AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορα τηλεσκοπιου για παρατηρηση και για αστροφωτογραφηση
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορα τηλεσκοπιου για παρατηρηση και για αστροφωτογραφηση
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
stellar82Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 72
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/11/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ συμφωνώ απόλυτα με την πρόταση του φίλου murcielago650. Δλδ 200pds και HEQ5 PRO. Είναι εξοπλισμός και για visual και για imaging δουλειά που θα τον κρατήσεις για πάντα. Μια μικρή συμβουλή μόνο, μιας κι είναι αρκετά τα χρήματα: ενημερώσου για τον όγκο και το βάρος του εξοπλισμού, καθώς και το χρόνο στησίματος, ώστε να είσαι σίγουρος, ότι μπορείς να τον αποθηκεύσεις, μεταφέρεις κτλ, ώστε να μην απογοητευτείς αργότερα. Smile
(Προφανώς και θα χρειαστείς και μια θήκη μεταφοράς/αποθήκευσης του σωλήνα)
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
CkyriacouOffline
Νέος
Ένταξη: 24 Οκτ 2018
Σύνολο δημοσιεύσεων: 12
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/11/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:22    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τελεια!! Οποταν παμε για αυτο https://www.astroshop.eu/telescopes/skywatcher-telescope-n-200-1000-pds-explorer-bd-heq-5-pro-synscan-goto/p,19169 και ελπιζω να μου κανουν καλυτερη τιμη!! Καλα τα μεταφορικα ειναι πολυ πιο φθηνα απο το astroshop για αυτο θελω να υο παρω και απο εκει
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nkarytiaOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 30 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 120
Τόπος: Αθήνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/11/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επειδή το ποσό είναι αξιόλογο, να υποθέσω πως έχεις δει κάποια πράγματα μέσα από τηλεσκόπιο και είσαι σίγουρος πως θα πιάσει τόπο! Έχω δει πολλούς που αγόρασαν πανάκριβο τηλεσκόπιο και απογοητεύτηκαν γιατί δεν είδαν αυτό που περίμεναν.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dioripOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 200
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/11/2018, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αφού λοιπόν άλλαξες τον αρχικό προϋπολογισμό σου και έφτασες στα 1200+, τότε πάρε ένα καλομεταχειρισμενο ed80 σε Heq5 με 800-850 και ένα 10" dob με τα υπόλοιπα 400
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filiatraOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Οκτ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2415
Τόπος: Φιλιατρά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/11/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:21    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ακόμη και με τα μεταφορικά έχουν 200 € διαφορά έτσι πρόχειρα που κοίταξα. Νομίζω πως σε συμφέρει να το πάρεις απ τους Αγγλους.
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 953
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/11/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 7:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ckyriacou έγραψε:
gianni μου αφου μας πηρε που μας πηρε το ποταμι και αυξησαμε προυπολογισμο γυρω στα 1200 ευρω τι πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερο με μια βαση goto? Δηλαδη εσυ με αυτα τα λεφτα και οπωσδηποτε μια βαση καλη goto τι θα επαιρνες ετσι ωστε να συνδιαστουν ολα οσα θελω στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο;

Κατ΄ αρχήν δεν πρόσεξα χθες ότι η τιμή στο τηλεσκόπιο που σου έστειλε ο murcielago650 ήταν σε λίρες, οπότε είναι σχεδόν 1500 ευρώ. Περισσότερο από τα διπλά του αρχικού σου προϋπολογισμού που ήταν 700 ευρώ. Εγώ προσωπικά δεν έχω την εμπειρία για τέτοια μεγέθη ως πρώτη επαφή με το άθλημα. Θέλω να πω ότι είναι πάρα πολλά τα σετ απ που μπορείς να πάρεις με τόσα λεφτά. Κατ΄ επέκταση μη λάβεις υπόψη τα όσα σου έγραψα. Αυτά έχουν αξία (αν έχουν) για προϋπολογισμούς γύρω στα 700 ευρώ, που διαμορφώνουν μία εικόνα ως εξής: Ένα DOB 10ιντσο, ή ένα 8ιντσο επάνω σε ισημερινή χωρίς Goto.
Σου εύχομαι πάντως να πάρεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και να το ευχαριστηθείς. Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
murcielago650Offline
Εξωγήινος
Ένταξη: 19 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 393
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/11/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

giannis60 έγραψε:
Ckyriacou έγραψε:
gianni μου αφου μας πηρε που μας πηρε το ποταμι και αυξησαμε προυπολογισμο γυρω στα 1200 ευρω τι πιστευεις εσυ οτι ειναι καλυτερο με μια βαση goto? Δηλαδη εσυ με αυτα τα λεφτα και οπωσδηποτε μια βαση καλη goto τι θα επαιρνες ετσι ωστε να συνδιαστουν ολα οσα θελω στο μεγαλυτερο δυνατο βαθμο;

Κατ΄ αρχήν δεν πρόσεξα χθες ότι η τιμή στο τηλεσκόπιο που σου έστειλε ο murcielago650 ήταν σε λίρες, οπότε είναι σχεδόν 1500 ευρώ. Περισσότερο από τα διπλά του αρχικού σου προϋπολογισμού που ήταν 700 ευρώ. Εγώ προσωπικά δεν έχω την εμπειρία για τέτοια μεγέθη ως πρώτη επαφή με το άθλημα. Θέλω να πω ότι είναι πάρα πολλά τα σετ απ που μπορείς να πάρεις με τόσα λεφτά. Κατ΄ επέκταση μη λάβεις υπόψη τα όσα σου έγραψα. Αυτά έχουν αξία (αν έχουν) για προϋπολογισμούς γύρω στα 700 ευρώ, που διαμορφώνουν μία εικόνα ως εξής: Ένα DOB 10ιντσο, ή ένα 8ιντσο επάνω σε ισημερινή χωρίς Goto.
Σου εύχομαι πάντως να πάρεις αυτό που πραγματικά σου αρέσει και να το ευχαριστηθείς. Smile

giannhs60 1200 βγαινει βρε οχι 1500.σε € παντα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
agior1959Offline
Νέος
Ένταξη: 06 Σεπ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/11/2018, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:02    Θέμα δημοσίευσης: σχόλιο για την αγορά τηλεσκοπίου Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Ckyriacou,
ήμουν στη θέση σου πρόσφατα κι ευτυχώς άκουσα τη συμβουλή κάποιου φίλου, να μην αγοράσω αν δε δω πρώτα πως είναι τα πράγματα στις πραγματικές συνθήκες.
Κάνε την καρδιά σου πέτρα και ανέβαλλε την αγορά μέχρι να συμμετάσχεις σε μια εξόρμηση-αστροπάρτυ ή όπως τελοσπάντων θες να την ονομάσεις.
Το καλοκαίρι του 2017 ξεκίνησα κι εγώ την όμορφη αυτή ασχολία-χόμπυ-έρωτα με την φωτογράφιση των στολιδιών εκεί πάνω, με μια dslr D7200 και κάποιους αξιόλογους φακούς, αντίστοιχο εξοπλισμό με τον δικό σου.
Κι εγώ διάβαζα αυτά που διαβάζεις τώρα, κι εγώ έβαζα οικονομικά όρια τα οποία διαρκώς έσπρωχνα προς τα πάνω, ακριβώς αυτό που τώρα κάνεις εσύ και όπως έχουν κάνει στο παρελθόν πάμπολλοι άλλοι φίλοι.

Ευτυχώς έπεσα πάνω σε κάποιον φίλο που υπομονετικά μοιράστηκε τις γνώσεις του και μου έδειξε τα βασικά στοιχεία, με πήρε μαζί του πολλές φορές στο βουνό, είδα από κοντά τι σημαίνει Νευτώνειο, τι σημαίνει collimmation, τι σημαίνει όγκος του Dobsonian, τι σημαίνει διοπτρικό αποχρωματικό, τι σημαίνει πάχνη (dew) τι σημαίνει να κουβαλάς μπαταρίες, τι σημαίνει "στιβαρή βάση" και τι σημαίνει ζεστό πουλόβερ.

Σε παρακαλώ (!) να κάνεις το ίδιο πριν αποφασίσεις.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης