Jump to content

Νεος στην αστροφωτογραφια


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας. Εχω εδω και 10 χρονια το sw 130/900 eq2 και αποφασησα οτι θελω να ασχοληθω με την αστροφωτογραφια. Θελω να μου πειτε καποια τηλεσκοπια, στηριξεις, και φωτογραφικες ccd καθως και καποιο καλο οδηγητηκο. Το συνολο να ειναι μεχρι 8000 ευρω. Σκεφτομαι την Εq8 γιατι ειναι η μονη που μπορει να αντεξει μεγαλα τηλεσκοπια. Αν και πιστευω οτι και η NEQ6 αυτο https://www.planitario.gr/quattro-250-1000ds-carbon-fiber.html θα το αντεξει λογω μικρης εστιακης.

Για καμερες και οδηγητικα δεν εχω καμια ιδεα οποτε ειμαι ανοικτος σε προτασεις. Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήλθες στο astrovox!

Επειδή το ποσόν που διαθέτεις είναι μεγάλο,σίγουρα θα βρείς ό,τι χρειάζεσαι!

Το 250/1000 Quattro ναι μεν το σηκώνει μια στιβαρή βάση τύπου EQ-6 άνετα για παρατήρηση,αλλά οριακά για αστροφωτογραφία,δηλ.για μικρούς χρόνους έκθεσης,σύμφωνα με γνώστες του θέματος.

Οπότε καλύτερη επιλογή γενικά είναι η EQ-8 που θα σηκώσει πληθώρα σωλήνων!Πιο σημαντική είναι η επένδυση στη στήριξη.

Αυτή η επιλογή των μεγάλων διαμέτρων,θα δώσει πολύ περισσότερη οπτική πληροφορία στην φωτογραφία,σε σχέση με τα μικρής διαμέτρου αποχρωματικά,αλλά εκτός απο κόστος μεγάλο έχει και περισσότερες δυσκολίες πχ.ζύγισμα του σωλήνα,σταθερότητα εστιαστή στα SCT κλπ,που θα σου εξηγήσουν-ελπίζω-οι έμπειροι στο θέμα.

Επειδή θα δώσεις πολλά χρήματα,ψάξε το πολύ καλά και μην βιάζεσαι!

Ενίοτε υπάρχουν και καλές ευκαιρίες σε μεταχειρισμένα ποιοτικά τηλεσκόπια μεγάλης διαμέτρου... :wink:

Και μια ερώτηση εκτός θέματος: το δικό σου τηλεσκόπιο SW 130/900 έχει παραβολικό ή σφαιρικό κάτοπτρο?(Κυκλοφορούν και με τις δυο εκδοχές).

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το δικό μου sw είναι με σφαιρικό κάτοπτρο αλλά υπάρχει και με παραβολικο που είναι πιο δύσκολο να βρεθεί.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ και εγώ για την διευκρίνιση και απο εσένα για το SW 130/900.

Είναι πολλοί νεοεισερχόμενοι που το επιλέγουν,χωρίς να γνωρίζουν το θέμα με τα δυο ειδών κάτοπτρα...

Καλή αναζήτηση και αγορές!!

Φιλικά-Κώστας :)

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλε fotodekti. Χαίρομαι που βοήθησα. Μάλλον θα πρέπει να πάρω την Eq8. Εκτός αν πάρω μικρότερο τηλεσκόπιο αλλά δεν θέλω να στερειθω ποιότητα εικόνας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αστροφωρογραφια στεινεται απο κατω, πρωτο και σημαντικοτερο η στηριξη, αρα η eq8 ειναι η σωστη επιλογη. Απλη στη χρηση, αξιοπιστη και με μεγαλο οφελιμο φορτιο.

Για τηλεσκοπιο υπαρχουν διαφορες επιλογες, τοσο αποχρωματικα οσο και γρηγορα νευτωνεια σαν αυτο που λες. Εγω εχω το 8 και ειμαι πολυ ευχαριστημενος, θελει καλη ευθυγραμμιση αλλα οταν το φτιαξεις δουλευει καλα. Στη Θεσ/κη υπαρχει το σετ eq8 και Quattto 10, αν μπορεις πηγαινε σε καποια εξορμιση μαζι να το δεις. Φιλος εχει eq6 και Q10 και οπως γραφτηκε ειναι οριακο. SCT θα ελεγα σε 2η φαση γενικα μιας και εχει μικρο πεδιο και για αρχη συνηθως μαθαινουμε με πιο μεγαλα πεδια.

Καμερα ειναι μεγαλη κουβεντα σε ccd ή cmos. Οπως και να εχει ασπρομαυρη με φιλτρα.

Οδηγητικο πιο σωστο ειναι το oag αλλα και με δευτερο τηλεσκοπιο κανεις δουλεια. Με την eq8 δε θα εχεις ιδιαιτερα θεματα, ειναι εξαιρετικη, ακομα και με 50 κιλα φορτιο και πανω απο 2.500 εστιακη !

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ φίλε Παναγιώτη. Μπορείς να μου πεις μια καλή ccd. Έχω κατασταλαξει στον τύπο ccd για διάφορους λόγους. Σκέφτομαι να πάρω την Atik 4120EX. Την έχει κάποιος η ξέρει πόσο καλή είναι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχως η 4120 ειναι μονο εγχρωμη. Αυτο σημαινει οτι δυσκολευει σε narrowband και εχει μικροτερη πραγματικη αναλυση, αφου για καθε μια χρωματικη πληροφορια χρησημοποιει 4 πιξελ αντι για ενα με ξεχωριστο φιλτρο καθε φορα. Ειναι ομως πιο αμεση, αφου με μια ληψη εχεις μια πληρη φωτογραφια και δε χρειαζεσαι φιλτρα και τροχο. Αφου ομως πας σε προχωρημενο εξοπλισμο κατευθειαν πρεπει να πας σε ασπρομαυρη, οπως η εξαιρετικη 460. Εχεις 2 επιλογες εδω, να πας στην ατικ460 με τροχο 9x1.25 και oag ή να δεις στον ιδιο αισθητηρα την qsi με ενσωματωμενο τροχο 8 θεσεων και oag, την qsi 660 wsg8. Εχουν μια διαφορα περιπου 900€, στην qsi ομως κερδιζεις οτι ειναι ενα ετοιμο κιτ.

Επισης για το quattro θες και διορθωτη κομης, μη το αφησεις απ'εξω απο τη λιστα.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ. Σίγουρα θα πάρω έναν διορθωτή κόμης αν και θέλω να προσπαθήσω να τον βάλω στον εστίαση οπότε να μην έχει το βάλε βγάλε. Βρήκα αυτήν την κάμερα μονοχρωμικη zwo asi 183mm pro monochrome.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν καταληξεις σε αυτο το τηλεσκοπιο ο πιο σωστος διορθωτης ειναι ο μακρυς της SW για f/4.

Ολες οι zwo asi ειναι cmos και οχι ccd.

Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης