Jump to content

RA Erect image Finder


StamosP

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Μια ερώτηση, μετατρέπεται ο κλασσικός 9x50 right angle erect image ερευνητής σε οδηγητικό;

Ο ερευνητής είναι αυτός

SW9x50RAEFINDER.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μάλλον δεν το έχει δοκιμάσει κανείς, λογικό μου φαίνεται.

Μήπως κάποιος έχει τον συγκεκριμένο ερευνητή (ή κάποιον παρόμοιο) να μου πει αν ξεβιδώνει η διαγώνιος ή/και το προσοφθάλμιό του?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και το έχουν δοκιμάσει, και υπάρχει εμπειρία. Επειδή δεν το έχω κάνει ο ίδιος σου παραθέτω ένα σχετικό θέμα με οδηγίες και ας ελπίσουμε να ασχοληθεί και κάποιος γνώστης με τις απορίες σου.

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=153581&sid=6ff607c858b927afe6760ac6bdb862f1

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Κώστα!

Με κανονικό straight through ερευνητή το έχω δοκιμάσει και δουλεύει μια χαρά, το θέμα μου είναι αν μπορεί να γίνει με right angle ερευνητή.

Ένας από τους υποψήφιους προς αγορά σωλήνες έχει στο πακέτο τέτοιον και θέλω να δω αν δουλεύει για οδήγηση...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό δεν ξέρω, αφαιρείται ο διαγώνιος ή είναι κολλημένος? Και αν ναί τι σπείρωμα έχει?

Ακόμα περισσότερο βέβαια θα με βόλευε να ξεβιδώνει το προσοφθάλμιο μια και έχω έτοιμο αντάπτορα για να βίδωμα της κάμερας στη θέση του... (αν είναι ίδιο με το προσοφθάλμιο των straight ερευνητών)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η διόρθωση ως προς τον οριζόντιο και κατακόρυφο άξονα γίνεται στο διαγώνιο. Αν τον ξεβιδώσεις από τον αλουμινένιο σωλήνα είναι σαν όλους τους ερευνητές. Βίδωσε τον παρακάτω αντάπτορα κι εκεί βίδωσε την οδηγητική σου.

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4708_Parfocal-Adapter-T2-for-8x50-finders-by-TS--GSO--Meade-for-Autoguiding.html

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον έχω δοκιμάσει και θυμάμαι ότι δεν εστίαζε. Ο RA ερευνητής είναι πιο βραχύσωμος σε σχέση με τον απλό. Ίσως μία Τ2 επέκταση μεταξύ του αντάπτορα και της οδηγητικής να επέτρεπε στην τελευταία να εστιάσει, αλλά δεν το δοκίμασα και δεν μπορώ να πω.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το περίμενα να μην εστιάζει χωρίς διαγώνιο. Έχω μια προέκταση Τ2 σε 1.25 αλλά το θέμα είναι πώς βιδώνεται στη θέση του διαγωνίου, πρέπει να έχει κατάλληλο σπείρωμα ο ερευνητής...

Ηλία, ξέρεις αν ξεβιδώνεται το προσοφθάλμιο από τον διαγώνιο?

Αν ναί και είναι σαν τους απλούς θα μπορούσα να μην βγάλω τον διαγώνιο και βιδώσω εκεί την κάμερα με τον αντάπτορα που ανέφερε ο φίλος ΗΟΜΟ και τον έχω ήδη.

Οι πιθανότητες να εστιάζει έτσι είναι νομίζω μεγάλες.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω οτι δεν ξεβιδώνει σκέτο το προσοφθάλμιο, αλλά και να ξεβιδώσει η διάμετρός του είναι πολύ μικρή για να βιδώσει ο αντάπτορας πάνω στο διαγώνιο. Νομίζω η εναλλακτική θα ήταν να βιδώσεις την προέκταση που έχεις πάνω στον αντάπτορα. Ούτως ή άλλως αφού ο τελευταίος προσαρμοστεί στο σωλήνα του ερευνητή σου δίνει Τ2 σπειρώματα από την μεριά της κάμερας.

Μια λύση πιο ..."πατεντιάρικη", προσωρινή ή μόνιμη, θα ήταν να πας σε ένα κατάστημα με υδραυλικά και να πάρεις μια πλαστική τέτοια επέκταση (αρσενική από την μία μεριά, θηλυκή από την άλλη). Δεν ταιριάζουν ακριβώς τα σπειρώματα, αλλά με λίγη προσπάθεια θα "προσαρμοστεί" μεταξύ κάμερας και αντάπτορα - μιλάμε για μαλακό πλαστικό που δεν θα σου κάνει ζημιά στα μεταλλικά σπειρώματα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την κάμερα τη βίδωνα στον κανονικό 9x50 στη θέση του προσοφθαλμίου με αυτό:

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4520_T2-Parfocal-Adapter-for-autoguiders-to-Skywatcher-9x50-finder-scopes.html

Στη μία μεριά έχει μικρή διάμετρο και σπείρωμα όμοιο με του προσοφθαλμίου και στην άλλη Τ2 για την κάμερα. Άρα αν ξεβιδώνει παίζει να γίνεται δουλειά...

Πρόχειρο έχω και αυτόν που είναι M48 και Τ2 σε 1.25 για να βάλω την κάμερα με nosepiece αλλά δεν μπορώ να φανταστώ πως μπορώ να τον προσαρμόσω στον ερευνητή χωρίς διαγώνιο...

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p586_Baader-2--to-1-25--reducer-with-T2-connection-threads-on-both-sites.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σταμάτη αν κοιτάξεις το νήμα που σου έστειλε ο kkokkolis στην 1 πρώτη σελίδα ξεκίνησα την πατέντα με ερευνητή σαν αυτόν που δείχνεις. Όπως είπε και ο Ηλίας πιο πάνω χρειάστηκα προέκταση για τον συγκεκριμένο μιας και ήταν πιο κοντός σε σχέση με άλλους ερευνητές.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα πιάσει το νήμα από το τέλος και δεν έφτασα στην αρχή, θεώρησα πιο updated τις τελευταίες σελίδες!

Θυμάσαι Άγγελε τι σπείρωμα μένει όταν ξεβιδώνει ο διαγώνιος?

Έχω κάτι παρόμοιο σε αντάπτορα (το 2ο λινκ στο προηγούμενο πόστ) και θέλω να δώ αν κάνει...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης