AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Διπλό τηλεσκόπιο σε διάταξη Bino.
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Διπλό τηλεσκόπιο σε διάταξη Bino.

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπά θέματα αστρονομικού εξοπλισμού
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
Δημήτρης ΘεοδοσόπουλοςOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 29 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 41
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:23    Θέμα δημοσίευσης: Διπλό τηλεσκόπιο σε διάταξη Bino. Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα σε όλους. Λοιπόν είμαι σχετικά αρχάριος οπότε επιφυλάσσομαι για την ορθότητα αυτών που θα πω. Είμαι κάτοχος ενός SW120/600 σε AZ3, με το οποίο έχω δει υπέροχες εικόνες και το έχω καταευχαριστηθεί. Θέλω όμως σα μυρμήγκι να μαζέψω λίγα λεφτά για αναβάθμιση μέχρι το επόμενο καλοκαίρι. Δεν τρελαίνομαι για αστροφωτογράφιση, θέλω όμως το δυνατόν όμορφες live παρατηρήσεις.

Ήθελα να ρωτήσω αν παίζει το εξής σενάριο:
Να αλλάξω την στήριξη και να πάρω ένα πανομοιότυπο (120/600) και να τα βάλω σε διάταξη Bino.

Υποθέτω η εικόνα θα είναι πολύ καλύτερη από ένα σκέτο binoviewer κυρίως στην αίσθηση του 3D.

Έχει κανείς εμπειρία από παρατήρηση μέσα από ανάλογο εξοπλισμό;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είναι πολύ δύσκολο να το πετύχεις εκτός και αν μοιάζεις κάπως έτσι:

image.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  350.85 KB
 Διαβάστηκε:  34 φορές

image.jpeg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 322
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 15:59    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σοβαρά όμως, το είχα σκεφτεί κ εγώ αλλά δεν αξίζει τον κόπο. Το εύκολο είναι να ευθυγραμμισεις τα δυο τηλεσκόπια, και το δύσκολο να φέρεις κοντά τις δυο κόρες εξόδου ipd.
Αν έπρεπε με την απειλή πιστολιού να το δοκιμάσω, θα χρησιμοποιούσα κυάλια αντικαθιστώντας τους αντικειμενικούς με τα δυο τηλεσκόπια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

χαχαχαχαχαχαχαχαχα, Οk, σε ευχαριστώ. Μου αρέσει πολύ η αίσθηση μέσα από κιάλια, οπότε ίσως να έχω απλά το νου μου για κάνα binoviewer, και ίσως καμιά επένδυση σε στήριξη που ποτέ δεν πάει χαμένη...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2591
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γίνεται φίλε. Ορεξη για πατέντες να έχεις και γερά νεύρα. Δες εκεί που λέει Lazy Diagonals http://davetrott.com/oversize-binoculars/big-binoculars/ Φάντάζομαι θα υπάρχουν και άλλες υλοποιήσεις. Επίσης πωλούνται και έτοιμα bino telescope
Οπα το βρήκα έτοιμο. https://www.sciencecenter.net/hutech/borg/bino/index.htm

sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1151
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/08/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 18:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δημήτρης Θεοδοσόπουλος έγραψε:
χαχαχαχαχαχαχαχαχα, Οk, σε ευχαριστώ. Μου αρέσει πολύ η αίσθηση μέσα από κιάλια, οπότε ίσως να έχω απλά το νου μου για κάνα binoviewer, και ίσως καμιά επένδυση σε στήριξη που ποτέ δεν πάει χαμένη...

Καλησπέρα, ίσως σε ενδιαφέρει αυτό.
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=25765

View user's profile Αποστολή email 
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2305
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/08/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 7:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Δημήτρη, χρειάζεται πολύ προσοχή στην απόφαση για την κατασκευή αυτή. Κατ' αρχήν δεν πρόκειται να έχεις καμία 3D αίσθηση - αυτό είναι μια μεγάλη παρανόηση. Τα αντικείμενα του ουρανού είναι τόσο μακριά που τα δύο τηλεσκόπια θα τα βλέπουν υπό την ίδια ακριβώς γωνία, δηλαδή δεν θα υπάρχει η "παράλλαξη" που προκαλεί την τρισδιάστατη αντίληψη στα κοντινά αντικείμενα. Θα υπάρχει μόνο η άνεση του να βλέπεις ταυτόχρονα και με τα δυο μάτια, αλλά αυτό από μόνο του δεν προσφέρει τρισδιάστατη εικόνα. Μπορείς να επιβεβαιώσεις τα παραπάνω κοιτάζοντας με κυάλια μακρινά επίγεια αντικείμενα ή αντικείμενα του ουρανού. Από κάποιες εκατοντάδες μέτρα ή λίγα χιλιόμετρα και πέρα, η εικόνα είναι επίπεδη (διδιάστατη) κι όχι 3D. Από κάθε άποψη είναι προτιμότερο ένα λίγο μεγαλύτερο τηλεσκόπιο με binoviewer παρά δύο μικρότερα σε παράλληλη διάταξη, που άλλωστε θα έχουν συνεχή και άλυτα προβλήματα ευθυγράμμισης και ταύτισης εικόνας, λόγω πολλών παραγόντων. Μπορεί λοιπόν το διπλό τηλεσκόπιο να ακούγεται ωραίο σαν ιδέα αλλά είναι ενδιαφέρον μόνο σαν διαδικασία κατασκευής και όχι σαν αποτέλεσμα και χρήση.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/08/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:06    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ όλους, Στέφανε έχεις δίκιο, δεν το είχα σκεφτεί έτσι και νόμισα οτι θα έχει μεγάλη διαφορά η παρατήρηση από διπλό τηλεσκόπιο σε σχέση με binoviewer. Οπότε μάλλον η σειρά θα πάει ως εξής: Binoviewer, στήριξη, και πολύ μετά ένας πιο βαρβάτος σωλήνας...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Λοιπά θέματα αστρονομικού εξοπλισμού Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης