Jump to content

Εφαρμογή για πλήθος γαλαξιών μέχρι συγκεκριμένο μέγεθος.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ψάχνω μια ιστοσελίδα/εφαρμογή που είχα βρει παλιότερα και δεν τη βρίσκω. Του βάζεις πόσα mag και σου δείχνει πόσοι γαλαξίες υπάρχουν μέχρι αυτό το μέγεθος...

 

Π.χ. μέχρι 16mag πόσοι γαλαξίες υπάρχουν; Μέχρι 17 πόσοι; κτλ.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ έχει μια καλή λίστα από βάσεις δεδομένων:

 

http://www.virtualcolony.com/sac/

 

Νομίζω κάτι σαν και αυτό που θες γίνεται αν βάλεις φίλτρα στο

SAC Deep Sky Database 8.1 on Google Drive

 

π.χ. βγάζει 1172 γαλαξίες μεταξύ mag 14-14.99

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν είναι αυτό που θέλω. Δε βγάζει σωστά νούμερα γιατί προφανώς έχει συγκεκριμένα αντικείμενα στη βάση του.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μόνο νούμερα θέλω. Πόσοι γαλαξίες είναι πιο λαμπροί από 15 mag, πόσοι πιο λαμπροί από 16 mag κτλ...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω υπ' όψιν μου κάποια ιστοσελίδα. Χρησιμοποιώ το Deepsky Αstronomy software γι αυτόν τον σκοπό. Είναι πλήρως παραμετροποιήσιμο.

 

Μπορεί να βγάλει αποτελέσματα με lower και upper limit. Για παράδειγμα μπορεί να μας δώσει τον αριθμό των γαλαξιών και ποιοι είναι αναλυτικά, από 15 έως 18 mag σε όλο τον ουρανό ή σε συγκεκριμένο εύρος R.A. - Dec.

 

Μπορεί να βγάλει αποτελέσματα ανά αστερισμό/αστερισμούς ή για όλο τον ουρανό. Για παράδειγμα, ζητάμε όλους τους γαλαξίες έως 17 mag από τέσσερις αστερισμούς που μεσουρανούν σε μια συγκεκριμένη νύχτα.

 

Μπορεί να αναζητήσει δεδομένα από έναν ή από πλήθος καταλόγων (περίπου 60).

Συνεργάζεται επίσης με το Cartes du Ciel και μπορεί να εκτυπώσει χάρτες με τα επιθυμητά αποτελέσματα αναζήτησης έως 17.5 mag.

 

Δεν είναι δωρεάν. Το κόστος πιστεύω ότι είναι εξαιρετικά χαμηλό για τα όσα προσφέρει.

 

http://www.deepskysoftware.net

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης