Jump to content

Astro 130 Eq


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα ένας φίλος βρήκε αυτό το τηλεσκόπιο αλλά μάλλον κάτι λείπει, νομίζω το προσοφθάλμιο; Τι μπορούμε να βάλουμε. Έχετε να προτείνετε κάτι; Επίσης είναι πολύ καιρό στην σκόνη, που μπορεί να γίνει ένα σέρβις; Ευχαριστώ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα

 

Μόνο μὲ τὴν περιγραφὴ εἶναι ἐξαιρετικὰ δύσκολο νὰ σὲ βοηθήσουμε οὐσιαστικὰ... Μπορεῖς νὰ ἀνεβάσεις μερικὲς φωτογραφίες;

Σκόρπιες σκέψεις:

 

http://ngc253.blogspot.com/

travel... without movement...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λείπει το μέρος όπου εκεί κουμπώνουν τα προσοφθάλμια. Δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια λύση εγώ θα πρότεινα να πάρεις έναν καινούριο εστιαστή.
"Κάποιοι βλέπουν πράγματα στον ουρανό, άλλοι βλέπουν ουρανό στα πράγματα …" Michel Cassé
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν νομίζω ότι αξίζει να δώσει κάποιος λεφτά γι αυτό το τηλεσκόπιο. Αυτό φαίνεται ότι έμεινε σε υγρό μέρος και σίγουρα θα έχει καταστραφεί το κάτοπτρο του. Οι βίδες έχουν υποστεί οξείδωση. Πόσο μάλλον το κάτοπτρο του. Επίσης ο χρήστης του ήταν τελείως «άμπαλος». Αυτό φαίνεται από την ισημερινή στήριξη στην φωτογραφία, που μη γνωρίζοντας πώς να την χρησιμοποιήσει, την χρησιμοποίησε με πατέντα υψοαζιμουθιακά.

Εγώ θα σου πρότεινα να περιποιηθείς και να κρατήσεις την στήριξη αλλά και τον σωλήνα. Αυτόν ως ανταλλακτικά.

Από εκεί και πέρα έχεις τις εξής προοπτικές.

Να βρεις μεταχειρισμένο διαθλαστικό τηλεσκόπιο μέχρι 80 χιλιοστά διάμετρο. Το σηκώνει η στήριξη.

Να αγοράσεις καινούργιο νευτώνειο (μόνο σωλήνα) μέχρι 130 χιλιοστά. Υπάρχουν 2.

Μπορείς βεβαίως να βρεις και σαν αυτόν μεταχειρισμένο αλλά για κάποιους λόγους, δεν συνιστώ μεταχειρισμένο νευτώνειο για κάποιον που δεν είχε ποτέ του τηλεσκόπιο. Δεν ξέρει τι πρέπει να προσέξει. Είναι λιγάκι λαχείο. Αν όμως μετρήσεις κάποια χρόνια και αποκτήσεις εμπειρία είναι άλλο θέμα.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είδα στο facebook την ίδια δημοσίευση με περισσότερες φωτογραφίες.

Δεν λείπει κομμάτι από τον εστιαστη, το είδα σε άλλη φωτογραφία.

Το σημαντικότερο κομμάτι είναι οι καθρέφτες . αν μπορείς να βγάλεις μια φωτογραφία από αυτούς θα μπορούσαμε τουλάχιστον να εκτιμήσουμε αν θα μπορούσε να δουλέψει έστω και με ελαττώματα.

 

Το τηλεσκόπιο ήταν παρατημένο σε αποθήκη, αν γίνετε να φτάσει σε σημείο να σου δείξει έστω και μια φορά και μόνο την σελήνη θα αξίζει τον κόπο.

 

Προσπάθησε να ψάξεις λίγο ακόμα στην αποθήκη να βρεις αν έχουν επιβιώσει τα προσοφθάλμια και ο ερευνητής . Αν τα βρεις και οι καθρέφτες είναι σε καλή κατάσταση τότε έχεις κερδίσει το ελάχιστο μια βόλτα στο φεγγάρι δωρεάν. Αν χρειαστεί να τα αγοράσεις τότε πρέπει να υπολογιστεί καλύτερα και σοβαρότερα η σχέση κόστους-οφέλους.

“Matters of great concern should be treated lightly.” Master Ittei commented, “Matters of small concern should be treated seriously.”

― Yamamoto Tsunetomo, Hagakure

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης