Jump to content

γνώμη για lxd75 mount


Προτεινόμενες αναρτήσεις

ποια είναι η γνώμη σας για την lxd75 mount?είναι αρκετά στιβαρή για τηλεσκόπιο νευτώνιο 8 κιλών?για άλλη επιλογή σκέφτομαι την eq6.

ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι η CG-5 της Celestron θεωρείται πιο στιβαρή και πιο ακριβής. Βέβαια δεν έχει ενσωματωμένη πολική διόπτρα, όπως η LXD, αλλά προστίθεται με χαμηλό κόστος (χωρίς φωτισμό).
"All those moments will be lost in time... like tears in the rain."
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

http://www.cloudynights.com/ubbthreads/showflat.php/Cat/0/Board/article/Number/22161/page/0/view/collapsed/sb/5/o/o/fpart/all

Στο thread αναφέρεται σύγκριση με την LXD55 που είναι σαφώς υποδεέστερη της LXD75.

Όμως για την SGT έχω ακούσει άσχημα από αυτούς που την έχουν.

Μου έκανε εντύπωση ένας φίλος που μου είπε ότι έχει αλλάξει το χειριστήριο τρεις φορές!!! Συν ότι το σφάλμα της την κάνει ακατάλληλη για deep sky αστροφωτογράφηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δε μου λες Λιάκο :D ,

από τη στιγμή που με το autoguiding διορθώνεται η αδυναμία πολλών βάσεων για deep sky photo, αυτό δεν αυξάνει αυτόματα τη χρηστικότητά τους?

Αναφέρομαι τόσο στη CG5 όσο και στην στιβαρότερη (και... βαρύτερη) EQ6.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βέβαια, αλλά σίγουρα ένα μεγάλο σφάλμα δεν είναι ένδειξη καλής ποιότητας της στήριξης. Ειδικά για τις στηρίξεις αυτές της Celestron, αλλά και για την καταργημένη LXD55 της Meade ακούγονται τα χειρότερα από πλευράς ποιότητας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Nai mono pou einai poly baria h eq6 kai tha kseneroneis na pas bolta ekso apo thn polh gia parathrhsh...skeftomoun na paro thn GPD alla einai akribh (1160 euro me motors) kai gia goto dynatothtes panakribh(1300 skysensor)....tha balo pano to spx hilux 10 intson kyrios gia optikh parathrhsh kai mallon tha agoraso thn LXD75 ths opoias to goto to exo hdh apo to ETX(autostar).apokleietai dhladh teleiws to deep sky imaging???tha xaramizetai to OTA:)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χριστόφορε, δεν πρέπει να κάνεις το λάθος να πάρεις αυτή τη βάση μόνο και μόνο επειδή έχεις ήδη το autostar! Δέν είναι όσο στιβαρή χρειάζεται για ένα οπτικό σωλήνα σαν το 10ιντσο SPX, και αυτό που χρειάζεται στην παρατήρηση είναι πολύ περισσότερο η σταθερότητα και πολύ λιγότερο το go-to! Αφού σε ενδιαφέρει κυρίως η οπτική παρατήρηση προτίμησε την EQ-6 ή έστω τη Vixen GP Delux που είναι ακριβέστερη και ποιοτικότερη από την EQ-6 αλλά όχι το ίδιο στιβαρή (είναι όμως στιβαρότερη από την LXD75).

 

Η φωτογράφιση deep-sky θα είναι βάσανο με την LXD75 και ένα 10ιντσο, και ουσιαστικά ανεπιτυχής. Ένα τόσο ποιοτικό και μεγάλο τηλεσκόπιο σαν το SPX 10" θα αξιοποιηθεί πλήρως φωτογραφικά με μια Vixen Atlux ή με μια EQ-6 τις οποίας οι αδυναμίες θα καλυφθούν με εφευρετικότητα (max-granazis-planck :lol:)

 

Φιλικά, Στέφανος

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ πάντως είμαι ικανοποιημένος από την στήριξη και τα έχει όλα διόπτρα και Auto Star ενώ η απλή EQ6 τι έχει ? η EQ6 με autostar είναι ακριβή

HEQ5 (χωρίς autostar) Τιμή : 675,00€

ΕQ6 (χωρίς autostar) Τιμή : 934,00€

EQ6 SKYSCAN (με autostar) Τιμή : 1388,00€

Αλλά εσύ πάντα να κάνεις και να παίρνεις αυτό που θέλεις!!!

αυτές είναι περσινές τιμές βέβαια η LXD-75 πόσο την έχει ο Νομικός τώρα?

Πάντως την EQ6 την έχω δει από κοντά και είναι όντως στιβαρή!!!

καλή επιλογή ...Φιλικά Γιώργος Ταρσούδης

Ταρσούδης Γιώργος

Αλεξ/πολη

George Tarsoudis

Υπό κατασκευή / προσωρινό

http://lunarcaptures.wordpress.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης