντα κανω παρατηριση με γυαλια απο συνήθεια και ανάγκη βασικα.Παλιοτερα που ειχα ''κατωτερα'' προσοφθαλμια οσες φορες δοκίμασα χωρις γυαλια ειχα θεμα με τον αστιγματισμό μου και μια απογοήτευση οτι ουτε εδω μπορω χωρις αυτα!Οποτε συμβιβάστηκα και παντα κανω παρατηριση με αυτα.Τυχαίος προσφατα σε μια παρατηριση μου εκανα την ''υπερβαση'' να δω χωρις αυτα μεσα απο τον Τ4 12μμ,και εμεινα με την απορρεια πως ειναι δυνατον να βλεπω τοσο καλα!(?) Δεν το εψαξα αλλα με αφορμη το post σου θα ηθελα να ρωτισω και εγω με την σειρα μου (Κώστααα... :wink: ) αν αυτου του είδους οι φακοι βελτιώνουν το προβλημα του αστιγματισμου?

:)

Δεν υπάρχουν φακοί που να διορθώνουν τον αστιγματισμό μας. Το πιο πιθανό είναι το τηλεσκόπιο που χρησιμοποίησες να είναι αργό και έτσι το exit pupil να είναι μικρό. Συνήθως σε exit pupil κάτω από 2mm δεν φαίνεται ο αστιγματισμός μας. Εάν το χρησιμοποίησες σε f10 το exit pupil είναι κοντά στο 1mm αν το ίδιο προσοφθάλμιο το βάλεις σε f4.5 τότε το exit pupil είναι πάνω από 2mm και θα δεις τον αστιγματισμό σου σε όλο του το μεγαλείο....

 

Το βασικό μου κριτήριο για τα προσοφθάλμια αυτή τη στιγμή είναι να τα χρησιμοποιώ με γυαλιά σε εστιακές 10mm και πάνω για τους πιο πάνω λόγους (ευτυχείς όσοι δεν έχουν αστιγματισμό). Εκτός από τους Τ4, (έχω τον 17αρη) δεν βρίσκω αξιόλογα προσοφθάλμια με άνετο για γυαλιά eye Relief και ευρύ πεδίο. Τα 14,5mm των ES100 και τα 15mm των Ethos δεν νομίζω ότι επιτρέπουν άνετη χρήση γυαλιών.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και πιάσατε το θέμα του αστιγματισμού, έχει δοκιμάσει κανείς αυτούς τους διορθωτικούς φακούς της televue και αν αξίζουν τα λεφτά τους;

 

 

http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=54&Tab=_back

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηταν f6 με exit pupil 2mm.Ειμαι στον πειρασμο τωρα, στην πρωτη ευκαιρια θα κανω ανάλυση σε εστιακες f10 f6 kai f4.5 με δανεικους Ethos 21,17,13,8 απο φιλο.Θα μπω στον πειρασμο βεβαια για απαγωγή τους,αλλα θα υπερισχύσει η ''φωτεινη'' μου πλευρα στο τελος και θα τα επιστρεψω! :wink:

Βασικα Πανο το γεγονος οτι εμεις που εχουμε αστιγματισμο μειονεκτουμε στην μεγιστη απολαυση της παρατηρισης ειναι γεγονος και το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να βρουμε τα καλυτερα δυνατον eye relief για να παρατηρουμε με γυαλια.Ισως δεν μ ένοχλει πλεον το γεγονος οτι δεν τα βγαζω γιατι συμβηβαστικα οτι αυτο ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω! Οποτε κατεληξα στους Τ4 πιο βολικους για μενα.Δεν ειχα ομως θεμα και με τον ΕTHOS 17 με λιγο μικροτερο eye relief,αλλα ισως ψταιει και ο συμβηβασμος μου.

Αυτη τη στιγμη στις 100 μοιρες παρέχεται αυτη η τεχνολογια και αν θελουμε να παμε εκει κανουμε μια ''υποχωριση'' αν θελεις.

Πολυ ενδιαφερον εχει η νεα σειρα των ES 92 moiron με eye lelief περιπου 20μμ!Αυτοι λογικα ειναι πιο ανετοι για γυαλια!Επισεις πιο κοντα στη μαγεια των 100 μοιρων!Αν καποιος προλαβε και πιρε κανεναν απο αυτους παρακαλω πολυ για μια ενημερωση! ...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μιας και πιάσατε το θέμα του αστιγματισμού, έχει δοκιμάσει κανείς αυτούς τους διορθωτικούς φακούς της televue και αν αξίζουν τα λεφτά τους;

Εχω ένα dioptrx που διορθώνει μια χαρά τον αστιγματισμό μου ... Είναι ένα (καλό) γυαλί αστιγματισμού προσαρμοσμένο σε ένα αντάπτορα. Ο αντάπτορας εφαρμόζει, σχεδόν, σε όλα τα προσοφθάλμια TV και σε όλα τα ES 82* (1¼").

Μόνο που υπάρχουν δύο μείον.

Πρώτον, μπορείς να τον χρησιμοποιείς σε ένα φακό την φορά. Εάν θέλεις να το προσαρτήσεις σε άλλον έχει βίδω-ξεβίδω στο σκοτάδι. Δεν είναι ότι καλύτερο.

Δεύτερον, ο φακός γίνεται προσωπικός, δεν μπορείς να τον μοιραστείς με παρέα.

 

Οσο για την τιμή τους. Εχεις δεί τίποτα φθηνό απο την TV? Προιόντα TV σημαίνει "το χέρι βαθιά στην τσέπη".

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αντικατέστησα τον T4 22mm με τον Ethos 21mm και δεν το μετανιώνω ούτε δευτερόλεπτο. Άλλο πράμα! Έχω κρατήσει τον 17mm T4 ο οποίος κατά τη γνώμη μου ήταν καθαρά καλύτερος από τον 22 T4. Επίσης έχω τον Nagler 31mm και σε σύγκριση με τον Es 30mm ένα βράδυ ήταν αρκετά καλύτερος σε f/4.5 όσο αφορά την κόμη. Ο N31 είναι εξαιρετικό προσοφθάλμιο και εφάμιλλο σε ποιότητα με τον Ethos 21.

 

Οι 100 μοίρες βοηθούν στην εύρεση του στόχου ευκολότερα αλλά και δίνουν και κορνίζα σε σχέση με τους 82.

 

Δοκίμασα και εγώ τον ES30 με τον Nagler 31 σε ένα C11 και είχε διαφορά στο contrast, αλλά όχι μεγάλη. Σίγουρα θα έχει και στη κόμη σε γρήγορα τηλ, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις όπου η διαφορά τιμής είναι πολύ - πολύ μεγαλύτερη από την διαφορά ποιότητας μετράει για μένα η σχέση τιμής απόδοσης.

 

Σημαντική επίσης η άποψη σου ότι ο Ethos 21mm είναι άλλο πράμα σε σχέση με τον Τ422, δείχνει ότι από 82 σε 100 υπάρχει μεγάλη διαφορά. Αν και δεν φαίνεται να συμπαθείς τον Τ422, οπότε μπορεί να μην προκύπτει ξεκάθαρο συμπέρασμα.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασικα Πανο το γεγονος οτι εμεις που εχουμε αστιγματισμο μειονεκτουμε στην μεγιστη απολαυση της παρατηρισης ειναι γεγονος και το καλυτερο που μπορουμε να κανουμε ειναι να βρουμε τα καλυτερα δυνατον eye relief για να παρατηρουμε με γυαλια....

Αυτό είναι το πρόβλημα. Όμως αυτό ελεχιστοποιείται εάν από exit pupil 2mm και πάνω φοράμε τα γιαλιά. Δυστυχώς δεν υπάρχουν 100αρια πάνω από 15 mm eye relief.

 

 

Ισως δεν μ ένοχλει πλεον το γεγονος οτι δεν τα βγαζω γιατι συμβηβαστικα οτι αυτο ειναι το καλυτερο που μπορω να κανω! Οποτε κατεληξα στους Τ4 πιο βολικους για μενα.Δεν ειχα ομως θεμα και με τον ΕTHOS 17 με λιγο μικροτερο eye relief,αλλα ισως ψταιει και ο συμβηβασμος μου.

Αυτη τη στιγμη στις 100 μοιρες παρέχεται αυτη η τεχνολογια και αν θελουμε να παμε εκει κανουμε μια ''υποχωριση'' αν θελεις.

...

 

Κώστα, δεν κατάλαβα ποια είναι η υποχώρηση. Εάν με τον ΕTHOS 17 μπορούσες να δεις με γυαλιά τότε και τα 15mm οριακά είναι εντάξει. Στα 14,5mm eye relief των Es100, ο Κώστας Κοκκώλης πρέπει να πιέσει αρκετά τα γυαλιά του στο ελαστικό για να δει όλο το πεδίο. Στον 17αρι πως ήταν;;

 

Πολυ ενδιαφερον εχει η νεα σειρα των ES 92 moiron με eye lelief περιπου 20μμ!Αυτοι λογικα ειναι πιο ανετοι για γυαλια!Επισεις πιο κοντα στη μαγεια των 100 μοιρων!Αν καποιος προλαβε και πιρε κανεναν απο αυτους παρακαλω πολυ για μια ενημερωση! ...

 

Δεν έχω ακούσει καλά λόγια για την σειρά των ES92 μοιρών, άσε που έχει μόνο 2 εστιακές 12 και 17 mm.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρόσφατα αντικατέστησα τον T4 22mm με τον Ethos 21mm και δεν το μετανιώνω ούτε δευτερόλεπτο. Άλλο πράμα! Έχω κρατήσει τον 17mm T4 ο οποίος κατά τη γνώμη μου ήταν καθαρά καλύτερος από τον 22 T4. Επίσης έχω τον Nagler 31mm και σε σύγκριση με τον Es 30mm ένα βράδυ ήταν αρκετά καλύτερος σε f/4.5 όσο αφορά την κόμη. Ο N31 είναι εξαιρετικό προσοφθάλμιο και εφάμιλλο σε ποιότητα με τον Ethos 21.

 

Οι 100 μοίρες βοηθούν στην εύρεση του στόχου ευκολότερα αλλά και δίνουν και κορνίζα σε σχέση με τους 82.

 

Δοκίμασα και εγώ τον ES30 με τον Nagler 31 σε ένα C11 και είχε διαφορά στο contrast, αλλά όχι μεγάλη. Σίγουρα θα έχει και στη κόμη σε γρήγορα τηλ, αλλά σε αυτές τις περιπτώσεις όπου η διαφορά τιμής είναι πολύ - πολύ μεγαλύτερη από την διαφορά ποιότητας μετράει για μένα η σχέση τιμής απόδοσης.

 

Σημαντική επίσης η άποψη σου ότι ο Ethos 21mm είναι άλλο πράμα σε σχέση με τον Τ422, δείχνει ότι από 82 σε 100 υπάρχει μεγάλη διαφορά. Αν και δεν φαίνεται να συμπαθείς τον Τ422, οπότε μπορεί να μην προκύπτει ξεκάθαρο συμπέρασμα.......

Ο Ethos 21 είχε περισσότερο contrast από τον T422. Η σύγκριση έγινε στον M13 όπου με τον Ethos το μαύρο φόντο ήταν πιο μαύρο και η εικόνα θύμιζε περισσότερο τις φωτογραφίες. Τις μοίρες δεν τις έβαλα στη σύγκριση. Υπάρχουν και οι μεταχειρισμένοι "ακριβοί" φακοί αν ψάξεις κάμποσο. Εγώ μεταχειρισμένος τους πήρα.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποχωρηση εννοώ 2 ''μοντελα''... οτι προτειμισα το eye relief των T4 και κατέβικα απο 100 σε 82 μοιρες ή θα ειχα 100 μοιρες με ελαφρος κατωτερο relief.Ολλοι μας ειμαστε αναγκασμενοι να επιλεξουμε ενα απο τα δυο ''μοντελα''...επελεξα το πρωτο αλλα τωρα που αλλαξα γυαλια σκεφτομαι για νεες δοκιμες και πιθανον να σκεφτω στο μελλον για το δευτερο ''μοντελο'',δεν το αποκλείω...

Και εγω πιεζω τα γυαλια μου για να δω οσο περισσοτερο πεδιο γηνεται!Στον 17 αρι τα φερνω τοσο κοντα ωστε να μην ''λερωθουν'' απο το ματι αν ακουμπισει, μετα απο αυτη την αποσταση κοιταω στις ακρες γυρο γυρο.Δεν λεω οτι ειναι και υπερανετα αλλα ειναι ικανοποιητικα.

Δυστιχος επιδη δεν τον εχω τωρα δεν μπορω να κανω ξανα δοκιμη με τα καινούργια μου γυαλια και πρεπει να τις κανω πλεον με δανεικα προσοφθαλμια.Στην πρωτη ευκαιρια ενημερωνω...

 

Παρατηρισα μεχρι στιγμης λογο του οτι τα νεα μου γυαλια εχουν μεγαλυτερη διαμετρο απο τα προιγουμενα εχω πλεον καλυτερη ανεση στο eye relief και ειναι γεγονος οτι η σχεδιαση των οπτικων μας παιζει και αυτη σημαντικο ρολο!

 

Επιδη ολλα ειναι υποκειμενικα καλο ειναι πριν παρεις οτιδηποτε να δοκιμασεις οσα περισσοτερα προσοφθαλμια μπορεις απο φιλους,συγκεντρωσεις η αστροπαρτι και επιτα να αποφασισεις,γιατι δεν τα αγοραζεις και οποτε θελεις με αυτες τις τιμες...

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποχωρηση εννοώ 2 ''μοντελα''... οτι προτειμισα το eye relief των T4 και κατέβικα απο 100 σε 82 μοιρες ή θα ειχα 100 μοιρες με ελαφρος κατωτερο relief.Ολλοι μας ειμαστε αναγκασμενοι να επιλεξουμε ενα απο τα δυο ''μοντελα''...επελεξα το πρωτο αλλα τωρα που αλλαξα γυαλια σκεφτομαι για νεες δοκιμες και πιθανον να σκεφτω στο μελλον για το δευτερο ''μοντελο'',δεν το αποκλείω...

Και εγω πιεζω τα γυαλια μου για να δω οσο περισσοτερο πεδιο γηνεται!Στον 17 αρι τα φερνω τοσο κοντα ωστε να μην ''λερωθουν'' απο το ματι αν ακουμπισει, μετα απο αυτη την αποσταση κοιταω στις ακρες γυρο γυρο.Δεν λεω οτι ειναι και υπερανετα αλλα ειναι ικανοποιητικα.

Δυστιχος επιδη δεν τον εχω τωρα δεν μπορω να κανω ξανα δοκιμη με τα καινούργια μου γυαλια και πρεπει να τις κανω πλεον με δανεικα προσοφθαλμια.Στην πρωτη ευκαιρια ενημερωνω...

 

Παρατηρισα μεχρι στιγμης λογο του οτι τα νεα μου γυαλια εχουν μεγαλυτερη διαμετρο απο τα προιγουμενα εχω πλεον καλυτερη ανεση στο eye relief και ειναι γεγονος οτι η σχεδιαση των οπτικων μας παιζει και αυτη σημαντικο ρολο!

 

Επιδη ολλα ειναι υποκειμενικα καλο ειναι πριν παρεις οτιδηποτε να δοκιμασεις οσα περισσοτερα προσοφθαλμια μπορεις απο φιλους,συγκεντρωσεις η αστροπαρτι και επιτα να αποφασισεις,γιατι δεν τα αγοραζεις και οποτε θελεις με αυτες τις τιμες...

Η δοκιμή είναι ότι καλύτερο γιατί πολλές φορές μας βολεύει αυτό που δεν μας αρέσει στα χαρτιά.
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ethos 21 είχε περισσότερο contrast από τον T422. Η σύγκριση έγινε στον M13 όπου με τον Ethos το μαύρο φόντο ήταν πιο μαύρο και η εικόνα θύμιζε περισσότερο τις φωτογραφίες. Τις μοίρες δεν τις έβαλα στη σύγκριση. Υπάρχουν και οι μεταχειρισμένοι "ακριβοί" φακοί αν ψάξεις κάμποσο. Εγώ μεταχειρισμένος τους πήρα.

 

Τώρα κατάλαβα. Νόμιζα ότι η διαφορά ήταν στις ίντσες, αλλά εσύ μίλησες για την ποιότητα. Όντως ακούγεται ότι οι Ethos και Delos είναι καινούρια τεχνολογία και γυαλιά και είναι καλύτεροι από τους Nagler.

 

Εάν η ποιότητα τους όμως ήταν ίδια, θα πλήρωνες 400 δολάρια παραπάνω για να πάρεις τις 20 μοίρες του Ethos;;;

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρισα μεχρι στιγμης λογο του οτι τα νεα μου γυαλια εχουν μεγαλυτερη διαμετρο απο τα προιγουμενα εχω πλεον καλυτερη ανεση στο eye relief και ειναι γεγονος οτι η σχεδιαση των οπτικων μας παιζει και αυτη σημαντικο ρολο!

 

..

 

Αυτό ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου.

 

Η πίεση βέβαια δεν πλησιάζει μόνο το μάτι μας στα γυαλιά μας, αλλά και τα γυαλιά στο κρύσταλλο του προσοφθάλμιου. Ίσως λοιπόν αν είναι στρογγυλά και σχετικά μικρής διαμέτρου πιο εύκολα θα πλησιάζουν τον φακό. Εσύ βέβαια λες το αντίθετο......

Μάλλον έχουμε σαλτάρει :D :D

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Ethos 21 είχε περισσότερο contrast από τον T422. Η σύγκριση έγινε στον M13 όπου με τον Ethos το μαύρο φόντο ήταν πιο μαύρο και η εικόνα θύμιζε περισσότερο τις φωτογραφίες. Τις μοίρες δεν τις έβαλα στη σύγκριση. Υπάρχουν και οι μεταχειρισμένοι "ακριβοί" φακοί αν ψάξεις κάμποσο. Εγώ μεταχειρισμένος τους πήρα.

 

Τώρα κατάλαβα. Νόμιζα ότι η διαφορά ήταν στις ίντσες, αλλά εσύ μίλησες για την ποιότητα. Όντως ακούγεται ότι οι Ethos και Delos είναι καινούρια τεχνολογία και γυαλιά και είναι καλύτεροι από τους Nagler.

 

Εάν η ποιότητα τους όμως ήταν ίδια, θα πλήρωνες 400 δολάρια παραπάνω για να πάρεις τις 20 μοίρες του Ethos;;;

Όχι. Αν η ποιότητα ήταν η ίδια δεν θα έδινα τα παραπάνω χρήματα. Υπάρχει όμως αισθητή διαφορά στην ποιότητα κι έτσι πούλησα τον έτσι κι αλλιώς μεταχειρισμένο 22T4 για έναν μεταχειρισμένο Ethos 21. Money well spent γιατί και να τον πουλήσω θα τον πουλήσω όσο τον πήρα!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παρατηρισα μεχρι στιγμης λογο του οτι τα νεα μου γυαλια εχουν μεγαλυτερη διαμετρο απο τα προιγουμενα εχω πλεον καλυτερη ανεση στο eye relief και ειναι γεγονος οτι η σχεδιαση των οπτικων μας παιζει και αυτη σημαντικο ρολο!

 

..

 

Αυτό ούτε καν πέρασε από το μυαλό μου.

 

Η πίεση βέβαια δεν πλησιάζει μόνο το μάτι μας στα γυαλιά μας, αλλά και τα γυαλιά στο κρύσταλλο του προσοφθάλμιου. Ίσως λοιπόν αν είναι στρογγυλά και σχετικά μικρής διαμέτρου πιο εύκολα θα πλησιάζουν τον φακό. Εσύ βέβαια λες το αντίθετο......

Μάλλον έχουμε σαλτάρει :D :D

 

 

To οτι πλησιαζουν τα γυαλια στο προσοφθαλμιο δεν ειναι προβλημα!Ουτε και προκειτε να ακουμπισουν πανω λογο του σχεδιασμου του προσοφθαλμιου οποτε ειναι και πλεονεκτιμα!

Τωρα επιδη πισω απο γραπτο λογο μπορει να γινουν παρεξηγισεις...το μαλλον εχουμε σαλταρει πως να το εκλαβω?Ειρωνικο μου φενεται!Και αν νομιζεις οτι σου λεω σαλταρισμενα πραγματα επρεπε να μου το πεις σε ΠΜ...για να σου απαντησω σε ΠΜ!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τωρα επιδη πισω απο γραπτο λογο μπορει να γινουν παρεξηγισεις...το μαλλον εχουμε σαλταρει πως να το εκλαβω?Ειρωνικο μου φενεται!Και αν νομιζεις οτι σου λεω σαλταρισμενα πραγματα επρεπε να μου το πεις σε ΠΜ...για να σου απαντησω σε ΠΜ!

 

Όχι Κώστα, παρεξήγηση. Καμιά ειρωνεία για σένα, ούτε βέβαια για κανένα. Ίσα ίσα που είμαι πολύ χαρούμενος για τη συμμετοχή σου στη συζήτηση, από την οποία έμαθα πολλά και έλυσα πολλές απορίες.

Ένα αστείο ήθελα να κάνω λέγοντας, ότι ίσως είμαστε υπερβολικοί, το ψάχνουμε πάρα πολύ και θα σαλτάρουμε.......

 

Όμως το ψάξιμο πάντα βοηθά.

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να βοηθησω να λυθει η παρεξηγηση (που μπορει και να την λυσατε ηδη και σε pm) γιατι και εγω εχω πεσει θυμα του γραπτου λογου

 

και ουτε να γινω συνηγορος του Πανου

 

 

 

και γω δεν καταλαβα να το λεει ειρωνικα 'η να σε κοροιδευει κωστα

 

οποτε δεν ειχε κακη διαθεση

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οχι φιλοι μου, αν ειμουν σιγουρος για ηρωνεια δεν θα εγραφα τα προιγουμενα οπως τα εγραψα,θα ειχα στειλει κατευθειαν πμ.

Το εγραψα για να τονισω οτι απο τα γραπτα λογια πολλες φορες δεν μπορουν να βγουν τα αναλογα συνεσθηματα και το σωστο νόημα ,για να μπορεσω να καταλαβω και εγω με την σειρα μου οτι καταφερα με το κειμενο μου οτι περασα σωστα συμπερασματα και οχι λανθασμενα.

Καμια παρεξηγηση Πανο!

Συνεχιζουμε την ενδιαφερουσα κουβεντα...

 

 

ΥΓ.Πολυ ''κάψιμο'' εγκεφαλου αυτα τα προσοφθαλμια βρε παιδι μου !! :)

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... εαν δεν κατέχει αυτός

http://www.televue.com/Pdf/Eyepiece_AASNY_2014_May_June_ChoosingEPs.pdf

τότε ποιος ξέρει?

 

Ποια είναι τα δικά σου συμπεράσματα;;

 

Πολυ ενδιαφερον εχει η νεα σειρα των ES 92 moiron με eye lelief περιπου 20μμ!Αυτοι λογικα ειναι πιο ανετοι για γυαλια!Επισεις πιο κοντα στη μαγεια των 100 μοιρων!Αν καποιος προλαβε και πιρε κανεναν απο αυτους παρακαλω πολυ για μια ενημερωση! ...

 

Δεν βρήκα κάποιο review για αυτά τα προσοφθάλμια. Αν και είναι πολύ βαριά και ακριβά.

 

Σκέφτομαι ότι ίσως να βόλευε ένα στρογγυλό γυαλάκι με διορθωμένο αστιγματισμό, -όπως αυτό που είχαν κάποτε δεμένο με ένα κορδόνι-, μόνο για χρήση από το μάτι που παρατηρείς. Θεωρητικά μπορείς να το βάλεις κοντά στο κρύσταλλο του προσοφθαλμίου και να κερδίσεις κάποια mm σε eye relief. Δεν ξέρω τι δυσκολία θα έχει η χρήση του κατά την παρατήρηση...

 

Βέβαια από τη στιγμή που (έστω με κάποια πίεση στο ελαστικό του φακού) βλέπεις όλο το πεδίο στα 15mm eye relief, τότε οι επιλογές αυξάνονται και μπορούν να παίξουν και οι 100αρηδες. Θα βοηθούσε βέβαια πολύ η δοκιμή που θα κάνεις....

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

stellar26 έγραψε:

... εαν δεν κατέχει αυτός

http://www.televue.com/Pdf/Eyepiece_AASNY_2014_May_June_ChoosingEPs.pdf

τότε ποιος ξέρει?

 

panos έγραψε:

Ποια είναι τα δικά σου συμπεράσματα;;

 

H επιλογή προσοφθάλμιων γίνεται με υποκειμενικά κριτήρια. Ο φακός που αρέσει σε εμένα δεν σημαίνει ότι οπωσδήποτε θα αρέσει σε κάποιον άλλο. Στο λινκ με το άρθρο του Νάγκλερ μας λέει τι να συνεκτιμήσουμε πριν την αγορά προσοφθάλμιων. Επίσης μια καλή αναφορά για το πεδίο που παρατηρεί ο οφθαλμός γίνεται εδώ απο τον kkokkolis στο νήμα "Προσοφθάλμιοι φακοί" http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=238997#238997

 

... και επιπλέον οι τιμές των Εthos είναι εξωπραγματικές ...

Τα πάντα υπόκεινται στο "προσφορά και ζήτηση". Εάν οι περισσότεροι, εν δυνάμει αγοραστές, ερασιτέχνες αστρονόμοι αντιμετώπιζαν τις τιμές των Ethos σαν απλησίαστες τότε η TV σίγουρα θα είχε σταματήσει την παραγωγή των Ethos. Η "ζήτηση" υπάρχει και η "προσφορά" είναι αυτή που είναι.

 

1. Περισσότερο, θα ήθελα να μου απαντήσουν όσοι έχουν τέτοιους φακούς και τους έχουν χρησιμοποιήσει σε αντιδιαστολή με τους 82 μοιρών...

Είμαι αποκλειστικά χρήστης προσ/μίων 82*.

 

2. Η αναζήτηση μου κατέληξε στο συμπέρασμα ( το οποίο δεν είχα ξεκάθαρο μέχρι τώρα), ότι όσοι έχουν αστιγματισμό έχουν αυστηρότατους περιορισμούς σε σχέση με τους υπόλοιπους στην επιλογή φακών. Οι περιορισμοί αυτοί είναι, να υπάρχει καθαρό eye relief πάνω από 16mm και χρήση γυαλιών τα οποία διορθώνουν τον αστιγματισμό. Γιατί τι νόημα έχει να δώσεις 700 ή 800 ευρώ να πάρεις έναν ethos 21 ή οτιδήποτε άλλο, όταν θα βλέπεις στη περιφέρεια τον αστιγματισμό σου;;; Έτσι πρέπει για συνδυασμό με exit pupil πάνω από 2mm ΟΛΟΙ ΟΙ ΠΡΟΣΦΑΛΜΙΟΙ ΝΑ ΕΧΟΥΝ EYE RELIEF ΓΙΑ ΧΡΗΣΗ ΓΙΑΛΙΩΝ που θα διορθώνουν τον αστιγματισμό. Εάν κάποιος θέλει μια στοιχειώδη οπτική ποιότητα.

Ολοι οι Ethos και οι περισσότεροι Nagler χαμηλής μεγέθυνσης, όπου ο αστιγματισμός κάνει αισθητή την παρουσία του, έχουν ικανοποιητικό eye relief. Τώρα εάν κάποιος δυσφορεί με τα γυαλιά, μπορεί να βάλει πάνω ένα dioptrx. To έχω δοκιμάσει με 13 χλστ eye relief και δεν με δυσκόλεψε καθόλου. Εαν κάποιος αποφασίσει να δώσει 700-800 ευρώ για προσοφθάλμιο, τα 100 ευρώ του dioptrx θα τον σταματήσουν;

too many stars
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

... και επιπλέον οι τιμές των Εthos είναι εξωπραγματικές ...

Τα πάντα υπόκεινται στο "προσφορά και ζήτηση". Εάν οι περισσότεροι ερασιτέχνες αστρονόμοι αντιμετώπιζαν τις τιμές των Ethos σαν απλησίαστες τότε η TV σίγουρα θα είχε σταματήσει την παραγωγή των Ethos. Η "ζήτηση" υπάρχει και η "προσφορά" είναι αυτή που είναι.

 

 

 

 

Μεγαληηη κουβεντα ....εχει δικιο ο φιλος οι τιμες ειναι εξωπραγματικες ...

 

η πλειοψηφια των Ερασιτεχνων Αστρονομων Δεν εχουν ETHOS

 

 

και δεν τους νοιαζει να εχει η πλειοψηφια ETHOS αν τους ενοιαζε θα τους πουλουσαν 200 ευρω

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

[Ολοι οι Ethos και οι περισσότεροι Nagler χαμηλής μεγέθυνσης, όπου ο αστιγματισμός κάνει αισθητή την παρουσία του, έχουν ικανοποιητικό eye relief.

 

Μόνο οι Nagler T4. Τα 15mm των Ethos και τα 14,5mm των ES100 είναι οριακά για χρήση με γυαλιά. Για αυτό γίνεται και όλη η συζήτηση......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Σκέφτομαι ότι ίσως να βόλευε ένα στρογγυλό γυαλάκι με διορθωμένο αστιγματισμό, -όπως αυτό που είχαν κάποτε δεμένο με ένα κορδόνι-, μόνο για χρήση από το μάτι που παρατηρείς. Θεωρητικά μπορείς να το βάλεις κοντά στο κρύσταλλο του προσοφθαλμίου και να κερδίσεις κάποια mm σε eye relief. Δεν ξέρω τι δυσκολία θα έχει η χρήση του κατά την παρατήρηση...

 

Βέβαια από τη στιγμή που (έστω με κάποια πίεση στο ελαστικό του φακού) βλέπεις όλο το πεδίο στα 15mm eye relief, τότε οι επιλογές αυξάνονται και μπορούν να παίξουν και οι 100αρηδες. Θα βοηθούσε βέβαια πολύ η δοκιμή που θα κάνεις....

 

 

Αυτο που λες Πανο ειναι πολυ καλη ιδέα!Αν παμε σε εναν οπτικο μαζι με το προσοφθαλμιο,για να παρει διαστασεις,ισως μπορει να κοψει η να παραγγειλει ενα τζαμακι στο βαθμο του αστιγματισμου μας,το οποιο πιθανον να ''σφηνωνει'' και στο λαστιχακι του προσοφθαλμιου για να ειναι μονιμα και οσο το δυνατον πιο κοντα στο προσοφθαλμιο!Το μονο μείον ειναι οτι αν δεν μπορεις να το βγαζεις ευκολα περιορίζεται μονο στον ιδιοκτήτη.

Το κοστος θα ειναι φθηνο λογικα,αν κρινω απο τις τιμες των γυαλιων που φοραμε,λογικα δεν θα ξεπερασει τα 20 ευρω!

Δελεαστικό και χρήζει πειράματος!Η λογικη λεει οτι ειναι εφικτό!

 

Πανο εισαι ιδιοφυία! Πιθανόν να μας βγαλεις τα γυαλια! =D>

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης