Jump to content

Εξέλιξη & δημιουργία Συλλόγου Ερασ/κής Αστρ/νομίας Θράκη


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε Δημήτρη,

 

Συγχαρητήρια και απο εμένα!

Σας εύχομαι ολόψυχα καλή πορεία με πολλές παρατηρήσεις και ακόμα περισσότερα μέλη! :D

Μακάρι η σπουδαία προσπάθεια σας να βρεί και άλλους μιμητές σε όλη την Ελλάδα!

 

Φιλικά

Θόδωρος Ξανθόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 67
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Φίλε Θόδωρε,

ευχαριστούμε πολύ για τις ευχές. Πάντως αν πριν από 12 μήνες μου έλεγε κάποιος ότι θα μπορούσε να φτιαχθεί σύλλογος εδώ στη Θράκη, νομίζω ότι θα γελούσα. Ακόμη και τώρα, πολλοί είναι αυτοί που μένουν με ανοιχτό το στόμα, όταν μαθαίνουν το εγχείρημά μας. Υγεία και καλές παρατηρήσεις...και σε σένα....

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Φίλοι του astrovox γειά σας,

έχει ήδη ορισθεί για την 19η Σεπτεμβρίου 2004 η 1η Γενική Συνέλευση του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Θράκης σε ξενοδοχείο της πόλης μας που είχε την ευγενή καλοσύνη να μας παραχωρήσει αίθουσα για τη Γενική Συνέλευση.

Θέμα της Συνέλευσης είναι ή εκλογή Διοικητικού Συμβουλίου και Ελεγκτικής Επιτροπής.

Υπάρχουν βέβαια πάρα πολλά θέματα που μας απασχολούν εδώ και καιρό και δεν θα τα αναφέρω αυτή τη στιγμή. Έχουμε πάρα πολλές ιδέες και ευχόμαστε να γίνουν πραγματικότητα. Άλλωστε η προσωρινή Διοίκηση εδώ και καιρό μόνο προσωρινές αποφάσεις δεν παίρνει, όλες είναι σχεδόν μόνιμες και "εις αεί". Βέβαια δεν έχουμε ακόμη στέγη, αλλά το πολεμάμε και αυτό. Πάντως σε λίγο καιρό θα έχουμε δική μας ιστοσελίδα΄. Τώρα είμαστε σε υπο-κατασκευή μορφή στο www.alphait.gr/astronomy - και αυτή είναι ευγενής προσφορά.

Την εποχή αυτή προσπαθούμε να στελεχώσουμε τους τομείς δράσης μας και ελπίζουμε να το καταφέρουμε καλά. Όλοι μαζί για μια κοινή ιδέα, ένα κοινό όραμα. Μια συλλογική προσπάθεια, ο καθένας όπου μπορεί.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...

Ανακάτευα τα αρχεία του ΣΕΑΘ - ψάχνοντας την ημερομηνία

ένα .... επετειακό Post.... :lol:

αν και πέρασαν 2 μέρες

Σαν προχθές λοιπόν, στις 18 Οκτωβρίου 2003 πριν από 4 χρόνια 400 μέτρα από το χώρο που βρίσκομαι τώρα στο Καφέ Ορίζοντας (στην Νέα Χηλή - Αλεξ/πολης) μπήκε το 1ο λιθαράκι της δημιουργίας του ΣΕΑΘ........

Μετείχαν οι Πρασόπουλος Δημήτρης, Βενέτης Απόστολος, Δελίδου Ελένη, Παπαδόπουλος Δημήτρης, και ακόμα 2 άτομα που τελικά δεν συνέχισαν λόγω σπουδών (Βικτωρία Π., Παναγιώτης Φ) .... κανείς δεν γνώριζε τον άλλο εξ όψεως .....

 

Συνέχισαν τις προσπάθειες και σήμερα 4 χρόνια μετά είμαστε πάνω από 80 εγγεγραμμένα μέλη. Καλή συνέχεια σε μας και στους υπόλοιπους συλλόγους & ερασιτέχνες.

 

Ευχαριστώ τα μέλη του astrovox, λοιπούς Έλληνες Ερασιτέχνες, συλλόγους, τον Ανδρέα Παπαλάμπρου, επώνυμους πολίτες της περιοχής μας, που μας έδωσαν την δυνατότητα να βρούμε ένα δρόμο. Τον δρόμο του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Θράκης.

 

Εύχομαι και εσείς να βρείτε τον δικό σας δρόμο και να είστε χαρούμενοι με αυτόν.......

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

........ αναθερμάνω το θέμα ......

 

καλά θυμόμουνα ότι ήταν περίπου σήμερα/αύριο.....

 

Η 1η συνάντηση στην Αλεξανδρούπολη.... και πέρασαν 5 χρόνια !

 

Ευτυχώς το έχω καταγράψει και στο :

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=29&Itemid=2

 

Σε αυτά τα 5 χρόνια έχουν γίνει τόσα πράγματα. Θα μπορούσαν να γίνουν περισσότερα, αλλά δεν πειράζει. Σημασία έχει που είμαστε εδώ μαζί με τους υπόλοιπους.

Όλα ξεκίνησαν από την προσπάθεια μιας χούφτας ανθρώπων και σύντομα μετουσιώθηκαν στις προσπάθειες καμιά εικοσαριά ένθερμων.

 

Στο δρόμο χάσαμε μερικούς ....αλλά η ιστορία έχει γραφθεί και παραμένει μέσα στα κόκκαλα του Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας Θράκης και στις ψυχές όλων μας.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη, σας εύχομαι κι άλλα πέντε, κι άλλα δεκαπέντε κι άλλα σαρανταπέντε χρόνια... Και πάντα δημιουργικά και δραστήρια όπως τα πρώτα. Μετά από πολλά χρόνια, η χαρά θα είναι ακόμη περισσότερη κοιτάζωντας πίσω στο ξεκίνημα. Ιδίως για κείνους που έμειναν σταθεροί και ενθουσιώδεις... Καλή συνέχεια!

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μεγαλύτερη πρόκληση στην ιστορία σας είναι σε 1 χρόνο όμως! Περιμένουμε και ελπίζουμε το καλύτερο!
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέφανε : Ευχαριστούμε για τις ευχές, εύχομαι να είμαστε καλά και να σας καλέσουμε για τα 10 χρονα γενέθλια.

Ανδρέα : Τα ανήσυχα πνεύματα.... κοιτάνε το συνέδριο του 2009 !

 

Αλλά υπάρχουν και άλλες "ανησυχίες".... Θα δούμε στο μέλλον.

Περιμένετε λίγο καιρό ακόμα, όλα να τα λέμε από την αρχή ;

Θα αρχίσουν οι επίσημες ανακοινώσεις για το συνέδριο (εκτός της ημερομηνίας 25-27 Σεπτεμβρίου 2009 που έχει ανακοινωθεί ήδη).

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη Χρόνια Πολλά στον ΣΕΑΘ, αλλά πάνω απ΄όλα δημιουργικά.

Είμαι απόλυτα βέβαιος ότι θα διοργανώσετε από τα καλύτερα, αν όχι το καλύτερο μέχρι σήμερα, συνέδριο.

Καλή συνέχεια.

Γιώργος

1600 χρόνια από τη θανάτωση της Υπατίας της Αλεξενδρινής
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έτυχε να γνωριστούμε στο συνέδριο της Πάτρας και μπόρεσα αμέσως να καταλάβω από την σύντομη κουβέντα μας πόσο μεράκι έχεις γι αυτό που κάνεις!!

 

Στο συνέδριό σας θα είμαι παρών και αν θες γράψε με από τώρα!!!!

 

Σου εύχομαι πάντα επιτυχιές και δημιουργίες χωρίς όρια!!!

Φιλικά,

 

Λεωνίδας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου φαίνεται απίστευτο πως πέρασε κιόλας τόσος καιρός από τότε που διάβαζα το πρώτο ποστ σας!

Αυτό που μου κάνει περισσότερη εντύπωση όμως, είναι πως γνωρίζουν το σύλλογο σας και πολλοί συντοπίτες σας που δεν ασχολούνται με αστρονομία! Δεν ξέρω ακριβώς πως το έχετε καταφέρει αυτό, υποψιάζομαι όμως πως οφείλεται σε κάποιες ανοιχτές εκδηλώσεις για το κοινό και αυτό φυσικά σημαίνει, χρόνο, κόπο και πολύ μεράκι από την πλευρά σας...

Να τα χετε πάντα και τα τρία ! :mrgreen:

 

Υ.Γ : Να παραδειγματίζονται μερικοί μερικοί που είναι... υπό σύσταση σύλλογος από την εποχή που ο παππούς μου πολεμούσε στο Αλβανικό μέτωπο... Ούτε η Μάγκνα Κάρτα να ήταν αυτό το καταστατικό... :P =P~ :P

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στις πόλεις της επαρχίας είναι πρακτικά πιο εύκολο, να γίνουν γνωστές οι δράσεις των κατά τόπους συλλόγους. Χρειάζεται να υπάρχουν αυτά που ανέφερες και ίσως και μερικά ακόμα στοιχεία.

Εύχομαι να είμαστε καλά και να έχουμε χρόνο να ασχολούμαστε, το ίδιο εύχομαι και σε όλους όσους βρίσκονται στο χόμπυ/ενασχόληση.

 

Την 1η μέρα ... σαν σήμερα (18/10/03) .... ήμουν ο μόνος ενάντιος στην δημιουργία συλλόγου (αυτό οφείλω να το ομολογήσω). Κάποιοι σοφότεροι και οι συνθήκες, με έπεισαν λίγους μήνες μετά, ότι έπρεπε να φτιαχθεί σύλλογος.

 

Το μυστικό ίσως ήταν ένας δεμένος και "ζεστός πυρήνας" και εξακολουθεί να είναι.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και πάντα να έχετε όρεξη να πλουτίζετε με τις δραστηριότητες σας όχι μονό την επαρχία σας αλλά και όλους εμάς που με ενδιαφέρον και αγάπη παρακολουθούμε την πορεία σας . =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D> =D>

 

Φιλικά.

Δημήτρης.

 

 

 

Συγνώμη αλλά τώρα δεν μπορώ να μην κάνω και μια αναφορά σε αυτό πάντα ήθελα, και πιστεύω πως θα μας έδινε άλλες δυνατότητες.

Δηλαδή την τη δημιουργία ενός

ΠανEλλήνιου συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας.

“ Ο χώρος και ο χρόνος είναι έννοιες ενδογενώς δεμένες μεταξύ τους “ . ??? :shock: :roll: #-o
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε.....για το συνέδριο και την δράση του ΣΕΑΘ.

 

Όσο για "την δημιουργία ενός Πανελ. Συλλόγου Ερασιτεχνικής Αστρονομίας" ή ομοσπονδία δεν έχει τεθεί τέτοιο θέμα στην συνάντηση εκπροσώπων συλλόγων Ερασιτεχνικής Αστρονομίας που θα γίνει στις 15 Νοεμβρίου 2008 στην Αλεξανδρούπολη.

http://www.astrothraki.gr/index.php?option=com_content&task=view&id=909&Itemid=107

 

Το ίδιο θέμα είχε συζητηθεί πριν από 2 χρόνια στην συνάντηση της Πάτρας και η απάντηση υπάρχει στα πρακτικά.

Πιθανότατα υπάρχει ακόμα δρόμος μπροστά μας. Ο χρόνος θα δείξει.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια πολλά και από εμένα!!!Κρίμα που στην δική μου πόλη εαν και δημιοργήθηκε δεν μπόρεσε να εξελιχθεί κάτι ανάλογο...!Εάν και κάτι συζητάμε να γίνει στην πόλη..!Συγχαρητήρια και πάλι!!! =D> =D> =D> =D> :cheesy:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου ότι και αν κάνετε, κάντε το με μεράκι, γνωρισθείτε καλά μεταξύ σας. Ασχοληθείτε ο καθένας με ότι τον ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Τα αναγκαία πράγματα ενός συλλόγου (καταστατικό, ΔΣ κλπ) έρχονται από μόνα τους, είναι η εξέλιξη των δράσεων των ατόμων. Στο ενδιάμεσο των δράσεων/κινήσεων αναμενόμενες οι διαφωνίες και οι συμφωνίες, εκεί χρειάζεται γερά νεύρα. Οι διαφωνίες έρχονται και φεύγουν κάποια στιγμή. Καλό είναι αυτή η στιγμή να μην είναι πολύ αργά, για να μην χάνεται πολύτιμος χρόνος.

 

Το αποτέλεσμα είναι αυτό που έχει σημασία, καθώς επίσης και η δυνατότητες που προσφέρει ένας σύλλογος (θεσμικά και πρακτικά).

 

Η εποχή που διανύουμε είναι δύσκολη για συλλογικές δράσεις, κυρίως λόγω της έλλειψης ικανού χρόνου για να διατεθεί προς χρήση, προς τον έξω κόσμο.

Φιλικά,

 

Δημήτρης Πρασόπουλος

Αλεξανδρούπολη/ Κομοτηνή

http://prasopoulosdimitrios.blogspot.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γνώμη μου ότι και αν κάνετε, κάντε το με μεράκι, γνωρισθείτε καλά μεταξύ σας. Ασχοληθείτε ο καθένας με ότι τον ενδιαφέρει περισσότερο.

 

Εννοείται!!Μα αυτό πιστεύω ότι είναι το πιο σημαντικό από όλα για να μπορέσει να δημιουργηθεί ένας σύλλογος και να εξελιχθεί κιόλας!! :wink: :wink:

Το σύμπαν δεν είναι μια μηχανή.Είναι μια ατέρμονη μετουσίωση του ορατού σε αόρατο,του κενού σε πλήρες, του αδύνατου σε δυνατό και τανάπαλιν.

 

Μάνος Δανέζης, Στράτος Θεοδοσίου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης