Jump to content

αγορά ερασιτεχνικού ΡΑΔΙΟτηλεσκοπίου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις σχετικά με την ερασιτεχνική αστρονομία με ΡΑΔΙΟτηλεσκόπιο.

 

Μάλλον άγνωστη στην Ελλάδα αλλά αρκετά ενδιαφέρουσα. Το ρωτώ σχετικά με ίδρυση ερασιτεχνικού συλλόγου που ίσως κάποια στιγμή στο μέλλον αξιωθούμε να στίσουμε.

 

Από το λίγο που έχω ψάξει στο ιντερνετ, έχω βρει αυτόν τον Ιταλό που προσφέρει ολόκληρο το πακέτο (αντένα, software, hardware, receiver, καλωδιώσεις, βάση, βιβλιογραφία, οδηγίες χρήσεως, shiping κοκ) για ερασιτεχνικό ραδιοτηλεσκόπιο. Το μικρότερο πακέτο με την αντένα διαμέτρου 2,3m κοστίζει 23.000 ευρώ, διόλου ευκαταφρόνητο και μάλλον αποτρεπτικό, αλλά είναι ένα ολοκληρωμένο και μάλλον προσεγμένο πακέτο.

 

https://www.radio2space.com/a-compact-radio-telescope-for-amateur-radio-astronomy/

 

 

Έχω βρει κι άλλα πράγματα, όμως χωρίς ξεκάθαρες χρεώσεις για το τί ακριβώς περιλαμβάνει ένα πακέτο.

 

https://hackaday.com/2019/10/22/a-miniature-radio-telescope-in-every-backyard/

 

Πώς θα μπορούσατε ίσως να με κατευθύνετε ώστε να έχω μια πιο σίγουρη άποψη;

 

 

ευχαριστώ

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν εξαιρεσεις την βαση το ραδιοτηλεσκοπιο ειναι ενας συνδυασμος κεραια-φιλτρο-LNA-δεκτης.

Κεραια μπορεις να φτιαξεις και να μετρησεις τον συντονισμο της με ενα φθηνο vector analyzer οπως το nano nva γυρω στα 70 ευρω (για κεραια μπορεις να φτιαξεις μια απλη yagi αλλα αν θες οπωσδηποτε πιατο τοτε μπορεις να παρεις ενα ετοιμο που εναι βελτιστοποιημενο για τα 900ΜΗz και να το μετατρεψεις ωστε να ειναι ευαισθητο στα περιπου 1.42GHz )

Τα LNA δεν ειναι ακριβα (εως 50 ευρω αναλογα με το ευρος)

το φιλτρο το φτιαχνεις αλλα και να αγορασεις δεν ειναι ακριβο

για δεκτη μπορεις να χρισημοποισεις το RTL-SDR που ειναι αρκετα δημοφιλη σε τετοιες εφαρμογες. (25 με 50 ευρω)

Για signal processing το gnu radio ειναι μονοδρομος.

Τα περισσοτερα ερασιτεχνικα ραδιοτηλεσκοπια τα χρησιμοποιουν με κεραιες που ειναι ευαισθητες γυρω απο λ = 21 cm που ειναι η φασματικη γραμμη εκπομπης του ιονισμενου υδρογονου.

Μπορεις να σκαναρεις τον γαλλαξια και να υπολογισεις την περιστροφη του με βαση το φαινομενο Doppler.

Μπορεις με λιγη περισσοτερη προσπαθεια να βρεις τις ενδειξεις για την υπαρξη σκοτεινης υλης με ενα διαγραμα περιοδου περιστροφης - αποστασης απο το κεντρο.

Αντε στην καλυτερη και με πολυ καλο signal processing να καταφερεις να ανιχνευσεις κβαζαρς.

 

H nooelec φτιαχνει φιλτρα και LNA's προσαρμοσμενα στις αναγκες της ερασιτεχνικης ραδιοαστρονομιας οπως αυτο:

 

https://www.nooelec.com/store/sawbird-h1-barebones.html

 

Ενα μελος του φορουμ εχει φτιαξει ενα σταθερο ραδιοτηλεσκοπιο και κανει εξαιρετικη δουλεια. Pictor λεγεται θα το βρεις στην κατηγορια μαστροβοξ

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι περισσότεροι ερασιτέχνες κατασκευάζουν μόνοι τους τα ραδιοτηλεσκόπια τους.

 

Επίσης ένα άλλο θέμα είναι η τοποθεσία!

 

Υπάρχει κι αυτό στο πλανητάριο

 

https://docplayer.gr/187198355-Deite-ton-oyrano-kai-ti-gi-me-alla-matia.html

 

αλλά δεν είναι συντονισμένο στα 1.4 GHz.

 

Το rtf είναι ωραίο και φθηνό. Στη πορεία θα μπορούσε να αντικατασταθεί από κάτι καλύτερο.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ευχαριστώ παιδιά,

 

καλά μου τα λέτε, αλλά από τεχνικές γνώσεις δεν σκαμπάζω.

Το θεμα είναι και το software και να εχει νοημα αυτό που κάνω με ενα ραδιοτηλεσκοπιο. Να ξέρω και τί πληροφορίες παίρνω. To να ακούω μόνο ήχους δεν μου λέει κάτι. Ψάχνω κατι περισσοτερο απο κεραια-φιλτρο-LNA-δεκτη.

 

Επίσης,, το να βλεπω ενα σχεδιαγραμμα με μια γραμμη που να ανεβοκατεβαινει δεν μου λεει και πολλα πραγματα. Θέλω να έχω και εικόνα, να μεταφράζονται οι συνχνότητες σε χρώματα δηλαδή.

 

Άρα επιμένω στο θέμα του software, βλ πχ εδω: https://www.radio2space.com/product/radiouniversepro-software-for-spider-radio-telescopes/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Επίσης,, το να βλεπω ενα σχεδιαγραμμα με μια γραμμη που να ανεβοκατεβαινει δεν μου λεει και πολλα πραγματα.

 

Αυτη η γραμμη που ανεβοκατεβαινει ειναι ολα τα λεφτα...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ιταλική προσφορά είναι ολοκληρωμένη.

Αλλιώς κάποιος θα πρέπει να γράψει κώδικα.

 

Π.χ.

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=19362

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20958

 

Ίσως εδώ να υπάρχει κάτι χρήσιμο.

 

https://www.radio-astronomy.org/rasdr

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

Αυτη η γραμμη που ανεβοκατεβαινει ειναι ολα τα λεφτα...

 

Εξηγησε μου τί θες να πεις.

 

Το θέμα είναι να κρατησουμε μαθητες και μελη "κολλημενα" να περνούν χρονο με περισσοτερα πραγματα

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ιταλική προσφορά είναι ολοκληρωμένη.

Αλλιώς κάποιος θα πρέπει να γράψει κώδικα.

 

Π.χ.

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=19362

 

https://www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=20958

 

Ίσως εδώ να υπάρχει κάτι χρήσιμο.

 

https://www.radio-astronomy.org/rasdr

 

οκ ευχαριστω. Πολυ χρησιμα αυτα

 

Αυτό που με εξιτάρει στο προϊόν του Ιταλού είναι το software. Πρέπει να είναι με τέτοιο τρόπο δομημενο ωστε να καλυπτει ολοκληρο το γνωστκο φασμα τις ραδιοστρονομίας. Σου παρεχει δηλαδη όλες τις πληροφορίες (όχι απλα μονο ηχους ή ένα απλο σχεδιάγραμμα). Δεν χανονται πληροφορίες και δεδομένα. Σημασία έχει να καταλαβαινουμε τι βλεπουμε, ποιες πληροφοριες πέρνουμε και πώς τις αξιολογούμε. Φοβάμαι ότι αν παμε στα τυφλα με "ο,τι νά'ναι software" δεν θα μπορουμε να αξιολογουμε πληροφοριες στο έπακρο. Θέλω να πω ότι παρατηρουμε και εχουμε την βιβλιογραφια διπλα μας ωστε να αρχισουμε να ερευνουμε, να καταλαβαινουμε δηλαδη τί βλεπουμε. Ένα "ψαγμένο", ολοκληρωμενο software θα βοηθουσε σε αυτο. Αυτο εννοω, σε βάζει σε έναν μπουσουλα. Νομίζω δηλαδή.

 

Για να γίνει ίσως πιο οικονομική η λύση, θα μπορούσαμε να του πάρουμε το software και να φτιαξουμε μόνοι μας με κάποιον τρόπο, όλα τα υπόλοιπα. Αλλα και αυτο θα χρειαζοταν παλι τεχνικες γνωσεις.

 

Επίσης η βάση βέβαια είναι πανάκριβη. Θα μπορούσαμε ίσως να αποφύγουμε αυτό το κόστος. Από την άλλη όμως θα χάναμε σε χρηστικοτητα και ακριβεια. Το θεμα ειναι να βρισκουμε και με ακριβεια τα αντικειμενα που θελουμε.

 

Η βαση και το software ειναι αυτα που κοστιζουν , πιστευω. Δηλαδη αυτα που χρειαζεσαι περισσοτερο απ'ολα. Για να κανεις μια καλη "φαση" , πρεπει να τα σταξεις. Ποσα λεφτα να εξοικονομισεις με δικη σου κατασκευη δηλαδη. Αυτο αναρωτιεμαι

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δωσω μια εξηγηση πολυ χοντροκομμενη και δινω απλα την γενικη εικονα. Στην πραγματικοτητα τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα

Η γραμμη αυτη ειναι ενας ταχυς μετασχηματισμος φουριε και σου δινει την ενταση του σηματος σε ενα ευρος συχνοτητων (το ευρος το επιλεγεις με βαση το setup). Οι κορυφες ειναι σημαντικες αναλογα με την συχνοτητα.. πχ στα 1.42 ghz που ειναι η γραμμη του ιονισμενου υδρογονου.

Για να φτιαξεις την εικονα που θελεις (πχ του γαλαξια στα 1.42ghz) θα πρεπει αφου εχεις αποφασισει το setup και γνωριζεις την κατευθυντικότητα της κεραιας (για ενα πιατο ας πουμε η διαμετρος του οριζει την κατευθυντικότητα του) και την στρεφεις αναλογα ωστε να καλυψεις τον ουρανο καταγραφοντας την ακριβη θεση στον ουρανο, την συχνοτητα και την ενταση της κορυφης της γραμμης υδρογονου. (για καθε θεση που περνεις εχεις και ενα pixel). Απο αυτα τα δεδομενα μετα μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα.

Αν μετρησεις την μετατοπιση της κορυφης απο τα 1.42ghz για ολα αυτα τα πιξελς και οσο πιο θετικη γινεται την χρωματισεις με μπλε και οσο πιο αρνητικη την χρωματισεις με κοκκινο θα παρεις μια εικονα της περιστροφης του γαλαξια βαση doppler.

Επισης μπορεις να χρωματισεις καθε πιξελ με βαση την ενταση του σηματος και να παρεις ενα χαρτη πυκνοτητας/εντασης του υδρογονου.

Αυτες οι εικονες λεγονται radio maps. Για να ειναι ακριβη απαιτειται επεξεργασια και βαθμονομηση του σηματος κατα καποιο τροπο αντιστοιχο με της φωτομετριας.

Φαντασου πως καθε πιξελ ενος ccd αισθητηρα ειναι μια μικροσκοπικη κεραια και αντιστοιχα στο ραδιοτηλεσκοπιο εχεις μονο μια κεραια και αρα ενα μονο πιξελ.

Δεν ξερω αν σε καλυψα αλλα γι αυτο η γραμμη που ανεβοκατεβαίνει ειναι σημαντικη και για να μην παρεξηγηθω απο τους γνωστες του θεματος να πω ξανα πως η εξηγηση μου εχει πολλες παραληψεις και απλοποιησεις και φυσικα δεν ειναι απολυτα ακριβης. Ειναι η γενικη εικονα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δωσω μια εξηγηση πολυ χοντροκομμενη και δινω απλα την γενικη εικονα. Στην πραγματικοτητα τα πραγματα ειναι πιο περιπλοκα

Η γραμμη αυτη ειναι ενας ταχυς μετασχηματισμος φουριε και σου δινει την ενταση του σηματος σε ενα ευρος συχνοτητων (το ευρος το επιλεγεις με βαση το setup). Οι κορυφες ειναι σημαντικες αναλογα με την συχνοτητα.. πχ στα 1.42 ghz που ειναι η γραμμη του ιονισμενου υδρογονου.

Για να φτιαξεις την εικονα που θελεις (πχ του γαλαξια στα 1.42ghz) θα πρεπει αφου εχεις αποφασισει το setup και γνωριζεις την κατευθυντικότητα της κεραιας (για ενα πιατο ας πουμε η διαμετρος του οριζει την κατευθυντικότητα του) και την στρεφεις αναλογα ωστε να καλυψεις τον ουρανο καταγραφοντας την ακριβη θεση στον ουρανο, την συχνοτητα και την ενταση της κορυφης της γραμμης υδρογονου. (για καθε θεση που περνεις εχεις και ενα pixel). Απο αυτα τα δεδομενα μετα μπορεις να κανεις αρκετα πραγματα.

Αν μετρησεις την μετατοπιση της κορυφης απο τα 1.42ghz για ολα αυτα τα πιξελς και οσο πιο θετικη γινεται την χρωματισεις με μπλε και οσο πιο αρνητικη την χρωματισεις με κοκκινο θα παρεις μια εικονα της περιστροφης του γαλαξια βαση doppler.

Επισης μπορεις να χρωματισεις καθε πιξελ με βαση την ενταση του σηματος και να παρεις ενα χαρτη πυκνοτητας/εντασης του υδρογονου.

Αυτες οι εικονες λεγονται radio maps. Για να ειναι ακριβη απαιτειται επεξεργασια και βαθμονομηση του σηματος κατα καποιο τροπο αντιστοιχο με της φωτομετριας.

Φαντασου πως καθε πιξελ ενος ccd αισθητηρα ειναι μια μικροσκοπικη κεραια και αντιστοιχα στο ραδιοτηλεσκοπιο εχεις μονο μια κεραια και αρα ενα μονο πιξελ.

Δεν ξερω αν σε καλυψα αλλα γι αυτο η γραμμη που ανεβοκατεβαίνει ειναι σημαντικη και για να μην παρεξηγηθω απο τους γνωστες του θεματος να πω ξανα πως η εξηγηση μου εχει πολλες παραληψεις και απλοποιησεις και φυσικα δεν ειναι απολυτα ακριβης. Ειναι η γενικη εικονα.

 

ναι, πολυ σημαντικα αυτα που λες. Η ουσια του θεματος. Μα αυτο δεν ειναι που εξιταρει στην αστρονομια; Τι μπορει να κρυβεται πισω απο μια "βαρετη" γραμμη! Βλεπεις πχ μια κουκιδα στο τηλεσκοπιο. Ειναι ομως μια απλη κουκιδα πχ ενα quasar? Εκει ειναι που αρχιζεις και γουσταρεις οταν αρχιζεις και καταλαβαινεις τί βλεπεις. Ε αυτο το δεος

 

 

Δες ομως την απαντηση που εδωσα παραπανω στον φίλο "βολιώτης". Θελουμε να εχουμε ολο το ευρος των πληροφοριων για να γουσταρουμε

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Αυτό που με εξιτάρει στο προϊόν του Ιταλού είναι το software. Πρέπει να είναι με τέτοιο τρόπο δομημενο ωστε να καλυπτει ολοκληρο το γνωστκο φασμα τις ραδιοστρονομίας. Σου παρεχει δηλαδη όλες τις πληροφορίες (όχι απλα μονο ηχους ή ένα απλο σχεδιάγραμμα). Δεν χανονται πληροφορίες και δεδομένα. Σημασία έχει να καταλαβαινουμε τι βλεπουμε, ποιες πληροφοριες πέρνουμε και πώς τις αξιολογούμε. Φοβάμαι ότι αν παμε στα τυφλα με "ο,τι νά'ναι software" δεν θα μπορουμε να αξιολογουμε πληροφοριες στο έπακρο. Θέλω να πω ότι παρατηρουμε και εχουμε την βιβλιογραφια διπλα μας ωστε να αρχισουμε να ερευνουμε, να καταλαβαινουμε δηλαδη τί βλεπουμε. Ένα "ψαγμένο", ολοκληρωμενο software θα βοηθουσε σε αυτο. Αυτο εννοω, σε βάζει σε έναν μπουσουλα. Νομίζω δηλαδή.

 

Το μόνο που θα κρατούσα από αυτό το software θα ήταν το κομμάτι για τον χειρισμό του ραδιοτηλεσκόπιου. Τα υπόλοιπα θα προτιμούσα να τα έκανα μόνος μου ή με δοκιμασμένο κι αξιόπιστο λογισμικό.

Από τη στιγμή που υπάρχει σχέδιο, μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου κώδικα, ώστε να πληροί τις οποιεσδήποτε προϋποθέσεις.

 

Όπως και να ΄πει, απ΄ό,τι θυμάμαι το λογισμικό των Ιταλών δε πωλείται ξεχωριστά.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

 

 

Το μόνο που θα κρατούσα από αυτό το software θα ήταν το κομμάτι για τον χειρισμό του ραδιοτηλεσκόπιου. Τα υπόλοιπα θα προτιμούσα να τα έκανα μόνος μου ή με δοκιμασμένο κι αξιόπιστο λογισμικό.

Από τη στιγμή που υπάρχει σχέδιο, μπορείς να φτιάξεις τον δικό σου κώδικα, ώστε να πληροί τις οποιεσδήποτε προϋποθέσεις.

 

Όπως και να ΄πει, απ΄ό,τι θυμάμαι το λογισμικό των Ιταλών δε πωλείται ξεχωριστά.

 

τί εννοείς κώδικα; Δοκιμασμενα και αξιοπιστα λογισμικα ποια ειναι;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης