Jump to content

Back to the USSR!


giorgosgr

Εμπνεύστηκα τον τίτλο από το ομώνυμο τραγούδι των Beatles για να παρουσιάσω το piggyback σύστημά μου από την πρώην Σοβιετική Ένωση.

Μηχανή Kiev 4A τηλεμετρική, φοράει φακό 50mm f/2.

Μπροστά της σε παράταξη εξ αριστερών οι ακόλουθοι φακοί: 35mm f/2.8, 53mm f/1.8, 85mm f/2.

Το βιβλίο είναι το κλασσικό του 1931 "A manual of celestial photography" επανέκδοση του 1988 από την Sky pubishing και δεν πουλιέται με τίποτα!


From the category:

Τηλεσκόπια και Εξοπλισμός

· 480 images
  • 480 images
  • 1108 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Γιώργη που το βρήκες αυτό???

Και μια ερώτηση γιατί σήμερα το άκουσα και αυτό, τι εννοείς τηλεμετρική???

 

Οι φακοί είναι όλα τα λεφτά φίλε!!! είσαι πολύ τυχερός που το έχεις αυτό το σύστημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Γιώργο περισσότερα γράφω στο blog μου, δες την υπογραφή μου. Τηλεμετρική (rangefinder) λέγεται η μηχανή στην οποία εστιάζεις με την βοήθεια ενσωματωμένου τηλεμέτρου διπλού ειδώλου. Δεν βλέπεις μέσα από τον φακό καθότι δεν είναι SLR και το σκόπευτρο είναι κατάλληλο για τον νορμαλ φακό των 50mm. Οι φακοί των 35 και 85mm χρειάζονται έξτρα δικά τους σκόπευτρα τα οποία δυστυχώς δεν τα έχω και καδράρω το θέμα μου στον ουρανό κατ' εκτίμηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο

Αγαπητε Γιωργο με συγκινησες!!!(Διαβασα και το μπλογκ σου...)

Με αυτη την μηχανη (του Μπαμπα μου), εκανα τις πρωτες φωτογραφικες μου αποπειρες!!! Και συνεχισα εως οτου αποκτησα ψηφιακη δικια μου.

Τωρα, αραια και που την χρησιμοποιουμε, αλλα συνεχιζει να βγαζει απιθανες φωτογραφιες (φτου! φτου!)

 

Τυχερουλη ....βρηκες και τους φακους!!!

Που λες να υπαρχουν ακομα??

Χαιρομαι που συναντω κι αλλο ατομο με αυτη την μηχανη και την αξιοποιει/εισε οπως της αξιζει!!

Καλη συνεχεια !

:o)

Σύνδεσμος για σχόλιο

Ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια :-) με υπομονή και ψάξιμο στο ebay όλο και κάποιον φακό θα πετύχεις. Όσοι δεν έχουν εμπειρία απο τηλεμετρικές μηχανές πάντως παθαίνουν πλάκα με τους μικροσκοπικούς φακούς τους ...

 

ΥΓ και χρωματιστά φίλτρα 40.5 mm έχω βρει για τον 50mm της Kiev 4A

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης