Jump to content

Skywatcher 150/750 διαφορές σε site.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα.

Τι διαφορές έχουν αυτά τα δύο?

https://www.planitario.gr/150-750-neutwneios-optikos-swlhnas-dsf.html

 

και https://www.firstlightoptics.com/reflectors/skywatcher-explorer-150p-ds-ota.html

 

το ένα λέει DSF το άλλο DS.

 

τα κάτοπτρα αλλάζουν?

ευχαριστώ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το DSF είναι συντομογραφία για το Dual Speed Focucer ενώ το DS για το Dual Speed. Και οι 2 αφορούν τον εστιαστή του τηλεσκοπίου και όχι το κάτοπτρο ( το οποίο και στις 2 περιπτώσεις είναι παραβολικό).

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το first light optics, είναι από τα καλύτερα ευρωπαίκά αστρονομικά μαγαζιά. Εκτός από τις τιμές, έχουν φανταστικό support. Συνήθως απαντάνε στα mail, πάνω στο 3ωρο, ή και λιγότερο.

Οπότε ναι, μπορείς να ψωνίσεις από εκεί ανεπιφύλακτα.

Μια μικρή ερώτηση μόνο, που θα βάλεις τον 150ds?

Το λέω γιατί είχες αναφέρει ότι έχεις την az gti, και δεν ξέρω αν θα μπορεί να τον υποστηρίξει επαρκώς, μαζί με φωτογραφική μηχανή. Καλύτερα να τους ρωτήσεις :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

stellar82 ναι για εκεί προοριζεται... βλέπω σε διάφορα ξένα forum ότι έχουν βάλει πολύ παραπάνω βάρος απο αυτό που λέει ότι μπορεί να σηκώσει (5kg) και δουλεύει μια χαρα. θα ρωτήσω όμως για καλύτερα!

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ξέρω αν σε ενδιαφέρει, αλλά στις μικρές αγγελίες υπάρχει προς πώληση ένα 130pds , σε καλή τιμή με αρκετά παρελκόμενα.

Είναι ένα πολύ καλό φωτογραφικό τηλεσκόπιο, πολύ φορητό, και από ότι είχα διαβάσει με ευρύτερο πεδίο από το 150pds. Αυτά στην περίπτωση που θες να κρατήσεις το 150αρι που έχεις τώρα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης