Jump to content

Κρονος ετσι για πλακα!


giorgosgr

Υστερα απο μια παρατηρησιακη συνεδρια deep sky Με το 10" dob εβγαλα και μια φωτο τον Κρονο με την coolpix και προσοφθαλμιο 25mm απλως για να δειξω οτι και αξιοπρεπεις φωτο πλανητων βγαινουν πανευκολα ακομα και με dob.

ISO200 εκθεση 1/30 δευτ. Επεξεργασια καμμια


From the category:

Κρόνος

· 559 images
  • 559 images
  • 1477 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Οπως θα διαβασες η θα διαβασεις και στην αλλη φωτο εχουμε την ιδια μηχανη.Γινεται να προσαρμοστει σε τηλεσκοπιο?Αν ναι με τι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Αν εχεις Coolpix 4500 υπαρχει ανταπτερ-δαχτυλιδι που βιδωνει στον φακο της μηχανης και απο την αλλη προσσαρμοζεται σε προσοφθαλμιο. Αν εχεις καποια της σειρας Coolpix χωρις σπειρωμα φιλτρων στο φακο παρε εναν ανταπτερ βραχιονα οπως ο Orion Steadypix.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Φιλε koyote,

 

Υπαρχει και το προσοφθαλμιο/ανταπτορας της ScopeTronix ... το προσοφθαλμιο ειναι διαθεσιμο σε 14 και 18μμ. Εχω το 14αρι και ειναι πολυ καλο!

 

Αντωνης.

Σύνδεσμος για σχόλιο
πλως για να δειξω οτι και αξιοπρεπεις φωτο πλανητων βγαινουν πανευκολα ακομα και με dob.

Εγώ νόμιζα πως θα πεις "ακόμα και με ψηφιακές"!!!!! :D

Σύνδεσμος για σχόλιο

"Με το 10" dob εβγαλα και μια φωτο τον Κρονο με την coolpix και προσοφθαλμιο 25mm απλως για να δειξω οτι και αξιοπρεπεις φωτο πλανητων βγαινουν πανευκολα ακομα και με dob"

 

Έτσι! ;-)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Με μια coolpix 4200 και ενα dobs 8' μπορει να μου πειτε και εμμενα πως μπορω να βγαλω καμια φοτο ετσι για την προσπαθεια δεν περιμενω και θεαματικα αποτελεσματα.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης