Jump to content

Sky Live: Εφαρμογή που σου δείχνει τις συνθήκες παρατήρησης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βρήκα αυτή, την κατά τη γνώμη μου καταπληκτική εφαρμογή για iPhone που σου δείχνει τις συνθήκες παρατήρησης του έναστρου ουρανού στην περιοχή που βρίσκεσαι.

 

Σου λέει επί τις εκατό πόσο καλός είναι ο ουρανός για παρατήρηση, με βάση όλα τα δεδομένα που επηρεάζουν εκείνη την στιγμή την ατμόσφαιρα:

Φωτορύπανση

Σελήνη

Υγρασία

Συννεφιά

Άνεμος

Seeing

 

Φυσικά έχει και άλλες πληροφορίες που αφορά την θέση των πλανητών και τα περάσματα του ISS.

 

Το σημαντικό είναι ότι προσφέρει πληροφορίες σε βάθος 6 ημερών και εννοείται ότι μπορείτε να διαλέξτε όποια περιοχή του κόσμου θέλετε επιπλέον.

 

Την εφαρμογή θα την βρείτε σε αυτό το link για όσους έχουν iPhone : https://itunes.apple.com/gr/app/sky-live-stargazing-weather/id693905898?l=el&mt=8

 

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από Android, θα ήθελα να μας πληροφορήσει κάποιος αν υπάρχει και στο PlayStore.

 

Επίσης προσφέρει εφαρμογή και για το Αpplewatch.

 

 

IMG_0792_zpsyni50ls9.png

 

 

IMG_0794_zpsez2hb4ec.png

 

 

IMG_0793_zps6o6z3wog.png

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν ξερω ποσο αξιοπιστο ειναι τα στοιχεια τα παιρνει απο τις προβλεψεις καιρου

 

τα τηλεφωνα δεν εχουν αισθητηρες να σου δινουν ακριβεις μετρησεις

«Μην βαδίζεις απαλά μέσα σε αυτήν την καλή νύχτα – Εξοργίσου, εξοργίσου ενάντια στον θάνατο του φωτός».Do Not Go Gentle Into That Good Night

Dylan Thomas (1914-1953)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω τα παίρνει από yahoo. Επειδή το παρακολουθώ κάθε μέρα, μπορώ να πω ότι πέφτει μέσα σχεδόν πάντα.

 

Δεν έχω βρει μέχρι τώρα κάτι ανάλογo στο appstore. Προσωπικά μου αρέσει γιατί έχει όλες τις πληροφορίες μαζεμένες σε μια εφαρμογή.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή δεν γνωρίζω και πολλά από Android, θα ήθελα να μας πληροφορήσει κάποιος αν υπάρχει και στο PlayStore.

 

Από το λίγο που έψαξα στο PlayStore, δεν βρήκα κάτι. Επίσης, σε ένα site που έλεγε τα χαρακτηριστικά της εφαρμογής, δεν έλεγε να είναι συμβατό με Android.

 

Κρίμα και μου φάνηκε πολύ ωραία εφαρμογή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μία πολύ καλή εφαρμογή (κατά την άποψή μου) για android είναι το astro panel.

 

Κατεβάζει στοιχεία από μετεορολογικά sites για την τοποθεσία/ες που καταχωρείς

και δείχνει αναλυτικά προβλέψεις για νέφωση, seeing, transparency, υγρασία κτλ.

 

Επίσης ένα πολύ καλό feature που έχει είναι ότι όταν δεί καλές συνθήκες για κάποια

από τις επόμενες ημέρες σε ειδοποιεί με μήνυμα.

 

Τώρα όσον αφορά το αν "πέφτει μέσα" στις προβλέψεις του, μετά από χρήση περίπου

ενός χρόνου μπορώ να πώ πως ναι τις περισσότερες φορές, εκτός και αν τοπικά επι-

κρατούν ιδιαίτερες συνθήκες (π.χ. αυξημένη απρόβλεπτη υγρασία/ομίχλη στη

Θεσσαλονίκη όπου μένω - συχνό φαινόμενο - ή σκόνη κτλ).

 

Και μερικά screen shoots...

astropanel2.jpg.3801d387c7a6d1a49a2cd55c5c5fcfbd.jpg

astropanel1.jpg.0afc4c3588aff32cd37b15ed1cdc9368.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για Android υπάρχει κ η εφαρμογή clear outside από την first light optics.https://play.google.com/store/apps/details?id=com.firstlightoptics.clearoutside.Αυτό που πρέπει να κάνετε όταν ανοίγετε την εφαρμογή είναι να πατάτε το current για να αποθηκεύει την τρέχουσα τοποθεσία.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας θυμίσω πως για iPhone υπάρχει και η Ξαστεριά του συμφορουμίτη σας (γι' αυτό "μιλάει" και Ελληνικά η εφαρμογή). Χρησιμοποιεί την ίδια πηγή δεδομένων (7Timer!) με το Astro Panel που αναφέρθηκε για android (αλλά είναι αρκετά πιο σταθερή έχω να πω ως χρήστης των δύο).

Φυσικά καλό είναι να διασταυρώνουμε τις πηγές μας (παράδειγμα το Clear Outside που αναφέρθηκε υπάρχει και σε iOS), γιατί η πρόβλεψη καιρού δεν είναι εύκολη δουλειά. Ειδικά εδώ στην Αγγλία να έχουμε π.χ. τις εφαρμογές και το met office (ΕΜΥ) να επιμένουν ότι έχουμε 100% ξαστεριά και μια βόλτα ως το παράθυρο να δείχνει τη ζοφερή πραγματικότητα της μαύρης μαυρίλας, δηλαδή μπορεί να μην πιάσουν ούτε το τώρα, πόσο μάλλον το "αύριο" ;)

 

XasteriaGreek.png

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να σας θυμίσω πως για iPhone υπάρχει και η Ξαστεριά του συμφορουμίτη σας (γι' αυτό "μιλάει" και Ελληνικά η εφαρμογή). Χρησιμοποιεί την ίδια πηγή δεδομένων (7Timer!) με το Astro Panel που αναφέρθηκε για android (αλλά είναι αρκετά πιο σταθερή έχω να πω ως χρήστης των δύο).

Φυσικά καλό είναι να διασταυρώνουμε τις πηγές μας (παράδειγμα το Clear Outside που αναφέρθηκε υπάρχει και σε iOS), γιατί η πρόβλεψη καιρού δεν είναι εύκολη δουλειά. Ειδικά εδώ στην Αγγλία να έχουμε π.χ. τις εφαρμογές και το met office (ΕΜΥ) να επιμένουν ότι έχουμε 100% ξαστεριά και μια βόλτα ως το παράθυρο να δείχνει τη ζοφερή πραγματικότητα της μαύρης μαυρίλας, δηλαδή μπορεί να μην πιάσουν ούτε το τώρα, πόσο μάλλον το "αύριο" ;)

 

 

 

Τι εννοείς όταν λές ότι καλό είναι να διασταυρώνουμε τις πηγές μας?Διασταύρωση κάνουμε όταν θέλουμε να διαπιστώσουμε αν κάτι ισχύει ή όχι.Εγώ δεν έγραψα ότι η εφαρμογή clear outside δεν υπάρχει για iphone,έγραψα ότι υπάρχει για Android.Όταν μπαίνεις στο Google PlayStore οι προτεινόμενες εφαρμογές προφανώς είναι για Android!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια στον δημιουργό για το Ξαστεριά. Δεν το ήξερα. Εννοείται το κατέβασα. =D> =D> =D>

 

Αν θέλεις στείλε και pm για promo code του Polar Scope Align Pro (ή Polar Scope Align Pro Watch αν έχεις και Apple watch), που έχει την ξαστεριά και σε night vision (προαιρετικά) εκτός από τα σχετικά με πολική ευθυγράμμιση...

Και φυσικά όποιος άλλος το θέλει ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ecuador την γνωρίζω την εφαρμογή σου. Εννοείται θα την κατέβαζα αν είχα τηλεσκόπιο με σοβαρή ισημερινή. (Έχω ένα μικρό με EQ1). Σε ευχαριστώ πάντως.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοείται θα την κατέβαζα αν είχα τηλεσκόπιο με σοβαρή ισημερινή.

 

Και με αστείες δουλεύει! Όντως όμως πρέπει να έχουν πολική διόπτρα ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό το διάστημα έψαχνα μια τέτοια εφαρμογή και είδα αυτό το θέμα :D Κατέβασα το astro panel μιας και το άλλο ήταν μόνο για iPhone.

 

Ευχαριστούμε @Ecuador :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης