Jump to content

Αφελής ερώτηση για την πανσέληνο του Αυγούστου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να ρωτήσω κάτι, που με έχει μπερδέψει λίγο. Την τρίτη 8 Αυγούστου, είδα τη σελήνη να ανατέλει με τη δύση του ηλίου και με φωτισμένο όλο (σχεδόν) το δίσκο της. Υπέθεσα ότι είχαμε πανσέληνο, δεδομένης και της ώρας ανατολής της.

 

Στο forum αλλά και στις εφημερίδες είδα ότι η πανσέληνος "χρεώθηκε" στην Τετάρτη 9 Αυγούστου (ο δίσκος της σελήνης και αυτή τη μέρα ήταν εξίσου φωτισμένος με την προηγούμενη μέρα - Τρίτη).

 

Μετά κάπου διάβασα, ότι ουσιαστικά είχαμε πανσέληνο την Τετάρτη ώρα 13.00 (!?).

 

Λίγη βοήθεια ...

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστρονομικά, η Πανσέληνος δεν κρατάει μια ολόκληρη ημέρα αλλά συμβαίνει μια συγκεκριμένη χρονική στιγμή (που μπορεί να είναι ημέρα ή νύχτα).

 

Για αρκετές ώρες πριν ή μετά την Πανσέληνο δεν μπορείς να καταλάβεις τη διαφορά. Οι αστροβραδιές για την παρατήρηση της Πανσελήνου διοργανώνονται συνήθως στο πλησιέστερο χρονικό βράδυ. Αν για παράδειγμα η Πανσέληνος έπεφτε στη 1πμ τότε λογικά κάποιος θα παρατηρούσε την Πανσέληνο το βράδυ της προηγούμενης παρά το βράδυ της ίδιας ημέρας.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ακριβώς όπως στα είπε ο Ανδρέας είναι chder.Και μόνος σου το είπες οτι όταν είδες την σελήνη να ανατέλει, δεν ήταν ολόκληρος ο δίσκος φωτισμένος.Τυπικά έχουμε Πανσέληνο όταν και το 100% του δίσκου είναι εμφανίσημος. :wink:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aν θυμάμαι καλά η Πανσέληνος ήταν στις 13.55 το μεσημέρι της 9ης Αυγούστου..μη ορατή από Ελλάδα.

Φιλικά,

Παναγιώτης Αντωνόπουλος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους. Εγώ πρακτικά κοιτάω την ώρα της ανατολής της σελήνης και μου φάνηκε πως την Τρίτη και όχι την Τετάρτη ήταν πλησιέστερα προς την ώρα της δύσης του ήλιου.

 

Την Τετάρτη ήταν όντως περίπου 50 λεπτά αργότερα της δύσης ή τελικά αυτού που εγώ κατάλαβα για δύση του ήλιου.

 

Όχι τίποτα άλλο, αλλά εκτέθηκα στην παρέα μου ισχυριζόμενος πως η πανσέληνος ήταν την Τρίτη και όχι την Τετάρτη ...

 

Όχι ... ευτυχώς δεν έβαλα στοίχημα !

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης