Jump to content

Εξέλιξη & δημιουργία Συλλόγου Ερασ/κής Αστρ/νομίας Θράκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

'Ενα κάλεσμα για τους ερασιτέχνες της Αλεξ/πολης και γιατί όχι του 'Εβρου.

Μήπως θα πρέπει και εμείς εδώ να ενωθούμε και να οργανώσουμε την

παρατηρησιακή Αστρονομία στην πόλη ή στο νομό μας. Να δούμε και πόσοι είμαστε.Έπεται συνέχεια....

Γράψτε τα σχολιά σας.

Ευχαριστώ για την βοήθεια εκ'των προτέρων

 

ΠΡΟΣΘΗΚΗ : στις 17 Αυγούστου 2004

ΙΔΡΥΣΗ ΤΟΥ ΣΥΛΛΟΓΟΥ : Με απόφαση των 29 Ιδρυτικών Μελών στις 23 Μαίου 2004, εγκρίθηκε το καταστατικό του Συλλόγου από το μονομελές πρωτοδικείο Αλεξ/πολης στις 17-8-04.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Δημήτρη,

 

Ονομάζομαι Εμμανουηλίδης Κώστας και εχω βρεθεί γενικότερα στο νομό Έβρου εκτός από τους 10 μήνες για το στρατιωτικό μου, για επαγγελματικούς λόγους.

 

Όταν ήμουν φαντάρος στην Καβύλη Ορεστιάδας, είχα μαζί μου ενα μικρό Νευτώνιο τηλεσκόπιο 4,5 ιντσών. Εκεί έκανα ΠΑΡΑ πολλές παρατηρήσεις και φωτογραφίσεις και ευχαριστήθηκα αρκετά τον υπέροχο και σκοτεινό ουρανό που προσφέρει η περιοχή σας. Επίσης οχι μόνο δεν υπάρχει έντονη φωτορύπανση, αλλα και οι ποιότητα που σας προσφέρεται λόγω του κλίματος που έχει η περιοχή σας πραγματικά θα έπρεπε να υπάρχουν ερασιτέχνες στην περιοχή που να δραστηριοποιούνται με το μέγιστο δυνατό τρόπο.

 

Κοιτάξτε να εκμεταλλευτείτε τις φοβερές δυνατότητες που σας δίνονται...

 

Φιλικά

Εμμανουηλίδης Κωνσταντίνος

Ερασιτεχνικό Αστεροσκοπείο Κ(Α)ΣΤΡΟ

 

Από Θεσσαλονίκη που είναι μάλλον μια από τις πιο ακατάλληλες πόλεις για αστρονομία λόγω της υπερβολικής υγρασίας που συνήθως επικρατεί

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα,

διαβάζοντας την απάντησή σου κατάλαβα την θέρμη που τρέφεις για την Αστρονομία.Το να μεταφέρεις και να συντηρείς το τηλεσκόπιο σαν φαντάρος και να το εκμεταλεύεσαι στις δύσκολες εκείνες μέρες δεν είναι μικρό πράγμα.

ΘΑ ΠΡΕΠΕΙ και εμείς εδώ σε μια από τις εσχατιές της Ελλάδος να μαζευτούμε και να οργανωθούμε.

ΚΑΛΩ λοιπόν όλους όσους έχουν ενδιαφέρον στην Αστρονομία (φωτογράφηση & παρατήρηση) και διαμένουν στην Αλεξ/πολη ή γενικά στον 'Εβρο :

α. να γίνουν μέλη στο Astovox

β. να στείλουν email ή να απαντήσουν στην δημοσίευση για να συγκεντρωθούμε ηλεκτρονικά καταρχήν

γ. δεν θεωρώ απαραίτητη προϋπόθεση να έχουν τηλεσκόπιο ή την απαιτούμενη εμπειρία

δ. όλοι μαζί με τις ιδέες μας και στις σκέψεις μας να θέσουμε τις

βάσεις για ένα δίκτυο Αστροπαρατήρησης

ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΙΔΕΕΣ - ΣΚΕΨΕΙΣ - EMAIL

ΜΙΑ ΠΑΡΟΙΜΙΑ ΛΕΕΙ : ΠΟΛΛΑ ΧΕΡΙΑ ΕΥΛΟΓΗΜΕΝΑ .....

 

Φιλικά

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Δημήτρη,

 

Σου στέλνω ενα σύνδεσμο από μια σελίδα που έχω φτιάξει, όπου μπορείς να κοιτάξεις κάποιες εικόνες που τράβηξα από τον υπέροχο για αστρονομία Νομό σας.

 

http://users.otenet.gr/~paiko/Film_Index.htm

 

Τα λέμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα,

καλές για φωτογραφίες με camera, εγώ το μόνο που κατάφερα σε μία βραδιά μόνο ήταν στον Πανεπιστήμιο Ιωαννίνων με ένα CELESTRON-8" το 1990 χωρίς σχεδόν τίποτα μόνο τον adaptora και το σώμα της μηχανής ήταν μια φωτογραφία της Σελήνης σε φάση 1/2.

Βγήκαν και 3-4 "καμένες" αλλά ή 1-2 ήταν πολύ καλές. Τώρα με το τηλεσκόπιο DS-114 - 4,5", δεν έχω πάρει ακόμα αξεσουάρ για φωτογράφηση. Παραμένω στην παρατήρηση μέχρι να δώ τις δυνατότητες που έχει.

Παρεπιπτόντως αν κανείς έχει DS-114 ας στείλει κανένα email, τι έχει καταφέρει σε παρατήρηση και φωτογράφηση και με τι εξοπλισμό στο αντίστοιχο τηλεσκόπιο. Από εξοπλισμό έχω τα MH 9mm, MA 25mm, MH 50mm, Super Plossl 40mm ,Barlow Lens 2x-3x και μερικά φίλτρα (πχ.Οxygen ΙΙΙ).

'Οτι άλλα σχόλια υπάρχουν θα χαρώ να τα ακούσω.

Μικρό είναι βέβαια αλλά τέλοσπάντων με αυτό ξεκίνησα.

Σήμερα μόλις γύρισα από μια ματιά στη Σελήνη γιατί τα υπόλοιπα ήταν πολύ δύσκολα και είχα παγώσει. Θέλει και χρόνο η παρατήρηση αλλά πού να τον βρείς.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ όλους τους Συναστρονόμους !

 

Νιώθω μια απεριγραπτότατη χαρά που μαζευόμαστε !

Είμαστε 2 συμφοιτητές στην Ιατρική Σχολή Αλεξ/πολης ομοιοπαθείς αρκετά χρόνια τώρα ! κ. Δημήτρη σου στέλνω email με κάποιες λεπτομέρειες - αναμένω απάντηση το συντομότερο !

Save water .. Bath with a friend !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαιρετώ όλους τους Συναστρονόμους !

 

Νιώθω μια απεριγραπτότατη χαρά που μαζευόμαστε !

Είμαστε 2 συμφοιτητές στην Ιατρική Σχολή Αλεξ/πολης ομοιοπαθείς αρκετά χρόνια τώρα ! κ. Δημήτρη σου στέλνω email με κάποιες λεπτομέρειες - αναμένω απάντηση το συντομότερο !

Save water .. Bath with a friend !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

H xara pou niotho kai go Viktoria ine aperigraptotath mexri eki pou den pai!!! Ego ime o sinadlefos pou anaferi h sinadelfos Viktoria kai tha xaroume poli kai oi 2 na entaxthoume sto dinamiko enos silogou ean aftos sistathi telika. Fantazome tha sinenoithis meso e-mail me thn Viktoria gia leptomeries kai tha mou metaferi oti nea tha iparksoun. Tha xaroume poli na kanonisoume kai mia sinantisi gia na ta poume kai apo konta mia kai ine tosa pola afta pou eoxume na poume pou etsi kai arxiso na grafo tha gemiso 10selida...
The dreams that have faded...never forget them.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου γειά σας, :lol:

με μεγάλη μου χαρά διαπιστώνω ότι αρχίζει κάτι να γίνεται με το θέμα του συλλόγου στην Αλεξ/πολη. Περιμένω μυνήματα από όλους όσους ενδιαφέρονται για να πραγματοποιήσουμε το σύλλογο. Είπαμε δεν χρειάζεται να έχουμε τηλεσκόπιο στην κατοχή μας. Καλή συνέχεια να έχουμε. Μήπως τα όνειρα τελικά γίνονται κάποια μέρα πραγματικότητα ;

Φιλικά.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

.. όπως λέει και το άσμα - dimitris υπάρχουν αρκετοί φοιτητές εδώ στο Δ.Π.Θ. που βρίσκουν ενδιαφέρουσα την αστρονομία-μέχρι εκεί όμως. Ίσως ακούγεται αρκετά "εξωτική". Το θέμα όμως είναι, αναφορικά με την σύσταση συλλόγου να υπάρχουν "σκληροπυρηνικά" άτομα, εννοώντας ότι θα πρέπει να αφιερώσουν χρόνο, ενέργεια και φυσικά.. χρήμα,γιατί με ανθρώπους-κομήτες, οι οποίοι δίνουν ένα παρόν κάθε 10.000 χρόνια, δεν γίνεται σύλλογος.

Εσύ έχεις άτομα υπ'όψιν σου εδώ στον Έβρο που να ασχολούνται με το άθλημα ? Εγώ με τον Παναγιώτη (τον προλαλήσαντα) έχουμε συνάφια μόνο με άτομα του Πανεπιστημίου-είμαστε καινούργιοι εδώ στην Αλεξ/πολη.

Περιμένουμε απάντησή σου - να μαζευτούμε όλοι στην παρούσα φάση.

Πάντως, υπάρχει η καλύτερη δυνατή διάθεση και πολλή-πολλή θετική ενέργεια ! Εδώ στον Έβρο υπάρχει ένας καταπληκτικός καθαρός ουρανός, ομολογουμένως, απαλλαγμένος από περιττά φώτα "πολιτισμού"-φωτορύπανση !

Τα θέλουμε όλα και τα θέλουμε τώρα !!

Save water .. Bath with a friend !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι Ερασιτέχνες γειά σας,

 

αισίως φτάσαμε τους πέντε και σκοπεύουμε να αυξηθούμε. 'Οσοι λοιπόν

θέλετε να έρθετε στην παρέα μας, σας περιμένουμε.Θα το ονομάσουμε παρέα διότι τουλάχιστον αρχικά θα μας βοηθήσει πολύ. Εκτός από την Βικτωρία και τον Παναγιώτη, βρέθηκαν ακόμα δύο άτομα (τηλεφωνικά μίλησα μεταξύ τους). 'Ολοι είμαστε σοβαροί έχουμε το γνώθι σ'εαυτόν και θέλουμε τουλάχιστον ένα πράγμα να δούμε τον ουρανό και ότι μπορεί να μας προσφέρει.

Περιμένω και συνέχεια. Μπήκε ένα λιθαράκι για την δημιουργία της παρέας Αστρονομίας στην Αλεξ/πολη. Αγαπητοί αναγνώστες απαντήστε.

Οι αναγνώσεις του θέματος είναι υπερβολικά πολλές, οι απαντήσεις πρέπει να γίνουν το ίδιο πολλές. Και εγώ στην αρχή σκεφτόμουν αν θα έπρεπε να κάνω ένα βήμα ακόμα. Το έκανα, και ελπίζω να πάει καλά.

Τα λέμε.

Φιλικά

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Malista... mazeftikame lipon 5 atoma...ego kai h Viktoria gnorizoume alla 2 atoma ta opia den exoume akoma aposafinisi ean tha ithelan pragmatika na asxolithoun ligo pio sovara me thn Astronomia. Tha to doume kai afto to thema kai isos exoume alla 2 atoma sthn parea mas. An mporesoume na mazeftoume perisoteroi tha imastan superomada alla kai tosoi pou vrethikame pali kala na leme!!! Oso gia ola ta alla ime sigouros oti an iparxi kalh diathesh mpori na vrethi h xrisi tomi. Elpizo na mporesoume na sinantithoume Kiriakh kata to msimeraki gia na ta poume kai apo konta sinadelfoi astro-freaks :D

Tha sinenoitho me thn Viktoria kai tha sas kratiso enimerous thlefonika (toulaxiston ton Dimittrh) gia tixon ekseliksis!!!

Afta gia tora kai tha simfoniso oti oi anagnosis tou topic ine arketes---an iparxoun kai alla atoma apo Aleksandorupoli as apadisoun-den dagkonoume :lol:

The dreams that have faded...never forget them.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σήμερα έγινε η πρώτη συνάντηση, των φίλων της Αστρονομίας στην Αλεξ/πολη. Είμασταν λοιπόν έξι (6). Υπάρχουν και άλλοι ακόμα τους οποίους περιμένουμε να έρθουν στην παρέα μας. Συνφωνήσαμε με την πρώτη ευκαιρία καθαρού ουρανού να κάνουμε την πρώτη εξόρμηση όλοι μαζί, ανταλάξαμε απόψεις, ρίξαμε τις πρώτες ιδέες κλπ. Η συνάντηση κράτησε 2 ώρες. Πολύ καλά, πάμε πολύ καλά.

 

'Εχουμε 178 αναγνώσεις μακάρι να είχαμε και τις μισές απαντήσεις...

 

Φιλικά

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Geia sas kai sygxaritiria gia tin omada sas....

na jerete pws kai sto didymoticho yparxei endiaferon gia to athlima :lol:

kai kalo tha itan na kanonizame mia omadikh synantisi gia ton allo mina...

an yparxei endiaferon steilte mou mail :!:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Vegan, γειά σου,

φυσικά και υπάρχει ενδιαφέρον. 'Οσοι πιστοί προσέλθετε. Μπορεί να υπάρχει κάποια σχετική απόσταση αλλά έτσι κι αλλιώς είμαστε λίγοι. 'Οταν προγραμματίσουμε κάτι θα σε ενημερώσω εγκαίρως. Υπάρχουν άλλοι που να ξέρεις ότι ασχολούνται με το "'αθλημα" στην περιοχή σου;

Από εξοπλισμό πως τα πάς; Στείλε μου email, θα το βρείς στο προφίλ μου. Χάρηκα πάρα πολύ πάντως. Τα λέμε πάλι περιμένω νέα σου.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΗΙ KAI ΠΑΛΙ! Έχω ένα 6ιντζο κατοπτρικό (που μάλλον θα πουλήσω για να πάρω μεγαλύτερο) φωτ. αξεσουάρ,κυάλια 10*50, φίλτρα, χάρτες αλλά προπάντων πολύ(υπερβολικά πολυ!) όρεξη για δουλειά! επίσης ξέρω άλλο ένα άτομο με ίδιο περίπου εξοπλισμό με μένα (τηλεσκόπιο κλπ) και πολλούς άλλους που ενδιαφέρονται για την αστρονομία χωρίς όμως να έχουν παρατηρισιακές γνώσεις....

πραγματικά ξετρελένομαι με την ιδέα μιας ομαδικής συγκέντρωσης μιας και τα τελευταία 2 χρόνια κάνω εξορμήσεις με μόνη παρέα εμένα....

:cry: please let me know!!!!!!!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά και θα σε ενημερώσουμε για να είσαι και εσύ στην παρέα.

Θέλω να πιστεύω ότι θα γίνει καλή δουλειά. Εμείς λέμε να κάνουμε εξόρμηση έξω από την πόλη. Αυτές τις μέρες θα κάνουμε ένα δοκιμαστικό.

για ανίχνευση χώρου. Θα πάμε με κυάλλια μόνο προς αναγνώριση.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατ'αρχήν να καλωσορίσω και επίσημα μέσω του forum τον Vegan στην παρέα μας !

Φίλε Συναστρονόμε καλή συνέχεια να 'χουμε - με leader τον Δημήτρη πάντως, εγώ νοιώθω ήσυχη ! Πολλή οργάνωση ! Πρέπει να δεις τα ντοσιέ του-θα καταλάβεις τι εννοώ !!

Λοιπόν, κάτι ακόμα πιο ευχάριστο τώρα : γνωρίζω μια κοπελιά από το Παιδαγωγικό-Νηπιαγωγός η οποία είναι astrofreak (μ'αρέσει !!!!) και φυσικά Δημήτρη αυτό ξέρεις τι συνεπάγεται : αλλάζεις τον τίτλο του topic "το επτά το κάνεις οκτώ" !!

 

Τα μέλε ! :wink:

Save water .. Bath with a friend !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι να γίνουμε εκατό. Πάντως θέλουμε δουλειά ακόμη. Θέλει προσπάθεια και από εμάς αλλά και ανταπόκριση από όλους όσους ενδιαφέρονται. Καλή συνέχεια.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 μήνα αργότερα...

Φίλοι μου γειά σας,

 

πριν λίγες μέρες είχα μια συνομιλία με κάποιον φίλο της Αστρονομίας στην οποία μου ανέφερε ότι είχε ένα τηλεσκόπιο το οποίο κάποια μέρα το κατέστρεψε ο ίδιος μέσα στα νεύρα του. 'Εμεινα άφωνος και προσπαθώντας να καταλάβω το λόγο κατέληξα στο συμπέρασμα ότι μην μπορώντας να δεί όσα θα ήθελε στον ουράνιο θόλο το κατέστρεψε.

'Ισως κάποιοι να ένιωσαν το ίδιο συναίσθημα της απογοήτευσης άλλοι περισσότερο άλλοι λιγότερο αλλά πιστεύω είναι η τελευταία λύση η πράξη της καταστροφής.

Πάντως η συζήτηση με κάποιους άλλους φίλους της αστρονομίας σίγουρα δίνει τα ερεθίσματα και τις λύσεις που κάποιοι από μας αγνοούν.

Η αστροφυσική και η αστροπαρατήρηση είναι δυο υπέροχοι τομείς ενασχόλησης. Θέλουν κόπο, χρόνο,χρήματα, σωματική και ψυχική καταπόνηση αλλά κάποια στιγμή οι κόποι γίνονται πια έργα και οπτικές εικόνες.

ΓΝΩΜΗ μου λοιπόν :

ας δοκιμάσουμε λοιπόν σε κάθε πόλη της Ελλάδος να φτιάξουμε τις κατά τόπους παρέες και θα διαπιστώσουμε ότι και δύο άνθρωποι να βρεθούν θα είναι κερδισμένοι από την εμπειρία που θα μοιρασθούν.

Η εμπειρία του advance user είναι τροφή για τον πιο άπειρο ΑΛΛΑ και οι απορίες του πιο άπειρου είναι κερασάκι για τον πιο έμπειρο να εμβαθύνει πιο πολύ σε γνώση κάποιων θεμάτων που έχουν πέσει σε λύθαργο.

ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΟΣΟΥΣ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΟΥ ΘΕΜΑΤΟΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ.

 

Φυσικά το ίδιο εύχομαι και στην δική μας μικρή παρέα.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου γειά σας,

ΝΑΙ ΛΟΙΠΟΝ ΑΠΟ ΣΗΜΕΡΑ ΕΙΜΑΣΤΕ ΗΔΗ ΕΝΝΕΑ ΑΤΟΜΑ και με λίγη τύχη θα πάμε και πιό πάνω μια και έχω ήδη επικοινωνία και με ακόμη δύο ακόμη άτομα.

Πάμε λοιπόν να γίνουμε ένδεκα. 'Οταν ξεκίνησα το εγχείρημα μπορώ να πώ ότι ήμουν κάπως απογοητευμένος τώρα όσο πάει νιώθω ότι μπορούν να πάνε και καλύτερα τα πράγματα. Βέβαια το πάν είναι να έχουμε μια κρίσιμη μάζα και να τραβήξουμε και άλλους ακόμα. Πιστεύω ότι όλα θα γίνουν. Καλή επιτυχία και στην Εύβοια και στην Κρήτη που τολμούν το ίδιο εγχείρημα.

Μένει να οργανωθούμε καλύτερα και πιστεύω ότι και σε αυτό θα τα πάμε καλά.

Θα τα ξαναπούμε.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΕΝΑΣ ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟΣ ΠΟΥ ΘΕΛΕΙ ΝΑ ΕΡΘΕΙ ΣΕ ΕΠΑΦΗ ΜΕ ΤΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΚΑΙ ΚΥΡΙΕΣ ΦΙΛΟΥΣ ΤΗΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ ΕΔΩ ΣΤΗΝ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗ

ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΧΩΡΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΑΛΛΑ ΜΕΓΑΛΟ ΘΑΥΜΑΣΜΟ .

ΚΥΡΙΕ ΔΗΜΗΤΡΗ ΕΑΝ ΘΑ ΣΑΣ ΗΜΟΥΝ ΕΥΓΝΩΜΩΝ ΑΝ ΜΟΥ ΑΠΟΣΤΕΛΑΤΕ ΚΑΠΟΙΟ E MAIL .ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Ιωάννη,

βεβαίως και επιθυμούμε να είσαι και εσύ στην παρέα μας. Κατά κάποιον τρόπο όλοι είμαστε αρχάριοι σε κάτι. Καλύτερα να λέμε έτσι και η "Ιθάκη" μας να είναι μακρυά.

Ντρίν ντρίν.....

'Ηδη τη στιγμή που γράφω χτίπησε το τηλέφωνο και είναι ο Ιωάννης Χατζούδης. Κατευθείαν στο θέμα φυσικά χωρίς πολλά πολλά λόγια. Ο Γιάννης είναι λοιπόν το δέκατο μέλος της παρέας μας. 'Ολα καλά λοιπόν

αυξανόμαστε με καλούς ρυθμούς και ευχόμαστε να γίνουμε περισσότεροι.

'Οχι σαν εκείνο το βράδυ που ήμουνα μόνος μου.....και σκεφτόμουνα....

"Υπάρχουν άλλοι στην ίδια πόλη ή στον ίδιο νομό με το αντίστοιχο ενδιαφέρον ;"

Τελικά υπάρχουν και είναι πολλοί !!!!! Θα έρθουν και άλλοι.

Αναμείνατε και θα έρθουν και άλλοι.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλοι μου γειά σας,

 

μόλις γυρίσαμε οι δύο Δημήτρηδες της παρέας από ανίχνευση τοποθεσίας για παρατήρηση. Πήγαμε σε τρία μέρη σε απόσταση 20 χλμ από την Αλεξ/πολη στην περιοχή Δίκελλα. Μαζί μας είχαμε μόνο κυάλια και ένα μονόκυαλο.

Καταπληκτικός ουρανός, άσχετα αν είχε κάποια υγρασία. Το Μ42 ήταν απίθανο και με γυμνό μάτι ακόμα. Το Μ31 δύσκολα με γυμνό μάτι αλλά με τα κυάλια πανεύκολο. Μερικά σφαιρωτά σμήνη εύκολα. Είχα πολύ καιρό να δώ τον ουρανό έτσι, το θέαμα μαγευτικό.

Τώρα μας μένει να βρούμε μια επόμενη καλή νύχτα για να εξορμήσουμε,

με πλήρες φορτίο.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΠΡΑΒΟ ΠΑΙΔΙΑ ΗΤΑΝ ΟΝΤΟΣ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΣ Ο ΟΥΡΑΝΟΣ

ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΦΟΡΑ ΕΙΔΟΠΟΙΗΣΤΕ ΠΙΟ ΝΩΡΙΣ ΝΑ ΕΡΘΟΥΜΕ ΚΑΙ ΕΜΕΙΣ

ΤΑ ΠΑΝΤΑ ΡΕΙΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης