AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Heritage Βάση ...άλλο τηλεσκοπιο
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Heritage Βάση ...άλλο τηλεσκοπιο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
ChristosPOffline
Νέος
Ένταξη: 26 Σεπ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 19
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 9:42    Θέμα δημοσίευσης: Heritage Βάση ...άλλο τηλεσκοπιο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλημέρα στην ομαδάρα ...

Εχω το Heritage και θα ηθελα να ξέρω αν στην βάση του μπορεί να μπει αλλο είδος τηλεσκοπιου ?
Και αν ναι πιο ? Ελεγα για κάποιο maskutov .... η ακόμα και κάποιο διοπτρικό ( δεν ξερω αν λέω χαζομάρα για ατυτό)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 196
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δεν το εχω δοκιμάσει, αλλά λογικά πρέπει να σηκώνει άνετα τα : st80 & st102 και τα mak90 & mak102.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15212
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φυσικά. Όλα τα μικρά τηλεσκόπια με dovetail Vixen τα σηκώνει. Έχω βάλει Maksutov 102, Orion 80ST και WO Zenithstar 66ED.
Στο Zenithstar ο εστιαστής περιστρέφεται και έρχεται σε βολικό σημείο, ενώ και ο ερευνητής έρχεται δεξιά 45 μοίρες, πολύ βολικό.
Ό,τι μπαίνει σωστά σε Nexstar (ο βραχίονας αριστερά) μπαίνει σωστά και εδώ.
Ό,τι μπαίνει σωστά σε Portamount (ο βραχίονας δεξιά) μπαίνει ανάποδα εδώ.
Ό,τι μπαίνει σωστά σε φωτογραφικό τρίποδο (η σύνδεση από κάτω) θα μπει 90 μοίρες προς τα δεξιά.
Όπου μπορείς να αλλάξεις θέση στον εστιαστή ή τον διαγώνιο, δεν θα έχεις πρόβλημα. Μόνο ο ερευνητής μπορεί να βρεθεί ανάποδα.
Μπορείς να κάνεις πάντως και αναστροφή 180 μοίρες της σύνδεσης του ύψους, οπότε δέχεται και τα τηλεσκόπια της Portamount.

Γενικά είναι πολύ ευέλικτο. Το μόνο που ζηλεύω είναι η υποδοχή φωτογραφικής βίδας που έχουν τα αντίστοιχα Orion. Με αυτόν τον τρόπο τα βάζεις σε τρίποδο και λειτουργούν σαν κεφαλές.

4020407-Nexstar 4SE Babydob CN.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  96.66 KB
 Διαβάστηκε:  12 φορές

4020407-Nexstar 4SE Babydob CN.jpg

SW130CN3.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  96.51 KB
 Διαβάστηκε:  21 φορές

SW130CN3.jpg

My Optics

Έχει επεξεργασθεί από τον/την kkokkolis στις 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:20, 2 φορές συνολικά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
ChristosPOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

σας ευχαριστώ φίλοι μου για τις απαντησεις
Λεω να παρω αυτο ..
https://www.firstlightoptics.com/maksutov/skywatcher-skymax-127-ota.html
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 15:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έβαλα το 102. Το 150 μου δεν το σηκώνει. Το 127 είναι ενδιάμεσο, θα πρέπει να το ρισκάρεις.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
ChristosPOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε εμπιστευομαι και σε παρακολουθω και σε site του εξωτερικου ... Αυτος δειχνει οτι το σηκωνει
δεν έχω την εμπειρια να κρίνω αν οι φωτός λένε αληθεια με το αποτελεσμα που δειχνει για αυτο ρωταω εσενα αν μπορεις να καταλαβεις ..

Ευχαριστώ παντως για την βοηθεια μεχρι τωρα

http://www.waloszek.de/astro_sw_mak127_e.php
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/10/2018, ημέρα Τετάρτη και ώρα 16:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ίσως το σηκώνει.

Το 90 ζυγίζει 1400gr, το 102 1930gr, το 127 3500gr, το 150 5600gr, χωρίς τα αξεσουάρ. Βλέπεις πως αυξάνεται απότομα και τα Maksutov είναι εμπροσθοβαρή. Αυτό που θέλεις είναι σχεδόν διπλάσιο από αυτό που έβαλα εγώ. Θα πρέπει να σφίξεις τον άξονα του ύψους αρκετά και το Teflon να είναι σε καλή κατάσταση. Επίσης να το ζυγίσεις στο κέντρο βάρους (το βρίσκεις με ένα απλό μολύβι). Και ο διαγώνιος να μην βρίσκει στη βάση, όταν είναι σωστά ζυγισμένο (με διαγώνιο και φακό).

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
qforceOffline
Νέος
Ένταξη: 16 Οκτ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/10/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και εγώ έχω το Mak 127 και πήρα την βάση της omegon η οποία έλεγε ότι το σηκώνει.Όπως αποδείχθηκε ήταν λάθος στο site του astroshop ,το οποίο διόρθωσαν μετά από email μου. Δεν είχα όρεξη να στείλω τη βάση πίσω οπότε έπεσε ενίσχυση και πατέντα.
[/img]
Δεν είναι και το τελειότερο αλλά δουλεύει μέχρι να υπάρχουν χρήματα για κανονική βάση.[/img]

received_1994086903956826.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  62.26 KB
 Διαβάστηκε:  4 φορές

received_1994086903956826.jpeg

received_1994087067290143.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  66.59 KB
 Διαβάστηκε:  6 φορές

received_1994087067290143.jpeg

received_1994087267290123.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  62.06 KB
 Διαβάστηκε:  5 φορές

received_1994087267290123.jpeg

received_1994087577290092.jpeg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  120.2 KB
 Διαβάστηκε:  7 φορές

received_1994087577290092.jpeg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
planetman
Εξωγήινος
Άβαταρ

Τόπος: Ηράκλειο Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/10/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 11:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελικά ένα από τα μεγαλύτερα πλεονεκτήματα των dob είναι πως μπορείς να κάνεις πολλές πατέντες.

Ξέρει κανείς τις διαφορές μεταξύ του celestron και skywatcher heritage 76mm; Ποιό είναι καλύτερο;

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης