Jump to content

Goto και Κλασσικός τρόπος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά τα τηλεσκόπια που διαθέτουν goto δίνουν τη δυνατότητα να τα χειριστείς χωρίς να το χρησιμοποιήσεις.(κυρίως για αυτά με ισημερινή στήριξη) Τώρα θα μου πείτε,"καλά, τότε τι το θες το goto?" Αφήστε το, είναι άλλη ιστορία! :D

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εννοώ αν είναι "υποχρεωτικό"να χρησιμοποιήσεις το goto στα τηλεσκόπια που το διαθέτουν ή αν μπορείς (μεσω του ίδιου τηλεσκοπίου) και μόνος σου να εντοπίσεις τα ουράνια αντικείμενα. ΟΚ? :-k

It happened before. It will happen again. It''s just a question of ''when''.

 

Lat: 39.367 Lon: 22.950

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φιλε μου θα σου πω μονο για το Skysensor το οποιο εχω, πιστευω οτι τα ιδια ισχυουν και για τα αλλα.

Φυσικα και μπορεις να χρησιμοποιησεις το συστημα σαν να ειναι απλα μοτερ στους αξονες της ορθης αναφορας και της αποκλισης.Εγω ετσι το χρησιμοποιω περισσοτερο.Μονο οταν δεν μπορω να βρω ενα αντικειμενο λογω φωτορυπανσης για φωτογραφια κανω χρηση του goto.Βεβαια τα μοτερ του Skysensor ειναι πολυ καλης ποιοτητας και γενικα μεγαλης ακριβειας.

Μπορεις φυσικα να βαλεις δικες σου συντεταγμενες αλλα και να χειριστεις το τηλεσκοπιο μεσω υπολογιστη.

Το συγκεκριμενο εχει τεραστιες δυνατοτητες αλλα ειναι πιο ακριβο.

Τοποθετειται στις στηριξεις της Vixen GP αλλα και την Atlux, της ιδιας εταιριας (για την ακριβεια με την τελευταια ερχεται πακετο).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπως ειπε και ο Θεμης, γινετε! Και εγω ετσι το χρησιμοποιω(-ουσα :( ) παραπανω. Μπορεις καλλιστα να εχεις τους χαρτες σου διπλα και να το χρησιμοποιας σαν μοτερ δυο αξονων και αν δεν βρισκεις κατι η θελεις να φωτογραφισεις καποιο αμυδρο στοχο χρησιμοποιας το Go-To...

 

GOTO RULEEEE!!!!

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελω να συμπληρωσω σε οσα ειπαν τα παιδια, πως δεν μπορεις να λυσεις τα "φρενα" να κεντραρεις γρηγορα ενα αντικειμενο χειροκινητα και να ξανακλειδωσεις εφ οσον το τηλεσκοπιο ειναι στημενο σαν υψοαζιμουθιακο, γιατι τοτε παυει να ναι καλιμπραρισμενο και δεν παρακολουθει πια.. εκτος και το εχεις στησει σαν ισημερινο.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θελω να συμπληρωσω σε οσα ειπαν τα παιδια, πως δεν μπορεις να λυσεις τα "φρενα" να κεντραρεις γρηγορα ενα αντικειμενο χειροκινητα και να ξανακλειδωσεις εφ οσον το τηλεσκοπιο ειναι στημενο σαν υψοαζιμουθιακο, γιατι τοτε παυει να ναι καλιμπραρισμενο και δεν παρακολουθει πια.. εκτος και το εχεις στησει σαν ισημερινο.

 

Στα ισημερινα, συνεχιζει να ακολουθει (tracking) αλλα χανει το alignement.

Ad Astra Per Aspera

www.agapioselia.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Ταπεινή μου γνώμη !

Θα μου επιτρέψετε παιδιά... να πώ την γνώμη μου, ...κάπως γενικά και ερασιτεχνικά (ελπίζω να μην θυμώσετε...)

Δεν λέω όχι στον αστρονομικό εξοπλισμό φίλοι μου,

Πάντα οι αστροφωτογράφοι χρειάζονται καλό τηλεσκόπιο και καλής ποιότητας οδήγηση(auto guiding).

(...μην μου αρχίσετε τις συγκρίσεις τώρα για Autostar, Skysensor κλπ.! )

Σκεφθείτε ποιά είναι η ανάγκη σας;

Τι σας είναι απαραίτητο;

Κάποιες ένέργειες τις αποδίδω, μάλλον, στον καλλιεργούμενο καταναλωτισμό και την ματαιόδοξη πλεονεξία μας.

Εξάλλου παρατηρούμε, μιά "υπερατλαντική" μεγαλομανή πλεονεξία να επεκτείνεται και να εγκλιματίζεται ανά την Υδρόγειο.

'Καλιεργείται και καταναλώνεται' και στη χώρα μας, μηδέ εμού εξαιρουμένου!(etx90)

'Ισως είναι και "φετιχιστιστικό"! Το κολλήσαμε από τα MHz , τα gadget και τα κυβικά...

Ας Ξεκολλήσουμεεε..!

 

Αλλά και με την ελάχιστη εμπειρία μου, συμπεραίνω ότι, η Ικανοποίηση, η Ευχαρίστηση, και η αποκτούμενη Εμπειρία και Γνώση, που προσλαμβάνεις, είναι ανυπέρβλητες, όταν από μόνος σου περιδιαβαίνεις τα μονοπάτια τ'ουρανού( και "ιδίοις όμασι"! που ελεγαν κάποιοι).

Διαβάστε ένα παλαιό thread:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=1084&sid=050f42013e710d22056bc5101f80e9db

 

Υπάρχει μιά μεγάλη διαφορά Ποιότητας

Αλλιώς ο καναπές(και το tv-ζάπινγκ) και αλλιώς η περιήγηση στις σελίδες ενός ενδιαφέροντος βιβλίου,

ή και η συζήτηση με την καλή παρέα(AstroVox !).

Αλλιώς είναι τα λασπωμένα Jeep (επιτέλους! αυτοί οι απαίσιοι ιππότες της ματαιοδοξίας...),

και αλλιώς μιά ευχάριστη εκδρομή ή ένας περίπατος στη φύση(είθε! συνοδείας).

 

Ας ακούσομε και κανέναν με ΑΠΟΨΗ για θέματα παρατήρησης και εξοπλισμού.

Ο giorgosgr * έχει πολλά(να) 'πεί επι του θέματος!

Θυμάμαι την παρουσίασή του, στον "Ωρίωνα", με θέμα: παρατήρηση των μεταβλητών αστέρων.

http://www.orionas.protia.net/presentations/variables.pdf

Με προβλημάτιζε ένα τέτοιο εγχείρημα, για το προαπαιτούμενο εύρος των τεχνοκρατικών γνώσεων.

Όμως εκεί αντιλήφθηκα, και το προσιτό και την "Ανθρωπική Διάσταση", αυτών των παρατηρήσεων.

Εσύ ο παρατηρητής και ένας μεταβλητός Αστέρας(...κηφείδης συνήθως).

Σε περιμένει υπομονετικά εκεί που είναι, να μιλήσετε στη απλή του γλώσσα.

Για το πόσο μακριά βρίσκεται, αυτός και η "γειτονιά" του !

Για το ποιά είναι η καταγωγή του !

 

Όπως καταλαβαίνετε... Άλλη ΑΠΟΨΗ για το "παρατηρησιακό γίγνεσθαι" (μην ξυνίζουν τα μούτρα τους κάποιοι;.).

Μπράβο Γιώργο!( όχι "bravo giorgos"...)

 

Και όπως για κάθε τι, υπάρχει ένας "χρυσός κανών" και ένα μέτρο...

ο Δεκάλογος του ερασιτέχνη είναι αυτός:

http://www.astrovox.gr/forum/download.php?id=253&sid=b9faf627459f9da27876b212eb513e4f

(σ'αυτό συμφωνούμε απόλυτα Κώστα !)

 

Χαίρομαι τους ανθρώπους που έχουν ΑΠΟΨΗ ! ... συνήθως θα είναι αντίθετη με τις στερεότυπες αντιλήψεις.

(Eνας απ' αυτούς είναι και ο Μάκης Μαυρουδής, με άποψη, για το "Κοσμικό γίγνεσθαι"...

Να ξέρει ότι χαίρει της εκτίμησής μου, ακόμη και άν διαφωνούμε.

Όμως, ίσως περιμένει την καταφατική απάντησή μου στο thread:

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=28211&sid=0e77af2163623da177b09a5554be2164#2821

Την έχει.

Αν και το θέμα, δεν τυγχάνει ευμενούς υποδοχής, απ'ότι καταλαβαίνω)!

 

υπόμνημα:

* Κηφείδες

Άστρα μεταβλητής- περιοδικής λαμπρότητας(περιόδου από 1 - 50 ημέρες συνήθως, σπανίως μεγαλύτερης).

Υπάρχει συνάρτηση, περιόδου εναλλαγής λαμπρότητας - μέσου αστρικού μεγέθους.

Αυτό βοηθάει τον υπολογισμό της απόστασης τους, μέχρι και 20 M.parsec.

Επίσης η συνάρτηση, περιόδου - ηλικίας, βοηθάει την μελέτη των τρόπων σχηματισμού των Άστρων.

 

* giorgosgr

Συντελεστής κύρους, του AstroVox!

"Γιώργος ο Έλληνας"(ελληνοπρεπέστατο όνομα).

Κρίμα που είναι γραμμένο στήν "Λατινική"...

-----

Αν είμαστε πνευματικοί άνθρωποι, έχουμε υποχρέωση, στον λαό και τον τόπο μας!

Παράκληση !

Αλλάξτε το "όνομα μέλους", με ελληνικό.

Σκεφτείτε το!

Και οι διαχειριστές παρακαλώ, να βοηθήσουν προς αυτήν την κατεύθυνση, (για όσους το επιθυμούν ).

 

Εξαιρούνται της πρότασής μου, ονόματα ΜΕΓΑΛΩΝ της Επιστήμης( Αristarchus, Goedel, MaxPlanck και άλλων...). Τιμής ένεκεν !

 

(Και προσοχή!!! Μην με κατηγορήσετε για εθνικιστή... )

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης