Jump to content

Sharpless 2-157


raxxla

Sharpless 2-157

 

Απόσταση : 2500pc

Μέγεθος : 65.5pc

 

Όταν πρωτοείδα το νεφέλωμα αυτό έπαθα "ζημιά".. Τόσο μυστηριώδες και αινιγματικό, έμοιαζε να είναι κυριολεκτικά "έξω από αυτό τον κόσμο".

Στα σύνορα Κασσιόπης και Κηφέα, παρέα με το μικροσκοπικό νεφέλωμα της Φούσκας να φαντάζει ασήμαντο δίπλα στο νεφελώδες τέρας, αποτελείται από μια εκτεταμένη περιοχή διπλά ιονισμένου υδρογόνου (ότι έπρεπε για το αγαπημένο μου Ηα φίλτρο!)

Το μικρό φωτεινό τμήμα στο κέντρο του αστακού φέρει το όνομα Sharpless 2-157a ή LBN537. Το μικρό σμήνος στα αριστερά, ανάμεσα στις δαγκάνες, είναι το Markarian 50 ενώ πάνω αριστερά φαίνεται το ανοιχτό σμήνος NGC7510. Τέλος, πάνω και δεξιά, έξω από το "σώμα" του αστακού αχνοφαίνεται το πλανητικό νεφέλωμα PLN 110-0.1

 

Δεν σταματώ εδώ, αυτό το θέμα με μάγεψε με την δύναμη που αποπνέει, θα αποτελέσει για μένα ένα μακρόχρονο project του οποίου μόλις έξυσα την επιφάνεια..

 

NP101is + HEQ5Pro

QHY9

126 λεπτά Ηα (7nm)

PHD Guide + SPC900NC

MaximDL + PS CS3

 

Από τη βραδυά στον Αγ.Παντελεήμονα με Σταμάτη-Δημήτρη-Αντρέα!


From the category:

Νεφελώματα

· 5207 images
  • 5207 images
  • 26765 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Αυτο που μου αρεσει περισσοτερο ειναι που καταφερνεις να μας μεταδιδεις τον ενθουσιασμο σου, ειναι αναζοωγονητικο. Τα εργαλεια και η τεχνικη στην υπηρεσια του θαυμασμου - παντα τετοια
Σύνδεσμος για σχόλιο

Ηλία σούπερ....... :shock: :shock: :shock:

 

Τελικά ο συνδυασμός αυτός σου πάει τρέλα. Σωλήνας με τρελό καραφλατ πεδίο και κάμερα που το υποστηρίζει όσο λίγες. Όλα αυτά με πανάξιο σεφ για να δέσουν σωστά. Συγχαρητήρια.

 

Συμφωνώ μαζί σου. Τα sharpless είναι μαγευτικά αντικείμενα. Συμπατριώτης του κυρίου Sharpless, ο κύριος Dean Salman, έχει βάλει σκοπό της ζωής του να φωτογραφίσει όλα τα sharpless. Μπες στη σελίδα του να πάρεις ιδέες για το project σου. :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Ηλία μονάχα ο ενθουσιασμός σου ξεπερνά τα αποτελέσματα που έχεις. Ειλικρινά δεν ξέρω τι από τα δύο είναι πιο αξιοθαύμαστο! Μπράβο φίλε!
Σύνδεσμος για σχόλιο

Παιδιά ευχαριστώ πολύ!!

Αντώνη, με 24ωρη βγήκα :lol:

Άγγελε, τι λάδι.., βενζίνη!!

Γιάννη, εγώ ενθουσιασμό, εσύ επιμονή, τα προσθέτουμε ; :D

Βασίλη, ετοιμάζω σαλάτα :P Όντως ο τύπος που είπες καταπληκτικός!

Μάνο, αμυδρά αλλά ταυτόχρονα μαγικά, αξίζουν τα ξενύχτια..!

Ηλία, ευτυχώς που έχω πολύ ενθουσιασμό για να ..υποστηρίζω το αποτέλεσμα :lol:

 

Καλή συνέχεια σε όλους!

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης