Jump to content

Η βλακεία είναι ανίκητη!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Νομίζω πως συμφωνούμε - απαντώ καθώς είπες "διαφωνώ στα παραπάνω" και αυτό συμπεριλαμβάνει και το τελευταίο μου σχόλιο - μπερδεύτηκα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 118
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Νομίζω πως συμφωνούμε - απαντώ καθώς είπες "διαφωνώ στα παραπάνω" και αυτό συμπεριλαμβάνει και το τελευταίο μου σχόλιο - μπερδεύτηκα!

Συμφωνουμε ναι....το "στα παραπάνω" πήγαινε στο παραπάνω απο εσένα σχόλιο....

PixInsight 1.8 RC7

 

Δημήτρης Πλατής

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για και χαρά σας φίλοι μου μετά από πολλά χρόνια...

 

Χωρίς να θέλω να κρίνω, απλώς μόνο να δώσω τροφή για σκέψη, η συζήτηση η οποία έχει γίνει μύριες φορές σε τούτο εδώ το φόρουμ και όχι μόνο, έχει "λυθεί" στις περισσότερες δυτικοευρωπαικές χώρες... Με αυτό θέλω να πω ότι οι κοινωνίες της Αγγλίας, Γαλλίας, Γερμανίας, κλπ το "έχουν λύσει" το θέμα και για αυτό και δεν απασχολεί πλέον, όχι γιατί είναι ταμπού. Στην άλλη άκρη του Ατλαντικού, όπου μένω, δυστυχώς τα πράγματα είναι διαφορετικά... τόσο η κοινωνία αλλά και πολλοί εκπροσωποι της, όχι μόνο παίρνουν θέση, αλλά και εναντιώνονται σε επιστημονικές και ιστορικές κατακτήσεις του ανθρώπινου γένους... Βλέπε creationists (η υπουργός παιδείας των ΗΠΑ είναι creationist... δυστυχώς), flatearthers, κλπ Από την άλλη σε όλες αυτές τις κοινωνίες και στις δύο πλευρές του Ατλαντικού υπάρχει πραγματική θρησκευτική ελευθερία... στην Ελλάδα;;;

 

Πολλά χαιρετίσματα και φιλιά.

 

Φιλικά

 

Βασίλης

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατανοώ την σύγχισή σας...Οι εμπειρίες για τις οποίες σας μιλάω δεν έχουν καμία σχέση με αυτές που υπονοείτε...δεν τις έχετε,δεν τις καταλαβαίνετε,κατανοητό...Το αν η πραγματικότητα είναι μόνο ''υλική'' ή και ''πνευματική'',κάποτε θα α π ο κ α λ υ φ θ ε ί (και το εννοώ το ''αποκαλυφθεί''...)

Αλλά ελλείψει κοινής ''γλώσσας'' και Εμπειρίας σ'αυτά τα θέματα,σας λεω καλύτερα να μείνετε ''ανοιχτοί'', μέχρι να αποκαλυφθεί η αλήθεια...ελπίζοντας στο μεταξύ,οι ''δέκτες'' σας να ανοίξουν σε όλες τις ''συχνότητες''...Τίποτε άλλο,θα επιλέξω τη σιωπή και κάποτε ίσως καταλάβετε...

Με κατανόηση για τις απορίες σας...

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Κώστα τι σχέση έχει αυτό...

Όπως και να έχει το πράγμα,η αδογμάτιστη,χωρίς απόλυτες βεβαιότητες,και καλοπροαίρετη αναζήτηση πάντα ωφελεί...έστω και αν δεν καταλήγει σε οριστικά συμπεράσματα...

Φιλικά-Κώστας

με αυτό
Κατανοώ την σύγχισή σας...Τίποτε άλλο,θα επιλέξω τη σιωπή και κάποτε ίσως καταλάβετε...

Με κατανόηση για τις απορίες σας...

Κώστας

;;;;;

 

Αν δεν κατάλαβα καλά να με συγχωρείς... Απλώς μου φάνηκε κάπως αυτή η τοποθέτηση... έως προσβλητική...

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Βασίλη λάθος κατάλαβες-συγνώμη,αν άθελά μου,έδωσα τέτοια εντύπωση!Κάθε άλλο παρά προσβλητικός-στις προθέσεις μου-ο λόγος μου,μακριά απο μένα αυτά!Αν διαβάσεις προσεκτικά,ό,τι έχω γράψει σε αυτό το θέμα:''η βλακεία είναι ανίκητη'',απο την αρχή,θα καταλάβεις οτι με ευγένεια και προσοχή μιλούσα πάντα...εισέπραξα όμως ειρωνεία,χλευασμό,και τελευταία,υπονοούμενα του τύπου:οι εμπειρίες για τις οποίες μιλούσα ως μόνη οδό αντίληψης του ''πνευματικού'' κόσμου,μάλλον ως ''παράνοια''μπορούν να εννοηθούν...Αν κάποιος θα έπρεπε να προσβληθεί μετά απο όλη αυτή την περιπετειώδη συζήτηση,αυτός θα ήμουν εγώ...Όποιος δεν καταλαβαίνει τι εννοώ-και καταλαβαίνω,γιατί δεν έχει εμπειρίες,έστω και αν έχει αντίληψη περί επιστήμης-του συστήνω να μείνει αδογμάτιστος και ''ανοιχτός'' μέχρι να αποκαλυφθεί η αλήθεια...Αλλά η καλή προαίρεση στην κουβέντα σημαίνει οτι ακούω τον άλλον,με καλή-και όχι υπεροπτική διάθεση,έστω και αν διαφωνώ,έστω και αν δεν χωρούν αυτά που λέει στην κοσμοθεωρία μου...Ο τρόπος που διαφωνεί κανείς,σε μια συζήτηση,πέρα απο την επιχειρηματολογία,δείχνει χαρακτήρα,ήθος...Δεν χωρούν εγωισμοί,υπεροψίες που εκφράζονται με απόλυτες-υπεροπτικές και απορριπτικές-βεβαιότητες και ''ειρωνική'' διάθεση...

Επειδή γ ν ω ρ ί ζ ω το θέμα της αστρολογίας και των συναφών ''ασχολιών'',πόσο επικίνδυνο είναι,απο φίλους που την πάτησαν,γι'αυτό παρενέβηκα,για να πω ''μην το βλέπετε επιφανειακά,μην χλευάζετε,δεν γνωρίζετε τι κρύβεται στο βάθος,προσοχή!''Προσπάθησα δε,να κάνω κάποιους,να α ν α ρ ω τ η θ ο ύ ν,χωρίς να μπορώ να το αποδείξω βέβαια-κανείς δεν μπορεί-μήπως εκτός απο την ''ύλη'',υπάρχει και ''κάτι'' ά λ λ ο...και όποιος ασχοληθεί με την αστρολογία,μαντεία,αποκρυφισμό,μαγεία κλπ.θα το σ υ ν α ν τ ή σ ε ι ...Δεν προχώρησα σε πιο βαθιά ανάλυση για να μην εκτεθώ περισσότερο...

Μπορείς να δείς τι ειπώθηκε συνολικά...Απο την άλλη καταλαβαίνω,οτι δεν υπάρχουν αποδείξεις,παρά μόνο μέσω των εμπειριών.Και επειδή δεν υπάρχει δίαυλος επικοινωνίας,λόγω ελλείψεως κοινών εμπειριών,το άφησα...εν μέσω εγωιστικών και ειρωνικών αντιδράσεων...τι να έκανα...

Η αλήθεια,για το αν υπάρχει ''πνευματικός'' κόσμος,είναι εκεί ''έξω''.Όποιος θέλει ας ψάξει να την βρεί..αλλά π ρ ο σ ο χ ή!!:το τίμημα είναι ''πανάκριβο''...

Ελπίζω να ξεκαθάρισε οριστικά το θέμα...

Φιλικά και με ελπίδα για περισσότερη κατανόηση στο μέλλον...

Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

fotodektis μπορείς να μας περιγράψεις μία από τις εμπειρίες σου σε αυτόν τον "πνευματικό κόσμο";

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά τα θέματα είναι αυστηρά προσωπικά,για να κοινοποιούνται,και μάλιστα δημόσια....ήδη κάνοντας νύξεις,παρεξηγείται και χλευάζεται κάποιος,σκέψου να πει και πιο πολλά...

Ειδικά για σένα,Magicstar,υποθέτω οτι δεν σου είναι άγνωστος ο ''πνευματικός'' κόσμος,οπότε δεν έχεις ανάγκη και να μάθεις,τουλάχιστον τα βασικά...

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Νομίζω ότι ο Κώστας μιλάει σαν κάποιος που ξέρει ανθρώπους που "κάηκαν στον χυλό και το φυσάνε" και είναι έτσι απόλυτος και αναφέρει συγκεκριμένα πράγματα.

 

Υπάρχουν άνθρωποι που έχουν βιώματα τα οποία δεν αναφέρουν παρά μόνο σε λίγους, διότι είτε φοβούνται ότι θα πληγεί το κύρος τους στην κοινωνία ή τον κύκλο τους, είτε θεωρούν απλά ότι δεν είναι σωστό να μοιράζονται με πολλούς τέτοιες εμπειρίες που περιέχουν κάτι θαυμαστό και μεταφυσικό. Είναι όμως και αρκετοί που τα λένε, όπως έγινε πρόσφατα και παρουσιάστηκε και στις ειδήσεις. Άν θέλει κάποιος τα πιστεύει. Καλό είναι βέβαια να περνάμε κάποια πράγματα από ένα κόσκινο και να μη δεχόμαστε απλά ότι ακούμε.

 

Από κει και πέρα, εγώ έχω να κάνω μία παρατήρηση. Ορισμένοι άνθρωποι πάντοτε θα πηγαίνουν στα άκρα και στον επιστημονικό τομέα υπάρχουν τέτοιοι άνθρωποι φανατισμένοι, βλέπε Ντόκινς, που έχει κάνει σκοπό της ζωής του να πολεμήσει το κάθε τι θρησκευτικό ή μεταφυσικό. Η αθεία πλέον είναι και αυτή εκτός από μόδα και σαν θρησκεία, με τους φανατικούς της. Διότι έτσι είναι ο άνθρωπος, φανατίζεται. Ίσως είναι και η πραγματικότητα στην οποία κινείται κάποιος και οι άνθρωποι με τους οποίους μιλάει. Άν ο Ντόκινς μιλούσε με δικούς μας θεολόγους π.χ. ίσως ήταν διαφορετικές οι συζητήσεις και ο τρόπος που θα αντιμετώπιζε τα πράγματα, καθότι στην Αμερική είναι πολύ ξύλινοι, άκαμπτοι και γραφικοί. Εδώ έχουμε πιο φιλοσοφημένους ανθρώπους αλλά και ιερείς.

 

Κάποιος είχε κάνει ένα σχόλιο σε ένα βίντεο που είδα. Η επιστήμη πλέον λέει ότι το σύμπαν μπορεί να υπήρχε από πάντα ή ότι η μεγάλη έκρηξη μπορεί να δημιουργήθηκε από το τίποτα και να τα θεωρεί ώς πιθανές αλήθειες που δεν μπορούν όμως να αποδειχθούν, το οποίο είναι παρόμοια συλλογιστική με το να πούμε ότι υπάρχει Θεός που υπήρχε από πάντα και δημιούργησε το σύμπαν. Η μόνη διαφορά ότι κάποιοι επιστήμονες αποφεύγουν τη λέξη Θεός, καθότι η επιστήμη δεν μπορεί να τον αποδείξει. Για σκεφτείτε το.

starrynights.blog
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξανά ωχ...

 

Τελικά τίποτα δεν έχει αλλάξει στο φόρουμ...

 

Αντρέα είσαι ΗΡΩΑΣ λέμε... Κουράγιο!

Any sufficiently advanced technology is indistinguishable from magic.

 

Arthur C. Clarke

 

 

http://vip-digital-imaging.blogspot.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξανά ωχ...

 

Τελικά τίποτα δεν έχει αλλάξει στο φόρουμ...

 

Αντρέα είσαι ΗΡΩΑΣ λέμε... Κουράγιο!

Στου Παπαλαμπρου την αυλή!!!!! ](*,)

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα σε όλο το φόρουμ.....διαβάζοντας όλα τα παραπάνω μπορώ να πώ πως πραγματικά ξενέρωσα, Μπαίνοντας σε ένα χώρο οπου το αντικείμενο είναι η αστρονομία το μόνο που δεν περίμενα να ακούσω είναι για μαγείες μαγγανείες και λοιπές....πως να το πώ? Σαχλαμάρες? Εντάξει δεκτό κάποιοι άνθρωποι να τα πιστεύουν αυτά και δεκτό να τα εκφράζουν, αλλά το forum είναι αστρονομίας....Α-Σ-Τ-Ρ-Ο-Ν-Ο-Μ-Ι-Α-Σ. Οποιος θέλει να συζητάει και να αναλύει τέτοια θέματα υπάρχουν ανάλογα φόρουμ για μαγους, χαρτορίχτρες ξεματιάστρες και λοιπά επαγγέλματα. Η ανθρωπότητα έχει δώσει αγώνες για να μπορέσει να ξεφορτωθεί όλον αυτό τον σκοταδισμό και να τώρα, εν έτη 2018 στην Ελλάδα σε ένα φόρουμ προοδευτικό να βρισκόμαστε να συζητάμε για σκοτεινές δυνάμεις. Τι να πώ? Πραγματικά λυπάμαι.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ειδικά για σένα,Magicstar,υποθέτω οτι δεν σου είναι άγνωστος ο ''πνευματικός'' κόσμος,οπότε δεν έχεις ανάγκη και να μάθεις,τουλάχιστον τα βασικά...

Φιλικά-Κώστας

 

Τι ακριβώς εννοείς;;;

 

Οποιος θέλει να συζητάει και να αναλύει τέτοια θέματα υπάρχουν ανάλογα φόρουμ για μαγους, χαρτορίχτρες ξεματιάστρες και λοιπά επαγγέλματα.

 

ted1977 το επάγγελμα του μάγου δεν έχει καμία σχέση με ξεματιάστρες και χαρτορίχτρες όπως αναφέρεις. Είναι ένα επάγγελμα καθαρά ψυχαγωγικό όπως το θέατρο, η μουσική και ο χορός. Θα σε παρακαλούσα να ανακαλέσεις, και θα σου υπενθυμίσω να σταματήσεις να πετάς "μπηχτές" προς εμένα δημόσια. Τελευταία προειδοποίηση.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελή δεν εννοούσα εσένα παρεξηγησες. Εννοώ τον όρο Μάγος οπος αφήνουν να εννοηθεί ποιό πάνω. Ξερω Πολύ καλα τι είναι το δικό σου επάγγελμα και σε ποιο τομέα εντάσσεται. Το Μαγος που λέω εγώ είναι με την αποκυφιστικη έννοια. Αφου διάβασες ποιο πάνω τι ειπώθηκε.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο μάγος ως επάγγελμα είναι ένα και είναι καθαρά καλλιτεχνικό. Ο μάγος με την αποκρυφιστική έννοια δεν είναι επάγγελμα. Συμφωνώ στο ότι όλα αυτά είναι σαχλαμάρες και δεν θα έπρεπε να συζητιούνται σε ένα forum αστρονομίας. Περιμένω όμως να δω τι θα απαντήσει και ο fotodektis, που είπε ότι μου είναι γνωστός ο "πνευματικός κόσμος". Ξέρει μήπως κάτι που εγώ δεν γνωρίζω; :-({|=

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χαίρομαι που κατάλαβες......σε πολλές φράσεις το Μάγος αφήνει να εννοηθεί οτι είναι αυτός που ασκεί μαυρη μαγεία κτλ. Ακόμα και αυτο που ειπώθηκε για εσένα κάτι τέτοιο υπαινίσσεται.....

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Tedd1977 αμα ασκουσα μαυρη μαγεια θα το χες καταλαβει πρωτος :twisted:

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο θέμα αυτό είχε δοθεί μια ευκαιρία διότι στην αρχή είχε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση αλλά η αλήθεια είναι πως μετά σιγά σιγά έχασε το δρόμο. Ας πάμε λοιπόν να τσικνίσουμε για βραδινό σιγά σιγά!! :cheesy:
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Guest
Αυτή η συζήτηση είναι κλειστή σε νέες απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης