Jump to content

Αρχαριος και βοηθεια.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια ειμαι νεος σαυτο το χομπυ και θελω την βοηθεια σας, απο οτι εχω ακουσει το skywatcher dobsonian 6" ειναι πολυ καλο για αρχαριους, απλα θελω να μου πειτε τι πρεπει να προσεξω με την αγορα και τι ρυθμισεις θελει.ελπιζω να μην γινομαι βαρετος απλα τωρα ξεκιναω.σας ευχαριστω για την κατανοηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε.Καλως ηρθες στο φορουμ και στο χωρο της ερασιτεχνικης αστρονομιας :) Το SW dobson 6" ειναι ενα πολυ καλο τηλεσκοπιο για αρχαριους. (μαζι με το SW dobson 8") Θα σου προτεινα να αγορασεις το Nightwatch που θα σε βοηθησει πολυ "στο αν καταλαβεις τι γινετε" και μαζι με τους χαρτες που εχει θα σε βοηθησει πολυ και στην παρατηρηση.Τωρα για τις ρυθμισεις που λες,το μονο που πρεπει να κανεις ειναι ειναι να συναρμολογησεις την βαση με την βοηθεια των οδηγιων :) Για αλλα παρελκομενα ειναι αρχη πιστευω.Διαβασε μαθε τον ουρανο και οταν μαθεις περισσοτερα τοτε σκεφτεσαι αναλογα με τις αναγκες σου τι θα αγορασεις. :)

Καλη συνεχεια και καλες παρατηρησεις :)

 

Φιλικα,Γιωργος

Tο προφίλ του προσωπικού μου αστεροσκοπείου στο Instagram:

https://www.instagram.com/specca_observatory

 

Η Σελίδα μου στο Facebook.

https://www.facebook.com/dailyastronomy1/

 

Specca Observatory,Ioannina

Λέκκας Γεώργιος.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σαι καλα φιλε μου...απλα δηλαδη το συρναμολογο και ειναι ετοιμο με τα στανταρ που δινει ε? Και απο οτι καταλαβα ενα barlow x2 ειναι καλη αγορα για ποιο ζοομ και ευκρινια σωστα?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε πρώτα και κατόπιν αποφάσισε τι θα πάρεις. Δεν χρειάζονται όλα τα τηλεσκόπια Barlow. Ο βασικός φακός είναι σημαντικότερος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα τελικα απο αυτα που διαβασα εδω σκεφτηκα να ξεκινησω απο κυαλια και παραγγειλα τα skymaster 15x70 εκανα καλα? αξιζουν για για την παρατηρηση πλανητων και ειδικα του κρονου που ενδιαφερομαι?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα και από μενα και καλωσήρθες στο φόρουμ.

Μολονότι δεν είμαι και γω ιδιαίτερα έμπειρος στην αστροπαρατήρηση,πιστεύω ότι δεν θα καταφέρεις να δεις τον κρόνο ουτε με ίχνος δακτυλίων.Παρ'όλα αυτά ένα τέτοιο ζευγάρι κυάλιαείναι ικανοποιητικό και για στοιχειώδη πλανητική παρατήρηση,αλλά και για παρατήρηση βαθέως ουρανού.Στην πλανητική περιλαμβάνονται οι παρατηρήσεις σελήνης,του πλανητικού συστήματος του δία και εντοπισμός του ουρανούτου πλανήτη.Στην παρατήρηση βαθέως ουρανού μπορείς να δεις αρκετά ανοιχτά και μερικά σφαιρωτά σμήνη,μερικά ναφελώματα και το πολύ πολύ μισή ντουζίνα γαλαξίες με την προϋπόθεση ότι κάνεις παρατήρηση από ένα πολύ καθαρό και σταθερό ουρανό.

Αυτά από μένα.Καλές παρατηρήσεις και καθαρούς ουρανούς να έχεις φίλε!

Αν θες να φτιάξεις μια μηλόπιτα εκ του μηδενός, πρέπει πρώτα να δημιουργήσεις το Σύμπαν.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σαι καλα φιλε σευχαριστω πολυ θα ενημερωσω με την παραλαβη μου.Εαν καποιος αλλος εχει εμπειρια απο αυτα τα κυαλια ας με ενημερωση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα τελικα απο αυτα που διαβασα εδω σκεφτηκα να ξεκινησω απο κυαλια και παραγγειλα τα skymaster 15x70 εκανα καλα? αξιζουν για για την παρατηρηση πλανητων και ειδικα του κρονου που ενδιαφερομαι?
Παιδια ξερει κανεις αν τα κυαλια orion 15x70 εχουν μεγαλη διαφορα απο τα celestron?? σχεδον την ιδια τιμη εχουν.

 

Χρειάζεται θάρρος για να απαντήσεις σε αυτή την ερώτηση.

Κατ' αρχάς, στα 15x θα δεις όμορφη τη Σελήνη και τον Δία σαν μπαλίτσα με 4 δορυφόρους. Ο Κρόνος μόλις που φαίνεται ελάχιστα μακρουλός, αλλά οι δακτύλιοι δεν ξεχωρίζουν.

Τα κιάλια είναι σχετικά βαριά, τα χέρια τρέμουν και κουράζονται. Αλλά υπάρχουν τρόποι σταθεροποίησης. Από ένα καλό φωτογραφικό τρίποδο μέχρι μια σκούπα-μονόποδο σχήματος Τ.

Πρόκειται για φθηνά κιάλια με αβέβαιο ποιοτικό έλεγχο. Μπορεί να πέσεις σε καλό δείγμα, μπορεί και όχι. Η μεγέθυνση 15x την ημέρα είναι εντυπωσιακή και δεν πάνε χαμένα. Η εικόνα στο κέντρο του πεδίου δεν είναι πρόβλημα γενικώς, ενώ στα άκρα του πεδίου υπολείπονται ακριβότερων κιαλιών (πολλά εκ των οποίων έχουν μικρότερο πεδίο πάντως) και φθηνών διοπτρικών τηλεσκοπίων. Αλλά αν τα κρατάς στα χέρια σου, με τα μάτια σου να βλέπουν εμπρός, μέσα από το κέντρο του πεδίου, ούτε που θα το καταλάβεις αυτό. Άλλοι κρατούν σταθερά τα κιάλια και στρέφουν τα μάτια προς τα άκρα του πεδίου. Δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις κατά την γνώμη μου, τα χέρια έχουν μεγαλύτερη ελευθερία κινήσεων από τα μάτια, αλλά αν προτιμάς αυτό τότε θα πρέπει να στραφείς σε ακριβότερα κιάλια, εκ των οποίων τα γερμανικά και ιαπωνικά είναι γενικώς απλησίαστα αλλά μπορούν να σου προταθούν ορισμένα κινέζικα καλύτερης ποιότητας (και μεγαλύτερης τιμής).

Νομίζω πως το σημαντικότερο ερώτημα είναι αν θα τα κρατάς στα χέρια ή όχι. Εκεί συμβαίνουν διάφορα πράγματα. Από σύνδρομο θωρακικής εξόδου έως αδιόρατος ιδιοπαθής τρόμος που μεγεθύνεται 15 φορές και κάνει τα άστρα να χορεύουν σάμπα. Τότε τα 7x50 ή και 10x50 είναι προτιμότερα. Αν έχεις όμως χέρια που συνδυάζουν τον Γιακούμπ (πριν πάθει Parkinson) με τον Κουταλιανό (πριν κόψει τα αναβολικά) θα είσαι μια χαρά.

 

Νομίζω πως τα Orion είναι ακριβώς τα ίδια. Πρόκειται για κιάλια από κινέζικο εργοστάσιο, τα οποία παραγγέλνουν οι εταιρίες με το λογότυπό τους, πολλές φορές χωρίς άλλη παρέμβαση.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατι τετοιο μου ειπαν οτι προερχονται απο το ιδιο εργοαστασιο και αλλαζουν μονο το λογοτυπο.οσο για το πως θα τα χρησιμοποιω με τα χερια προς το παρον.σευχαριστω για την ενημερωση ανυπομονο απο εβδομαδα που θα τα εχω να δω επιτελους λιγο φως στον ουρανο.και εντωμεταξυ εχω πεσει σε μελετη με το stellarium για να μαθω οσο μπορω τον ουρανο.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διάβασε και αυτή τη σχολαστική δοκιμή και έχε υπόψη σου πως οι διαφωνίες μας μπορεί να οφείλονται τόσο στις διαφορετικές προσδοκίες, όσο και στους διαφορετικούς τρόπους χρήσης αλλά και στο διαφορετικό δείγμα που έχουμε στα χέρια μας.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15729&postdays=0&postorder=asc&start=0

 

Έδωσα 89 ευρώ για τα Skymaster μου. Δεν μπορώ να προσδοκώ απόδοση που παίρνω από το WO 66ED με τον ES 100 ή τον Nagler T4 (σύνολο 600 ευρώ). Και τα κιάλια είναι δύο διοπτρικά ενωμένα, με δύο προσοφθαλμίους, δηλαδή 45 ευρώ το ένα. Κατάλαβες;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι το ξερω αυτο που λες και οσο για το τεστ το εχω διαβασει...απλα για αρχη νομιζω κανω καλα να ξεκινησω με κυαλια... :)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, κάνεις καλά να ξεκινήσεις με κυάλια, και το λέω αυτό χωρίς να έχω χρησιμοποιήσει κυάλια σχολαστικά. Μπορείς να τα παίρνεις μαζί σου και να παρατηρείς παντού. Οι πλανήτες φαίνονται αρκετά καλά, μπορώ να πώ.

Μολονότι δεν είμαι και γω ιδιαίτερα έμπειρος στην αστροπαρατήρηση,πιστεύω ότι δεν θα καταφέρεις να δεις τον κρόνο ουτε με ίχνος δακτυλίων.

Κατάφερα μια φορά να δω δακτύλιους στον Κρόνο με ρωσσικό μονόκυαλο 20*25. Το exit pupil του ήταν γύρω στο 1mm, βασανιστικά μικρό, αλλά τους είδα. Τα skymaster έχουν exit pupil γύρω στα 4-5mm, είναι ιδανικό για αστρονομική παρατήρηση. Αλλά δεν έχω χρησιμοποιήσει τα συγκεκριμένα, οπότε δεν μπορώ να είμαι σίγουρος.

 

Καλωσήρθες και ΚΑΘΑΡΟΥΣ ΟΥΡΑΝΟΥΣ! :cheesy:

\"Έρχομαι από την έρημο των άστρων/Στερεύουν οι πηγές της πλάνης τα πάντα ξηραίνονται/Πλούσια απλώνεται η άμμος και μονάχα η άμμος...\" Γ. Υφαντής, Χαρούμενο Τραγούδι
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Από τη στιγμή που τα παρήγγειλες, θα περιμένουμε εμείς τις εντυπώσεις σου παρά εσύ τις δικές μας υποθέσεις :)

 

Καλά έκανες και πήρες κιάλια, όχι όμως επειδή ο στόχος ήταν η πλανητική παρατήρηση και ιδιαίτερα ο Κρόνος διότι δεν προορίζονται για αυτό τα κιάλια. Με τα κιάλια θα έχεις ωραία και μεγάλα πεδία, τώρα που είναι καλοκαίρι βρες ένα σκοτεινό μέρος και σάρωσε τα Γαλαξία. Αμέσως θα καταλάβεις ποιες ειναι οι βασικές τους αρετές!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια μου ηρθαν σημερα τα κυαλια :D για επιγεια παρατηρηση σκιζουν ασπλα εχω μια απορια γιατι τα μακρινα αντικειμενα τα βλεπω διπλα στο κεντρο? θελει κατι ρυθμιση η απλα τα ματια δεν εχουν συνηθισει και θελουν λιγο να επικεντρονουν καλυτερα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδια μου ηρθαν σημερα τα κυαλια :D για επιγεια παρατηρηση σκιζουν ασπλα εχω μια απορια γιατι τα μακρινα αντικειμενα τα βλεπω διπλα στο κεντρο? θελει κατι ρυθμιση η απλα τα ματια δεν εχουν συνηθισει και θελουν λιγο να επικεντρονουν καλυτερα.

 

Συγνώμη αλλά θα χρειαστεί μια διευκρίνηση. Στο "διπλα" ο τόνος είναι στο γιώτα ή στο άλφα; Αν είναι στο άλφα δοκίμασε να ανοιγοκλείσεις την απόσταση ανάμεσα στους φακούς που είναι κοντά στα μάτια σου, τους προσοφθάλμιους, μήπως κάτι αλλάξει.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

στο α ειναι ο τονος αλλα το εκανα και αυτο το εκλεισα εντελως και μικρινα την αποσταση αλλα τιποτα βεβαια οσο το κανω καλυτερευει αλλα οχι τελεια. παντως αποψε που επαξα λιγο καποια σημεια στον ουρανο και μιλαμε για μεσα στην πολη δεν μπορω να δω κατι αξιολογο λογο φωτορυπανσης φυσικα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν τα βλέπεις διπλά είναι απευθυγραμμισμένα.

Διάβασε στο "Πως κάνουμε ευθυγράμμιση στα κιάλια"

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=15900

μόνο το κεφάλαιο 2. α.1. "Αφεστιασμένο αστέρι". Είναι μια απλή τεχνική για να διαπιστώσεις αν υπάρχει πρόβλημα. Αν πράγματι υπάρχει, προσπάθησε να καταλάβεις το μέγεθος του. Πόσο φεύγει δηλαδή το εστιασμένο αστέρι έξω από τον θαμπό κύκλο.

 

Καλή συνέχεια.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης