Jump to content

M 31-Andromeda galaxy


dimikolgr

Telescope: 200 mm Lens F/5.6

Camera: Atik 16 Ccd

Exposure: 7 exposures , 5 min. each one

Filter: Ha

Location: Light polluted Athens

Dimitrios Kolovos

 

www.freewebs.com/dimilolgr


From the category:

Γαλαξίες

· 2170 images
  • 2170 images
  • 10314 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Sakis καλημέρα.

Όντως ''έλειψα'' για λίγο αλλά όχι άσκοπα.Ήταν μια περίοδος δοκιμών και εκμάθησης με την νεα κάμερα.Θα έλεγα ότι είναι μία κάμερα με μεγάλη ευαισθησία, ιδιαίτερα στο κόκκινο και με ελάχιστο θόρυβο.Τουλάχιστον προς το παρόν δεν νομίζω ότι χρειάζεται κανείς τα dark frames, τουλάχιστον όχι εγώ.

Στην αρχή με ξένισε λίγο αλλά σήμερα δεν την αλλάζω με τίποτα και με το autoguiding τα πράγματα είναι πανεύκολα, μόνο που μετά ψάχνεις να δείς τι να κάνεις κατά την διάρκεια της φωτογράφησης.

Έχω την αίσθηση ότι τα πράγματα έχουν αλλάξει σήμερα.

Παλιότερα και μόνο η ιδέα απόκτησης ccd προκαλούσε μεγάλο πονοκέφαλο,σήμερα όμως με αυτή την σειρά της Ατικ μάλλον προκαλείται κάποιο χαμόγελο.

Δημήτρης

www.freewebs.com/dimikolgr

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημήτρη,

 

Εξαιρετική φωτογραφία και μάλιστα από τη γεμάτη φωτορύπανση Αθήνα. Η ΑΤΙΚ-16 όντως είναι πολύ καλή.

Την επόμενη φορά θα ήθελα να δω το Μ31 από σκοτεινό ουρανό και με χρώμα με χρήση τροχού φίλτρων! Σου βάζω πολλά έτσι; :-)

 

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο

Πολύ καλή Δημήτρη και ευχαριστώ!

(Το ευχαριστώ είναι γιατί ήθελα και εγώ να δοκιμάσω γαλαξίες με το Ha αλλά δίσταζα και εσύ έδειξες όχι μόνο ότι γίνεται αλλά ότι είναι και πετυχημένο για τη φωτορύπανση!)

 

Φώτης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Κώστα και Φώτη καλημέρα.

Δυστυχώς για μένα δεν είναι ακόμη ο καιρός για έγχρωμη λήψη φωτογραφιών ,θα έρθει και αυτό. Κάθε πράγμα στην ώρα του.

Για τον σκοτεινό ουρανό υπάρχουν σχέδια τα οποία αν υλοποιηθούν θα μιλάμε για εξαιρετικές φωτογραφίες με μεγάλο

εύρος χρόνου και ποιότητας.

Πρός το παρόν όμως είμαστε εδώ.

Φώτη, αν πας στο νέο μου και κύριο πλέον site θα δεις ότι σχεδόν αποκλειστικά χρησιμοποιώ Ha για όλες μου τις λήψεις.

Δημήτρης

 

www.freewebs.com/dimikolgr

Σύνδεσμος για σχόλιο

Kostakis καλησπέρα.

Όλες μου οι φωτογραφίες με την ccd camera έχουν γίνει απο την Αθήνα και πάλι καλά γιατί με το φίλμ είναι εντελώς αδύνατο να κάνει κάτι κανείς απο εδώ.

Δημήτρης

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης