Jump to content

Comet POJMANSKI missed


KC

Korinthos 06.03.06, 06:06 local time

Canon EOS 300D, 1x60sec - iso 400

Canon 24mm lens @ F11

 

Με βάση το άρθρο που δημοσίευσε πρόσφατα το sky & telescope είπα και εγώ να δοκιμάσω την τύχη μου με τον κομήτη POJMANSKI. Όμως παρόλη την προσπάθεια δεν κατάφερα να τον εντοπίσω και να τον φωτογραφίσω.

 

Παραθέτω την καλύτερη φωτογραφία που τράβηξα.


From the category:

Κομήτες

· 468 images
  • 468 images
  • 1178 σχόλια εικόνας

Photo Information


Προτεινόμενα σχόλια

Κώστα εγώ νομίζω ότι στην εικόνα σου τον είδα απλά το πρωτόκολλο σου φταίει, από μια βάση δεδομένων που έχω κάνει μαζεύοντας πρωτόκολλα από διάφορους ερασιτέχνες με πολύ επιτυχημένες εικόνες π.χ. για Κομήτη Macholz 3x180sec ISO1600. Για δοκίμασε φίλε αυτό το πρωτόκολλο να δούμε. Γιατί τα 1Χ60" στα ISO 400 είναι πολύ λίγα. Βέβαια ο Comet POJMANSKI είναι το πρωί και υπάρχει πρόβλημα άρα πάνε στα αγαπημένα μου 800 ISO αλλά ο χρόνος παραμένει σταθερός. Εγώ πάντως στην εικόνα σου τον βλέπω!!!! σαν στίγμα βέβαια.

 

Φιλικά Γιώργος

Σύνδεσμος για σχόλιο

Γιώργο,

 

Τρία προβλήματα υπήρχαν κατά τη διάρκεια της φωτογράφισης:

 

(1) έντονη τεχνητή φωτορύπανση στον ανατολικό ορίζοντα

(2) φως λόγω λυκαυγούς

(3) τα 12bit/RGB της Canon EOS 300D την καθυστούν ευάλωτη σε συνθήκες φωτορύπανσης σε αντίθεση με τις 16bit CCD κάμερες.

 

Δυστυχώς όσο περνούν οι ημέρες ο κομήτης γίνεται πιο αμυδρός και ο καιρός ξαναχάλασε!!!

 

Φιλικά,

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο

ΦΙΛΕ ΚΩΣΤΑ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ.Η ΑΛΗΘΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΣΤΗΝ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑ ΣΥΝΗΘΩΣ Η ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΔΕΝ ΑΡΚΕΙ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑ.ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ ΥΠΕΡΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ! ΣΤΗΝ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΑ ΣΟΥ Ο ΚΟΜΗΤΗΣ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΣΑΝ ΕΝΑ ΑΣΤΡΟ.ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΤΑΓΡΑΨΕΙΣ ΟΥΡΑ ΗΘΕΛΕΣ ΜΕ 60sec ΠΟΥ ΤΡΑΒΗΞΕΣ 800asa ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΝΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΣΕΙΣ ΑΠΟ 5.00 ΜΕΧΡΙ 5.45 ΟΧΙ ΠΙΟ ΜΕΤΑ ΓΙΑΤΙ ΤΟ ΦΩΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΝΑΤΟΛΗ ΗΤΑΝ ΥΠΡΒΟΛΙΚΟ.ΤΑ ΓΡΑΦΩ ΑΥΤΑ ΓΙΑΤΙ ΕΚΑΝΑ ΔΥΟ ΑΠΑΝΩΤΑ ΞΕΝΥΧΤΙΑ ΓΙΑ ΝΑ ΚΑΝΩ ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΗ.ΘΑ ΣΤΕΙΛΩ ΚΑΙ ΦΩΤΟ.

ΜΑΝΟΣ

Σύνδεσμος για σχόλιο

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης